Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 38 από 38

Θέμα: καταναλωση

  1. #31
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    μικρα στο μεγεθος εννουσα η μεγαλυτερη μου δυσκολια ηταν να αλλαζω ταχυτητες. αφου ημουν συμπιεσμενος. στο nc ημουν πολυ καλυτερα (αλλα αυτο ηταν dct). γιαυτο πιστευω κατι πολυ μεγαλυτερο θα μου ταιριαζε.
    τι διαφορα εχουν πρακτικα οι κινητηρες των μηχανων και δουλευουν σε τοσο υψηλες στροφες? πχ στο kodiaq με 1000 στροφες και 6η παω 80χλμ ανετα. γιατι η πολυ ελαφροτερη μηχανη να θελει 2000 στροφες για να ξεκινησει και μονο?
    αριστειδη, στην πολη μεσα, κανει 7,5. με σταρτ στοπ και 30-40 που πηγαινω συνηθως. αυτα τα καινουρια μετρανε απο αναμα σε σβησιμο, ετσι μπορω να υπολογισω σε γενικες γραμμες τι καιει. πχ απο το χωριο στην πολη 15 χλμ σε επαρχιακο, 6-7 αναλογα την κινηση. μεσα στην πολη αν κανω καποιες δουλειες, 7-8. κτλ κτλ
    και ναι το nc λογω dct ειναι ο μεγαλος μου ερωτας, απλα πρεπει να βρω να το δοκιμασω ξανα. και τα πουλανε και ακριβα τωρα πριν μερικα χρονια εβρισκα και με 3000-4000 στο car.gr και δεν πηρα καλα να παθω
    Καταρχάς, 80 χ.α.ω με 1000 σ.α.λ. ΔΕΝ παίζει με την καμία.
    Μετά, δεν διαβάζεις και θα σε μαλώσω το μοτέρ του αμαξιού είναι υποτετράγωνο όπερ σημαίνει μεγαλύτερη διαδρομή εμβόλου από την διάμετρό του, άρα περισσότερη ροπή από λιγότερες στροφές.
    Τα μοτέρ των μοτοσυκλετών είναι ΥΠΕΡτετράγωνα όπερ σημαίνει μεγαλύτερη διάμετρο από την διαδρομή του, άρα για ίδια ροπή θέλει περισσότερες (ορισμένες, δε, ΠΟΛΥ περισσότερες ) σ.α.λ. Εξαιρείται, βεβαίως, το NC και όσα φοράνε αυτό το μοτέρ.
    Επίσης ισχύει αυτό που είπε ο Τηλέγονος, δοκίμασε να πας το αμάξι όπως πάει η μηχανή, θα κλάψεις πολύ στο βενζινάδικο. Άσε που δεν πρόκειται κιόλας να την πιάσεις.
    Τα κόστη συντήρησης, όμως, είναι αυτά που ήδη αναφέρθηκαν....
    Ζυγίζεις και αποφασίζεις, δικό σου το μαχαίρι (τσέπη) δικό σου και το καρπούζι (όχημα)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Να συμπληρώσω οτι το αυτοκίνητο λόγω βάρους χρειάζεται ενα τέτοιο χαμηλόροπο και αργόστροφο μοτερ για να ξεκινήσει ενώ η μοτοσυκλέτα όχι.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    στις συνθηκες που περιγραφεις οποιαδηποτε μοτο θα εκαιγε ακομα λιγοτερο
    ενα σημερινο δικυλινδρο 500αρι σε τετοιους ρυθμους θα εκαιγε τα μισα

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Καταρχήν πρέπει να βρεις την αναλογία κιλών ανά hp και να την συγκρίνεις με μοτό που έχει όμοια αναλογία,


    τα αυτοκίνητα που γράφεις έχουν αναλογία 9,6 και 10,6. Δλδ συγκρίνονται με μια μοτοσυκλέτα βάρους 200 κιλών/ 250cc μονοκύλινδρη και με 20 άλογα..
    Δλδ μια πολύ αργή,πολύ βαριά μικρή μοτό.

    αν κάνεις την πράξη 200/20 βγαίνει 10.. αυτό σημαίνει ότι τα αυτοκίνητα 'πηγαινουν'εχουν γκάζι είναι ισάξια με μια μοτο 250cc 20 αλόγων και 200 κιλά,, τουλάχιστον σε επιτάχυνση,

    αν ανοίξετε από στάση με ένα kle250 η ένα ninja250 θα πηγαίνετε τα ίδια όσο αφορά την επιτάχυνση
    μέχρι τα 150-160 που μπορεί το αυτοκίνητο να βγαίνει μπροστά λόγο αεροδυναμικής η περισσοτέρων κυλίνδρων, (αν και υπάρχουν 4κυλινδρα 250αρια παλιά με πολύ καλητερες τελικές)

    Τώρα αν συγκρίνεις την κατανάλωση των αυτοκινήτων με αυτές τις μοτό θα δεις ότι οι μοτό καίνε 2,5 -3 -3,5 άντε 4 λίτρα στα 100 με τις ίδιες ταχυτητες

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Η gs που λες αν και αμφιβάλω αν έχει 200 κιλά βάρος(μάλλον παραπάνω) και 98 άλογα ( μάλλον παράκατω) αν κάνεις την πράξη βγάζει αναλογία 2.

    Για να φτάσεις τα ίδια γκάζια,επιτάχυνση το megane θα έπρεπε από 135 να πάει στα 650 άλογα.
    Για να έχει ίδια επιτάχυνση με το gs,,. Βρες ένα αμάξι 650 άλογα και πες μας τι κατανάλωση έχει.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πριν, αν ο μονος λογος που σκεφτεσαι να παρεις μηχανη (οποιαδηποτε) ειναι η απολυτη οικονομια τοτε δεν αξιζει να το κανεις.

    Παρε ενα πιο μικρο αυτοκινητο και βαλε αεριο ή οτιδηποτε ξερωγω.

    Η μηχανη δεν ειναι για οικονομια ακομα και αν στα θεωρητικα νουμερα εμφανιζεται να εχει μικροτερη καταναλωση καυσιμου. Θα στα φαει σιγουρα απο αλλου

    Αυτο το αλλου ειναι τα παρακατω:

    1. Εξοπλισμος (δεν ειναι καθολου φθηνος και ειναι μια ανοιχτη διαδικασια)
    2. Συντηρηση (αν δεν πιανουν και τα χερια σου θα ματωσεις)
    3. Φθορα ελαστικων (τα 40-50-80 χιλ. χιλιομετρα ειναι ονειρο απατηλο για τις μηχανες)
    4. Χαζοπτωσεις/Σοβαροπτωσεις (μακρια απο εμας)

    Στα παραπανω θα πρεπει να προσθεσεις τις μερες που θα παγωσουν τα γκογκοβια σου και τις μερες που θα λιωσει το κορμι σου απο τους 40+ βαθμους.

    Καταλαβαινεις οτι η φαση μηχανη ειναι περισσοτερο σαδομαζοχιστικη ανωμαλια παρα μεσω μετακινησης.

  7. #37
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Μηχανή και οικονομία ίσον μόνο παπί η μοτοσυκλετάκι 125 κυβικά. από εκεί και πάνω, αρχίζει το μάτωμα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #38
    Το βασικοτερο ειναι οτι δεν υπαρχουν 1000αρια αυτοκινητα ,ατμόσφαιρα με 100 και 150 άλογα ,ουτε βγαζουν 0-100 σε 4 sec πχ ...
    Οι κινητήρες των μηχανών ειναι περισσοτερο ζορισμένοι για να βγαλουν δυναμη και επιδόσεις και πιο πολύστροφοι.
    Γιαυτο άλλωστε και η διαρκεια ζωης τους ειναι και μικροτερη σε σχεση με ενα αυτοκινητο που αντεχει ευκολα 300.000 χλμ ++++

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Κατανάλωση FZ6 ?
    από THEOD στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 17:29
  2. Κατανάλωση Innova
    από DrLo στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 02:51
  3. Ερωτηση καταναλωση βενζινης.
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2005, 10:46
  4. κατανάλωση kle 500
    από καβασακιας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2004, 08:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF