Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 52

Θέμα: Μπαταρία για street triple 675?

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    θα με τρελάνει αυτη η μπαταρία σημερα έπαιρνε μπρος τσακμάκι....
    Αλλα το φως πισω μια το αναβει μια δεν το αναβει οταν γυρναω το κλειδί...

    φοράει αυτή τη μπαταρία που ειναι διαφορετική απο οτι συστεηνει ο κατασκευαστης

    BS Battery
    BTX9 8.4Ah 135A(EN)

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostregr Προβολή μηνύματος
    θα με τρελάνει αυτη η μπαταρία σημερα έπαιρνε μπρος τσακμάκι....
    Αλλα το φως πισω μια το αναβει μια δεν το αναβει οταν γυρναω το κλειδί...

    φοράει αυτή τη μπαταρία που ειναι διαφορετική απο οτι συστεηνει ο κατασκευαστης

    BS Battery
    BTX9 8.4Ah 135A(EN)
    Σωστή είναι η μπαταρία του. Ισοδύναμη με την μαμά.
    Αν μια παίρνει μια δεν κάνει κιχ μάλλον δεν είναι στην μπαταρία το πρόβλημα σου.

    Πολύμετρο έχεις; Φορτιστή καλό;

    Μήπως το έχεις πάρει used και ο προηγούμενος-οι έχουν κάνει μαγικά στα ηλεκτρολογικά του;
    Φοράει ή φορούσε κάποιο tail-tidy;

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Σωστή είναι η μπαταρία του. Ισοδύναμη με την μαμά.
    Αν μια παίρνει μια δεν κάνει κιχ μάλλον δεν είναι στην μπαταρία το πρόβλημα σου.

    Πολύμετρο έχεις; Φορτιστή καλό;

    Μήπως το έχεις πάρει used και ο προηγούμενος-οι έχουν κάνει μαγικά στα ηλεκτρολογικά του;
    Φοράει ή φορούσε κάποιο tail-tidy;
    taily tidy φανάρι εχω βάλει ειναι η αλήθεια. λες να μου κάνει αυτο τα κόλπα;
    εγώ ειμαι 75% σιγουρος οτι ειναι η μπαταρία και ίσως μετά καποια καλωδίωση να κανει βραχυκυκλωμα.
    Τελευταία τροποποίηση από lostregr; 14/02/2023 στις 18:04.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Καλώδια κεντρικού διακόπτη μήπως δεν κάνουν καλή επαφή;

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    τελικά παιζει κάτι με το κεντρικο διακόπτη.

    Τον γυρνάω αλλα δεν ανάβει το ταχυμετρο, αλλα αν τον κάνω ενα τσικ αριστερα ειναι σαν να κανει επαφή και να αναβουνε όλα.
    Η αληθεια ειναι μου το ειχε παρουσιασει απο Ιοουνιο αλλα μετα ξαφνικα εφτιαξε μόνο του.

    Στο συνεργείο που μου ειπαν τότε ότι θέλει ανοιγμα ο διακοπτης κανα 100€ δουλεια.

    Το θέμα ειναι τωρα και με το μικρο παρατσαφ η μηχανη σβηνει αρα ειμαστε για μάστορα.

    σκευτομαι να δοκιμάσω και με το δευτερο κλειδί;

    ίσως αν εριχνα και τιποτα πεπιπεσμένο αέρα μέσα;
    Τελευταία τροποποίηση από lostregr; 21/02/2023 στις 16:12.

  6. #21
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostregr Προβολή μηνύματος
    ίσως αν εριχνα και τιποτα πεπιπεσμένο αέρα μέσα;
    Θα μεγαλωναν ακομη περισσοτερο τα "μποσικα" που ηδη υπαρχουν..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    και τι επισκεη γίνεται ακριβως εχει κανεις άποψη;
    αυτος μου ειπε οτι έχει donors απο αλλα μηχανηματα και θα το φτιάξει...

    δεν με πολυ αρεσε η απαντηση πολυ μαιμουδιστικη μου φάνηκε. λες και θελει να αρπαξει το 100άρακι...

    πάντως τίποτα καλωδιωση η κανένα fuse δεν το βλέπω να ειναι

    αν μπορεί ενας admin ας αλλαξει το τίτλο του thread σε Πρόβλημα Κεντρικου Διακοπτη/ barrel η πως λέγεται.

  8. #23
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Πήγαινε σε κατάστημα που ασχολείται με κλειδαριές αυτοκινήτων, immobilizer κ.λπ.
    Αν το βαρελάκι που μπαίνει το κλειδί στον κορμό του είναι αντικείμενο σύνθεσης και όχι πρεσαριστό, ίσως μπορεί να αλλαχθεί
    σίγουρα θα έχει κάποια στοιχεία για να αναγνωριστεί κ.λπ.

    Αν είναι πρεσαριστό, δυσκολεύει λίγο γιατί πρέπει να το ανοίξεις και μετά να στηριχθεί με βιδάκια... δεν αξίζει τον κόπο.
    Τα χρήματα που σου λέει δεν είναι πολλά αν χρειάζεται επισκευή που θα κοστίσει ώρες.
    Είναι πολλά αν χρειάζεται ένα τυπικό έλεγχο - καθάρισμα και αυτό προσπαθείς να αποφύγεις.

    Βλέπω ότι επίσημα προσπαθούν να πουλήσουν όλο το σύστημα μαζί με κλειδιά, immobilizer κ.λπ. Σε μεταχειρισμένα όμως δίνουν
    τον κορμό μόνο που θεωρητικά μπορεί να ρυθμιστεί για να ταιριάζει με τα δικά σου κλειδιά.

    Σαν ανταλλακτικό έχει ~200ε μόνο η κλειδαριά που επίσης θα πρέπει να ρυθμιστεί στα κλειδιά σου.

    Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να έχουν συγκεκριμένη κλειδαριά για το μοντέλο σου μόνο.
    Βρες κατάστημα για κλειδαριές, υπάρχουν αρκετά, να σε ενημερώσει.

    Προσωπικά, αν η κλειδαριά λειτουργούσε άριστα, χωρίς τζόγους κ.λπ. που προκαλούνται από βαριά μπρελόκ και βίαιη χρήση, θα την έλυνα
    και θα έκανα πολλαπλά πλυσίματα με σπρεϋ επαφών γυρίζοντας την ανάποδα για να στραγγίζει (λογικά θα έχει και έξοδο για τα νερά της βροχής).
    Δεν στο προτείνω ή για να είμαι ειλικρινής, αν το προσπαθήσεις να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις αλλαγή της κλειδαριάς αν γίνει ζημιά.

    Ο λόγος που στα γράφω στην ουσία είναι ότι θεωρώ λογικό να γνωρίσεις λεπτομέρειες της κατασκευής της κλειδαριάς σου
    και όχι να γλυτώσεις το ποσό που αναφέρεις.
    Δεν θεωρώ ότι φταίνε τα καταστήματα απαραίτητα όταν αυτοί που ψηφίζουμε δημιουργούν ένα κάρο "νόμους" να τα απομυζούν
    για να μπορούν να κλέβουν ευκολότερα.

    Σε όλη την αγγλία χρειάζεσαι 50 λίρες για να μπεις σε ποδηλατάδικο, για να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου και ας έχεις ένα απλό σκάσιμο.
    Αλλιώς επιβαρύνεται το κατάστημα που σημαίνει ότι δεν μπορεί να σε έχει πελάτη αν δεν μπορείς να πληρώσεις.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Από αυτά που γράφει ο φίλος, καταλαβαίνω ότι έχει πρόβλημα στις ηλεκτρικές επαφές το ηλεκτρικό μέρος της κλειδαριάς, ΟΧΙ το μηχανικό μέρος του αφαλού της κλειδαριάς.

    Συνήθως αυτό ανοίγει σχετικά εύκολα, καθαρίζεται, αν έχει φαγωθεί κάποια πίστα-επαφή την γεμίζεις με καλάι, και γίνεται σαν καινούριο.

    Ερώτηση, κάνει σωστά τα κλικ στις θέσεις το κλειδί, όταν για παράδειγμα πάει στην θέση ΟΝ, κάνει υγιές κλικ και μένει εκεί ή παίζει λίγο;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πήγαινε σε κατάστημα που ασχολείται με κλειδαριές αυτοκινήτων, immobilizer κ.λπ.
    Αν το βαρελάκι που μπαίνει το κλειδί στον κορμό του είναι αντικείμενο σύνθεσης και όχι πρεσαριστό, ίσως μπορεί να αλλαχθεί
    σίγουρα θα έχει κάποια στοιχεία για να αναγνωριστεί κ.λπ.

    Αν είναι πρεσαριστό, δυσκολεύει λίγο γιατί πρέπει να το ανοίξεις και μετά να στηριχθεί με βιδάκια... δεν αξίζει τον κόπο.
    Τα χρήματα που σου λέει δεν είναι πολλά αν χρειάζεται επισκευή που θα κοστίσει ώρες.
    Είναι πολλά αν χρειάζεται ένα τυπικό έλεγχο - καθάρισμα και αυτό προσπαθείς να αποφύγεις.

    Βλέπω ότι επίσημα προσπαθούν να πουλήσουν όλο το σύστημα μαζί με κλειδιά, immobilizer κ.λπ. Σε μεταχειρισμένα όμως δίνουν
    τον κορμό μόνο που θεωρητικά μπορεί να ρυθμιστεί για να ταιριάζει με τα δικά σου κλειδιά.

    Σαν ανταλλακτικό έχει ~200ε μόνο η κλειδαριά που επίσης θα πρέπει να ρυθμιστεί στα κλειδιά σου.

    Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να έχουν συγκεκριμένη κλειδαριά για το μοντέλο σου μόνο.
    Βρες κατάστημα για κλειδαριές, υπάρχουν αρκετά, να σε ενημερώσει.

    Προσωπικά, αν η κλειδαριά λειτουργούσε άριστα, χωρίς τζόγους κ.λπ. που προκαλούνται από βαριά μπρελόκ και βίαιη χρήση, θα την έλυνα
    και θα έκανα πολλαπλά πλυσίματα με σπρεϋ επαφών γυρίζοντας την ανάποδα για να στραγγίζει (λογικά θα έχει και έξοδο για τα νερά της βροχής).
    Δεν στο προτείνω ή για να είμαι ειλικρινής, αν το προσπαθήσεις να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις αλλαγή της κλειδαριάς αν γίνει ζημιά.

    Ο λόγος που στα γράφω στην ουσία είναι ότι θεωρώ λογικό να γνωρίσεις λεπτομέρειες της κατασκευής της κλειδαριάς σου
    και όχι να γλυτώσεις το ποσό που αναφέρεις.
    Δεν θεωρώ ότι φταίνε τα καταστήματα απαραίτητα όταν αυτοί που ψηφίζουμε δημιουργούν ένα κάρο "νόμους" να τα απομυζούν
    για να μπορούν να κλέβουν ευκολότερα.

    Σε όλη την αγγλία χρειάζεσαι 50 λίρες για να μπεις σε ποδηλατάδικο, για να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου και ας έχεις ένα απλό σκάσιμο.
    Αλλιώς επιβαρύνεται το κατάστημα που σημαίνει ότι δεν μπορεί να σε έχει πελάτη αν δεν μπορείς να πληρώσεις.
    φιλε ευχαριστώ για το κόπο σου φυσικα γραφω εδώ για να ειμαι υποψιασμένος με το θέμα και μην παω σαν τουρίστας. Φυσικά αν υπαρχει να πληρωθεί ανάλογα

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Από αυτά που γράφει ο φίλος, καταλαβαίνω ότι έχει πρόβλημα στις ηλεκτρικές επαφές το ηλεκτρικό μέρος της κλειδαριάς, ΟΧΙ το μηχανικό μέρος του αφαλού της κλειδαριάς.

    Συνήθως αυτό ανοίγει σχετικά εύκολα, καθαρίζεται, αν έχει φαγωθεί κάποια πίστα-επαφή την γεμίζεις με καλάι, και γίνεται σαν καινούριο.

    Ερώτηση, κάνει σωστά τα κλικ στις θέσεις το κλειδί, όταν για παράδειγμα πάει στην θέση ΟΝ, κάνει υγιές κλικ και μένει εκεί ή παίζει λίγο;
    θα παω να το τσεκάρω ίσως βγάλω και ένα βίντεο.

    μαλλον η λογική λέει να παω σε καναν κλειδαρά αλλα ο κόντης μου φάνηκε οτι έχει έρθει ξανά αντιμέτοπως με το πρόβλημα αυτό. το θέμα ειναι οτι δεν εμπιστευομαι κανενα μαστόρι και ολοι θελουν να φάνε απο καπου.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostregr Προβολή μηνύματος
    θα παω να το τσεκάρω ίσως βγάλω και ένα βίντεο.

    μαλλον η λογική λέει να παω σε καναν κλειδαρά αλλα ο κόντης μου φάνηκε οτι έχει έρθει ξανά αντιμέτοπως με το πρόβλημα αυτό. το θέμα ειναι οτι δεν εμπιστευομαι κανενα μαστόρι και ολοι θελουν να φάνε απο καπου.
    O Σακης φιλε μου ειναι ο μονος αξιοπιστος για service triumph , γνωριζει πολυ καλα τα παντα.
    Γιατι ο κλειδαρας δεν θα φαει ? Το θεμα ειναι ποιος ξερει το προβλημα σου και να μην αρχισει τα πειραματα
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    O Σακης φιλε μου ειναι ο μονος αξιοπιστος για service triumph , γνωριζει πολυ καλα τα παντα.
    Γιατι ο κλειδαρας δεν θα φαει ? Το θεμα ειναι ποιος ξερει το προβλημα σου και να μην αρχισει τα πειραματα
    προφανώς κανει πολυ καλη δουλεια και ειναι πολυ φιλικός! απλως ειμαι υποψιασμενος γιατι εχω πολυ κακές γενικα εμπειριες απο αλλου και μου εχει αφησει ψυχολογικο χουι

  14. #29
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostregr Προβολή μηνύματος
    αυτος μου ειπε οτι έχει donors απο αλλα μηχανηματα και θα το φτιάξει...
    Για κοιτα ρε που το ψειρισμα εγινε donation..

    O tempora, o mores..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Η κλειδαριά βγαίνει με 2 βίδες από κάτω τις κρυμμένες λογικά τύπου αστερι-torx. Και να βγει η φίσα τις και ότι εμποδίζει για να φτάσεις εκεί-πλαστικα, ίσως θα ήταν πολύ φθηνότερο αν την έβγαζες και την πήγαινες σε έναν κλειδαρά,. Η ηλεκτρολόγο.

    Τώρα 100€ για κάτι που θα του πάρει 1 ώρα να το φτιάξει πολλά δεν είναι? Δεν νομίζω να παλεύει 6-12 ώρες για μια κλειδαριά. Ίσως να φτιάχνει με πολύ απλό τρόπο τύπου στραβωμα, σφίξιμο βιδων,καλαι, κόλλημα καλωδιων, ποιο καλή τοποθέτηση αυτών,αντικατάσταση επαφων

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF