Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 20 από 20

Θέμα: Αλλαγή μηχανής

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Άμα τα Χόντα είναι Χόντα και δεν χρήζει ανάλυσης, πάσα αρχή παυσάτω

    Πάρε μια ακόμα βόλτα το MT-07, αφού αυτό γουστάρεις και καλό είναι, κανένα πρόβλημα δεν έχει με μπρος πίσω κ επί ταυτά ,προσοχή στους δρόμους και για όνομα του Θεού, να φοράμε εξοπλισμό
    εννοω οτι το χοντα ειναι το πιο δυνατό απο ολα,καλυτερη κατασκευη και περιφερειακα απο ολα αυτα που ανεφερα και για μενα ειναι η τοπ 1 επιλογη,στο οικονομικο δυσκολευομαι αλλιως για αυτο θα πηγαινα

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Άμα το διαπίστωσες απο κοντά και ειδικά σε βόλτα ότι το Honda είναι αυτό που σε ικανοποιεί, τότε ψάξου και για κάποιο μεταχειρισμένο

    Μπορεί αυτή τη στιγμή που μιλάμε να είναι μόλις 2 στο car.gr αλλά πιστεύω οτι σε 1-2 μήνες το πολύ, ελέω χειμώνα που αβγατίζουν οι αγγελίες,
    θα έχεις περισσότερες επιλογές.

    ΥΓ Δεν το έχω δει απο κοντά το Cb750 για να μπορώ να διαπιστώσω γιατί διάφοροι tester δεν ενθουσιάστηκαν απο την ποιότητα κατασκευής του ,
    ούτε μπορώ να επιβεβαιώσω αν εκτός απο την ανάρτηση , μοιράζεται και τα φρένα με το CB500 , άρα δεν ξέρω αν μπορούμε να μιλάμε
    για πολύ καλά περιφερειακά. Βλέπω βέβαια οτι έχει κερδίσει πολλά συγκριτικά, που με το καιρό το GSX-8S δείχνει να ρεφάρει.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Πήγα και ειδα από κοντά και το gsx8,το sv 650 και το χορνετ.
    Εμφανισιακά και σαν θέση οδήγησης μου άρεσε παραπάνω το gsx8.Ομως λόγω κάποιων δυσκολιών,δεν μπορώ να βάλω τοσα δόσεις και σκέφτομαι πολύ το sv 650 για καινούργιο ή αν βέβαια κάποιο μεταχειρισμένο 1-2 ετών στα 5.500-6000.
    Κοιτουσα το mt 07 για καινούργιο αλλά νιώθω ότι είναι πολύ φτωχό στα περιφερειακά για να ζητάει 8κ και με αναζήτηση εδώ στο φορουμ αλλα και με κουβέντες με φίλους, όλοι έχουν θέμα με σκουρια σε πλαίσιο και ψαλίδι και θέμα με τα αμορτισέρ και δεν θέλω να δώσω τόσα λεφτά για ενα τέλειο μοτερ αλλα όχι καλό σύνολο.
    Αν ειχα τα λεφτά θα πήγαινα ξεκαθαρα για το gsx8, ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά και οι φωτογραφικές το αδικούν παρά πολύ.
    Περιμένω να κάνω το δίπλωμα από Α2 σε απεριόριστο για να τα κάνω τεστ ραιντ και να καταλήξω.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2018
    Μηνύματα
    54
    Αξίζει το SV καινούργιο εν έτη 2023? Με ψήνει για αγορά αλλά σκέφτομαι μήπως ένα Trident μεταχειρισμένο είναι καλύτερη επιλογή στα ίδια περίπου χρήματα.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2023
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Πήγα και ειδα από κοντά και το gsx8,το sv 650 και το χορνετ.
    Εμφανισιακά και σαν θέση οδήγησης μου άρεσε παραπάνω το gsx8.Ομως λόγω κάποιων δυσκολιών,δεν μπορώ να βάλω τοσα δόσεις και σκέφτομαι πολύ το sv 650 για καινούργιο ή αν βέβαια κάποιο μεταχειρισμένο 1-2 ετών στα 5.500-6000.
    Κοιτουσα το mt 07 για καινούργιο αλλά νιώθω ότι είναι πολύ φτωχό στα περιφερειακά για να ζητάει 8κ και με αναζήτηση εδώ στο φορουμ αλλα και με κουβέντες με φίλους, όλοι έχουν θέμα με σκουρια σε πλαίσιο και ψαλίδι και θέμα με τα αμορτισέρ και δεν θέλω να δώσω τόσα λεφτά για ενα τέλειο μοτερ αλλα όχι καλό σύνολο.
    Αν ειχα τα λεφτά θα πήγαινα ξεκαθαρα για το gsx8, ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά και οι φωτογραφικές το αδικούν παρά πολύ.
    Περιμένω να κάνω το δίπλωμα από Α2 σε απεριόριστο για να τα κάνω τεστ ραιντ και να καταλήξω.

    Εάν το GSX8 σου αρέσει και εμφανισιακά και κουμπώνεις πάνω του, τότε μάλλον είναι η επόμενη σου αγαπημένη! Μην ξεχνάς πως σε αντίθεση με τα αυτοκίνητα, στις μοτοσικλέτες πρέπει εμείς να ταιριάζουμε σε αυτές και όχι αυτές να τις "ρυθμίζουμε" στα μέτρα μας! Μπορεί να σου αρέσει μία μοτο αλλά όταν ανεβαίνεις πάνω να μην "κάθεσαι" καλά, αυτό έχει συνέπεια να μην απολαμβάνεις την οδήγηση αλλά και οι πιθανότητα να προκληθεί ατύχημα αφού εσύ και η μηχανή δεν έχετε γίνει "ένα".

    Τέλος, θα σου σύστηνα να μην αναλώνεσαι στο γεγονός της μεταπώλησης. Πάρε αυτό που σου αρέσει και κα...νεις όταν την βλέπεις, πόσο μάλλον όταν την καβαλάς, και ας αργήσεις να την πουλήσεις στο μέλλον ή την πουλήσεις λιγότερο από ότι περίμενες (εγώ είχα ένα Honda VFR Crossrunner το οποίο παροτι δεν έχει μεγάλο κοινό σε νούμερα, κατάφερα και το πούλησα 1 μήνα μετά την ανάρτηση της αγγελίας την ίδια μέρα που παρέλαβα το νέο μου απόκτημα!). Αν σκέφτεσαι με το καλημέρα πόσο θα την πουλήσεις και πόσες μέρες θα πάρει να την αγοράσει κάποιος, καλύτερα πάρε ένα σκούτερ να κάνεις την δουλειά σου και να σου βγει πιο οικονομικά.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. XTX tuning η αλλαγη μηχανης???
    από Steve_athens στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 330
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2010, 13:27
  2. Γνωμες για αλλαγη μηχανης ?
    από PortisHead στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2009, 21:08
  3. Προτάσεις για αλλαγή μηχανής
    από dim40 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2008, 21:10
  4. Αλλαγη μηχανης στο 3μηνο
    από Aero στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2007, 22:56
  5. Αλλαγή μηχανής
    από vaskgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2007, 00:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF