Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Αλλαγή μηχανής

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125

    Αλλαγή μηχανής

    Μετά από 1,5 χρόνο συμβίωσης με το μτ 03 ήρθε η ώρα για αλλαγή.Κοιταω πάλι για γυμνά,αν καταφέρω και μαζέψω τα παραπάνω λεφτά για tracer 700 και στα ίδια λεφτά σκέφτομαι και το cbr650r.
    Κοιτούσα το sv 650 και μετά το mt 07 για αυτή την κατηγορία αλλά το sv μου φαίνεται πιο vfm με την διαφορά τιμής,αλλα πιστεύω θα χάσει αρκετή μεταπωλητικη αξία και παίζει να το παντρευτώ.Το θέμα είναι οτι θα δω διάφορα από το 03 στο 07/sv ή να πάω για μεταχειρισμένο 09.
    Το τρεισερ 700 δεν βάζει φωτιά στο δρόμο αλλά δεν τρως αερα.

  2. #2
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Η ουσια ειναι τι χρημα θες να δωσεις.
    Επιλογες υπαρχουν μετα αναλογως του μαρουλιου.
    Ride(s) the wind of change...

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Από 6.5 μέχρι 9 ταβάνι.Τα 9 θα είναι με μεγάλη δυσκολία αλλα σκέφτομαι την υπέρβαση.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Μιλάς πάντα για καινούργιο, σωστά;

    Χρήση, ύψος, κτλ;

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Καινούργιο αλλά και μεταχειρισμένο με λίγο λιγότερα ή λίγο περισσότερο από 10.000.Yψος 177.
    Χρηση καθημερινή για δουλειά-σπιτι χωρίς εθνική,καμια εκδρομή Εύβοια, Πάτρα κλπ.
    Τελευταία τροποποίηση από Aps07; 10/02/2023 στις 19:27.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Μετά από 1,5 χρόνο συμβίωσης με το μτ 03 ήρθε η ώρα για αλλαγή.Κοιταω πάλι για γυμνά,αν καταφέρω και μαζέψω τα παραπάνω λεφτά για tracer 700 και στα ίδια λεφτά σκέφτομαι και το cbr650r.
    Κοιτούσα το sv 650 και μετά το mt 07 για αυτή την κατηγορία αλλά το sv μου φαίνεται πιο vfm με την διαφορά τιμής,αλλα πιστεύω θα χάσει αρκετή μεταπωλητικη αξία και παίζει να το παντρευτώ.Το θέμα είναι οτι θα δω διάφορα από το 03 στο 07/sv ή να πάω για μεταχειρισμένο 09.
    Το τρεισερ 700 δεν βάζει φωτιά στο δρόμο αλλά δεν τρως αερα.
    H διαφορά ναι, είναι σημαντική μεταξύ ΜΤ-03 με ΜΤ-07 πόσο δε μάλλον σε ΜΤ-09 ή το αγαπημένο για εμένα ΜΤ-10.
    Βασικά , ο τρόπος απόδοσης είναι διαφορετικός μεταξύ του 3 και του 7 , όχι απλά σε νούμερα / δύναμη δηλαδή αφού το ένα μοτέρ δουλεύει με 180 μοίρες στρόφαλο και το άλλο με 270.

    Για το σενάριο που θέτεις, και το ΜΤ-07 είναι πολύ καλή επιλογή ειδικά για πόλη που είναι και στο στοιχείο του (εύκολο, ροπάτο, όχι υπερβολικά σκληρό, οικονομικό) αλλά καλό θα ήταν να περιμένεις λίγο και το καινούργιο Hornet 750 , να το δοκιμάσεις όπωσδήποτε αφού φαίνεται να πήρε τη συνταγή του ΜΤ-07 και να τη βελτίωσε όσο παραπάνω γίνεται για τα χρήματα που ζητά. Περιμένω κ εγώ να το δοκιμάσω απο περιέργεια

    ΥΓ και το SV650 είναι νόστιμο , Tracer επίσης αρκεί να χρειάζεσαι τη κάλυψη αέρα για να μην "κουβαλάς" τζάμπα τα έξτρα κιλά σε σχέση με το ΜΤ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Σε MT07 vs SV650 προσωπικά θα πήγαινα στο σουτζουκι. Για παντρειά δεν ξέρω να σου πω, το γιαμαχα όμως εχει γινει σουπα πια και θεωρω ότι είναι και μεγαλύτερος στόχος κλοπής.
    Επιπλέον (προσωπικά μιλώντας) θεωρώ το sv και πιο όμορφο. Επίσης φαίνεται να κρατάει ακόμα τιμές, ίσως επειδή υπάρχει στοκ; Δεν ξέρω αν στα 7κατι χιλιάρικα μπορείς να βρεις κάτι σε "πιο" μηχανη χωρίς να συμπεριλαβεις τα κινέζικα.

    Όχι ότι δεν ειναι αξιόλογο το MT αλλά στα δικά μου μάτια το sv δείχνει πιο ιδιαίτερο.

  8. #8
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Κι εγώ πιο κοντά σε SV650, σίγουρα πιο ποιοτικό κατασκευαστικά και πιο διαχρονικό σχεδιαστικά. Δε ξέρω πολλά πράγματα για το στήσιμο του MT07 αλλά το SV650 σίγουρα είναι πολύ καλό σχολείο.

    Από εκεί και πέρα μαζί με το Hornet αξίζει να περιμένεις και το Suzuki το 800, όλα αυτά θα βγουν στην αγορά εντός του έτούς και αξίζει να περιμένεις να τα δεις ακόμη και αν δεν αγοράσεις κάποιο από αυτά.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Suzuki SV650. Όμορφο, κλασσικό (σε σχέση με τα άλλα) που δεν θα παλιώσει γρήγορα αισθητικά. Και για το ύψος σου θα είναι μια χαρά. Με λίγο καλό παζάρι (και μετρητά) θα έχεις και καλή τιμή.

    Το 800αρι Suzuki κοστολογήθηκε 10000. Και σίγουρα αισθητικά είναι στο άλλο άκρο (μοντέρνο).

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Η μηχανή θα αφήνεται σε κλειστό γκαράζ.
    Στο hornet δεν μου άρεσουν οι χρωματισμοί που έχουν αλλά θα πάω να τα δω και από κοντα και θα κλείσω ενα test ride οπως και για το sv.Εμενα αυτό που με χαλάει στα καινούργια mt είναι το χρώμα και τα πλαστικά το έχουν κάνει να φαίνεται τελείως ψεύτικο και για μένα μακράν οι καλύτεροι χρωματισμοί ήταν του 18 με πράσινη ζάντα και μετά 19-20 με πορτοκαλί ζάντα και γκρι.Δηλαδή εμφανισιακά από ολα αυτά μου αρέσει περισσότερο το sv.Απλώς αυτό που με αγχώνει με το sv είναι οτι δεν παίζουν αγγελίες,θα χάσω αρκετή μεταπωλητική αξία σε σχέση με τα υπόλοιπα.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    274
    Ισως προφανες με βαση την δικη μου επιλογη αλλα προσωπικα θα πω ΜΤ-07. Μου κανει για πιο sporty απο το SV.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Η μηχανή θα αφήνεται σε κλειστό γκαράζ.
    Στο hornet δεν μου άρεσουν οι χρωματισμοί που έχουν αλλά θα πάω να τα δω και από κοντα και θα κλείσω ενα test ride οπως και για το sv.Εμενα αυτό που με χαλάει στα καινούργια mt είναι το χρώμα και τα πλαστικά το έχουν κάνει να φαίνεται τελείως ψεύτικο και για μένα μακράν οι καλύτεροι χρωματισμοί ήταν του 18 με πράσινη ζάντα και μετά 19-20 με πορτοκαλί ζάντα και γκρι.Δηλαδή εμφανισιακά από ολα αυτά μου αρέσει περισσότερο το sv.Απλώς αυτό που με αγχώνει με το sv είναι οτι δεν παίζουν αγγελίες,θα χάσω αρκετή μεταπωλητική αξία σε σχέση με τα υπόλοιπα.
    Η έννοια της μεταπώλησης σε αυτή την παγκόσμια κατάσταση είναι σχετική.
    Πάρε ότι σου αρέσει περισσότερο (και που να μπορείς να φτάσεις) και θεώρησε το κεφάλαιο που επένδυσες χαμένο, για να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια και να απολαύσεις την κατοχή.
    Διαφορετικά, αν από τώρα σκέφτεσαι την μεταπώληση, πάρε το πιο εμπορικό από όλα που με λίγη χασούρα θα φύγει (αν ζούμε ακόμη δηλαδή τα επόμενα χρόνια )

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Ξανα επανερχομαι και συνεχιζω να ειμαι σε διλημμα.Εχοντας φτασει στα 6κ cash και τα υπολοιπα να βαλω γραμματια ή δοσεις,ειμαι αναμεσα στο SV που δεν καταλαβαινω αν συνεχιζεται η παραγωγη ή αντικατασταθηκε απο το gs8x,mt 07,kawasaki z650 αν και μου φαινεται λιγο ψοφιο και πλεον ελλαδα η καβασακι δεν εχει ουτε αντιπροσωπεια και γενικα κακη η φαση και μετα σε ακραια για μενα χρηματικη υπερβαση tracer 700,honda cb650r(τετρακυλινδρο).Τα γιαμαχα ενω μου αρεσουν παραπανω,νιωθω οτι ειναι πολυ φτωχα χωρις αναποδο μπροστινο και στις τιμες που παιζουν πλεον,καλα μοτερ αλλα τα πλαστικα δεν ειναι καλα.Tα honda ειναι χοντα δεν χρειαζεται αναλυση.

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Λόγω ποιότητας κατασκευής, θα επέλεγα το SV650. Είναι πιο κοντά στον προϋπολογισμό σου με 7.500€.

    Ως προς το χρώμα που δεν σου αρέσει, το MT-07 βγαίνει και στην έκδοση Pure με 7.700€ με μαύρο χρώμα. Η Pure έχει πιο όμορφη και πιο μικρή οθόνη, αντί για τη γκουμούτσα της έκδοσης 2023. Για χρήση σε πόλη, καλύτερα το γυμνό, αν και το Tracer 700 είναι πολύ όμορφο.

    Θα έλεγα να μαζέψεις τα μετρητά και να αγοράσεις καινούριο από τη νέα χρονιά. Θα έχεις πιο πολύ χρόνο να το σκεφθείς, να δοκιμάσεις διάφορα μοντέλα. Άλλωστε το MT-03 για τη χρήση που κάνεις στην πόλη, είναι καλύτερο από αυτά που σκέφτεσαι να πάρεις, δεν είναι συμβιβασμός.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    Άμα τα Χόντα είναι Χόντα και δεν χρήζει ανάλυσης, πάσα αρχή παυσάτω

    Πάρε μια ακόμα βόλτα το MT-07, αφού αυτό γουστάρεις και καλό είναι, κανένα πρόβλημα δεν έχει με μπρος πίσω κ επί ταυτά ,προσοχή στους δρόμους και για όνομα του Θεού, να φοράμε εξοπλισμό

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. XTX tuning η αλλαγη μηχανης???
    από Steve_athens στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 330
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2010, 14:27
  2. Γνωμες για αλλαγη μηχανης ?
    από PortisHead στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2009, 22:08
  3. Προτάσεις για αλλαγή μηχανής
    από dim40 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2008, 22:10
  4. Αλλαγη μηχανης στο 3μηνο
    από Aero στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2007, 23:56
  5. Αλλαγή μηχανής
    από vaskgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2007, 01:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF