Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 92

Θέμα: Διαδρομή Κέντρο - Μαρούσι από νέο οδηγό με συνεπιβάτη

  1. #16
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Τι ειναι το 550?
    600 μειον 50..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.254
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    600 μειον 50..
    Ρε αγόρι ,θα μπορούσες να πεις ενας τριψηφιος ακεραιος και θετικός αριθμος.
    Το 600-50 ειναι πολύ ραντομ.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YannisN Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Τη διαδρομή αυτή την κάνω κάθε μέρα για να την μάθω, και δεν με δυσκολεύει γενικά, κάθε επόμενη φορά νιώθω και πιο άνετος, πιο σταθερός.

    Απλά αυτό που με φοβίζει κυρίως είναι αφενός το βάρος του συνεπιβάτη που μπορεί να αλλάξει το χειρισμό της μηχανής (αλλά εντάξει, 50 κιλά άνθρωπος δεν νομίζω να μου δημιουργήσει ιδιαίτερο θέμα) και αφετέρου η ιδέα του να έχεις την ευθύνη κάποιου άλλου στα χέρια σου, που με ένα δικό σου λάθος ή απροσεξία ή μη προσοχή σε λάθος άλλου δεν ξέρεις που μπορεί να καταλήξει.

    Σήμερα που την ξαναέκανα μάλλον ήμουν υπερβολικός στο σχόλιό μου ως προς την ταχύτητα, με τόση κίνηση δεν μπορείς να ανεβάσεις ταχύτητες παρά μόνο σε ένα σημείο που ανοίγει λίγο ο δρόμος αλλά έχεις την επιλογή νομίζω να μην το κάνεις αν δεν θέλεις.

    Οπότε μάλλον θα πάω προς τα εκεί, λίγο practice ακόμα τη διαδρομή, full gear και στους δύο, προσεκτικά διηθήσεις, αλλαγές λωριδών και πιστεύω θα είμαστε οκ.

    Practice makes perfect. Ντυθείτε σωστά, βάλε βενζίνη και ξεκινήστε τις βόλτες αρχικά τα ΣΚ που είναι συνήθως πιο χαλαρά και μετά και καθημερινές.
    Η μοτοσυκλέτα, αλλά και γενικά το οποιοδήποτε τιμόνι, θέλουν πρακτική πρακτική και λίγη ακόμη πρακτική.

    Το ότι τα σκέφτεσαι ήδη και έχεις τις ανησυχίες σου είναι καλό δείγμα πάντως.

    Ποιο 125 έχεις;

  4. #19
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.708
    Μαθε να καβαλας πρωτα μονος σου κ οταν το ''εχεις'' ανεβαζεις κ αλλο ατομο πισω.
    Δυστυχως μια κακια στιγμη δεν μπορει να γυρισει πισω.
    Ειδικα οταν εισαι απειρος δεν μπορεις να προβλεψεις πολλα τετοια σκηνικα.
    Κηφισιας /Μεσογειων ειναι σχολειο απο τα λιγα.

    Εδω κολλαγε το βιντεακι του μακαριτη πως παμε στη Μεσογειων...αλλα προβλεπω πολεμο κ δεν το βαζω.
    Εχουμε κ 2023 πλεον.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Ότι είπαν οι προηγούμενοι. Εγώ ξεκίνησα να κάνω βόλτες τα απογεύματα στη γειτονιά μου μέχρι να συνηθίσω τη μηχανή γιατί είχα εμπειρία μόνο στην πίστα που έκανα μαθήματα. Μετά από 1-2 εβδομάδες βγήκα στην Καβάλας για κέντρο. Αρχικά χωρίς διηθήσεις, μετά διήθηση στα σταματημένα πίσω από κάποιον άλλο σύντροχο, οταν δεν ερχόταν από πίσω κάποιος πολύ βιαστικος και αφού ένιωσα άνετα και έστρωσε η μηχανουλα ανέβασα και τη σύζυγο. Και πάλι σε στάδια, πρώτα σε ώρα χωρίς κίνηση για να συνηθίσω το έξτρα βάρος, χωρίς πολλές διηθήσεις γιατί φοβόταν κι εκείνη και φυσικά πάντα με φουλ εξοπλισμό και οι δυο.

    Υπομονή και εξάσκηση φίλε μου. Καλές και ασφαλείς βόλτες εύχομαι.

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Τι ειναι το 550?
    Λεωφορείο? Τρόλεϊ??

  7. #22
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν είναι 50 κιλά ρε

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    16
    Γεια σας.

    Το μηχανάκι είναι cbf 125 του 22.
    Σήμερα κάναμε την 1η μας βόλτα και κατάλαβα τον λόγο που ο κόσμος παίρνει μηχανές με περισσότερα κυβικά.
    Το μηχανάκι με εμένα πετάει αλλά με 2ο άτομο δεν τραβάει τόσο δυστυχώς.
    Πολύ διαφορετική συμπεριφορά σε σχέση με όταν είμαι μόνος, κυρίως στη δύναμή του.

    Έλεγα να κάνουμε αύριο τον πρόβα γκενεράλε για την Κηφισίας αλλά θα το τρενάρω λίγο ακόμα για να δω πως θα γίνει να δουλέψει το πράγμα, χαμηλή ιπποδύναμη, 2 άτομα, μεγάλη απόσταση με πολλά σταμάτα ξεκίνα. Και φυσικά να κάνουμε και άλλο πράκτις με την παρτενέρ. Θα το βρούμε.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και πάλι

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.745
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YannisN Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.
    Είμαι νέος οδηγός μοτοσυκλέτας 125cc (την έχω καμιά βδομάδα - 100+ χλμ σύνολο). Προηγουμένως οδηγούσα χρόνια αμάξι (εκτός Αθήνας). Πήρα τον κατάλληλο εξοπλισμό, διαβάζω κάποια εγχειρίδια και βιβλία για μοτοσυκλέτες (γιατί με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα της ασφάλειας).
    Μένω κέντρο, κοντά στον Ευαγγελισμό, και θα ήθελα να πηγαίνω την κοπέλα μου που δουλεύει Μαρούσι στη δουλειά της. Έχω κάνει τη διαδρομή κάμποσες φορές (μέσω Λεωφ. Κηφισίας), δεν είχα θέμα μεν, αλλά με απασχολεί η απειρία μου σε συνδυασμό με ταχύτητες 65+ και την συνεπιβάτη.

    Μήπως κάποιος άλλος δρόμος είναι πιο ασφαλής, με λιγότερο όγκο οχημάτων ή πιο σταθερές ταχύτητες? πχ Λεωφ. Μεσογείων ή Περιφερειακή Υμηττού?
    Είμαι υπερβολικός που φοβάμαι μην γίνει κάτι σε αυτή την ευθεία ουσιαστικά?

    Ευχαριστώ πολύ.
    Η μεταφορά ενός δεύτερου ανθρώπου, είναι μεγάλη ευθύνη. Επιπλέον, οι αστικοί λεωφόροι τύπου Κηφισίας, είναι Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ του μοτοσυκλετιστή: Πολύ κίνηση, πολλές μικρές αποστάσεις από άλλα οχήματα, πόρτες που ανοίγουν, αυτοκίνητα που αλλάζουν λωρίδα, οδηγοί σε κακή ψυχολογία που πάνε στην δουλειά τους. Κι εσύ άπειρος οδηγός.

    Ολα αυτά, συνθέτουν ένα πεδίο πολύ επικίνδυνο να γίνει κάτι, και να μπλέξεις.

    Αν πηγαίνεις κι εσύ για δουλειά σου Μαρούσι, θα σου έλεγα, αιντε να το υποστείς το ρίσκο να μεταφέρεις και την φίλη σου.

    Αν πηγαίνεις ΜΟΝΟ την φίλη σου, κι εσύ ο ίδιος δεν έχεις δουλειά εκεί και αφού την πας γυρνάς πίσω, θα σου έλεγα να παραιτηθείς ΧΘΕΣ από το εγχείρημα αυτό. Θα κουραστείς οδηγικά πολύ γρήγορα, είναι απίστευτα ψυχοφθόρα η κίνηση μοτό σε τέτοιους δρόμους, σε καθημερινή χρήση, ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ. Μπορεί η φίλη σου, να πάρει ένα ΜΜΜ, όπως ο συνδυασμός Μετρό-Ηλεκτρικός ή το 550 που ήδη αναφέρθηκε, και να πάει στο Μαρούσι, ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ, με περισσότερη ΑΣΦΑΛΕΙΑ, και το κυριότερο, χωρίς να σιχαθείς την οδήγηση εσύ.

    Προσωπικά, δεν το έκανα αυτό, για ΚΑΝΕΝΑΝ. Προτιμώ να πεταχτώ στην....Λαμία, παρά να οδηγήσω στην Κηφισίας σε ώρα που όλοι πάνε ή ερχονται στην δουλειά τους. Να την πετάξω μια στο τόσο, σε μια έκτακτη ανάγκη π.χ. απεργούν τα ΜΜΜ, ναι, αλλά σε καθημερινή βάση, να ανεβοκατεβαίνω ΔΥΟ φορές την διαδρομή, forget about it.

    Δες τα δικά σου settings πως είναι(γιατί κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός), κρίνε, και κάνε ανάλογα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #25
    Νέο μέλος Το avatar του/της rex4539
    Εγγραφή
    09/02/2023
    Μηνύματα
    58
    Μην σε απασχολεί (τόσο πολύ) το θέμα των κυβικών και της ιπποδύναμης.

    Εγώ για 10 χρόνια (2007-2017) είχα 50άρα Vespa και πήγαινα δικάβαλο σε όλες τις λεωφόρους της Αθήνας. Οδηγώ μηχανάκια απ'το 1991 περίπου...

    Ποτέ δεν ένιωσα ανασφάλεια σε σχέση με την κίνηση ή την ταχύτητα. Μείνε στη δεξιά λωρίδα και ακολούθησε τον ΚΟΚ (όσο περισσότερο μπορείς, δεν είναι εύκολο). Στην πράξη, εσύ θα είσαι ο νόμιμος και όλοι οι άλλοι οι παράνομοι

    Όπως είπαν και οι περισσότεροι, είναι θέμα εξάσκησης και συνήθειας. Καλά κάνεις και έχεις το νου σου αλλά μην σε πάρει από κάτω.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Η μεταφορά ενός δεύτερου ανθρώπου, είναι μεγάλη ευθύνη. Επιπλέον, οι αστικοί λεωφόροι τύπου Κηφισίας, είναι Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ του μοτοσυκλετιστή: Πολύ κίνηση, πολλές μικρές αποστάσεις από άλλα οχήματα, πόρτες που ανοίγουν, αυτοκίνητα που αλλάζουν λωρίδα, οδηγοί σε κακή ψυχολογία που πάνε στην δουλειά τους. Κι εσύ άπειρος οδηγός.

    Ολα αυτά, συνθέτουν ένα πεδίο πολύ επικίνδυνο να γίνει κάτι, και να μπλέξεις.

    Αν πηγαίνεις κι εσύ για δουλειά σου Μαρούσι, θα σου έλεγα, αιντε να το υποστείς το ρίσκο να μεταφέρεις και την φίλη σου.

    Αν πηγαίνεις ΜΟΝΟ την φίλη σου, κι εσύ ο ίδιος δεν έχεις δουλειά εκεί και αφού την πας γυρνάς πίσω, θα σου έλεγα να παραιτηθείς ΧΘΕΣ από το εγχείρημα αυτό. Θα κουραστείς οδηγικά πολύ γρήγορα, είναι απίστευτα ψυχοφθόρα η κίνηση μοτό σε τέτοιους δρόμους, σε καθημερινή χρήση, ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ. Μπορεί η φίλη σου, να πάρει ένα ΜΜΜ, όπως ο συνδυασμός Μετρό-Ηλεκτρικός ή το 550 που ήδη αναφέρθηκε, και να πάει στο Μαρούσι, ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ, με περισσότερη ΑΣΦΑΛΕΙΑ, και το κυριότερο, χωρίς να σιχαθείς την οδήγηση εσύ.

    Προσωπικά, δεν το έκανα αυτό, για ΚΑΝΕΝΑΝ. Προτιμώ να πεταχτώ στην....Λαμία, παρά να οδηγήσω στην Κηφισίας σε ώρα που όλοι πάνε ή ερχονται στην δουλειά τους. Να την πετάξω μια στο τόσο, σε μια έκτακτη ανάγκη π.χ. απεργούν τα ΜΜΜ, ναι, αλλά σε καθημερινή βάση, να ανεβοκατεβαίνω ΔΥΟ φορές την διαδρομή, forget about it.

    Δες τα δικά σου settings πως είναι(γιατί κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός), κρίνε, και κάνε ανάλογα.
    Καταλαβαίνω αυτά που λες και έχεις δίκιο. Το παραπάνω που λέω δεν θα το έκανα επ άπειρων αλλά για κάνα δίμηνο μέχρι να ξεκινήσει η δική μου δουλειά και εκτός πχ Παρασκευές που απ ότι έχω καταλάβει είναι πιο χαλαρή η κίνηση. Οπότε η σκέψη είναι να τη βοηθήσω λίγο μέχρι να ξεκινήσει το δικό μου πρόγραμμα.
    Επίσης στα μισά πήγαινε έλα που θα γυρνάω μόνος νομίζω θα περνάω ωραία, μου αρέσει η οδήγηση της μηχανής, είναι και σχολείο αυτός ο δρόμος όπως είπαν παραπάνω. Οπότε είναι ίσως και μια ευκαιρία να το ασκήσω. Θα μου πεις κάντο μόνος σου αν είναι. Ε αν έχεις και έναν λόγο παραπάνω και τα συνδυάζεις μου φαίνεται καλύτερο.
    Να είμαι ειλικρινής θεωρώ το δρόμο αυτό πιο safe από μέσα στην πόλη γιατί ουσιαστικά είναι μια ευθεία, και πολλά που γίνονται στην πόλη εκεί δεν γίνονται πχ delivery λεωφορεία ταξί, δεν ξεκινάνε σταματημένοι, δεν βγαίνουν απο δεξιά αριστερά.

    Έχεις μεν δίκιο σε όλα όσα λες. Από την άλλη και να το δοκιμάσω αυτό μια δυο φορές ή λίγες μέρες προσεκτικά με εξοπλισμό που πήραμε κλπ νομίζω αξίζει έναν κόπο.
    Σε ευχαριστώ πάντως για τον τρόπο που μου μίλησες και για αυτά που είπες.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    16
    Κάναμε τελικά πρώτη φορά τη διαδρομή σήμερα. Πήγαν όλα αρκετά καλά, δόξα τω Θεώ.

    Είναι εξαιρετικά βολικές οι μηχανές τελικά, φανταστείτε (επειδή λέμε για τα λεωφορεία) ότι φτάσαμε ας πούμε σε 20 λεπτά πάνω κάτω. Και μπορει αυτή να θέλει στην εναλλακτική περίπτωση μόνο 20 λεπτά να περιμένει το λεωφορείο να έρθει. Οπότε όπως καταλαβαίνετε ψήθηκε και η κοπέλα :P

    Επίσης συνήθισα αρκετά το βάρος οπότε άρχισα να την μαθαίνω τη μηχανή καλύτερα με τα νέα δεδομένα και πήγαινε ωραία σχετικά.

    Τώρα για το μέλλον ίδωμεν!

    Ό,τι άλλες συμβουλές, tips, απόψεις κλπ ευπρόσδεκτα!

  13. #28
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YannisN Προβολή μηνύματος

    Ό,τι άλλες συμβουλές, tips, απόψεις κλπ ευπρόσδεκτα!
    Όχι σούζες με δικάβαλο

    Σοβαρά μιλώντας, πρόσεξε να μην παρασύρεσαι από τον ρυθμό άλλων (π.χ. θα δεις μηχανάκια να πηγαίνουν με 40-50 ανάμεσα στα σταματημένα αμάξια, προφανώς αυτό είναι επικίνδυνο ακόμα και για πιο έμπειρους οδηγούς, πόσο μάλλον για εσένα) και δεύτερο, προσπάθησε να εκπαιδεύσεις το μυαλό σου στο να διαβάζει τους οδηγούς αυτοκινήτων

    Π.χ. αυτός που θα αλλάζει λωρίδες απότομα και χωρίς φλας συνήθως φαίνεται, σκοπός σου λοιπόν θα είναι αν εντοπίσεις (ή θεωρήσεις ότι εντόπισες) έναν τέτοιο οδηγό, να κινείσαι σε μια απόσταση από αυτόν, μην πας να περάσεις κοντά του

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος

    Σοβαρά μιλώντας, πρόσεξε να μην παρασύρεσαι από τον ρυθμό άλλων (π.χ. θα δεις μηχανάκια να πηγαίνουν με 40-50 ανάμεσα στα σταματημένα αμάξια, προφανώς αυτό είναι επικίνδυνο ακόμα και για πιο έμπειρους οδηγούς, πόσο μάλλον για εσένα) και δεύτερο, προσπάθησε να εκπαιδεύσεις το μυαλό σου στο να διαβάζει τους οδηγούς αυτοκινήτων

    Π.χ. αυτός που θα αλλάζει λωρίδες απότομα και χωρίς φλας συνήθως φαίνεται, σκοπός σου λοιπόν θα είναι αν εντοπίσεις (ή θεωρήσεις ότι εντόπισες) έναν τέτοιο οδηγό, να κινείσαι σε μια απόσταση από αυτόν, μην πας να περάσεις κοντά του
    Επισης. Τυποι που φορανε κουκουλα μεσα στο αυτοκινητο ή καπελο...ΔΕΝ σε βλεπουν οι πρωτοι, παππουδες οι 2οι. ΜΑΚΡΙΑ κι αγαπημενοι. Γυναινες που βαφονται, τυποι που κοιτανε κατω, χαζευουν στο κινητο. ΔΕΝ θα σε δουν

    Γενικα οταν κανεις διηθηση βλεπεις τι εχεις μπροστα σου, ειδικα τον δεξια τον βλεπεις πιο ευκολα και ουταν περνας το κανεις με τροπο σβελτο αλλα και με περιθωριο αντιδρασης.

    Μπορεις επισης να ακολουθεις καποιον με μεγαλυτερη μηχανη αρκει να μην σε αναγκαζει να πας με περισσοτερα απο οσα αισθανεσαι ασφαλης.

    Εννοειται φωτα αναμενα οπως και ενα μικρο κοφτο κορναρισμα καθε φορα που αισθανεσαι οτι στριμωχνεσαι

  15. #30
    Πολυ σημαντικο ειναι ο συνοδηγος να ξερει πως να ανεβει ,κατσει και κατεβει για να βοηθησει και εσενα .
    Δειτε τα και αυτα

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οδήγηση μοτοσυκλέτας με fairing από απειρο οδηγό.
    από Vice στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2012, 13:17
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2010, 19:04
  3. ερωτηση απο νεο οδηγο.....
    από tik στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 13:49
  4. Η Harley-Davidson κατεβαινει στα MotoGP με νεο οδηγο
    από AFTER στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 14:01
  5. Report Από το Yard με soundtrack μουσική από τα χεράκια του S4
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2003, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF