Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 92

Θέμα: Διαδρομή Κέντρο - Μαρούσι από νέο οδηγό με συνεπιβάτη

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Προσυπογράφω το ανωτέρω.
    Δύο μήνες κυκλοφορίας στο ενεργητικό μου μια φορά με εκνεύρισε οδηγός αυτοκινήτου επειδή δεν κρατούσε σταθερή πορεία και πατούσε διπλή διαχωριστική.

    Ενώ σχεδόν σε όλες τις διαδρομές θα υπάρχει δικυκλιστης όπου θα δυσανασχετήσει και θα κολλήσει ασφυκτικά στο μπροστινό δίκυκλο εάν στη διήθηση κινείται πιο αργά (και ενδεχομένως με περισσότερη ασφάλεια).

    Μάλιστα έχω αντιληφθεί και αρκετούς κατόχους αυτοκινήτων που διευκολύνουν την ομαλή διέλευση και διπλοτσεκαρουν καθρέφτες.

    Βέβαια σε κάθε περίπτωση κάθε στιγμή έχω στο μυαλό μου το χειρότερο σενάριο για να προσπαθώ να είμαι σε εγρήγορση.

  2. #47
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    με δυο μήνες μόλις, ο καθείς, εμπειρίας στην Αθηναϊκή πραγματικότητα και βγάζετε τόσο δυνατά συμπεράσματα ρε παίδες;;;
    μπι κουλ γιατι μόλις το κοντέρ σας γράψει λίγο παραπάνω εδω στη ζούγκλα, θα διαπιστώσετε το πόσο κινδυνεύουμε απο τους κουτάκιδες.
    Δεν βγάζω λάδι κανέναν. Να βάλω μια άλλη προοπτική, σε κάτι που μου χτύπησε ως πομπώδες, προσπαθώ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Δεν το αναφέρω για να κρίνω τους μεν ή τους δεν.

    Το αναφέρω ως πρώτη διαπίστωση σε ένα θέμα που ανοίχτηκε με αυτόν τον προβληματισμό.

    Επίσης το αναφέρω με την απροσδόκητη θετική διαπίστωση ότι υπάρχει φως στο τούνελ και από τους κουτακιδες όπως αναφέρετε αν και από αυτούς η αλήθεια κινδυνεύουμε.
    Ή πιο σωστά από τον κακό μας εαυτό.

    Το γεγονός ότι οδηγώ το τελευταίο δίμηνο δίτροχο δεν σημαίνει ότι είμαι νέος οδηγός. Και η οδήγηση και με δίτροχο με έχει κάνει και καλύτερο οδηγό αυτοκινήτου καθώς έχω διαπιστώσει και από την άλλη πλευρά τους κινδύνους.

    Τα αποτελέσματα προφανώς και είναι πρώιμα αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και τελικά η με διάθεση ισοπέδωσης όλων.
    Και τέλος προσωπικές καθαρά απόψεις βάση δικών μου εμπειριών.

  4. #49
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Μα κι εγω, προφανώς, δεν είχα σκοπό να την πω σε καποιον εκ των δυο σας ούτε ότι είστε νουμπάδες ή ασχετοι κλπ.
    Απλά νομίζω ότι η οδήγηση εδώ, έχει διαφορές με άλλα μέρη της χώρας.
    ο κακός μηχανάκιας, ναι θα σου σπάσει τα νεύρα (sic) αλλά ο κακός κουτάκιας,θα σε τρακάρει. Οι συνέπειες του τράκου, ποικίλουν φυσικα.
    Μόλις προχτες, ακριβως έξω απο τμήμα, ειμαι με το αμάξι της δουλειάς και περιμένω στην κίνηση λόγω κόκκινου φαναριού.Είμαι 7ο-8ο αμάξι υποψιν.
    Μονή σειρά σε ψιλομικρό στενό.
    Και ξαφνικά η κοπελίτσα μπροστα κουμπώνει όπισθεν και μου τη δίνει!τι κόρνες τι φωνές, απτόητη, μπαμ!
    Σταματημένοι στο φανάρι,ετσι;;;
    Αν ημουν με το μηχανάκι, δεν θα ξέμπλεκα με λίγα μόνο καντήλια.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #50
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Μάλλον ήθελε να ξεκαινουργωσει τον προφυλακτήρα της ή να σου έκανε "αθώο" φλερτ... χαχαχα
    Πέραν της πλάκας όντως θέλει προσοχή.

  6. #51
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Εγώ παντως την "φλερταρα" υπέρ του δέοντος με λόγια τρυφερά...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Φιλτατε γαυρε, μας ειπες νουμπάδες. Ναι εχω 3 μήνες στην πρωτεύουσα, και; Μια άλφα αντίληψη την έχω και τη μοτοσυκλέτα δεν τη φοβάμαι. Το συμπέρασμα είναι αυτό είτε σ'αρέσει είτε όχι, αν διαφωνεις εδώ ειμαστε να το συζητήσουμε.
    Οδηγώ τη μηχανή καθημερινά όπως οι περισσότεροι εδώ και έχω πολλά περιστατικά να διηγηθώ για μόλις 3 μήνες.

    Δεν μίλησα για τις συνέπειες ατυχήματος, το συμπέρασμα αφορά καθαρά τη συμπεριφορά των μεν και των δε. Και για τους μηχανάκιδες η εικόνα που έχω σχηματίσει είναι η χείριστη.
    Prove me wrong.

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    3 μήνες δεν είναι τίποτα, όταν φτάσεις τα 100.000 -200.000 χιλιόμετρα κάτι γίνεται από εμπειρία..

    Αν και μαθηματικά,στατιστικά απίθανο έστω ότι σου πάνε όλα καλά και εσύ δεν κάνεις κανένα λάθος. τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν θα το κάνουν άλλοι?

    Εδώ με μέσον είχαν διορίσει άσχετο να ελέγχει τρένα σε κεντρικό σταθμό, τον χωσανε το τριήμερο για να πάνε διακοπές, την κοπανισαν ποιο νωρίς αφήνοντας τον μόνο αδιαφορώντας και 100αδες ζωές και όταν έγινε το κακό παίρνουν πλαστές αναρωτικες για να αποφύγουν τις συνέπειες,, μόνο με ναπάλμ σώζεται η κατάσταση..

    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μια μέρα μια γριά θειτσα που δεν έχει καμία επαφή με το περιβάλλον και τον κόσμο γενικά, διορισμένη διευθύντρια με μισθό 3.000 και απολυτήριο δημοτικού επί πασοκ αλλά πιστεύει ότι έχει iq 300, με πληρωμένο δίπλωμα γιατί είχε γνωστό η έκανε χαρές την εποχή του πασοκ δεν θα πεταχτεί από ένα στοπ με 60km/h και να σε κάνει λιώμα,κρατώντας στο ένα χέρι το κινητό και κοιτάζοντας τι τσάντα θα αγοράσει,,, στη συνέχεια θα βγει έξω φωνάζοντας υστερικά και λέγοντας ξέρεις ποια είναι εγώ,, θα κοιτάξει τις γρατσουνιές και θα φύγει με 10.000 rpm λιώνοντας τον συμπλέκτη και πηγαίνοντας ζιγκ Ζαγκ στην αριστερή λωρίδα,,,. Με το ίδιο κινητό στο χέρι θα πάρει τηλέφωνο τον άντρα αστυνομικό να του πει ότι ένας αλήτης μηχανοβιος την τράκαρε και πήγε να της επιτεθεί, και να ψάξει να σε συλλάβει, και μέσω γνωστόν θα κανονίσουν με ασφαλιστικές, μάρτυρες ότι έφταιγες εσυ,,. Μετά θα πάει για μανικιούρ και θα συνεχίσει να οδηγάει μέχρι τα 90.. ακόμα και εκεί αν δεν βλέπει αγελάδα στο 1 μέτρο, μπορεί να βγάλει πλαστό χαρτί από γνωστο γιατρό ότι βλέπει και να συνεχίσει να οδηγάει.. η να ξαναπληρώσει για το δίπλωμα η να μην την ελενχουν,η να τις σβήνουν κλήσεις.

    Και τετειες περιπτώσεις δεν είναι 1,, είναι χιλιάδες,, ίσως και εκατοντάδες χιλιάδες και κυκλοφορούνε στην Αθήνα,, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα συμβεί κάτι..

    μέχρι και το ποιο απίθανο πχ να προσγειωθεί στο κεφαλι σου αμάξι, η φορτηγό να κάνει όπισθεν πάνω σου μπορεί να συμβεί,, όχι απλά όπως παραβιάσεις στοπ η κόκκινα φανάρια,, απότομα φρεναρίσματα χωρίς λόγο ( πχ ζωοφιλη που θεωρεί την αξία ζωής μιας γάτας μεγαλύτερης αξίας από τη δική σου ζωή) σλάλομ, τιμονιες χωρίς φλας και χωρίς να κοιτάξουν καθρέπτες,,, τα πάντα,,. Αφού ένας ακατάλληλος σωματικά,νοητικά και ψυχικά μπορεί να πάρει δίπλωμα και η Αθήνα έχει πολύ κόσμο η πιθανότητα είναι στο τερμα

  9. #54
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Φιλτατε γαυρε, μας ειπες νουμπάδες. Ναι εχω 3 μήνες στην πρωτεύουσα, και; Μια άλφα αντίληψη την έχω και τη μοτοσυκλέτα δεν τη φοβάμαι. Το συμπέρασμα είναι αυτό είτε σ'αρέσει είτε όχι, αν διαφωνεις εδώ ειμαστε να το συζητήσουμε.
    Οδηγώ τη μηχανή καθημερινά όπως οι περισσότεροι εδώ και έχω πολλά περιστατικά να διηγηθώ για μόλις 3 μήνες.

    Δεν μίλησα για τις συνέπειες ατυχήματος, το συμπέρασμα αφορά καθαρά τη συμπεριφορά των μεν και των δε. Και για τους μηχανάκιδες η εικόνα που έχω σχηματίσει είναι η χείριστη.
    Prove me wrong.
    Έχεις μια έφεση προς τα πομπωδη από ότι φαίνεται.
    Νομίζω ότι το νόημα που ήθελα να περάσω, ήταν σαφές. Είναι λίγο το διάστημα που οδηγεις στην Αθήνα για τόση απολυτοτητα.
    Ο έτερος φίλος μάλλον το κατάλαβε. Δεν ψάχνω να μπω σε κόντρα απλά για να κερδίσω το αργκιουμεντ όπως το λέμε. Αν θες να καταλάβεις καλώς. Αν όχι, παλι καλώς.
    Εγώ δεν χρειάζεται να σε πεισω για τίποτα.
    Στο είπα και πριν, δεν προσπαθω να βγάλω λάδι κανέναν.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #55
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Έχει δίκιο παιδιά, όσο αυξάνεται η εμπειρία διαμορφώνονται και αναθεωρούνται συμπεράσματα.

    Δε αποκλείεται τίποτα, αλλά τα κουτιά είναι συντριπτικά περισσότερα οχήματα και οι πιθανότητες είναι πολλαπλά περισσότερες να σου σκάσει εμπλοκή με κουτί παρά με άλλο όχημα.

    Και ναι θα συμφωνήσουμε όλοι, ο μαλεας οδηγός είτε οδηγάει αυτοκίνητο,Μότο, πούλμαν, οδοστρωτήρα μαλεας θα είναι και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να είσαι μακριά του

    Η Αττική από πλευρά μετακινησησ είναι το πιο δύσκολο τερέν της ελλαδασ. Δωστε χρόνο να αφομοιώσετε πολλές περίεργες παραβατικές / εγκληματικές οδηγικές συμπεριφορές οδηγών οχημάτων για να καταγράφει στο εγκέφαλο από τι πρέπει να προφυλασσεστε

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Έχεις μια έφεση προς τα πομπωδη από ότι φαίνεται.
    Νομίζω ότι το νόημα που ήθελα να περάσω, ήταν σαφές. Είναι λίγο το διάστημα που οδηγεις στην Αθήνα για τόση απολυτοτητα.
    Ο έτερος φίλος μάλλον το κατάλαβε. Δεν ψάχνω να μπω σε κόντρα απλά για να κερδίσω το αργκιουμεντ όπως το λέμε. Αν θες να καταλάβεις καλώς. Αν όχι, παλι καλώς.
    Εγώ δεν χρειάζεται να σε πεισω για τίποτα.
    Στο είπα και πριν, δεν προσπαθω να βγάλω λάδι κανέναν.
    Σορι μαν αλλα δεν ειδα απολυτοτητα πουθενα. Την γνωμη του καταθετει συμφωνα με την εμπειρια του στους Αθηναικους δρομους.

    Εχει δικιο σε ενα πραγμα. Αν η πιθανοτητα να κανει κατι αψυχολογητο ενας ΙΧης ειναι Χ, η πιθανοτητα να το κανει δικυκλιστης ειναι 10Χ

    Προφανως αν σε χτυπησει ΙΧ την εκατσες, προφανως ειναι πιο δυσκολο να αποφυγεις τον αψυχολογητο ΙΧ, αλλα το ξαφνιασμα, η τρομαρα που παιρνεις απο κατι που κανει καποιος στον δρομο πιο πολλες φορες το ενιωθα απο συντροχους.


    Α, κι εγω δεν ειμαι νουμπας



  12. #57
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Τον τελευταίο καιρό έτυχε να ανεβοκατέβω κι εγώ κάποιες φορές την κηφισίας. Κατέληξα στο εξής συμπέρασμα που γενικά ισχύει για όλη την Αθήνα.
    Ένα μηχανάκι/σκούτερ/μηχανή -οτιδήποτε με 2 ρόδες- κινδυνεύει περισσότερο από άλλο μηχανάκι/σκούτερ/μηχανή παρά από αυτοκίνητο. Στους λίγους μήνες που είμαι αθήνα πιο πολλές φορές κοντεψα να τρακάρω με άλλο διτροχο παρά τετράτροχο. Και όσες φορές γλύτωσα στο τσακ την επαφή με αυτοκίνητο αυτή θα γινόταν με δική μου υπαιτιότητα.

    Είμαστε αλήτες οι δικυκλοι. Με την κακιά έννοια.
    Οπότε προσοχή στους μηχανακιδες, σε κάθε λεωφόρο.
    Νικοπαπα (μια λέξη ), αμα εγώ σου γράψω σε κάποια κουβέντα "το συμπέρασμα είναι αυτό σ'αρεσει δε σ'αρεσει ", είμαι ή δεν είμαι απόλυτος;
    Δηλαδή για να ξέρουμε και τι λέμε.

    Τις πιθανότητες που δίνεις αυθαίρετα εσυ, ο δίπλα μπορεί να τις πει λίγες, ο παραδιπλα πολλες. Είναι δηλαδή τελείως υποκειμενικές.
    Και δεν του απαγόρεψε κανείς να πει τη γνώμη του.
    Απλά ότι έχει μικρό δείγμα γραφής είπα, για να βγάζει τόσο απόλυτα συμπεράσματα.
    Ρε παιδες γιατί όλα πρεπει να τα γυρνάμε σε κόντρα;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Νικοπαπα (μια λέξη ), αμα εγώ σου γράψω σε κάποια κουβέντα "το συμπέρασμα είναι αυτό σ'αρεσει δε σ'αρεσει ", είμαι ή δεν είμαι απόλυτος;
    Δηλαδή για να ξέρουμε και τι λέμε.

    Τις πιθανότητες που δίνεις αυθαίρετα εσυ, ο δίπλα μπορεί να τις πει λίγες, ο παραδιπλα πολλες. Είναι δηλαδή τελείως υποκειμενικές.
    Και δεν του απαγόρεψε κανείς να πει τη γνώμη του.
    Απλά ότι έχει μικρό δείγμα γραφής είπα, για να βγάζει τόσο απόλυτα συμπεράσματα.
    Ρε παιδες γιατί όλα πρεπει να τα γυρνάμε σε κόντρα;
    Γιατι μπρε κοντρα; Που την ειδες; Κουβεντουλα γινεται, δεν προσβαλει κανεις κανεναν.

    Φυσικα και ειναι υποκειμενικες. Αναλογα την εμπειρια, τις διαδρομες, τις συνθηκες καθε ενος απο εμας υπαρχει και μια αληθεια. Οι συνθηκες αλλαζουν.

    Παραδειγμα. Εδω κι ενα χρονο κυκλοφορω συνεχως με αμαξι κυριως στο κεντρο. Ε μου κανει εντυπωση ενα πραγμα! Πολλοι, παρα πολλοι μηχανακηδες πονταρουν την ασφαλεια τους στο οτι κανεις δεν θελει να εμπλακει σε ατυχημα και "εκβιαζουν"¨θεση στον δρομο, προτεραιοτητα, κλπ.

    Τοσα χρονια με 2 ροδες δεν το ειχα δει να συμβαινει τοσο πολυ ισως γιατι πηγαινα πιο γρηγορα απο την κυκλοφορια και με περνουσαν λιγες μηχανες, ενω τωρα καθισμενος στην κινηση συμβαινει το αναποδο.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Φιλτατε γαυρε, μας ειπες νουμπάδες. Ναι εχω 3 μήνες στην πρωτεύουσα, και;
    Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα στατιστικά το συμπέρασμα σου να είναι λάθος.
    Αυτό σου είπε
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  15. #60
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Δηλαδη καποιοι που κυκλοφορουμε εντος Αττικης σε ολες τις λεωφορους 20+ χρονια ποσο βαρυνουσα σημασια εχει η γνωμη μας?
    Μακαρι να κυκλοφορουσαμε αναμεσα σε μοτο παρα αμαξια.
    Απλα τα τελευταια χρονια λογω οικονομικων δυσκολιων (μην το αναπτυξουμε) πολλοι ΙΧηδες ασχετοι με το επαγγελμα καβαλησανε 2 ροδες κ απλα εκνευριζουν αλλους που καλως η κακως καβαλουσανε 2 ροδες προ κρισης κ δεν ηταν κουλαδια.
    Σωστα τα ειπε ο γαυρος...
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οδήγηση μοτοσυκλέτας με fairing από απειρο οδηγό.
    από Vice στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2012, 13:17
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2010, 19:04
  3. ερωτηση απο νεο οδηγο.....
    από tik στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 13:49
  4. Η Harley-Davidson κατεβαινει στα MotoGP με νεο οδηγο
    από AFTER στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 14:01
  5. Report Από το Yard με soundtrack μουσική από τα χεράκια του S4
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2003, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF