Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 92

Θέμα: Διαδρομή Κέντρο - Μαρούσι από νέο οδηγό με συνεπιβάτη

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη καποιοι που κυκλοφορουμε εντος Αττικης σε ολες τις λεωφορους 20+ χρονια ποσο βαρυνουσα σημασια εχει η γνωμη μας?
    Μακαρι να κυκλοφορουσαμε αναμεσα σε μοτο παρα αμαξια.
    Απλα τα τελευταια χρονια λογω οικονομικων δυσκολιων (μην το αναπτυξουμε) πολλοι ΙΧηδες ασχετοι με το επαγγελμα καβαλησανε 2 ροδες κ απλα εκνευριζουν αλλους που καλως η κακως καβαλουσανε 2 ροδες προ κρισης κ δεν ηταν κουλαδια.
    Σωστα τα ειπε ο γαυρος...
    Πες τα ρε άνθρωπε...

    Ο κουτάκιας, νυν σκουτεράκιας αενάως άμπαλος και κατα φαντασίαν γρήγορος είναι το νέο "εξωτικό φρούτο", αλλά κατά πολύ λιγότερο τρομακτικός σε σχέση με την "νεομάμα" (40 πάρα κάτι) με SUV.
    Oldfarts never die

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μα κι εγω, προφανώς, δεν είχα σκοπό να την πω σε καποιον εκ των δυο σας ούτε ότι είστε νουμπάδες ή ασχετοι κλπ.
    Απλά νομίζω ότι η οδήγηση εδώ, έχει διαφορές με άλλα μέρη της χώρας.
    ο κακός μηχανάκιας, ναι θα σου σπάσει τα νεύρα (sic) αλλά ο κακός κουτάκιας,θα σε τρακάρει. Οι συνέπειες του τράκου, ποικίλουν φυσικα.
    Μόλις προχτες, ακριβως έξω απο τμήμα, ειμαι με το αμάξι της δουλειάς και περιμένω στην κίνηση λόγω κόκκινου φαναριού.Είμαι 7ο-8ο αμάξι υποψιν.
    Μονή σειρά σε ψιλομικρό στενό.
    Και ξαφνικά η κοπελίτσα μπροστα κουμπώνει όπισθεν και μου τη δίνει!τι κόρνες τι φωνές, απτόητη, μπαμ!
    Σταματημένοι στο φανάρι,ετσι;;;
    Αν ημουν με το μηχανάκι, δεν θα ξέμπλεκα με λίγα μόνο καντήλια.
    Φιλαράκι ακριβώς το ιδιο συνεβη σε μενα με τη μηχανή πριν κανα 2 βδομάδες
    Σταματημενοι στο φαναρι και οι 2 κανει οπισθεν και με χτυπαει.
    Του λεω πας καλα γιατι εκανες οπισθεν και δεν ακους κιολας ,πατουσα λιγο τη διαβαση και ειπα να το διορθωσω α και
    ειπες να πατησεις εμενα του λεω.
    Με τα πολλα γρατζουνιστηκε λιγο το αντιβαρο του τιμονιου.
    Ευτυχως δεν υπηρχε αλλη ζημια αλλα θα μπορουσαν να ειναι πολυ χειροτερα τα πραγματα.
    Θελει πολυ προσοχη

  3. #63
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη καποιοι που κυκλοφορουμε εντος Αττικης σε ολες τις λεωφορους 20+ χρονια ποσο βαρυνουσα σημασια εχει η γνωμη μας?
    Μακαρι να κυκλοφορουσαμε αναμεσα σε μοτο παρα αμαξια.
    Απλα τα τελευταια χρονια λογω οικονομικων δυσκολιων (μην το αναπτυξουμε) πολλοι ΙΧηδες ασχετοι με το επαγγελμα καβαλησανε 2 ροδες κ απλα εκνευριζουν αλλους που καλως η κακως καβαλουσανε 2 ροδες προ κρισης κ δεν ηταν κουλαδια.
    Σωστα τα ειπε ο γαυρος...
    ... Και υπάρχουμε κι εμείς που κυκλοφορούμε στον ίδιο κύκλο 40+ χρόνια είτε με μηχανή, είτε αμάξι, είτε και φορτηγό... Τα όσα έχουν δει τα ματάκια μου δεν λέγονται....
    Σωστός ο Μαρινάτος
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #64
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    @SeniorCanardo και στους υπόλοιπους

    Ως φανατικός κουτάκιας και νυν σκουτεράκιας και ίσως άμπαλος, έχω να πω ότι και αρκετοί "έμπειροι" δικυκλιστές πάνε και στέκονται σαν μ@λ@κες σε τυφλές γωνίες.

    Γιατί? Ίσως δεν έχουν οδηγήσει ποτέ αυτοκίνητο για να ξέρουν ποιες είναι αυτές.

    Άρα μπορεί να είμαι άπειρος από την οδήγηση σε δύο τροχούς, έχω όμως ειλικρινή διάθεση να μάθω και με πολύ προσοχή και διάβασμα θέλω να πιστεύω ότι θα μάθω (αποφεύγοντας τα χειρότερα), χωρίς να βάζω ταμπέλες και να γενικεύω για τα πάντα.

    Βέβαια ευελπιστώ από την πολύ μελέτη να μην γίνω "χεράς" (ή να το πω αλλιώς "κάγκουρας").

  5. #65
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Ρε φίλε, δεν έβαλε κανείς εναντίον ουτε εσένα ουτε του τζοτζο.
    Μια προχειρη αναζήτηση σε παρόμοιες συζητήσεις, θα σε πείσει για το γενικό κανόνα ότι "ο μαλακας ότι και να οδηγεί, ακόμα και να μην οδηγεί, παραμενειμαλακας".
    Το πολυ απλό: μην βγάζετε ΤΟΣΟ απόλυτα συμπεράσματα σας είπα όντας τοσο φρέσκοι στην οδήγηση στην Αθήνα. Αυτό. Μόνο αυτό.
    Εσυ έδειξες να εννοείς, δεν χρειάζεται ξανά νέος κύκλος αντεγκλησεων.
    Ο τζοτζο θέλησε να τσιγκλησει λίγο, αλλά ελπίζω κι αυτός να καταλάβει.
    Δεν προσπαθει κανείς να σας θίξει ή να σας μειώσει.

    Αν είναι κάτι να εύχεσαι για την δικυκλη πορεια σου, ας είναι παντα ανώδυνη!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #66
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος

    Βέβαια ευελπιστώ από την πολύ μελέτη να μην γίνω "χεράς" (ή να το πω αλλιώς "κάγκουρας").

    Καμία σχέση το ένα με το άλλο.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #67
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Δεν νιώθω ότι με έβαλε κάποιος κάπου ή και να το έκανε δεν θα με επηρέαζε καθόλου.

    Απλά αυτό που παρατήρησα από κάποιους είναι μια τάση γενίκευσης για τα πάντα.

    Η συμμετοχή μου στο παρόν θέμα έχει να κάνει με το γεγονός της κατάθεσης και της δικής μου εμπειρίας ως νέου αναβάτη και πιο αναλυτικά στις ίδιες διαδρομές με τον νηματοθέτη.

    Επίσης με λύπη διαπίστωσα ότι αυτοί που με φόβησαν περισσότερο ήταν οι άλλοι δικυκλιστές και όχι οι οδηγοί αυτοκινήτων...ίσως επειδή από τους δεύτερους να ήμουν περισσότερο προετοιμασμένος και επιφυλακτικός απέναντι τους...δεν ξέρω τι να πω...να πω ότι δεν το ένιωσα?

    Επίσης με πολύ ενδιαφέρον και προσοχή διαβάζω και τις απόψεις πιο έμπειρων μελών και προσπαθώ αφού "φιλτράρω" την πληροφορία να κρατήσω αυτό που με αφορά.

    @Bowleno οι χαρακτηρισμοί είναι εντός των εισαγωγικών για να δείξω την πιθανή γενίκευση και από την μεριά των "κουτακιδων" που δεν σημαίνει ότι την ασπάζοναι ή ότι είναι και ορθή.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Υπαρχει ενας γενικος παλιος κανονας που λεει, οτι κατσε εσυ εκει που εισαι με τον ρυθμο σου, και α) ο σβελτος θα δει απο που θα σε περασει και β) θα το κανει πριν εσυ ασχοληθεις η παρεις χαμπαρι. Αυτος δυστυχως ο κανονας δεν παιζει πλεον γιατι γιναμε πολλοι στους δρομους ειδικα τις ωρες αιχμης.

    Στην μικρη μεχρι τωρα εμπειρια μου στην Αθηνα με δικυκλο (12 months and counting), και στα 28+ χρονια απο τοτε που καβαλησα για πρωτη φορα (Θεσσαλονικη και επαρχια), ο εκνευρισμος μου προερχεται συνηθως απο τους περιστασιακους αναβατες. Τα κουτια ηταν και ειναι στην συντριπτικη πλειοψηφια τους επικινδυνα,ειδικα γιατι σχεδον ολοι πλεον ασχολουνται με το κινητο και γενικα η προσοχη του κοσμου ειναι αλλου. Οταν λοιπον παλευεις καθημερινα σε περιεργο περιβαλλον, ε το να εχεις και διτροχο να μην ξερει ουτε που να σταθει, ουτε πως να παει και να μην κανει και τιποτ α γι αυτο, τοτε εγω προσωπικα ενοχλουμαι πολυ περισσοτερο.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    @Dimmanoukas

    Ρε συ ψηλέ ένα αστείο κάναμε (που όπως κάθε αστείο που σέβεται τον εαυτό του, έχει αναφορές στην πραγματικότητα) και έγραψες, συμπέρανες, γενίκευσες, αποκρυπτογράφησες και μπλα και μπλα και μπλα.
    Καλά που είσαι πρώην κουτάκιας και νυν σκουτεράκιας και όχι "νεομάμα με SUV" γιατί δεν ξέρω τι ακόμα θα έγραφες...

    Την εμπειρία σου παρέθεσες και εγώ τη δική μου, what's all the fuzz about?

    Και επειδή έχω περισσότερες πιθανότητες να είμαι κάγκουρας παρά χεράς, στα @ρχίδια τι πιστεύει ο τέως, ο νυν κουτάκιας και ο κάθε λακαμάς, εγώ προσπαθώ να φτάσω σπίτι σε ένα κομμάτι...
    Oldfarts never die

  10. #70
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Ναι αλλά όπως λες στην υπογραφή σου δεν πεθαίνεις ποτέ!
    Οπότε γιατί ανησυχείς?
    Και εγώ χιούμορ κάνω με αναφορές στη δική σου πραγματικότητα (υπογραφή).

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Να εξηγηθώ λοιπόν.

    Στην ατιική μπορεί να είμαι νεος (σαν κατοικος, σαν τουρίστας έχω ξαναοδηγήσει αλλά δεν το λαμβάνω υπόψη) έχω κι εγώ όμως κάμποσα χρόνια στους δρόμους, εντός και εκτός ελλάδος, οπότε όπως είπα και προηγουμένως, θεωρώ ότι έχω μια αντίληψη του τι συμβαίνει γύρω μου. Πολλές φορές όπου κι αν βρίσκομαι παρατηρω πως κινουνται οι υπόλοιποι οδηγοί ακόμα και σαν συνεπιβάτης.

    Μιας και έχω ακούσει τόοοοσα για τους δρόμους της Αθήνας είμαι γενικά πιο προσεκτικός αλλά και πιο παρατηρητικός με τους γύρω μου. Προφανώς όσο περνάει ο καιρός προσαρμόζομαι όλο και περισσότερο αυτό δεν σημαίνει ότι το όποιο συμπέρασμα δεν το στηρίζω κάπου. Δεν περιμενα να θεωρω τα μηχανακια πιο επικίνδυνα από τα αυτοκίνητα αλλά μετά από πολλά χλμ διηθήσεων αυτά ήταν που με τρόμαξαν πιο πολυ, με ακρως επικίνδυνες σφήνες και προσπεράσεις ανάμεσα στα αυτοκίνητα.

    Και κάτι ακόμα, πολλές φορές συνέπεια της εμπειρίας και κατ'επεκταση της "ενσωμάτωσης" είναι να γινόμαστε σαν τους "άλλους" χωρίς να το καταλαβαίνουμε. Από εσάς τους έμπειρους, με το χέρι στην καρδιά, είστε ή όχι σαν τους άλλους; Γιατί με το χέρι στην καρδιά, έχω πιάσει τον εαυτό μου να γινεται σαν τους άλλους που περιγράφω και μετά να λέω "ώπα χαλάρωσε μλκ γιατί ξεφεύγεις!".
    Αν κοιμηθείς με στραβο το πρωί θα αληθωρίζεις λέει μια παροιμία (ή κάπως έτσι).

    Και ξαναλέω, δεν συγκρίνω τις συνέπειες ατυχήματος με αυτοκίνητο. Συγκρίνω συμπεριφορές που μπορουν να οδηγήσουν/καταλήξουν σε ατύχημα. Το ότι αν τρακάρω με άλλο μηχανακι ο τραυματισμός μου πιθανότατα θα ειναι ελαφρύς δεν σημαίνει ότι δεν με ενδιαφέρει αν θα τρακάρω, προσωπικά δεν θέλω ΚΑΘΟΛΟΥ να τρακάρω με κανένα όχημα 2 ή 4 τροχών.

    Η πιο επικίνδυνη συμπεριφορα ΙΧηδων που βλέπω καθημερινά και κατ'επανάληψη είναι όταν τρέχουν να προλάβουν το κίτρινο και τελικά περνάνε με κόκκινο. Σημερα κιόλας παραλίγο να γίνει τέτοιο ατυχημα μπροστα στα μάτια μου.
    Έχω μαθει πλέον, προσοχή στις διασταυρώσεις με φανάρι όταν ανάβει το πράσινο!!!


    Κι ενα τελευταίο, σαν αντεπιχείρημα στην εμπειρία των ντόπιων, η Αθηνα δεν ειναι η πιο επικίνδυνη πόλη που έχω καβαλήσει μηχανάκι. Είχα την τυχη να νοικιάσω μηχανακι και να κάνω αρκετά χλμ σε μερικές ασιατικές πόλεις όπου ο ΚΟΚ υπήρχε μόνο στα χαρτιά.

  12. #72
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    16
    Γεια σας παιδιά, τώρα είδα όλα τα τελευταία μηνύματα.

    Πολύ ωραίες συζητήσεις βλέπω γίνονται, και για να πω και γω μια γνώμη που θα είναι κάπου στη μέση:
    Είναι επικίνδυνα ΚΑΙ τα άλλα μηχανάκια ΚΑΙ τα άλλα αυτοκίνητα στο δρόμο. Οπότε θέλει πολύ προσοχή!

    Ας πούμε οτι ανάλογα την κατάσταση πρέπει να προσέχεις βέβαια το ένα ή το άλλο λίγο περισσότερο.
    πχ σε ώρα μεγάλης αιχμής που τα αμάξια είναι κολλημένα και δεν κινούνται, και κάνεις διήθηση, έχεις περισσότερο κίνδυνο από άλλους διηθιστές. Αν κινήστε όλα τα οχήματα μαζί, γρήγορα, και τους δρόμους να έχουν αρκετά κενά, πρέπει να χεις το νου σου περισσότερο σε άλλα αμάξια μην τυχόν και αλλάξουν λωρίδα - μπουν στο κενό πολύ απότομα - χωρίς να κοιτάξουν κλπ.

    Έχω καταλήξει γενικά ότι πρέπει να πηγαίνουμε σταθερά και σχετικά αργά (ανάλογα τη φάση) ώστε να έχουμε το χρόνο να διαχειριστούμε οτιδήποτε προκύψει.

    Και μια μικρή ερώτηση: Όταν οδηγείται γνωρίζετε τι ταχύτητα έχετε; (προφανώς χωρίς να κοιτάτε το ταμπλό) (Δηλ. ξέρω ότι τώρα πάω με 3η και θέλω να μειώσω οπότε βάζω 2α.) (ή "νιώθω το μηχανάκι να μουγκρίζει οπότε ας ανεβάσω"?)

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Στο θεμα των ταχυτητων ναι. Με τον καιρο θα δεις οτι γινεται αυτοματα. Δεν σε ενδιαφερει τοσο η ταχυτητα, οσο τι θες να κανεις και πως οδηγεις. Το "ποια σχεση στο κιβωτιο" ειναι απολυτα σχετικο με το τι θες να κανεις την καθε στιγμη.

    Γενικα πηγαινε οπως αισθανεσαι εσυ ανετα. Ωστοσο να εχεις παντα στο νου σου, να μην δημιουργεις καθυστερησεις και εκνευρισμο, σε αυτους που ακολουθουν και θελουν να πάνε διαφορετικα απο τον ρυθμο σου. Ριχνε μια ματια και στους καθρεφτες γυρω σου που και που, και αφηνε χωρο να περασουν αλλα δικυκλα αν πηγαινουν πιο σβελτα.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  14. #74
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YannisN Προβολή μηνύματος

    Και μια μικρή ερώτηση: Όταν οδηγείται γνωρίζετε τι ταχύτητα έχετε; (προφανώς χωρίς να κοιτάτε το ταμπλό) (Δηλ. ξέρω ότι τώρα πάω με 3η και θέλω να μειώσω οπότε βάζω 2α.) (ή "νιώθω το μηχανάκι να μουγκρίζει οπότε ας ανεβάσω"?)
    είναι μια μηχανική διαδικασία του εγκεφάλου, ισχύει οτι κάνεις και στο αυτοκίνητο αρχικά.
    Πάνω σε αυτό και με την εμπειρία θα χτίσεις διάφορα "προγράμματα" στον εγκέφαλο σου, τι ταχύτητες (χαω), με τι επιλογή ταχύτητας στο κιβώτιο, σε τι τερέν(ανωφέρεια κατωφέρεια, χώμα, κέτνρο πόλης, περιαστικά,επαρχιακό, εθνική οδο, συνδυασμός περισσοτέρων) και με τι περιβαντολλογικές συνθήκες(πάγος, χίονι, κάυσωνας, βροχή, ολισθηρότητα, συνδυασμός περισσοτέρων).


    καλά είναι να κάνεις σχολείο ασφαλούς οδήγησης μοτοσυκλέτας (οι περισσότεροι έχουμε κάνει).
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Κύριοι, μαλάκες υπάρχουν πάνω σε κάθε όχημα. Η στατιστική όμως μπορεί να δώσει απάντηση στους προβληματισμούς που τέθηκαν. Πόσα τροχαία γίνονται μεταξύ 2 μηχανών και πόσα τροχαία μεταξύ αυτοκινήτου-μοτό? Χωρίς καν να δω, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο μοτοσυκλετιστής κινδυνεύει περισσότερο από το αυτοκίνητο βάσει στατιστικής. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι δεν κινδυνέυεις και από τον χαζό με μηχανή που νομίζει ότι ξέρει αλλά τελικά πέφτει πάνω σου ή κάνει βλάκεία που σε αναγκάζει να πέσεις. Απλά η στατιστική λέει ότι πρέπει να προσέχεις τα αυτοκίνητα περισσότερο (είναι και άπειρα).
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οδήγηση μοτοσυκλέτας με fairing από απειρο οδηγό.
    από Vice στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2012, 13:17
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2010, 19:04
  3. ερωτηση απο νεο οδηγο.....
    από tik στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 13:49
  4. Η Harley-Davidson κατεβαινει στα MotoGP με νεο οδηγο
    από AFTER στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 14:01
  5. Report Από το Yard με soundtrack μουσική από τα χεράκια του S4
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2003, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF