Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 92

Θέμα: Διαδρομή Κέντρο - Μαρούσι από νέο οδηγό με συνεπιβάτη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    16

    Διαδρομή Κέντρο - Μαρούσι από νέο οδηγό με συνεπιβάτη

    Καλησπέρα.
    Είμαι νέος οδηγός μοτοσυκλέτας 125cc (την έχω καμιά βδομάδα - 100+ χλμ σύνολο). Προηγουμένως οδηγούσα χρόνια αμάξι (εκτός Αθήνας). Πήρα τον κατάλληλο εξοπλισμό, διαβάζω κάποια εγχειρίδια και βιβλία για μοτοσυκλέτες (γιατί με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα της ασφάλειας).
    Μένω κέντρο, κοντά στον Ευαγγελισμό, και θα ήθελα να πηγαίνω την κοπέλα μου που δουλεύει Μαρούσι στη δουλειά της. Έχω κάνει τη διαδρομή κάμποσες φορές (μέσω Λεωφ. Κηφισίας), δεν είχα θέμα μεν, αλλά με απασχολεί η απειρία μου σε συνδυασμό με ταχύτητες 65+ και την συνεπιβάτη.

    Μήπως κάποιος άλλος δρόμος είναι πιο ασφαλής, με λιγότερο όγκο οχημάτων ή πιο σταθερές ταχύτητες? πχ Λεωφ. Μεσογείων ή Περιφερειακή Υμηττού?
    Είμαι υπερβολικός που φοβάμαι μην γίνει κάτι σε αυτή την ευθεία ουσιαστικά?

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Αν σε φοβίζει η Κηφισίας, η Μεσογείων και η περιφερειακή Υμηττού θα σε φοβίσουν περισσότερο.

    Εξοπλισμός και στους δύο και δεν εννοώ κράνος μόνο, προσεκτικά στην διήθηση, χαμηλές ταχύτητες και θα πάτε μια χαρά.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Η χαμηλή ταχυτητα είναι κάτι σχετικό.

    Εγώ θα έλεγα δεξιά λωρίδα κυρίως (με αυξημένη προσοχή σε όσους εισέρχονται από τις πλευρικές οδούς) και ταχύτητα όσο και η ροή. Ουτε πιο αργά ουτε πιο γρήγορα.

    Τα 65+ δεν ειναι απαγορευτικά αν ολοι πάνε τόσο.

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Εγώ θα σου πρότεινα να δουλέψεις το θέμα της απειριας και της έλλειψης αυτοπεποίθησης, που είναι και η ρίζα του "προβλήματος".
    Εξοικειώνεσαι περισσότερο με το μηχανάκι σου και κατ' επέκταση και με τις συνθήκες του δρόμου. Δεν υπάρχει συντομος δρόμος σε αυτή τη διαδικασία.
    Γιατί αν φοβάσαι στην όποια Κηφισίας, θα σε φοβησει αντίστοιχα και άλλος δρόμος και ο φόβος δεν είναι καλός συμβουλος.
    Δεν λεω οτι είσαι λάθος που φοβάσαι. Λεω δουλεψε αυτό που σε φοβίζει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Σωστά τα λέει ο Γαύρος (αν και 5 βαθμούς πίσω ), ωστόσο μία εναλλακτική - αν θέλεις να δοκιμάσεις - θα ήταν να ανέβεις από Ευαγγελισμό μέσω Καισαριανής στον περιφερειακό και από εκεί μπαίνεις ΑΟ και φτάνεις σε 10 λεπτά Μαρούσι.

    Δε θα έχεις το στριμωξίδι της Κηφισιάς - ειδικά εκεί στον Φάρο και γενικά νομίζω θα νοιώθεις ανετότερα παρόλο που ο μέσος όρος ταχύτητας θα είναι μεγαλύτερος.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Νομιζω το 550 ειναι η απαντηση στην ερωτηση σου
    Χωρις ιχνος ειρωνειας...

  7. #7
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Σωστά τα λέει ο Γαύρος (αν και 5 βαθμούς πίσω ), ωστόσο μία εναλλακτική - αν θέλεις να δοκιμάσεις - θα ήταν να ανέβεις από Ευαγγελισμό μέσω Καισαριανής στον περιφερειακό και από εκεί μπαίνεις ΑΟ και φτάνεις σε 10 λεπτά Μαρούσι.

    Δε θα έχεις το στριμωξίδι της Κηφισιάς - ειδικά εκεί στον Φάρο και γενικά νομίζω θα νοιώθεις ανετότερα παρόλο που ο μέσος όρος ταχύτητας θα είναι μεγαλύτερος.
    Mε 125άρι μηχανάκι, οδηγό που διστάζει γενικώς και συνοδηγό, δε νομίζω ότι η Αττική είναι η καλύτερη λύση, εγώ θεωρώ ότι η Κηφισίας είναι αρκετά καλό σχολείο για την συγκεκριμένη άσκηση

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Να πουμε και το αλλο..

    Ενας απειρος οδηγος / αναβατης πρωτα μαθαινει να αισθανεται αρκετα ασφαλης μονος του στο οχημα του και μετα παιρνει την ευθυνη να ανεβασει επιβατη/ες. Ειδικα σε μικρη μοτοσυκλετα που το βαρος του συνεπιβαη αλλαζει αρκετα την συμπεριφορα της.

    Ο τροπος για να γινει αυτος ειναι ενας. Πολλα χιλιομετρα σε συνθηκες πολης με κινηση.

    Γενικοτερα θα βοηθουσε κι ενα σχολειο τυπου riding school αλλα η αισθηση της κυκλοφοριας, η ανεση στην διηθηση, οι αλλαγες λωριδων, εκει δεν μαθαινονται.

    Οποτε καλυτερα μεχρι να αποκτησεις την εμπειρια ακολουσε τηνσυμβουλη του toyar.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    16
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Τη διαδρομή αυτή την κάνω κάθε μέρα για να την μάθω, και δεν με δυσκολεύει γενικά, κάθε επόμενη φορά νιώθω και πιο άνετος, πιο σταθερός.

    Απλά αυτό που με φοβίζει κυρίως είναι αφενός το βάρος του συνεπιβάτη που μπορεί να αλλάξει το χειρισμό της μηχανής (αλλά εντάξει, 50 κιλά άνθρωπος δεν νομίζω να μου δημιουργήσει ιδιαίτερο θέμα) και αφετέρου η ιδέα του να έχεις την ευθύνη κάποιου άλλου στα χέρια σου, που με ένα δικό σου λάθος ή απροσεξία ή μη προσοχή σε λάθος άλλου δεν ξέρεις που μπορεί να καταλήξει.

    Σήμερα που την ξαναέκανα μάλλον ήμουν υπερβολικός στο σχόλιό μου ως προς την ταχύτητα, με τόση κίνηση δεν μπορείς να ανεβάσεις ταχύτητες παρά μόνο σε ένα σημείο που ανοίγει λίγο ο δρόμος αλλά έχεις την επιλογή νομίζω να μην το κάνεις αν δεν θέλεις.

    Οπότε μάλλον θα πάω προς τα εκεί, λίγο practice ακόμα τη διαδρομή, full gear και στους δύο, προσεκτικά διηθήσεις, αλλαγές λωριδών και πιστεύω θα είμαστε οκ.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Θεωρω την Κηφισιας πιο ευκολη απο την Μεσογειων για καποιον που μολις "ξεκιναει"... Γενικα οτι ειπαν και παραπανω. Ξεκινα να γραφεις χιλιομετρα. Οσο περισσοτερα μπορεις μονος σου για να σου φυγουν τα αγχη.. Η να αυξηθουν (αν δεις οτι "δεν το χεις" η δεν σε ευχαριστει τελικα και επιστρεψεις σε τετρατροχα)... Και στην μια και στην αλλη περιπτωση το αποτελεσμα θα ειναι μεγαλυτερη ασφαλεια για εσενα και την κοπελα σου...

    have fun, πολλα και ασφαλη χιλιομετρα ευχομαι, και μακαρι να σου μπει το μικροβιο.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YannisN Προβολή μηνύματος
    Σήμερα που την ξαναέκανα μάλλον ήμουν υπερβολικός στο σχόλιό μου ως προς την ταχύτητα, με τόση κίνηση δεν μπορείς να ανεβάσεις ταχύτητες παρά μόνο σε ένα σημείο που ανοίγει λίγο ο δρόμος αλλά έχεις την επιλογή νομίζω να μην το κάνεις αν δεν θέλεις.
    Σωστά το σκέφτεσαι.
    Απλά προσωπικά δεν κάθομαι τέρμα δεξιά στη λωρίδα μου γιατί παίρνουν αέρα οι υπόλοιποι και με προσπερνάνε χωρίς να αλλάξουν λωρίδα σε επικίνδυνα μικρή απόσταση.
    Πρέπει να μάθεις να διεκδικείς τον χώρο σου. Έτσι δεσμεύεις χώρο και για ελιγμό αν χρειαστείς (πχ. λακούβα).

    Επίσης, πρόσεξε γιατί σε λίγο καιρό θα σου φύγει ο φόβος και θα νομίζεις ότι ξέρεις. Εκεί συνήθως γίνονται τα πρώτα ατυχήματα.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος

    Επίσης, πρόσεξε γιατί σε λίγο καιρό θα σου φύγει ο φόβος και θα νομίζεις ότι ξέρεις. Εκεί συνήθως γίνονται τα πρώτα ατυχήματα.
    ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟ!
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YannisN Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Τη διαδρομή αυτή την κάνω κάθε μέρα για να την μάθω, και δεν με δυσκολεύει γενικά, κάθε επόμενη φορά νιώθω και πιο άνετος, πιο σταθερός.

    Απλά αυτό που με φοβίζει κυρίως είναι αφενός το βάρος του συνεπιβάτη που μπορεί να αλλάξει το χειρισμό της μηχανής (αλλά εντάξει, 50 κιλά άνθρωπος δεν νομίζω να μου δημιουργήσει ιδιαίτερο θέμα) και αφετέρου η ιδέα του να έχεις την ευθύνη κάποιου άλλου στα χέρια σου, που με ένα δικό σου λάθος ή απροσεξία ή μη προσοχή σε λάθος άλλου δεν ξέρεις που μπορεί να καταλήξει.

    Σήμερα που την ξαναέκανα μάλλον ήμουν υπερβολικός στο σχόλιό μου ως προς την ταχύτητα, με τόση κίνηση δεν μπορείς να ανεβάσεις ταχύτητες παρά μόνο σε ένα σημείο που ανοίγει λίγο ο δρόμος αλλά έχεις την επιλογή νομίζω να μην το κάνεις αν δεν θέλεις.

    Οπότε μάλλον θα πάω προς τα εκεί, λίγο practice ακόμα τη διαδρομή, full gear και στους δύο, προσεκτικά διηθήσεις, αλλαγές λωριδών και πιστεύω θα είμαστε οκ.
    Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις ένα 50κιλο σακί πατάτες να δεις τα τι και πώς πριν βάλεις το κορίτσι.

    Προφανώς αστειεύομαι, στα είπαν οι από πάνω, μακάρι να σου αρέσει και να μείνεις στο φόρουμ.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις ένα 50κιλο σακί πατάτες να δεις τα τι και πώς πριν βάλεις το κορίτσι.
    έτοιμος!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	53,5 KB 
ID:	441434
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Νομιζω το 550 ειναι η απαντηση στην ερωτηση σου
    Χωρις ιχνος ειρωνειας...
    Τι ειναι το 550?

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οδήγηση μοτοσυκλέτας με fairing από απειρο οδηγό.
    από Vice στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2012, 14:17
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2010, 20:04
  3. ερωτηση απο νεο οδηγο.....
    από tik στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 14:49
  4. Η Harley-Davidson κατεβαινει στα MotoGP με νεο οδηγο
    από AFTER στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 15:01
  5. Report Από το Yard με soundtrack μουσική από τα χεράκια του S4
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2003, 11:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF