Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 92

Θέμα: Διαδρομή Κέντρο - Μαρούσι από νέο οδηγό με συνεπιβάτη

  1. #76
    Νέο μέλος Το avatar του/της rex4539
    Εγγραφή
    09/02/2023
    Μηνύματα
    49
    Μετά από 28 χρόνια οδηγώντας μηχανάκια κυρίως στην Αθήνα (και 2 χρόνια στο Los Angeles), στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, οι πιο επικύνδυνοι και απρόβλεπτοι είναι οι οδηγοί ταξί. Πραγματικά, δεν σέβονται καθόλου τον ΚΟΚ και συμπεριφέρονται σαν να τους ανήκει ο δρόμος. Δεύτεροι πιο επικύνδυνοι (κυρίως για τον εαυτό τους παρά για τους άλλους) είναι οι μοτοσυκλετιστές. Οι περισσότεροι συμπεριφέρονται σαν να βρίσκονται σε αγώνα. Έχω πιάσει άπειρες φορές τον εαυτό μου να σκέφτεται "μα καλά, είναι τελείως τρελοί;" βλέποντας να κάνουν επικίνδυνους ελιγμούς, χωρίς κράνος, καμία προστασία, χωρίς καθρέφτες. Προσωπικά δεν έχω νιώσει ότι κινδυνεύω ιδιαίτερα από αυτούς αλλά δεν θα απέκλεια και το ενδεχόμενο σύγκρουσης υπο κάποιες συνθήκες. Ο γενικότερος κανόνας που πάντα ακολουθούσα και εξακολουθώ να το κάνω, είναι να μην εμπιστεύομαι κανέναν και να είμαι πάντα έτοιμος για την περίπτωση που ο άλλος θα κάνει την πιο απροσδόκητη κίνηση. Δεν μπορώ να μετρήσω πόσες φορές έχω αποφύγει ατύχημα επειδή είπα "άσε, να μην τον περάσω τώρα" και ξαφνικά εκείνη τη στιγμή ο οδηγός του αυτοκινήτου να κάνει full απότομη στροφή αριστερά χωρίς φλας. Επίσης εξαιρετικά επικίνδυνοι είναι οι πεζοί, καθώς περνάνε στη μέση του δρόμου (όχι διάβαση) χωρίς να κοιτάζουν ή να υπολογίζουν τίποτα. Και σου τη λένε κιόλας "πεζός είμαι, έχω παντού προτεραιότητα". Γενικά η φάση είναι ζούγκλα και θέλει προσοχή αλλά όχι σε βαθμό που να χρειάζεται να φοβάται κανένας. Απλά να αναγνωρίζει τους κινδύνους και να κινείται με σύνεση.

  2. #77
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    16
    Έκανα τα πρώτα 1000 χλμ!!

    Μου έβγαλε και μια ένδειξη για σέρβις υποθέτω, το πρώτο του στρωσίματος.

    Αυτό εμπίπτει σε κάποια εγγύηση, και δεν πληρώνω κάτι?

    Επίσης, που το πηγαίνω, όπου θέλω σε Σημεία Εξυπηρέτησης Honda από το site τους?

    Και κάτι τελευταίο, γενικά, πέρα από βενζίνι και λάστιχα αέρα, πρέπει να έχω στο νου μου να ελέγχω και κάτι άλλο γενικότερα ανάμεσα σε σέρβις? πχ λάδια?

    Ευχαριστώ!

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YannisN Προβολή μηνύματος
    Έκανα τα πρώτα 1000 χλμ!!

    Μου έβγαλε και μια ένδειξη για σέρβις υποθέτω, το πρώτο του στρωσίματος.

    Αυτό εμπίπτει σε κάποια εγγύηση, και δεν πληρώνω κάτι?
    Άντε με το καλό να τα κάνεις 6ψήφιο! Θα πας μόνο για μία αλλαγή λαδιών και ένα φίλτρο, τα οποία πληρώνεις.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YannisN Προβολή μηνύματος
    Επίσης, που το πηγαίνω, όπου θέλω σε Σημεία Εξυπηρέτησης Honda από το site τους?
    Μπορείς να το πας εκεί που το πήρες. Γενικά για όσο είσαι στην εγγύηση μπορείς να βρεις ένα εξουσιοδοτημένο που να σε βολεύει και να το πηγαίνεις εκεί. Μετά βλέπεις, καλό θα ήταν να βρεις ένα συνεργείο της εμπιστοσύνης σου και να το παρακολουθούν εκεί.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YannisN Προβολή μηνύματος
    Και κάτι τελευταίο, γενικά, πέρα από βενζίνη και λάστιχα αέρα, πρέπει να έχω στο νου μου να ελέγχω και κάτι άλλο γενικότερα ανάμεσα σε σέρβις? πχ λάδια?

    Ευχαριστώ!
    Σπρέι στην αλυσίδα κάθε 500-600km και κάθε 1000-1500 καθαρισμός και λίπανση με σπρέι.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Στα καθήκοντα του οδηγού-διοκτήτη είναι ο τακτικός έλεγχος της στάθμης των λαδιών. Μιά φορά την εβδομάδα, μιά φορά κάθε δύο γεμίσματα ντεπόζιτου, μια φορά κάθε χίλια χλμ, μια φορά το μήνα, εσύ κρίνε.

    Μην αμελήσεις ΠΟΤΕ να ελέγχεις στάθμη λαδιών. Δεν βάζουμε λάδια στο σέρβις και μέχρι το επόμενο σέρβις το αφήνουμε στην τύχη του. Η ''εκπληξη'' σε περίπτωση που δεν ελέγχουμε τα λάδια, ΑΝ τύχει, είναι πολύ δυσάρεστη.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 21/03/2023 στις 12:35.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μην αμελήσεις ΠΟΤΕ να ελέγχεις στάθμη λαδιών. Δεν βάζουμε λάδια στο σέρβις και μέχρι το επόμενο σέρβις το αφήνουμε στην τύχη του. Η ''εκπληξη'' σε περίπτωση που δεν ελέγχουμε τα λάδια, ΑΝ τύχει, είναι πολύ δυσάρεστη.
    Χόνδα έχει, τα λάδια είναι κλειστό κύκλωμα

    Υγ. επειδή το cbf είναι αερόψυκτο, ένας λόγος παραπάνω για τσεκάρισμα στα λάδια.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #81
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    16
    Λοιπόν, μέτρησα λάθος το λάδι (το μηχανάκι ήταν πλαγιασμένο) και χ***α πάνω μου, λέω απορώ πόσα χλμ κάνω έτσι, το διάλυσα!
    Τελικά το είδε κάποιος που ήξερε (στην ευθεία) και ήταν φουλ το λάδι. Ουφ!

    Ωστόσο ήταν ΥΠΕΡγεμάτο, δλδ και λίγο πάνω απ' το κανονικό. Είναι φυσιολογικό αυτό; Το λάδι πως ξοδεύεται, τι δουλειά κάνει στο μηχανάκι?

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YannisN Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, μέτρησα λάθος το λάδι (το μηχανάκι ήταν πλαγιασμένο) και χ***α πάνω μου, λέω απορώ πόσα χλμ κάνω έτσι, το διάλυσα!
    Τελικά το είδε κάποιος που ήξερε (στην ευθεία) και ήταν φουλ το λάδι. Ουφ!

    Ωστόσο ήταν ΥΠΕΡγεμάτο, δλδ και λίγο πάνω απ' το κανονικό. Είναι φυσιολογικό αυτό; Το λάδι πως ξοδεύεται, τι δουλειά κάνει στο μηχανάκι?
    Ήταν πάνω από το upper level;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.PNG 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	29,7 KB 
ID:	442135

    Αν το μηχανάκι ήταν πολύ ζεστό και δεν περίμενες λίγο να κάτσουν τα λάδια είναι φυσιολογικό να δείχνει κάτι παραπάνω.

    Στο cb δεν θέλει βίδωμα μέχρι κάτω, απλά το ακουμπάς μέχρι να κάτσει στο χείλος.

    Το λάδι, ειδικά στα μηχανάκια που δουλεύουν σε μεγάλο φάσμα στροφών, εμποδίζει την τριβή στα μεταλλικά μέρη στο εσωτερικό του κινητήρα σου αλλά λιπαίνει και το κιβώτιο ταχυτήτων (στα μηχανάκια). Ψύχει επίσης και τον κινητήρα.

    Όταν έχουν φθαρεί τα δακτυλίδια//ελατήρια των εμβόλων ή οι τσιμούχες των βαλβίδων τότε τα λάδια περνούν στο θάλαμο καύσης και καίγονται μαζί με το καύσιμο και από πίσω βλέπουμε τον χαρακτηριστικό μπλε καπνό.

    Στους αερόψυκτους κινητήρες οι απαιτήσεις ψύξης είναι μεγαλύτερες οπότε και η κατανάλωση λίγο παραπάνω λαδιού είναι φυσιολογική.

    Οι μάστορες του φόρουμ θα σου τα πουν καλύτερα, αλλά από εμένα διάβασε το manual να μάθεις το μηχανάκι σου!
    Τελευταία τροποποίηση από Panos76; 23/03/2023 στις 13:59.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #83
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YannisN Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, μέτρησα λάθος το λάδι (το μηχανάκι ήταν πλαγιασμένο) και χ***α πάνω μου, λέω απορώ πόσα χλμ κάνω έτσι, το διάλυσα!
    Τελικά το είδε κάποιος που ήξερε (στην ευθεία) και ήταν φουλ το λάδι. Ουφ!

    Ωστόσο ήταν ΥΠΕΡγεμάτο, δλδ και λίγο πάνω απ' το κανονικό. Είναι φυσιολογικό αυτό; Το λάδι πως ξοδεύεται, τι δουλειά κάνει στο μηχανάκι?

    Με κάθε καλή πρόθεση, θα σου πρότεινα να μάθεις τα βασικά τεχνικά πράγματα τώρα που μπήκες στον χώρο.
    Έχεις και μια υπέροχη περίπτωση απλότητας με το CB125F σου. Κάποιες εργασίες περιοδικής συντήρησης (πρακτικά όλες) γίνονται με ελάχιστα καλά εργαλεία και λίγο διάβασμα.

  9. #84
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    16
    Ναι παιδιά, έχετε δίκιο και σας ευχαριστώ πολύ.
    Έχω διαβάσει αρκετά για την ασφάλεια και την οδήγηση αλλά ελάχιστα για τεχνικά θέματα και συντήρηση κλπ και πρέπει να ασχοληθώ με αυτό.

    Σήμερα πχ έκανα το σέρβις και έβαλαν 1 λίτρο λάδι, οπότε αυτό που φανταζόμουν ότι δεν είχε καταναλωθεί καθόλου δεν ισχύει. Αυτό που λέμε, η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια..

    Σας ευχαριστώ και πάλι!

  10. #85
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YannisN Προβολή μηνύματος
    Ναι παιδιά, έχετε δίκιο και σας ευχαριστώ πολύ.
    Έχω διαβάσει αρκετά για την ασφάλεια και την οδήγηση αλλά ελάχιστα για τεχνικά θέματα και συντήρηση κλπ και πρέπει να ασχοληθώ με αυτό.

    Σήμερα πχ έκανα το σέρβις και έβαλαν 1 λίτρο λάδι, οπότε αυτό που φανταζόμουν ότι δεν είχε καταναλωθεί καθόλου δεν ισχύει. Αυτό που λέμε, η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια..

    Σας ευχαριστώ και πάλι!
    Αν αποφασίσεις να ασχοληθείς και θελήσεις να πάρεις εργαλεία, ψάξε εδώ μέσα έχει μπόλικα θέματα και προς θεού, ΜΗΝ ρωτήσεις τι να πάρεις κ.λ.π.
    διότι εκεί τριγυρνάει μια σουπιά που είναι ικανή να σε κάνει να ξεπαραδιαστείς χωρίς να το καταλάβεις καν!

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #86
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YannisN Προβολή μηνύματος
    Ναι παιδιά, έχετε δίκιο και σας ευχαριστώ πολύ.
    Έχω διαβάσει αρκετά για την ασφάλεια και την οδήγηση αλλά ελάχιστα για τεχνικά θέματα και συντήρηση κλπ και πρέπει να ασχοληθώ με αυτό.

    Σήμερα πχ έκανα το σέρβις και έβαλαν 1 λίτρο λάδι, οπότε αυτό που φανταζόμουν ότι δεν είχε καταναλωθεί καθόλου δεν ισχύει. Αυτό που λέμε, η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια..

    Σας ευχαριστώ και πάλι!
    Νομίζω 1lt παίρνει το τελευταίο CB125F. Και στην αλλαγή λογικό να βάλανε τόσο αφού αδειάζουν όλο το παλιό.
    Που έκανες service; Να τους ρωτάς και κάποια να μαθαίνεις, δεν έχουν πρόβλημα οι περισσότεροι.

  12. #87
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    16
    Στο Γκινοσάτη πήγα. Ναι, δίκιο έχεις, όποιον έχω ρωτήσει γενικά το οτιδήποτε είναι πολύ βοηθητικοί και επεξηγηματικοί.

  13. #88
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YannisN Προβολή μηνύματος
    Στο Γκινοσάτη πήγα. Ναι, δίκιο έχεις, όποιον έχω ρωτήσει γενικά το οτιδήποτε είναι πολύ βοηθητικοί και επεξηγηματικοί.
    Αν το προσέξεις το CB125F μπορείς να το κρατήσεις για 15-20 χρόνια με ελάχιστη συντήρηση και ακόμη θα πηγαίνει.
    Ιδανικό τόσο για κύρια όσο και για δεύτερη μηχανή.

  14. #89
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Αν το προσέξεις το CB125F μπορείς να το κρατήσεις για 15-20 χρόνια με ελάχιστη συντήρηση και ακόμη θα πηγαίνει.
    Ιδανικό τόσο για κύρια όσο και για δεύτερη μηχανή.
    Το μηχανάκι το πήρα ουσιαστικά σε μια γρήγορη απόφαση για να λύσω το πρόβλημα έλλειψης οχήματος και να μπορώ να κινούμαι για φέτος, άντε και για του χρόνου.
    Αλλά μου άνοιξε έναν άλλο κόσμο, το κόσμο των μηχανών, που δεν ήξερα ότι είναι τόσο ενδιαφέρον!

    Επίσης είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από το CB. Το πήρα φτηνά, είναι πανάλαφρο, είναι πολύ όμορφο (για τα γούστα μου), δεν καίει και γενικά (σχετίζεται με την συντήρηση που λες) έχει ακριβώς όλα όσα θέλω να έχει, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Πολύ καλό και για το βάρος - ύψος μου.

    Οπότε ναι, θέλω να το προσέξω και να μου μείνει, και να εκμεταλλευτώ στο έπακρο τις δυνατότητες που μου δίνει, γρήγορες άνετες δουλειές στην πόλη και παραέξω, μικρά ταξιδάκια στο νομό κλπ.

  15. #90
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    16
    Καλησπέρα.
    Μια ερώτηση.
    Έκανα μια βόλτα νωρίτερα προς Μαρκόπουλο, είδα μια ωραία ευθεία λίγο κατηφορική και είπα να δω το top speed στο μηχανάκι. (στην ευθεία πάει με max γκάζι 112-113).

    Οπότε στην ευθεία την κατηφορική ανοίγω τέρμα το γκάζι, πάει 115 και μετά ακούω έναν ήχο από τη μηχανή (ένα "κλακ"; δεν ξέρω πως να το περιγράψω) και μου ρίχνει τα χλμ σε 113-114.

    Προφανώς έφτασα στο max speed της μηχανής? Της έκανα ζημιά?
    Προφανώς μάλλον δεν είναι καλή ιδέα να παίζω έτσι στα κόκκινα απλά η απορία είναι αν μπορεί να προκληθέι πρόβλημα έτσι (συνολικά έχω 1300 χλμ στο μηχανάκι τώρα).

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οδήγηση μοτοσυκλέτας με fairing από απειρο οδηγό.
    από Vice στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2012, 14:17
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2010, 20:04
  3. ερωτηση απο νεο οδηγο.....
    από tik στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 14:49
  4. Η Harley-Davidson κατεβαινει στα MotoGP με νεο οδηγο
    από AFTER στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 15:01
  5. Report Από το Yard με soundtrack μουσική από τα χεράκια του S4
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2003, 11:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF