Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Bmw σειρά R... (850,1100,1150,1200)... Aξιζει?

  1. #1

    Bmw σειρά R... (850,1100,1150,1200)... Aξιζει?

    Μετά από πάνω απο δύο δεκαετίες πάνω στα δίκυκλα και πέρασμα (κυριολεκτικά) από όλους τους τύπους μηχανων (πάπια , αυτόματα, on-off , τσοπερ, naked , δρόμου κτλ) αποφάσισα ότι παρόλο που τα on off θεωρούνται,και είναι all round, στο δικό μου στυλ είναι τα πιο χαμηλά τύπου naked. Έχω δύο γυμνά πλεον(z750 + gsr 600 abs) με τα οποία έχω κάνει πάρα πολλά τίμια χιλιόμετρα (αφού έχω περάσει από tiger, africa ,tdm , caponord κτλ) και αν και μου αρέσει ο τρόπος και η θέση οδήγησης των γυμνών με περιορίζει στους χώρους. Οπότε σκέφτομαι να μπουν αγγελία και με τα χρήματα αυτών να πάρω κάτι από τη σειρά R που έχει και χώρους ,και άνεση , και καλά φρένα (που είναι βασικό) και μια πιο σπορ οδήγηση από τα αντίστοιχα on off. Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν είχα bmw και ειδικά η σειρά r σπανίζει λίγο. Κάθε βοήθεια η συμβουλή δεκτή. Όπως και κάποια άλλη εναλλακτική ίσως

  2. #2
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Ρε φίλε, με το μπαρδον, αλλά γιατί έχεις δυο ίδιας λογικής μηχανάκια;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #3
    Από όλα αυτά που έγραψα αυτό είναι το δικό σου θέμα;;;

    :-) :-) :-p :-p

    (Είναι μεγάλη ιστορία και δεν είναι επί του Θέματος)

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panoswolf Προβολή μηνύματος
    Μετά από πάνω απο δύο δεκαετίες πάνω στα δίκυκλα και πέρασμα (κυριολεκτικά) από όλους τους τύπους μηχανων (πάπια , αυτόματα, on-off , τσοπερ, naked , δρόμου κτλ) αποφάσισα ότι παρόλο που τα on off θεωρούνται,και είναι all round, στο δικό μου στυλ είναι τα πιο χαμηλά τύπου naked. Έχω δύο γυμνά πλεον(z750 + gsr 600 abs) με τα οποία έχω κάνει πάρα πολλά τίμια χιλιόμετρα (αφού έχω περάσει από tiger, africa ,tdm , caponord κτλ) και αν και μου αρέσει ο τρόπος και η θέση οδήγησης των γυμνών με περιορίζει στους χώρους. Οπότε σκέφτομαι να μπουν αγγελία και με τα χρήματα αυτών να πάρω κάτι από τη σειρά R που έχει και χώρους ,και άνεση , και καλά φρένα (που είναι βασικό) και μια πιο σπορ οδήγηση από τα αντίστοιχα on off. Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν είχα bmw και ειδικά η σειρά r σπανίζει λίγο. Κάθε βοήθεια η συμβουλή δεκτή. Όπως και κάποια άλλη εναλλακτική ίσως
    Αν βρεις R1150 R σε καλή κατάσταση πάρτο αβλεπί.Μόνο μειονέκτημα τα σερβόφρενα που κάποια στιγμή θα παρουσιάσουν πρόβλημα,εκτός και αν το έχει λύσει ο προηγούμενος (επισκευάζονται πλέον τώρα σε προσιτή τιμή χωρίς να χρειάζεται να αλλάξεις όλη τη μονάδα όπως παλιά).
    Έχω ταξιδέψει με τέτοιο,ακλόνητο στο δρόμο όσο φορτίο και να του έχεις.

    Αλλοιώς πας σε 1200 πιο φρέσκο και σε βατή τιμή,όχι σαν τα gs που τα κοπανάνε.

  5. #5
    Το 1150 το κοιτάω έντονα (το θεωρώ και πολύ όμορφο) και όντως τα gs ακόμα και τα πολύ παλιά,κρατάνε τιμή.
    Αυτό με τα φρένα να σου πω την αλήθεια δε το έχω κατανοήσει πλήρως. έχω ακούσει για κάποια επικινδυνότητα στο κομμάτι αυτό , λόγω του ότι αν χαλάσει μια μοναδα δεν έχεις καθόλου (;;??;;!!!!) Φρένα..? Δε ξέρω τι ισχύει η αλήθεια...
    Thanks για το feedback στο θέμα οδήγησης γιατί δε την έχω καβαλήσει ποτέ.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Σαν πρώην κάτοχος 1150 gs, αν με ρώταγε κάποιος "να πάρω 1150 και πίσω;" θα του απαντούσα "άσε τις μηχανές 20ετίας να αναπαυθούν εν ειρήνη, εκτός αν, είσαι μηχανικός, ή βρεις κάποιο από πολύ δικό σου άνθρωπο και είσαι σίγουρος για την κατάστασή της".
    Τα καλά κομμάτια είναι λίγα, στοιχίζουν, και συνήθως δεν μπαίνουν καν αγγελία αλλά πωλούνται από στόμα σε στόμα μέσω γνωστών, φόρουμς κτλ. Στο καρ που κοιτάω καμιά φορά τις αγγελίες παίζει πολύ σαβούρα. Οπότε, αν τελικά καταλήξεις εκεί, πολύ προσοχή για να μην μπλέξεις με πηγάδι δίχως πάτο.
    Για τα 1200 δεν γνωρίζω, αλλά ως νεότερα δεν κουβαλάνε πάνω τους ένα κάρο χρόνια.

  7. #7
    η αξιοπιστια αυτων των μοντελων ειναι αρκετα υψηλη ενω η βασικη συντηρηση τους σχετικα ευκολη ακομη κ απο αρχαριο
    βοηθα η διαταξη κ το ειδος του κινητηρα.

    τα 20 χρονια ''ισως'' κ να αποτελουν ανασταλτικο παραγοντα αλλα μια προσεγμενη τετοια αγορα θα χαρισει χαμογελα για αλλα τοσα χρονια
    εχουν ξεχωριστη οδηγικη απολαυση τ'ατιμα

    οσο για τα πιο καινουργια γενικως..εκτος ελαχιστων τα λοιπα δεν κουβαλανε προβληματα λογω ηλικιας αλλα εχουν ηδη ενα καρο προβληματα λογω κακης ποιοτητας στην κατασκευη..
    η δεκαετια που φτιαχτηκαν τα R850/1100/1150GS/R/RS/RT δεν υπαρχει σε ποιοτητα κατασκευης κ υλικων.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Το 1150R είναι ωραίο και στις δύο εκδόσεις, το 1200R είναι λίγο πιο σβέλτο και με μικρότερη κατανάλωση

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF