Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Βαλβίδες αποστράγγισης ρεζερβουάρ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/01/2020
    Μηνύματα
    5

    Βαλβίδες αποστράγγισης ρεζερβουάρ

    Λόγω χειμώνα, κρύου και των... πρόσφατων χιονοπτώσεων και αφού δε χρήσιμοποιώ τη μηχανή έχω μπει στη διαδικασία βελτίωσης - ανανέωσης-συντήρησης του Caponord. Ανάμεσα στα διάφορα θέματα που είχα προγραμματίσει να ασχοληθώ βγαίνουν και κάποια άλλα που ή δεν είχα προσέξει ή παρουσιάστηκαν τώρα..

    Ένα από αυτά είναι οι βαλβίδες αποστράγγισης στο κάτω μέρος του ρεζερβουάρ. Η αριστερή (νομίζω είναι για την αποστράγγιση τυχόν νερού αν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει γιατί κατά καιρούς μού έρχεται μυρωδιά βενζίνης - μη γίνουμε...φλαμπέ στα καλά καθούμενα) έχει φύγει και το σωληνάκι είναι στον αέρα... Στην αντιπροσωπεία δεν υπάρχει (κλασσικά ενώ τα σωληνάκια τα χρεώνουν στην...προνομιακή τιμή των 54€!! ) και, αν και δε νομίζω να είναι πρόβλημα, είναι ευκαιρία μιας και έχω βγάλει πλαστικά κλπ, να το φτιάξω και να μην το αφήσω έτσι...

    Επομένως... Ξέρει κανείς αν υπάρχει/ταιριάζει βαλβίδα από άλλο μοντέλο/μάρκα ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί από άλλο μηχάνημα (διαστάσεις, σπείρωμα κ.α.) και που μπορώ να το βρω;
    Επισυνάπτω και μια φωτογραφία από το κάτω μέρος του ρεζερβουάρ (μπλέ κύκλος) για να γίνω πιο κατανοητός...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων InkedIMG_20230217_171144.jpg‎  

  2. #2
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    σίγουρα έχει σπείρωμα???

    μήπως είναι σφηνωτη?

    αν έχει σπείρωμα ξεβιδώνεις την δεξιά , ελέγχεις ότι ταιριάζει στην τρυπά της αριστερής και πας ψάχνοντας για κάτι παρόμοιο.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/01/2020
    Μηνύματα
    5
    Βιδωτή είναι και είναι κι οι δύο ίδιες (όσο αφορά το σπείρωμα, δεν ξέρω αν η δεξιά έχει ανεπίστροφη) αλλά ο σκοπός είναι να μην βγάλω και την άλλη ή τουλάχιστον, αν το κάνω, να ξέρω που να ψάξω....

  4. #4
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    θα πάθει κάτι άμα την βγάλεις???? την βάζεις ξανά στην θέση της με 2 σταγόνες κολλά σπειρωμάτων.
    αν την βγάλεις θα σου πει μονή της από που να ψάξεις....από μαγαζί με πνευματικά ας πούμε .
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/01/2020
    Μηνύματα
    5
    Βασικά δεν ήθελα να μπλέξω με κατέβασμα ρεζερβουάρ και τέτοια, ειδικά επειδή δεν το έχω ξανακάνει. Αλλά έβγαλα την άλλη βαλβίδα, μια απλή βαλβίδα - σύνδεσμος είναι, ούτε ανεπίστροφη ούτε κάτι το ιδιαίτερο. Έριξα λίγο WD-40 στην άλλη τρύπα, έσταξε από κάτω άρα, λογικά, δεν είναι βουλωμένη και (θέλω να πιστεύω ότι) είναι αποστράγγισης. Στο σχεδιάγραμμα των ανταλλακτικών δε φαίνονται να έχουν καμία διαφορά άρα κατά την γνώμη μου αυτή που λείπει είναι της αποστράγγισης και η άλλη, η δεξιά, επειδή "κάθεται" λίγο πιο ψηλά είναι της εξαέρωσης...
    Βέβαια το πρόβλημα παραμένει διότι αν γύρει η μηχανή και χυθεί βενζίνη πάλι πάνω στο μοτέρ θα πέσει.

    Αύριο, μεθαύριο θα πάρω βόλτα τα μαγαζιά κρατώντας την άλλη βαλβίδα - σύνδεσμο μπας και βρω τίποτα παρόμοιο για να τελειώνω με το μοντάρισμα. Παράλληλα, κοιτώντας καλύτερα το site με τα ανταλλακτικά, είδα ότι μπορεί να γίνει παραγγελία και να έρθει σε κάνα δεκαήμερο άρα ελπίζω σε μια εναλλακτική.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    Του ποτέ είναι το μηχανάκι σου?

    Για δες εδώ, μιλάμε για το 3? Ίδια είναι και τα 2 στο διάγραμμα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20230221_214915_Samsung Internet.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	45,1 KB 
ID:	441530

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/01/2020
    Μηνύματα
    5
    Το έχω δει, ίδια είναι απλά λέω μήπως υπάρχει γρήγορη εναλλακτική γιατί μέχρι να έρθουν, αν έρθουν, θα πιάσει άνοιξη.....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    Πάντως ο κωδικός είναι 2B001203.

    Στο εξωτερικό το έχουν αρκετά μαγαζιά στην Ευρώπη...

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/01/2020
    Μηνύματα
    5
    Τα ξέρω αυτά, το έχω ήδη ψάξει. Αλλά τα μεταφορικά κοστίζουν δέκα φορές πάνω από την αξία του ανταλλακτικού.
    Αυτό που προσπαθώ είναι να βρω κάτι συμβατό ώστε να μη μείνει η μηχανή ακίνητη για μεγάλο διάστημα. Διαφορετικά τα παραγγέλνω από την αντιπροσωπεία και θα πρέπει να περιμένω να έρθουν από Ιταλία. (10 μέρες λένε αλλά συνήθως παίρνει περισσότερες)

  10. #10
    δες και εδω

    https://www.motosp.gr/part.php?sc=%2...1203&year=2015

    Σωληνακια μπορεις παντου να βρεις
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 22/02/2023 στις 13:33.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2007, 15:28
  2. Κοστος Αλλαγης ρεζερβουαρ
    από suzukimaniac στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 14:58
  3. Ποιος ρυθμισε αναποδα τις βαλβιδες;;;
    από geoJ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2005, 22:08
  4. Βαλβίδες...
    από new_kid_in_town στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 16:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF