Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: ΒΟΉΘΕΙΑ!!! Πληροφορίες, διευκρινήσεις και γνώμες για αγορά XT 600 (3TB)

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ότι είπαν οι από πάνω σε ότι αφορά την χρονολογία, έψαχνα κι εγώ τότε (μέσα ΄90) για τέτοιο αλλά ήταν ακριβά .
    Για "σοβαρό" χώμα ΔΕΝ κάνει, το πολύ πολύ να περνάς χωματόδρομους για να φτάσεις παραλία που λέει ο λόγος.
    Αν έχει κάνει ανακατασκευή μοτέρ, καλή η τιμή.
    Αλλά όπως είπα, δες κάτι άλλο για σοβαρή χωματάδα.....
    Τι άλλο θα μπορούσα σε αυτή την τιμή να δω;;;;
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    ττρ 250, ττρ 600, xr 400, xr600, dr 250,350,650, klx 250,300,650.

  3. #18
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Τι άλλο θα μπορούσα σε αυτή την τιμή να δω;;;;
    Πάλι σε παλιό γιατί το μπατζετ σου είναι πολύ μικρό
    Xr250, xl250, ttr250 ttr250raid dt200r dr250r xt225, klx250

  4. #19
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Για σοβαρό χώμα δεν κάνει.
    Να πεις θα πάω 3 μέρες στα βουνά ναι,θα πάει εύκολα σχεδόν παντού με ρυθμούς τουριστικού offroad.
    TTR 250 το open enduro θα έβλεπα σε αυτά τα λεφτά αν θέλεις δηλαδή φανάρια και τα σχετικά.
    Το ΤΤ600R το μαναβελάτο είναι ωραίο μηχανάκι αν αντέχεις μόνο μανιβέλα με ότι σημαίνει αυτό .(οκ είναι και λίγο τριμπ@@ρδ@λο το συγκεκριμένο)
    edit και βασικά βαριά κουβέντα το ''σοβαρό χώμα'΄΄ πως το εννοείς;
    when life gets complicated... i ride.

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Χρηστος FZR Προβολή μηνύματος
    ττρ 250, ττρ 600, xr 400, xr600, dr 250,350,650, klx 250,300,650.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Πάλι σε παλιό γιατί το μπατζετ σου είναι πολύ μικρό
    Xr250, xl250, ttr250 ttr250raid dt200r dr250r xt225, klx250
    Προσυπογράφω, πλην του ΧΤ225
    έχε όμως κατά νου, τα μεγάλα μονοκύλινδρα μόνο με μανιβέλα, έχουν "σπάσει" πολλά άμαθα πόδια.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Για σοβαρό χώμα δεν κάνει.
    Να πεις θα πάω 3 μέρες στα βουνά ναι,θα πάει εύκολα σχεδόν παντού με ρυθμούς τουριστικού offroad.
    TTR 250 το open enduro θα έβλεπα σε αυτά τα λεφτά αν θέλεις δηλαδή φανάρια και τα σχετικά.
    Το ΤΤ600R το μαναβελάτο είναι ωραίο μηχανάκι αν αντέχεις μόνο μανιβέλα με ότι σημαίνει αυτό .(οκ είναι και λίγο τριμπ@@ρδ@λο το συγκεκριμένο)
    edit και βασικά βαριά κουβέντα το ''σοβαρό χώμα'΄΄ πως το εννοείς;
    Όντως, λέγοντας σοβαρό χώμα αφήνει πολλά περιθώρια ερμηνειών, διότι αυτό που για κάποιον μπορεί να είναι σοβαρό χώμα, για κάποιον άλλο είναι της πλάκας. Λοιπόν εγώ όταν λε σοβαρό χώμα εννοώ, μεγάλες ανηφόρες με χοντρή πέτρα, λάσπες, μονοπάτια και ποτάμια.
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  7. #22
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Όντως, λέγοντας σοβαρό χώμα αφήνει πολλά περιθώρια ερμηνειών, διότι αυτό που για κάποιον μπορεί να είναι σοβαρό χώμα, για κάποιον άλλο είναι της πλάκας. Λοιπόν εγώ όταν λε σοβαρό χώμα εννοώ, μεγάλες ανηφόρες με χοντρή πέτρα, λάσπες, μονοπάτια και ποτάμια.
    Ξεχνάς το ΧΤ μεμιάς. Με αυτά που θέτεις, εγώ θα έψαχνα κάτι στα 250 κυβικά, ελαφρύ (σχετικά) και άνετο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Το μηχανάκι μπορεί να καθόταν απουλητο για 10 χρόνια και μετά να έβγαλε την πρώτη άδεια στην Ελλάδα το 2003, αυτό δεν το κάνει μοντέλο 2003.

    Αριθμός πλαισίου και εξωτερικές παρατηρήσεις,συγκρίσεις με διάφορες μοντέλων ανά χρονολογία θα σου πουν ποιο μοντέλο είναι,,.

    2000 € για 30 χρόνων μονοκύλινδρο που είναι λίγο ποιο γρήγορο από παπί, πρέπει να είναι άριστο,,. Και πάλι με τόσα παίρνεις 640.

    Για χώμα όπως το λες δεν κάνει,, να πηγαίνεις με ταχύτητες παπιου σε βατό χωματόδρομο οκ (χωρίς πολλές λακούβες, λάσπες,ανηφόρες,στενά κομμάτια,μαλακό χώμα,βράχια και όχι μεγάλες αποστασεις). Η για το χωριό,ψώνια μετακίνηση στην πόλη οκ

    Είναι πολύ βαρύ, δεν έχει καλά φρένα και αναρτήσεις σουμιεδες,,. Είναι σε όλα μέτριο και τα κάνει όλα μετρια,. Επίσης δύσκολα χαλάνε. Και έχουν αντοχή στην μη συντήρηση και κακομεταχείριση.

    Θα σε κουράζει αφάνταστα λόγο βάρους αν πας σε κανένα δύσκολο κομμάτι,ενώ αν πας να τρέξεις θα είσαι με την ψυχή στο στόμα μην γληστρισει το μπροστινό, η γληστρισει λίγο το πίσω και φύγει σαν ακυβέρνητο βαπόρι προς τον γκρεμό,
    Σε λάσπες η μαλακό χώμα άμα κολλήσει θα σου βγει η ψυχή να βγεις,ενώ σε βράχο,πέτρες, χαλίκια θα παλεύεις μην φυγει πίσω. Η απλά να περάσει.
    Σε λακούβες η παράλληλες ανωμαλίες θα παλεύεις μπας και προλάβει να στρίψει πριν την ανωμαλία

    Όσο μικρότερο το βάρος τόσο καλητερα,
    Ένα dt200 σε δύσκολο κομμάτι το παίρνεις στον ώμο που λέει ο λόγος,. Θα μπορέσει πολύ ποιο εύκολα να το μετακινήσεις, σηκώσεις την πίσω ροδα, η ολόκληρο άμα πέσει και να το ελέγξεις γενικά πολύ ποιο εύκολα και άνετα.. με καλητερη αίσθηση στο χώμα και ποιο γρήγορη ταχύτητα, ποιο καλή,γρήγορη,εύκολη προσπέλαση εμποδίων, ανωμαλιών

    Με λίγα λόγια εκεί που με το dt θα περάσεις ένα ποτάμι γρήγορα με βρεγμένη πέτρα κάτω και θα διορθώσεις τα γληστριματα εύκολα με μετακίνηση βάρους, ανασηκωμα, η πόδι κάτω με το xt θα βρεθείς κάτω με σπασμένο πόδι και πλακωμενος με 180+ κιλά μέσα σε ποτάμι,,

    Όπως και το να περάσεις πάνω από κόρμο με ταχύτητα, με το dt λίγο γκάζι και ελαφρό τραβιγμα του τιμονιού είσαι οκ, ενώ με το xt πρέπει να τραβήξεις επί 10 και αν πέσουν τόσα κιλά με φορά στο εμπόδιο μπορεί να βρεθείς όπου δηποτε..

    Το ίδιο και σε μια ανηφόρα που γλιστράει, το ελαφρύ θα ανέβει πολύ εύκολα ενώ το βαρύ θα μείνει ακουνητο να σπινιαρει,
    Τελευταία τροποποίηση από kostaskk; 22/02/2023 στις 00:43.

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι μπορεί να καθόταν απουλητο για 10 χρόνια και μετά να έβγαλε την πρώτη άδεια στην Ελλάδα το 2003, αυτό δεν το κάνει μοντέλο 2003.

    Αριθμός πλαισίου και εξωτερικές παρατηρήσεις,συγκρίσεις με διάφορες μοντέλων ανά χρονολογία θα σου πουν ποιο μοντέλο είναι,,.

    2000 € για 30 χρόνων μονοκύλινδρο που είναι λίγο ποιο γρήγορο από παπί, πρέπει να είναι άριστο,,. Και πάλι με τόσα παίρνεις 640.

    Για χώμα όπως το λες δεν κάνει,, να πηγαίνεις με ταχύτητες παπιου σε βατό χωματόδρομο οκ (χωρίς πολλές λακούβες, λάσπες,ανηφόρες,στενά κομμάτια,μαλακό χώμα,βράχια και όχι μεγάλες αποστασεις). Η για το χωριό,ψώνια μετακίνηση στην πόλη οκ

    Είναι πολύ βαρύ, δεν έχει καλά φρένα και αναρτήσεις σουμιεδες,,. Είναι σε όλα μέτριο και τα κάνει όλα μετρια,. Επίσης δύσκολα χαλάνε. Και έχουν αντοχή στην μη συντήρηση και κακομεταχείριση.

    Θα σε κουράζει αφάνταστα λόγο βάρους αν πας σε κανένα δύσκολο κομμάτι,ενώ αν πας να τρέξεις θα είσαι με την ψυχή στο στόμα μην γληστρισει το μπροστινό, η γληστρισει λίγο το πίσω και φύγει σαν ακυβέρνητο βαπόρι προς τον γκρεμό,
    Σε λάσπες η μαλακό χώμα άμα κολλήσει θα σου βγει η ψυχή να βγεις,ενώ σε βράχο,πέτρες, χαλίκια θα παλεύεις μην φυγει πίσω. Η απλά να περάσει.
    Σε λακούβες η παράλληλες ανωμαλίες θα παλεύεις μπας και προλάβει να στρίψει πριν την ανωμαλία

    Όσο μικρότερο το βάρος τόσο καλητερα,
    Ένα dt200 σε δύσκολο κομμάτι το παίρνεις στον ώμο που λέει ο λόγος,. Θα μπορέσει πολύ ποιο εύκολα να το μετακινήσεις, σηκώσεις την πίσω ροδα, η ολόκληρο άμα πέσει και να το ελέγξεις γενικά πολύ ποιο εύκολα και άνετα.. με καλητερη αίσθηση στο χώμα και ποιο γρήγορη ταχύτητα, ποιο καλή,γρήγορη,εύκολη προσπέλαση εμποδίων, ανωμαλιών

    Με λίγα λόγια εκεί που με το dt θα περάσεις ένα ποτάμι γρήγορα με βρεγμένη πέτρα κάτω και θα διορθώσεις τα γληστριματα εύκολα με μετακίνηση βάρους, ανασηκωμα, η πόδι κάτω με το xt θα βρεθείς κάτω με σπασμένο πόδι και πλακωμενος με 180+ κιλά μέσα σε ποτάμι,,

    Όπως και το να περάσεις πάνω από κόρμο με ταχύτητα, με το dt λίγο γκάζι και ελαφρό τραβιγμα του τιμονιού είσαι οκ, ενώ με το xt πρέπει να τραβήξεις επί 10 και αν πέσουν τόσα κιλά με φορά στο εμπόδιο μπορεί να βρεθείς όπου δηποτε..

    Το ίδιο και σε μια ανηφόρα που γλιστράει, το ελαφρύ θα ανέβει πολύ εύκολα ενώ το βαρύ θα μείνει ακουνητο να σπινιαρει,
    Πολύ χρήσιμη τοποθέτηση! Σε ευχαριστώ!
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Όντως, λέγοντας σοβαρό χώμα αφήνει πολλά περιθώρια ερμηνειών, διότι αυτό που για κάποιον μπορεί να είναι σοβαρό χώμα, για κάποιον άλλο είναι της πλάκας. Λοιπόν εγώ όταν λε σοβαρό χώμα εννοώ, μεγάλες ανηφόρες με χοντρή πέτρα, λάσπες, μονοπάτια και ποτάμια.
    Με απλά λόγια μιλάς για εντούρο και μάλιστα σε βλέπω προς την hard μεριά του.

    Δεν κατάλαβα αν έχεις μέσο να πας το μηχανάκι στα χώματα, (τρέιλερ, φορτηγάκι) ή αν θα πρέπει να κάνεις και αρκετά, ασφάλτινα χιλιόμετρα.
    Αν ισχύει το πρώτο κοιτάς για εντούρο, κατά προτίμηση δίχρονο 250-300cc, αλλιώς για 4T 450-520cc.

    Και επειδή μάλλον το σοβαρό χώμα θέλει και σοβαρό μηχανάκι, μάζεψε κάνα 500-1000€ ακόμα και ξεκίνα να κοιτάς προς Ευρώπη μεριά, ο Ιάπωνας σοβαρό εντούρο μηχανάκι, με εξαίρεση ίσως τη σειρά WRF της "γιαφάπα", δεν έβγαλε ποτέ.
    Oldfarts never die

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Για σοβαρό χώμα έχω να προτείνω ΚΤΜ 250exc δίχρονο.Με 2-2500€.Καλό χρυσό το Χτάκι αλλά δεν συγκρίνεται με κάτι τέτοιο.Ειδικά αν τα παρεις βολτα back to back θα πάθεις σοκ.Δυναμη,βαρος, αναρτήσεις,τα πάντα όλα είναι υπερ του Κτμ

  12. #27

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια και συμβουλες για αγορα xt 600
    από greggiak στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2022, 13:03
  2. γνώμες για αγορά CBR 900RR 96-97
    από zeus_12 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2010, 22:57
  3. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  4. γνωμες για αγορα κρανους "ixs Hx 330
    από kopa1956 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2007, 22:59
  5. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF