Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: Προταση για enduro?

  1. #16
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από greggiak Προβολή μηνύματος
    Εχεις δικιο σε αυτο γι αυτο σκεφτομουν να εχω δυο ζευγαρια ζαντολαστιχα να σηκωνω το μηχανακι με γρυλους (αν μιλαμε για το wr γιατι κανει διχαλα το πλαισιο απο κατω οποτε μενει σταθερο με γρυλους πιστευω δεν θες ειδικο σταντ) και να αλλαζω τροχους αν προκειται να μπω καθαρα χωμα ξερω γω κυριος θα εχω τα 17ρια δλδ και οταν ειναι να μπω χωμα να βαζω 18 - 21
    Τότε φίλε μου βάση των απάντησεων σου δε θέλεις εξειδικευμένο χωμάτινο μηχάνημα γιατί το enduro που έγραψες στο θέμα αυτό σημαίνει

    Λυση πρώτη
    Συνδυαστικά με σχολείο που εξειδικεύεται στην χωμάτινη οδήγηση, βάζεις στις υπάρχων διαστάσεις ονοφ λάστιχα που έχουν επαρκή κράτημα στο στεγνό χώμα και προχωράς στις διελεύσεις σου

    Λυση 2 (συνδυαστικά με το σχολείο πάντα) σηκώνεις στο σταντ το fmx σου, αγοράζεις 2 νέα κέντρα τροχών και πλέκεις στεφάνια 21-18 βάζοντας οποίο εξειδικευμένο χωματινο λάστιχο θέλεις και έχεις δυο μηχανάκια σε ένα
    Ενδεικτική φωτο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	023CA57B-3840-47A9-9EC3-69F276B26E64.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	104,0 KB 
ID:	441822
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.802
    Πολύ καλή ιδέα και αυτή

  3. #18
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εκτός από το μάτι θα δουλέψει σωστά με ζάντες 21/18 και αυτές τις αναρτήσεις που φοράει;
    Θέλω να πω έχει κατάλληλες σούστες/διαδρομές ;
    porca miseria.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2021
    Μηνύματα
    19
    το θεμα ειναι οτι το fmx ζυγιζει 178 κιλα ενω ενα wr η ενα ttr ειναι 130 και 150 αντιστοιχα, αν πεσει σε καμια ανηφορα εκει που κανεις μια αναβαση ειναι πολυ μανικι και να το σηκωσεις και τα πλαστικα δεν ειναι καθολου για να πεφτουν (και η χοντα τα χει και πανακριβα )

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2021
    Μηνύματα
    19
    ειναι πολυ σκληρες οι αναρτησεις

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από greggiak Προβολή μηνύματος
    250 4τ?
    Δυόμισι δίχρονο

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Φίλε μου λες αντιφατικά πράγματα, γιατί μάλλον τα έχεις μπερδεμένα.

    Μηχανάκι που να τα κάνει όλα καλά δεν υπάρχει.
    Βάλε προτεραιότητες.
    Και 120 άνετα στον αυτοκινητόδρομο και αξιόμαχο στο βουνό (όπου βουνό, μονοπάτια, κοτρώνες, σάρες, μάρες και το κακό συναπάντημα) μόνο WR400-450, 450-525EXC, όλα 4Τ και δύσκολα στα 2 χιλιάρικα.
    Ξεχνάς με το καλημέρα την συντήρηση του FMX και πας σε συντήρηση με ώρες.

    Το έχω και ένα δέυτερο ζευγάρι ζαντολάστιχα, το λες με μεγάλη ευκολία.
    Για την ακρίβεια είναι ζάντες, λάστιχά, δισκόπλακες, γρανάζι σίγουρα πίσω, μπορεί και μπροστά, ίσως και αλυσίδα και για να είσαι σωστός και στο δρόμο και στο χώμα δεύτερο σετ πηρούνια και δαγκάνες.
    Αλλά ας υποθέσουμε ότι κάνεις τα μισά και τα κάνεις σιγά σιγά, υπολόγιζε μόνο τα ζαντολάστιχα κάνα 400-500€.

    Τα αλλάζω όταν πάω χώμα για κάποιον που ξέρει, είναι 15 λεπτά στην καλύτερη, αλλά όταν θα γυρνάς δαρμένος από τα χώματα την Κυριακή θα είναι το τελευταίο που θα θες να κάνεις για να είναι έτοιμο για να πας Δευτέρα στην δουλειά.

    Κατά τη γνώμη μου κράτα το FMX και μάζεψε κάνα φράγκο για εντούρο, καθαρό ή ημίαιμο για χρήση αποκλειστικά στο χώμα.
    Το FMX είναι "αγελάδα" αλλά και λίγο παράεξω θα σε πάει, με την αντίστοιχη υπομονή.
    Oldfarts never die

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Συμφωνώ με τον απο πάνω.Δεν υπάρχει μηχανάκι που τα κανει ολα.Εντουρο με την σωστή εννοια του εντούρο και 120 στον αυτοκινητόδρομο πάει το μηχανάκι το ρήμαξες,ειδικά τα wrf,exc και τα λοιπά.Συμβιβάσου με το fmx,βαλε εντουρο ζάντες με 50-50 λάστιχο και θα πατάς χωματόδρομο,όχι ομως εντούρο.Θα μπαίνεις αυτοκινητόδρομο,όχι ομως και με πανω απο 100.Μονοκύλινδρο καταρχήν και αυτοκινητόδρομος δεν ξερω αν το εχεις κανει ποτε,αλλα οι κραδασμοι που θα έχει στα 120 σε 40 χλμ θα κουδουνίζουν τα χέρια σου

  9. #24
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Τα WR250R, CRF300L και KLX250 ταξιδεύουν μια χαρά μέχρι τα 120 κοντερίσια (το πρώτο και το δεύτερο ακόμη και με πραγματικά χιλιόμετρα). Δοκιμασμένο και με τα 3 και όχι μόνο σε μικρές αποστάσεις αλλά καλύπτοντας από 600 μέχρι 1500 χλμ σε διάφορες βόλτες μονοήμερες, διήμερες, τριήμερες. Γρανάζωμα το στοκ.

    Ο συμβιβασμός είναι στη σέλα για τα WR250R και KLX250 και λιγότερο για το CRF300L. Τα δυο πρώτα για τέτοια χρήση (ταξιδιωτική) θέλουν κάποιες παρεμβάσεις στη σέλα (αναλόγως τσέπης). Ένας άλλος περιορισμός στα πολλά ασφάλτινα είναι τα μικρά τους ντεπόζιτα (7,5 λίτρα). Εκεί η λύση είναι κάνιστρα στη σχάρα ή αλλαγή ντεποζίτων με after market. Όλα αυτά σημαίνουν παρεμβάσεις και επιβεβαιώνουν τον κανόνα ότι δεν υπάρχουν μοτοσυκλέτες που να τα κάνουν όλα καλά από το εργοστάσιο. Όμως είναι εύκολες παρεμβάσεις και μπορεί κανείς να τα φέρει στα μέτρα του (με το ανάλογο κόστος των επιλογών που κάνει).

    Το δε WR250R μπορεί να μη μπορεί να ακολουθήσει ακριβώς ρυθμούς εντούρο αλλά μια χαρά θα μπει και σε απαιτητικά μονοπάτια και σε δύσκολα κομμάτια πάσης φύσεως γιατί οι διαδρομές και η ποιότητα των αναρτήσεων του το επιτρέπουν αλλά κυρίως του το επιτρέπει το υπέροχο πλαίσιο που έχει. To CRF300L χάνει λίγο το παιχνίδι του απαιτητικού χώματος στις αναρτήσεις αλλά αυτό είναι κάτι που διορθώνεται σε βάθος χρόνου. KLX250 είναι αυτό που είναι δε θα το πείραζα και θα αποδεχόμουν τους συμβιβασμούς οι οποίοι δεν είναι τεράστιοι.

    WR250R vs WR250X όλα ίδια εκτός από τροχούς και διαστάσεις φρένων μπροστινού, που σημαίνει ότι χρειάζεσαι και έναν αντάπτορα/αποστάτη. Γιατί όμως όχι απλά ένα R; Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αλλάζεις ελαστικά. Προσεκτική οδήγηση στο βρεγμένο ή συμβιβασμός με ελαστικά 50/50. Επίσης λόγω της μειωμένης δύναμης και του χαμηλού τους βάρους δεν φθείρουν τα ελαστικά γρήγορα. Το ετήσιο κόστος μιας τέτοιας μοτοσυκλέτας είναι 120-130 ευρώ και μέσα σε αυτά συμπεριλαμβάνονται τα Τέλη Κυκλοφορίας, την ετήσια ασφάλεια και μια αλλαγή λαδιών μαζί με το φίλτρο καθώς και ένα καθάρισμα στο φίλτρο αέρα (αν πιάνουν τα χέρια σου και τα κάνεις μόνος σου).

    Αυτό που θα λείψει είναι η ροπή ενός μεσαίου μονοκύλινδρου αλλά όπως πάντα κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις. Το μεγάλο πρόβλημα είναι πως εκτός από το KLX250 δε νομίζω να βρίσκεις ένα από αυτά (WR250R/CRF250/300L) στα 2500€.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 06/03/2023 στις 23:45.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2019
    Μηνύματα
    28
    Να προσθέσω στις προτάσεις του Στέφανου το Voge 300 Rally. Ένα σύγχρονο καλοφτιαγμένο ψευδοεντούρο με τιμή απόκτησης τα 4.650€.
    Το έχω στην κατοχή μου από το Σεπτέμβριο και μέχρι σήμερα έχω γράψει 6700 απολαυστικά χιλιόμετρα. Οι βελτιώσεις που έχω κάνει είναι ένα ζευγάρι λάστιχα Pirelli MT21 και άπλωμα στη μετάδοση με -3 δόντια στο πίσω γρανάζι γιατί από το εργοστάσιο έρχεται με υπερβολικά κοτνή μετάδοση.
    Το χρησιμοποιώ καθημερινά, για μετάβαση στη δουλειά μου και μεταφορές των παιδιών στα εξωσχολικά τους (δεν είνα απαγορευτικό για απλή μεταφορά δεύτερου ατόμου). Τα Σαββατοκύριακα αλωνίζω στα βουνά. Το μηχανάκι, μετά το γρανάζωμα, μπορεί να ταξιδέψει άνετα και ξεκούραστα και χωρίς κραδασμούς με 110-120 πραγματικά χιλιόμετρα για να σε πάει κυριολεκτικά παντού. Τον Οκτώβρη ταξίδεψα 200 χιλιόμετρα Αθήνα-Παύλιανη, έκανα σε 2 ημέρες 400χλμ χώμα και επέστρεψα Πειραιά για να πάρω το καράβι για Κρήτη. Στο χώμα έχει χάσει λίγο την σπιρτάδα του εξατιτίας του απλώματος της μετάδοσης αλλά μπορεί να ακολουθήσει ικανοποιητικά ρυθμούς γρήγορης βόλτας λόγω πολύ καλών αναρτήσεων και χαμηλού βάρους. Φρένα ικανοποιητικά. Extreme enduro, μονοπάτια κλπ δεν έχω κάνει για να έχω άποψη.
    Στον εξοπλισμό του περιλαμβάνει ΑΒS που απενεργοποιείται πίσω, ζελατίνα προστασίας από τον αέρα που είναι αρκετά αποτελεσμάτική, χούφτες, προστασία κινητήρα και σχάρα. Κατανάλωση 4l/100. Ζημιές-δυσλειτουργίες μέχρι σήμερα καμία.

  11. #26
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geagelak Προβολή μηνύματος
    Extreme enduro, μονοπάτια κλπ δεν έχω κάνει για να έχω άποψη.
    Και πολυ καλα κανεις..
    (η περιεργεια σκοτωσε την γατα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2021
    Μηνύματα
    19
    Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια, θα δειξει το πως θα κινηθω οταν πουλησω το fmx καλες βολτες σε ολους

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2023
    Μηνύματα
    13
    Την αλλαγη στο γραναζωμα πως την εκανες? Τα -3 δοντια δηλαδη? Αν θελεις απαντησε μου στο νημα των Voge.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2019
    Μηνύματα
    28
    Αλλαγή στο πίσω γρανάζι από 48 σε 45. Χρειάστηκε και λίγο κόντεμα της αλυσίδας.

  15. #30
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geagelak Προβολή μηνύματος
    Να προσθέσω στις προτάσεις του Στέφανου το Voge 300 Rally. Ένα σύγχρονο καλοφτιαγμένο ψευδοεντούρο με τιμή απόκτησης τα 4.650€.
    Το έχω στην κατοχή μου από το Σεπτέμβριο και μέχρι σήμερα έχω γράψει 6700 απολαυστικά χιλιόμετρα. Οι βελτιώσεις που έχω κάνει είναι ένα ζευγάρι λάστιχα Pirelli MT21 και άπλωμα στη μετάδοση με -3 δόντια στο πίσω γρανάζι γιατί από το εργοστάσιο έρχεται με υπερβολικά κοτνή μετάδοση.
    Το χρησιμοποιώ καθημερινά, για μετάβαση στη δουλειά μου και μεταφορές των παιδιών στα εξωσχολικά τους (δεν είνα απαγορευτικό για απλή μεταφορά δεύτερου ατόμου). Τα Σαββατοκύριακα αλωνίζω στα βουνά. Το μηχανάκι, μετά το γρανάζωμα, μπορεί να ταξιδέψει άνετα και ξεκούραστα και χωρίς κραδασμούς με 110-120 πραγματικά χιλιόμετρα για να σε πάει κυριολεκτικά παντού. Τον Οκτώβρη ταξίδεψα 200 χιλιόμετρα Αθήνα-Παύλιανη, έκανα σε 2 ημέρες 400χλμ χώμα και επέστρεψα Πειραιά για να πάρω το καράβι για Κρήτη. Στο χώμα έχει χάσει λίγο την σπιρτάδα του εξατιτίας του απλώματος της μετάδοσης αλλά μπορεί να ακολουθήσει ικανοποιητικά ρυθμούς γρήγορης βόλτας λόγω πολύ καλών αναρτήσεων και χαμηλού βάρους. Φρένα ικανοποιητικά. Extreme enduro, μονοπάτια κλπ δεν έχω κάνει για να έχω άποψη.
    Στον εξοπλισμό του περιλαμβάνει ΑΒS που απενεργοποιείται πίσω, ζελατίνα προστασίας από τον αέρα που είναι αρκετά αποτελεσμάτική, χούφτες, προστασία κινητήρα και σχάρα. Κατανάλωση 4l/100. Ζημιές-δυσλειτουργίες μέχρι σήμερα καμία.
    Κάποιοι γνωρίζουν τις ενστάσεις μου για τις μοτοσυκλέτες από Κίνα. Οι προσωπικές μου επιλογές δεν έχουν κάποια αξία παρά μόνον σε επίπεδο κάποιας συζήτησης.

    Οπότε να πω κι εγώ, ότι γνωστός μου (του οποίου την άποψη εκτιμώ), πρώην εντουράς (με ΚΤΜ exc) επιβεβαιώνει τα παραπάνω. Το Voge 300 Rally ήταν ανώτερο των προσδοκιών του και μου επισήμανε τη καλή λειτουργία της ανάρτησης σε όλη τη διάρκεια μια χωμάτινης ημέρας. Επίσης έχει μεγαλύτερης χωρητικότητας ντεπόζιτο που είναι άλλο ένα συν. Άσχετα λοιπόν από το τι κάνω εγώ, οφείλω να καταθέσω ένα θετικό feedback όταν αυτό μου δίδεται με τρόπο και από πρόσωπα που εκτιμώ προκειμένου να βοηθηθούν άλλοι οι οποίοι βρίσκονται σε διαδικασία αναζήτησης. Η τελική επιλογή βέβαια είναι πάντα του ενδιαφερόμενου.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπότες(enduro) ΤΕΛΟΣ...κάποια πρόταση για καινούργια?
    από THANOS_KTM στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2014, 09:05
  2. Πρόταση για το Forum
    από niko13g στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 16:51
  3. Πρόταση για εκδρομίδιο Κυριακή 2.5.04
    από Adventure-R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 15:01
  4. Πρόταση για συλλογή χρημάτων
    από infidel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 20:32
  5. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 20:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF