Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 32 από 32

Θέμα: Προταση για enduro?

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Τα WR250R, CRF300L και KLX250 ταξιδεύουν μια χαρά μέχρι τα 120 κοντερίσια (το πρώτο και το δεύτερο ακόμη και με πραγματικά χιλιόμετρα). Δοκιμασμένο και με τα 3 και όχι μόνο σε μικρές αποστάσεις αλλά καλύπτοντας από 600 μέχρι 1500 χλμ σε διάφορες βόλτες μονοήμερες, διήμερες, τριήμερες. Γρανάζωμα το στοκ.

    Ο συμβιβασμός είναι στη σέλα για τα WR250R και KLX250 και λιγότερο για το CRF300L. Τα δυο πρώτα για τέτοια χρήση (ταξιδιωτική) θέλουν κάποιες παρεμβάσεις στη σέλα (αναλόγως τσέπης). Ένας άλλος περιορισμός στα πολλά ασφάλτινα είναι τα μικρά τους ντεπόζιτα (7,5 λίτρα). Εκεί η λύση είναι κάνιστρα στη σχάρα ή αλλαγή ντεποζίτων με after market. Όλα αυτά σημαίνουν παρεμβάσεις και επιβεβαιώνουν τον κανόνα ότι δεν υπάρχουν μοτοσυκλέτες που να τα κάνουν όλα καλά από το εργοστάσιο. Όμως είναι εύκολες παρεμβάσεις και μπορεί κανείς να τα φέρει στα μέτρα του (με το ανάλογο κόστος των επιλογών που κάνει).

    Το δε WR250R μπορεί να μη μπορεί να ακολουθήσει ακριβώς ρυθμούς εντούρο αλλά μια χαρά θα μπει και σε απαιτητικά μονοπάτια και σε δύσκολα κομμάτια πάσης φύσεως γιατί οι διαδρομές και η ποιότητα των αναρτήσεων του το επιτρέπουν αλλά κυρίως του το επιτρέπει το υπέροχο πλαίσιο που έχει. To CRF300L χάνει λίγο το παιχνίδι του απαιτητικού χώματος στις αναρτήσεις αλλά αυτό είναι κάτι που διορθώνεται σε βάθος χρόνου. KLX250 είναι αυτό που είναι δε θα το πείραζα και θα αποδεχόμουν τους συμβιβασμούς οι οποίοι δεν είναι τεράστιοι.

    WR250R vs WR250X όλα ίδια εκτός από τροχούς και διαστάσεις φρένων μπροστινού, που σημαίνει ότι χρειάζεσαι και έναν αντάπτορα/αποστάτη. Γιατί όμως όχι απλά ένα R; Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αλλάζεις ελαστικά. Προσεκτική οδήγηση στο βρεγμένο ή συμβιβασμός με ελαστικά 50/50. Επίσης λόγω της μειωμένης δύναμης και του χαμηλού τους βάρους δεν φθείρουν τα ελαστικά γρήγορα. Το ετήσιο κόστος μιας τέτοιας μοτοσυκλέτας είναι 120-130 ευρώ και μέσα σε αυτά συμπεριλαμβάνονται τα Τέλη Κυκλοφορίας, την ετήσια ασφάλεια και μια αλλαγή λαδιών μαζί με το φίλτρο καθώς και ένα καθάρισμα στο φίλτρο αέρα (αν πιάνουν τα χέρια σου και τα κάνεις μόνος σου).

    Αυτό που θα λείψει είναι η ροπή ενός μεσαίου μονοκύλινδρου αλλά όπως πάντα κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις. Το μεγάλο πρόβλημα είναι πως εκτός από το KLX250 δε νομίζω να βρίσκεις ένα από αυτά (WR250R/CRF250/300L) στα 2500€.
    Αχχχ αγαπημένη κατηγορία! Έχω ένα κλχ250σ μοντέλο του 2010, το έχω καταευχαριστηθεί! Ταξιδεύει εθνική με 110-120, κάνει παπάδες σε στροφόδρομους, στην πόλη το έχεις για παπάκι(περνάει και το τιμόνι πάνω από τους καθρέφτες των αυτοκινήτων) ε και το χώνεις και βουνό αν θες και δεν τα πάει και άσχημα!
    https://www.youtube.com/watch?v=n_UHSGjPtWk&t=360s

  2. #32
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geagelak Προβολή μηνύματος
    Αλλαγή στο πίσω γρανάζι από 48 σε 45. Χρειάστηκε και λίγο κόντεμα της αλυσίδας.
    Ελπίζω να μην φοράς 15άρι μπροστινό.....

    άργησα να το δω
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Μπότες(enduro) ΤΕΛΟΣ...κάποια πρόταση για καινούργια?
    από THANOS_KTM στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2014, 09:05
  2. Πρόταση για το Forum
    από niko13g στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 16:51
  3. Πρόταση για εκδρομίδιο Κυριακή 2.5.04
    από Adventure-R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 15:01
  4. Πρόταση για συλλογή χρημάτων
    από infidel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 20:32
  5. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 20:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF