Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 38

Θέμα: ΠΡΟΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ TENERE 700 ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ΟΣΟ ΛΕΝΕ ???

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω αν μπορει να σε βοηθησει αυτο που θα πω αλλα ο αδερφος μου ψαχνοταν να το παρει αρχικα, αργοτερα ειδε την εκδοση rally raid και το ειδε σοβαροτερα αλλα μετα απο το ψαξιμο που εκανε προτιμησε να αγορασει Husky 701 enduro. Γιατι το 2ο ειναι 147 κιλα μπροστα στα 220 του Τ7.

    Ομως. Ειναι πολυ εμπειρος, πολυ γυμνασμενος, δεν κυκλοφορει με μηχανη στην πολη, δεν την θελει για βολτες και ταξιδια με αποσκευες / συνεπιβατη, μονο για εκδρομικο enduro. Τον κερδισε η θεση οδηγησης, η απουσια βαρους, οι αναρτησεις, η μοτερουκλα και καποια στιγμη θα της βαλει ενα κιτ με fairing για να ταξιδευει πιο ξεκουραστα, δεν επειγει οπως ειπε γιατι με τα τακουνατα τα 110 χαω ειναι το οριο για να εχεις τακουνι στο χωμα. Αυτα.
    Η ιδανική λύση για την συγκεκριμένη ανάγκη. Εγώ πάλι είμαι καθημερινός μοτοσυκλετιστής. Πούλησα και το αυτοκίνητο μου και πλέον έχω μόνο την μηχανή. Συνεπώς καθημερινή μετακίνηση, βόλτες ασφάλτινες και εκτός δρόμου, κάμπινγκ, διανυκτερεύσεις και ταξίδια όλα με δύο τροχούς. Θα το ήθελα πολύ αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει μια μοτοσυκλέτα να τα κάνει όλα καλά, άρα συμβιβάζεσαι και ψάχνεις λύσεις. Όταν μετακινησε καθημερινά θέλεις ευελιξία και οικονομία, στα ταξίδια άνεση και σταθερότητα, στο χώμα να είσαι ελαφρύς και με ανάλογες αναρτήσεις και στην άσφαλτο να στρίβεις με τα γόνατα κατω. Εεεεεε όλα αυτά σε μια μηχανή δεν υπάρχουν. Οπότε επιλέγεις ανάλογα με τα θέλω και τους συμβιβασμούς που προτίθεσαι να κανεις.

    Το καινούριο ΚΤΜ890R μοιάζει πολύ κοντά σε αυτό που μπορεί μια μηχανή να προσφέρει, από την άλλη έχει δύο σημαντικά αγκάθια που λέγονται αξιοπιστία, κόστος αγοράς και συντήρησης. Το Τ7 δεν έχει τα ίδια αγκάθια αλλά υψηλό κέντρο βάρους και όχι τόσο καλές αναρτήσεις. Μετά πας στο World Raid όπου ναι εντάξει αλλά 230 κιλά;;;;
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  2. #17
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Χωρίς καμία διάθεση περετέρρο αντιπαράθεσης, απλώς να τα βάλουμε σε μια σειρα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος

    Η ερώτηση μου απευθυνόταν σε άτομα τα οποία επί το πλείστον έχουν στην κατοχή τους το Τ7, έχουν μέτρο σύγκρισης με άλλες μοτοσυκλέτες και μπορούν να απαντήσουν στις ερωτήσεις που θέτω.

    Αυτά!
    Αυτό έγραψες

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή, βρε φιλε, λες οτι σε 34.000 χιλιάδες εγγεγραμμένους που υπάρχουν στο moto.gr υπάρχουν μονο 1,2, μπορεί και κανένας, που να έχει αγοράσει από τα 40.000 χιλιάδες Tenere που έχουν πουληθεί στην Ευρώπη, για να μοιραστεί την προσωπική του εμπειρία, αντι να αναπαράγει αυτά που έχει ακούσει ή διαβάσει ή συμπεραίνει υποθετικά από το συνονθύλευμα των πληροφοριών ;;; Όλες οι γνώμες αποδέκτες, στο κάτω κάτω συζητήσει να γίνεται, αλλά καλό είναι να ξέρουμε και τι λέμε!
    Για το παραπάνω πιστεύω μετά την τοποθέτηση του μπολένου, πιστεύω να έχεις καταλάβει το κομιουνιτι του μοτο.γρ. Και το αναφέρω για να μην έρθεις στον επόμενο θέμα με την ίδια λανθασμένη εντύπωση.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος


    Το καινούριο ΚΤΜ890R μοιάζει πολύ κοντά σε αυτό που μπορεί μια μηχανή να προσφέρει, από την άλλη έχει δύο σημαντικά αγκάθια που λέγονται αξιοπιστία, κόστος αγοράς και συντήρησης. Το Τ7 δεν έχει τα ίδια αγκάθια αλλά υψηλό κέντρο βάρους και όχι τόσο καλές αναρτήσεις. Μετά πας στο World Raid όπου ναι εντάξει αλλά 230 κιλά;;;;
    Ζούμε την εποχή που τα μηχανάκια και οι κατηγορίες εξειδικεύονται. Πόσοι απο τους ενδιαφερόμενους μπορούν να ακολουθήσουν βάση δυνατοτήτων τους αυτό που προστάζει το μάρκετινγκ ή οδηγός αγώνων που το δοκιμάζει στα πλαισια της προωθητικής ενεργειας....


    Συνεπώς, όταν μπορέσουν οι υποψήφιοι αναβάτες να δουν σοβαρα οτι η εκμετάλλευση των όποιων δυνατοτήτων μιας premium αναρτησης/πλαισιου/μοτερ κλπ περνάει απο την δική τους εκπαίδευση ή οδηγική αναβάθμιση πάνω σε αυτά, θα μπορούσαμε να κάνουμε μια πιο στοχευμένη και εποικοδομητική συζήτηση


    Οι περισσότεροι ενδιαφερόμενοι που θα μπουν σε ένα χτισμένο κομιουνιτι (που κάποιοι ακολουθούν καθημερινά μοιράζοντας κοινά ενδιαφέροντα) δεν ξέρουν και δεν ενδιαφέρονται καν να μάθουν τις κατηγορίες και υποκατηγορίες των μοτοσυκλετων... π.χ. τι εννοεί ο ειδικός τύπος με τις διαμορφωμένες έννοιες "εντούρο, ψευτοεντουρο, dual sport, onoff, adventure, travel εντουρο κλπ"

    Οπότε συνήθως δεν ξέρουν τι αναζητούν, τι μπορούν να κάνουν με αυτά, και για ποιους λόγους θέλουν να τα αποκτήσουν..


    Το πιο ειλικρινές και ορθό επιχείρημα είναι θέλω το επομενο γιατί μου αρέσει.
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    34.000 χιλιάδες είναι.... 34 εκατομμύρια, δεν νομίζω να έχει τόσους το moto.gr
    Αν παρατηρήσεις, είμαστε καμιά εκατοστή νοματαίοι όλοι και όλοι (και πολλούς είπα) που (ακόμα....) γράφουμε εδώ μέσα.
    Το φόρουμ υπάρχει 21 χρόνια περίπου. Από τους....34 χιλιάδες που λες, οι....
    32 χιλιάδες ήταν "αλεξιπτωτιστές" (μπήκαν, ρώτησαν κάτι και μην τους ξαναείδατε)
    Οι 1700 έμπαιναν για κάποιο διάστημα μέχρι που ξερω γω βαρέθηκαν.
    Οι 200 έφαγαν ban για κάποιον λόγο.
    Από τους 100, λοιπόν, πόσοι λες να έδωσαν 12 χιλιάρικα για να τα σπάνε στο χώμα;

    Πάμε τώρα στο "νομίζω" που ανέφερα πιο πάνω. Όταν ανοίγεις ποστ με θέμα "Θέλω το τάδε ΧΤ για hard enduro" είναι προφανές ότι είσαι ψιλοάσχετος (αυτό δεν είναι κακό, όλοι από κάπου μάθαμε) διότι κάποιος που "γνωρίζει" τα τι και πως του enduro δεν θα έβαζε στο κάδρο αυτό το μηχανάκι, ακόμα κι εγώ που βλέπω χώμα και με πιάνει αλλεργία, το γνωρίζω. Άρα;
    Αν, εν τέλει, έκανα λάθος στην εκτίμηση μου, δέξου την συγνώμη μου και πάμε παρακάτω
    Κοίταξε στο πόστ που άνοιξα για το XT πουθενά δεν αναφέρω τις λέξεις Hard Enduro. Ανέφερα για σοβαρό χώμα εννοώντας ότι δεν θέλω να περνάω μόνο από στρωμενους βατούς χωματοδρομους. https://youtu.be/xp4PfPSOGIs

    Σε κάθε περίπτωση δεν υφίσταται λόγος συγνώμης. Ειλικρινά πάμε παρακάτω και ολα καλά!!!
    Τελευταία τροποποίηση από MartinEden; 26/02/2023 στις 07:54.
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  4. #19
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος

    Δεν σας υποχρεώνει κάνεις να τοποθετήστε σε όλα τα ποστ εδώ μέσα!!!
    Μπορεί να μην υποχρεώνει κανείς κανέναν να απαντήσει αλλά την ίδια στιγμή δεν υποχρεώνει εσένα να είσαι τόσο εριστικός.
    Επίσης, δεν επιλέγεις εσυ το τι απαντήσεις θα λάβεις σε δημόσιο βήμα. Σ'αρεσουν δεν σ'αρεσουν είναι αυτές που είναι, αρκεί να μην παρεκτρεπονται.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να μην υποχρεώνει κανείς κανέναν να απαντήσει αλλά την ίδια στιγμή δεν υποχρεώνει εσένα να είσαι τόσο εριστικός.
    Επίσης, δεν επιλέγεις εσυ το τι απαντήσεις θα λάβεις σε δημόσιο βήμα. Σ'αρεσουν δεν σ'αρεσουν είναι αυτές που είναι, αρκεί να μην παρεκτρεπονται.
    Κανένας δεν υποχρεώνει κανέναν να τοποθετείται, όταν όμως τοποθετείται ανοίγει διάλογο. Στον διάλογο υφίστανται κοινές και διαφορετικές απόψεις, οπτικές, βιώματα και συναισθήματα. Εριστικός δεν γίνεσαι επειδή απαντάς σε μια τοποθέτηση. Εριστικός γίνεσαι όταν βγαζεις ετυμηγορία και κουνάς το δάκτυλο !

    Εγώ δεν επιλέγω τι θα μου απαντήσουν και εσύ δεν επιλέγεις την ανταπάντηση μου !

    Υ.Γ και ήταν καθαρό offside το γκολ του Βουρσαί !
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Εχει κι άλλο πρόβλημα η ερώτησή σου. ''Είναι τοσο καλό το tenere, όσο λένε;'', ρωτάς και ζητάς να σου απαντήσει κάποιος συγκρίνοντας ΔΥΟ πράγματα.

    1-Την εμπειρία-εκτίμηση που έχει κάποιος από το tenere, που ήδη σου εξήγησαν γιατί ενδέχεται να είναι δύσκολο να βρεθεί κάποιος που να έχει την εμπειρία για την οποία ρωτάς

    και...

    2-''Οσο λενε''. Ποιοί λένε; Τι λένε; Κανα λινκ με κείμενο τι λένε, δίνεις; Ετσι γενικά κι αόριστα, κάποιοι, καπου, κάτι λένε; Εσυ κάποιο κείμενο έχεις υπόψιν σου, οι άλλοι που ρωτάς ξέρουν σε τι αναφέρεσαι;


    Για να σου συγκρίνει κάποιος λοιπόν, πρέπει να τα ξέρει ΚΑΙ τα δύο αυτά για να σου κάνει σύγκριση. Δεν αρκεί να ξέρει πως πάει το μοτό στο χώμα, πρέπει να ξέρει και τι λένε, για να σου πει αν ισχύει οτι λένε.


    Καλή επιλογή σου εύχομαι βέβαια, σε ότι κι αν πάρεις, και καλά χιλιόμετρα να γράφεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.561
    Τον έκαψες τον άνθρωπο!

    Όχι πως έχεις άδικο...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    123
    Καλημέρα σε όλους

    Ο τρόπος που απάντησα σε κάποιες τοποθετήσεις ηταν λάθος και δεν ήταν πρέπον. Δεν ήταν σκοπός μου να προσβάλω, ούτε και να δείξω ασέβεια προς κανενα. Ο καθένας τα προσωπικά του πρέπει να τα κρατάει για τον εαυτό του (για μένα μιλάω).

    Ζητώ συγνώμη από όλους τους συνομιλητές !
    Τελευταία τροποποίηση από MartinEden; 27/02/2023 στις 08:44.
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  9. #24
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Ολα καλά.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Καλημέρα, έχω φίλο με τον οποίο κάνουμε βόλτες κατά καιρούς ο οποίος είναι πολύ ευχαριστημένος και έχει σήμερα περίπου 70.000km. Ταχύτατος οδηγός, όλη του τη ζωή με εντούρο κλπ. Πριν 3 χρόνια είχε πάρει ένα για δοκιμή και το πήγαμε στον Ταϋγετο.

    Το πήρα αρχικά στην κακιά σκάλα για να το δοκιμάσω σε άσφαλτο https://www.youtube.com/watch?v=Y49lRv0_ZmE&t=167s .Οκ μια χαρά μου φάνηκε, το μοτέρ του είναι απολαυστικό. Αν είσαι συνηθισμένος σε πιο στρητάδικα σου κακοφαίνεται η αργή γεωμετρία και η 21 ζάντα εμπρός. Αλλά κινείσαι αξιοπρεπέστατα και γρήγορα αν χρειαστεί.

    Μετά το δοκίμασα σε μια ζόρικη χωμάτινη διαδρομή- απόλυτο σπαστήρι και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Χωρίς χωμάτινα λάστιχα (φόραγε STR) πήγαινε πολύ εύκολα. Δες τη διαδρομή εδώ https://www.youtube.com/watch?v=I89pxubDdrw&t=318s


    Κάποιες παρατηρήσεις από μένα.

    -Μην κοιτάς το βάρος που ανακοινώνεται, το μηχανάκι το νιώθεις βαρύ. Το έχω σηκώσει και πεσμένο...

    -Και στο σπρώξιμο στατικά το ένιωσα βαρύ όπως περίπου το Τρανσαλπ 650 που είχε ο φίλος. Το κέντρο βάρους του είναι πολύ ψηλά.

    -Δεν ξέρω το ύψος σου αλλά είναι ψηλό. Ο φίλος επειδή είναι ένα μέτρο και ένα μίλκο,= το έχει χαμηλώσει για να πατάει καλύτερα (δεν ενδείκνυται αλλά πέρασαν τα χρόνια και δεν είναι για να ρισκάρει τώρα)

    -Αν δεν έχεις σχετική εμπειρία στο χώμα είναι προτιμότερο να πας σε κάποιο μικρό και ελαφρύ τύπου CRF300L. Αν δεν έχεις δεν τρέχει και τίποτα απλά μέσα από την προπόνηση και τα km θα αποκτήσεις. Απλώς το βαρύ όχημα είναι η δύσκολη οδός.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της mr.mister
    Εγγραφή
    17/07/2017
    Μηνύματα
    123
    Χθες το καβαλησα. Σε ολα πολυ καλο αλλα εχει εναν συμπλεκτη τοσο σκληρο που πρεπει να εισαι Schwarzenegger.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Αν σε ενδιαφέρει το Tenere για χρήση στο χώμα, ακούγονται εκδόσεις με έτοιμες φορεμένες τις αναρτήσεις του world raid και άλλα καλούδια.

    "Τα επιπλέον αξεσουάρ της Extreme Edition περιλαμβάνουν πλήρως ρυθμιζόμενες KYB αναρτήσεις με 20 επιπλέον χιλιοστά διαδρομής τόσο μπροστά (230 mm) όσο και πίσω (220 mm), ενώ το πιρούνι έχει επίστρωση Kashima. Με τις ψηλότερες αναρτήσεις η ελάχιστη απόσταση από το έδαφος έχει ανέβει στα 260 mm, όπως έχει ανέβει και το ύψος σέλας στα 910 mm. Στον στάνταρ εξοπλισμό του, θα βρείτε μαρσπιέ τιτανίου, αλουμινένιο προστατευτικό ψυγείου, οδηγό αλυσίδας, ψηλό φτερό μπροστά και σέλα με πιο επίπεδο προφίλ."

    πηγή: https://www.motomag.gr/news/nea-mont...es-ekdoseis-se

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Ως υποψήφιος αγοραστής Τ7 έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από ιδιοκτήτες, προσωπικά αλλά και στο FB.
    Ανακοινώθηκαν νέες έκδόσεις όπως είπε και από πάνω ο KotsosDR που όμως δεν θα έρθουν Ελλάδα ακόμα.

    Απ' ότι λες δεν θέλεις να μπαίνεις μόνο σε βατούς χωματόδρομους αλλά θα είναι και καθημερινά το μεταφορικό σου μέσο.
    Πόσο διατεθειμένος είσαι να ρισκάρεις το μόνο μεταφορικό σου μέσο για την κ@υλάντα της Κυριακής;
    Πόσο διατεθειμένος είσαι να κυκλοφορείς σε βρεγμένη άσφατο με χωμάτινα; Ωραία τα Karoo πανω στο "θηρίο" ΚΤΜ 990, αλλά σε κατηφόρα που με έπιασε βροχή σταμάτησαν οι μπροστά κι εγώ τους είδα από την άσφαλτο.
    Μηχανάκι για όλες τις δουλειές δεν υπάρχει όπως κοινά αποδεχόμαστε όλοι. Το Τ7 είναι νομίζω το πιο κοντινό σε αυτό που ζητάς αυτή τη στιγμή (ομορφιά, τιμή, συντήρηση, δυνατότητες). Ζύγισε τις προτεραιότητές σου και καλορίζικο, όποιο διαλέξεις.

    Εγώ ψηνόμουν για το Rally. Και καλύτερη ποδιά και Akrapovic θα έβαζα κάποια στιγμή. Οπότε το Rally με συνέφερε.
    Το ξανασκέφτηκα όμως και επειδή στο χώμα θα μπω σπάνια πλέον, σε αυτά τα λεφτά παίρνεις πχ το Tracer 9 που είναι πολύ πιο προικισμένη μηχανή και κάνει το 95% των απαιτήσεων μου κοιτάω προς τα εκεί. Το 5% του χώματος θα το αφήσω στους νεότερους.
    ΚΤΜ890R δεν θα έπαιρνα με τίποτα για μεταφορικό μέσο.
    Τελευταία τροποποίηση από freco; 01/03/2023 στις 14:09.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Ως υποψήφιος αγοραστής Τ7 έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από ιδιοκτήτες, προσωπικά αλλά και στο FB.
    Ανακοινώθηκαν νέες έκδόσεις όπως είπε και από πάνω ο KotsosDR που όμως δεν θα έρθουν Ελλάδα ακόμα.

    Απ' ότι λες δεν θέλεις να μπαίνεις μόνο σε βατούς χωματόδρομους αλλά θα είναι και καθημερινά το μεταφορικό σου μέσο.
    Πόσο διατεθειμένος είσαι να ρισκάρεις το μόνο μεταφορικό σου μέσο για την κ@υλάντα της Κυριακής;
    Πόσο διατεθειμένος είσαι να κυκλοφορείς σε βρεγμένη άσφατο με χωμάτινα; Ωραία τα Karoo πανω στο "θηρίο" ΚΤΜ 990, αλλά σε κατηφόρα που με έπιασε βροχή σταμάτησαν οι μπροστά κι εγώ τους είδα από την άσφαλτο.
    Μηχανάκι για όλες τις δουλειές δεν υπάρχει όπως κοινά αποδεχόμαστε όλοι. Το Τ7 είναι νομίζω το πιο κοντινό σε αυτό που ζητάς αυτή τη στιγμή (ομορφιά, τιμή, συντήρηση, δυνατότητες). Ζύγισε τις προτεραιότητές σου και καλορίζικο, όποιο διαλέξεις.

    Εγώ ψηνόμουν για το Rally. Και καλύτερη ποδιά και Akrapovic θα έβαζα κάποια στιγμή. Οπότε το Rally με συνέφερε.
    Το ξανασκέφτηκα όμως και επειδή στο χώμα θα μπω σπάνια πλέον, σε αυτά τα λεφτά παίρνεις πχ το Tracer 9 που είναι πολύ πιο προικισμένη μηχανή και κάνει το 95% των απαιτήσεων μου κοιτάω προς τα εκεί. Το 5% του χώματος θα το αφήσω στους νεότερους.
    ΚΤΜ890R δεν θα έπαιρνα με τίποτα για μεταφορικό μέσο.
    Ωραία τοποθέτηση με σημαντικές παραμέτρους που δεν διαβάζουμε συχνά!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2023
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σύντροχοι

    Θα ήθελα την άποψη όσων έχουν Tenere αλλά και όσων έχουν τεστάρει για αρκετά χιλιόμετρα ώστε να μπορούν να εκφέρουν άποψη.

    Είναι το Τ7 τόσο καλό όσο λένε ;;; Δλδ εκτός δρόμου πόσο βοηθάει η γεωμετρία, οι αναρτήσεις, το ύψος και τα χαρακτηριστικά του μοτέρ, τον μέτριο οδηγό να τον κάνει καλό, τον καλό να τον κάνει καλύτερο και τον καλύτερο να τον κάνει γιατρό; Πως είναι σε μακρινά ταξίδια;;;; Πόσο προστασία προσφέρει η ζελατίνα του ;;; Πως ειναι τα φρενα ;;;; Ο συμπλέκτης ειναι σκληρος για χρήση με το ενα ή τα δυο δακτυλα ;;;;Πόσο κοντά είναι στο μια μηχανή για όλα ;;;;
    Το Yamaha T7 οδηγεί σαν ποδήλατο τουρισμού, επομένως είναι άνετο να οδηγείς εκτός δρόμου μαζί του. Διαθέτει ισχυρή γραμμική ροπή και βελτιστοποιημένη μετάδοση που θα σας κρατήσει υπό έλεγχο.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. TENERE είναι το σκληρότερο κομμάτι της SAHARA (3-4-5 Οκτ)
    από Pan (dvs) στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2014, 23:43
  2. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Xt660z Tenere???
    από varaderokav11 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2008, 08:43
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2007, 01:35
  4. ΠΡΟΣ ΠΑΤΡΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ.........
    από zoropatra στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2007, 17:35
  5. Διχρονα και ποιο ειναι το καλυτερο της αγορας?
    από pavlaras1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2005, 02:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF