Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Άδεια κυκλοφορίας σε Ιδιοκατασκευη

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413

    Άδεια κυκλοφορίας σε Ιδιοκατασκευη

    Καλησπέρα.
    Μπορεί να βγει άδεια κυκλοφορίας σε μοτοσικλέτα Ιδιοκατασκευη που πληρεί όλες της προιποθεσεις?
    Περνάει ΚΤΕΟ κανονικά κτλ
    Εάν κάποιος γνωρίζει τη διαδικασία η έστω τι να ψάξω γιατί δεν βρίσκω πληροφορίες στο διαδίκτυο
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Οχι στην Ελλάδα.

    Αλλά βάλε φωτό αν έχεις φτιάξει κάτι, για κάτι τέτοια ζούμε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Δυστυχώς όχι, κάποτε γινόταν αλλά πλέον όχι. Έχω μείνει και εγώ με ένα σκελετό hardtail και ένα springer μπροστινό.

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Aν βγάλει άδεια σε άλλη χώρα της eu;

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Κρίμα, Οχι δεν εχω κάτι ετοιμο, αλλά ετοιμάζω κάτι αλλά μάλλον θα το παρατήσω αν είναι ετσι.
    Τουλάχιστον αν Κάνω μετατροπή σε ηδη υπάρχον πλαίσιο? Οπτικά να γίνει αγνώριστο, να πέσει τροχός ηλεκτροκόλληση κτλ
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Aν βγάλει άδεια σε άλλη χώρα της eu;
    Καλή ιδέα, Αν γνωρίζει κάποιος λεπτομέριες για αυτο καλό θα ηταν να ενημερώσει!
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Aν βγάλει άδεια σε άλλη χώρα της eu;
    Δεν πάει έτσι ακριβώς.... Εδώ απαιτείται έγκριση τύπου...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Κρίμα, Οχι δεν εχω κάτι ετοιμο, αλλά ετοιμάζω κάτι αλλά μάλλον θα το παρατήσω αν είναι ετσι.
    Τουλάχιστον αν Κάνω μετατροπή σε ηδη υπάρχον πλαίσιο? Οπτικά να γίνει αγνώριστο, να πέσει τροχός ηλεκτροκόλληση κτλ
    Αυτό ναι, γίνεται... Με την προϋπόθεση ότι αριθμός πλαισίου και Τύπος κινητήρα συμφωνούν στην άδεια κυκλοφορίας.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Α τέλεια.
    Παιρνω δηλαδή ενα ετοιμο και χτίζω πάνω του αρκει πλαισιο και κινητήρας να μείνουν οπος είναι?
    Εχω σκοπό να αλλάξω τα πάντα, μέχρι και την γωνία που κάνουν τα μπροστά πιρούνια, τα πίσο ψαλίδα, ντεπόζιτο σέλες κτλ,
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Α τέλεια.
    Παιρνω δηλαδή ενα ετοιμο και χτίζω πάνω του αρκει πλαισιο και κινητήρας να μείνουν οπος είναι?
    Εχω σκοπό να αλλάξω τα πάντα, μέχρι και την γωνία που κάνουν τα μπροστά πιρούνια, τα πίσο ψαλίδα, ντεπόζιτο σέλες κτλ,
    Ακριβώς. Όλοι όσοι ασχολούνται με τσοπεριές αυτό κάνουν και βλέπεις σφαγμένα BMW r51 norton comando κλπ
    μαυρίζει η ψυχή μου όταν βλέπω τέτοια.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Ρε συ, σκέψου λίγο πριν μιλήσεις. Το έχεις κάνει; Οίκτο επιτέλους και με αυτή την μεμψιμοιρία..
    κλαίει η ψυχή σου... έχεις οδηγήσει κάτι απο αυτά που αναφέρεις και σου λείπει;

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ρε συ, σκέψου λίγο πριν μιλήσεις. Το έχεις κάνει; Οίκτο επιτέλους και με αυτή την μεμψιμοιρία..
    κλαίει η ψυχή σου... έχεις οδηγήσει κάτι απο αυτά που αναφέρεις και σου λείπει;
    Μάλλον δεν εξηγήθηκα σωστά... Έχεις ιδέα τι τιμή πιάνουν τα μηχανάκια που ανέφερα όταν είναι σε κατάσταση "μαμά", με γνήσια όλα επάνω τους; Και τι πιάνουν μετά το σφάξιμο;
    Αυτό εννοώ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Ποιον νοιάζει ρε συ; Όποιον νοιάζει να πάρει και να τα κρατήσει όπως θέλει, να κάνει την μπίζνα του.
    Και εσύ στεναχωριέσαι που είδες κάποια κάποτε γιατί δεν θα πιάσουν τιμή;

    Ποιος έχει τα @@ να ζεί με ένα norton σήμερα; οι μισοί θα τους διώξουν απο το σπίτι τους για κάτι τέτοιο πέρα τον κίνδυνο που διατρέχουν.

    Ποιον νοιάζει πόσο θα πάρει από μια μοτοσυκλέτα που φτιάχνει για τον ίδιο; τον υποκριτή; αυτόν που το κάνει για τους άλλους;

    Καθόμαστε και αναπαράγουμε πεποιθήσεις άλλων που τους εκτιμούμε για χ ψ λόγους και μας παρασύρουν με κολλήματα που έχουν
    αναπτύξει για δικούς τους λόγους - ψυχολογικά - οικονομικά.
    Ότι θέλει ο καθένας ας κάνει, δεν χρειάζεται τύψεις αν δεν ενοχλεί την ελευθερία των άλλων.
    Την πραγματική όμως, όχι αυτή που διαμορφώνεται απο ψευτιές από δημοσιογράφους και τους πουλημένους της κάθε βουλής.

    Έχω κουραστεί να ακούω παπαριές που λένε για να καλύψουν είτε την αδυναμία του ο καθένας επαγγελματικά είτε γιατί πιστεύει
    ότι για μια τέτοια δουλειά κάποιος άλλος σε κάποια άλλη χώρα θα έπαιρνε περισσότερα.

    Φαντάζεσαι πως θα υποστήριζα την μετατροπή μιας πλήρους μοτοσυκλέτας 50 χρονών; σε καμία περίπτωση.
    Όχι όμως να πατρονάρω και τις ιδέες του καθενός αλλάζοντας την λογική με το συναίσθημα.

    "μη το χαλάσεις" ωπα ρε, ποιος ορίζει το "σωστό" πέρα από τον ίδιο;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Νομίζω ότι τα προϊόντα του παρελθόντος, γενικότερα όχι μόνο οι μοτο, αντανακλούν τον τρόπο ζωής, σκέψης, την τεχνική, και την τεχνολογία της εποχής τους, τις λύσεις που έβρισκαν σε προβλήματα τεχνικά που αντιμετωπίζουμε και σήμερα με πολύ διαφορετικούς τρόπους βέβαια.
    Προσωπικά χαζολογάω με τέτοια πράγματα είτε είναι ένα απέριττο χωμάτινο του 70 είτε είναι ένα ερειπωμένο λιθόκτιστο σπίτι σε κάποιο χωριό.
    Εξ ου και διαφωνώ ακόμα και με το γυάλισμα στα καπάκια του κινητήρα που σβήνουν την εργοστασιακή υφή του προιόντος.
    Βέβαια το τι έχει αξία είναι διαφορετικό για τον κάθε άνθρωπο οπότε στην τελική η εμπορική αξία διαμορφώνεται από μια συνισταμένη των απόψεων.
    Αν και βέβαια τζάμπα η συζήτηση γιατί δεν νομίζω να υπάρχουν πολλά r51 για σφάξιμο πλέον.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Aν βγάλει άδεια σε άλλη χώρα της eu;
    Απότι έχω δει, μην το δέσεις και κόμπο, γίνεται να βγάλει άδεια ιδιοκατασκευή, στο UK υπό προυποθέσεις. Κανονικά ΚΑΘΕ τύπος οχήματος, πρέπει να περάσει διάφορα τεστ, μεταξύ των οποίων και διάφορα crash test από μπρός, από το πλάι κ.ο.κ. στα οποία τα προς δοκιμή οχήματα, καταστρέφονται. Για ΕΝΑ όχημα ή πολύ μικρή παραγωγή, τα crash test μπορούν να γίνουν με προσομείωση σε υπολογιστικό σύστημα και να μην καταστραφεί το όχημα. Για τα δίτροχα τώρα, δεν γνωρίζω τι ιδιαιτερότητες υπάρχουν, αλλά φαντάζομαι κάτι θα προβλέπεται κι εκεί.

    Πιθανόν να γίνεται αυτό και σε κάποιες χώρες της ΕΕ, δεν το γνωρίζω.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KW σε άδεια κυκλοφορίας?
    από captajohn στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2014, 21:53
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2009, 10:12
  3. Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2009, 19:09
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 15:40
  5. Άδεια κυκλοφορίας
    από arxaios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 19:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF