Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Virago xv250 Τιμονι, βαψιμο κτλ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/02/2023
    Μηνύματα
    2

    Virago xv250 Τιμονι, βαψιμο κτλ

    Καλησπερα σε ολους, νεος εδω. Εχω μια xv250 και προσπαθω να αλλαξω καποια πραγματακια. Με συνεργεια κτλ δε βγαζω ακρη, αφου δεν ψηνεται να ασχοληθει κανεις ουτε να μου αλλαξει τα φαναρι πχ. Ειτε θα προσπαθησω να τα φτιαξω εγω ολα ειτε θελω να βρω πρωτα ανταλλακτικα κτλ και να την παω καπου ωστε να τα βαλουν.

    Αρχικα ψαχνω εδω και καιρο ψηλο τιμονι τυπου chopper. Ape Hangers πχ. Εξωτερικο βρισκω καποια αλλα εκτος απ το οτι θα κανουν καιρο να ερθουν, θα ηθελα να τα δω πρωτα. Οποτε η λυση ειναι απο Ελλαδα. Σε σελιδες τυπου car δεν εχω βρει κατι αξιολογο. Εχετε κατι να προτεινετε; Η εστω κι απο εξωτερικο τι ισχυει με το τελωνειο; Εχω λιγα χρονια που εχω γυρισει Ελλαδα και δεν το εχω ψαξει. Υπαρχει καποιο επιπλεον κοστος ή περιπτωση να μην τα περασουν καν;

    Επισης, οπως γνωριζετε το πισω φαναρι ειναι ασχημο, δεν ψηνομαι αυτη τη στιγμη να κοψω το φτερο, δε θελω να την κανω bobber, μονο να αλλαξω το φαναρι. Υπαρχει καποιο να προτεινετε που να ταιριαζει, οπως επισης και με ποιον τροπο θα μπορουσα να βαλω την πινακιδα σε αλλη σημειο;

    Εχω βαψει ηδη αρκετα μερη της μηχανης μονος (ντεποζιτο, πλαστικα, φτερα κτλ), ωστοσο θελω να βαψω και τα υπολοιπα, δεν εχω ομως πλεον προσβαση ουτε στο χωρο, ουτε στο πιστολι που ειχα.
    Με σπρει για υψηλες θερμοκρασιες γινεται δουλεια; Μπορω να βαψω απευθειας; Εχω τσεκαρει μερικα, αν μπορειτε να προτεινετε καποιο καλο.

    Τελος, θελω να αφαιρεσω τα δυο καπακια που εχει στο πλαι. Στο ενα οκ, βαζεις φιλτρο, στο αλλο μπορειτε να με βοηθησετε με τη διαδικασια;

    Ευχαριστω

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες.Για το τελωνείο,οτι αγοράσεις εντός ευρωπαϊκής Ένωσης δεν έχει τελωνείο.Η Αγγλία έχει τελωνείο (brexit). Οτιδήποτε αλλο εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης περνάει τελωνείο.Το τι θα πληρωσεις υπολογίζεται ως κόστος ανταλλακτικου+μεταφορικά.Το ποσο αυτό πολαπλα σκιάζεται επί 24% που είναι το δικό μας φπα συν αμοιβη εκτελωνιστή συν ενα ποσό ανάλογα την αξια του προϊόντος.Αν ψαξεις στο φορουμ στο αγορες μεσω ebay θα βρεις πληροφορίες.Ή αλλιώς στο σάιτ των ελτα έχει αναλυτικά τα ποσά

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    03/07/2017
    Μηνύματα
    512
    από amazon . de ή it ή fr ή οποιαδήποτε χώρα της ευρωπαικής ένωσης δεν θα έχεις πρόβλημα στα ανάλογα ebay πετυχαίνω σαν χώρα αποστολής την κίνα και δεν ξέρω αν τρώς τελωνείο ή έρχεται μέσω της χώρας που ήταν το ebay που κοιτούσες.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/02/2023
    Μηνύματα
    2
    Εμενα Αγγλια οποτε συνηθως τα επαιρνα απο εκει χωρις θεμα. Απο Κινα η αληθεια ειναι πως ειναι φθηνα, πχ ενα τιμονι εχει 40ε αντι για 100 αν το παρεις απο Γαλλια. Ομως λογικα δε θα βγει ιδιο το κοστος;

    Για τα υπολοιπα θεματα γνωριζετε;

    Ευχαριστω και παλι
    Τελευταία τροποποίηση από Lemmy; 28/02/2023 στις 00:58.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lemmy Προβολή μηνύματος
    Εμενα Αγγλια οποτε συνηθως τα επαιρνα απο εκει χωρις θεμα. Απο Κινα η αληθεια ειναι πως ειναι φθηνα, πχ ενα τιμονι εχει 40ε αντι για 100 αν το παρεις απο Γαλλια. Ομως λογικα δε θα βγει ιδιο το κοστος;

    Για τα υπολοιπα θεματα γνωριζετε;

    Ευχαριστω και παλι
    Επειδή ψώνισα πρόσφατα 2 φορές από ali, τα δέματα από εκεί (Κίνα) ήρθαν μέσω ευρωπαικών πυλών, ταχύτατα (20 μέρες περίπου) δεν πλήρωσα τίποτα σε τελωνεία η λοιπά κερατιάτικα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Καλή φάση αυτή μπολενο.Πως μπορούμε όμως να ξέρουμε οτι θα ρθει μεσω Ευρώπης?

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Καλή φάση αυτή μπολενο.Πως μπορούμε όμως να ξέρουμε οτι θα ρθει μεσω Ευρώπης?
    ΜποΟΥλένο προφέρεται, ΜποΟΥλένο, τις μπάλες μου μέσα

    Πάντα έτσι έρχονται όλα, συνήθως μέσω Πολωνίας η Ολλανδίας.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Virago XV250S 1999 Bobber
    από Babis@ στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2013, 01:30
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 20:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF