Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Αγορά μεγάλης μηχανής.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2023
    Μηνύματα
    6

    Αγορά μεγάλης μηχανής.

    Καλησπέρα, τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ για καθημερινή μετακίνηση ένα ktm 390 adventure που αγόρασα καινούργιο. Το οδηγώ χειμωνα καλοκαίρι στην Αθήνα (προάστια και κέντρο). Το αυτοκίνητο θα το πάρω μόνο σε πολύ δυνατή βροχή. Αυτό που ψάχνω είναι μια μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού από 90-100 άλογα και πάνω. Για να μπορώ να ταξιδεψω και δικαβαλος πιο ανετα αλλά να διατηρήσω και τις καθημερινές μου μετακινήσεις στην Αθηνα. Σαν κατηγορία θα μείνω στην ίδια on/off η sport touring λόγω και του ύψους μου 1,90. Budget για αγορά μτχ διαθέτω ~8000€ ανάλογα και την περιπτωση. Έχω τσεκάρει από μτχ 990 adventure/smt, tiger 1050, tracer 900. Για καινούργιο θέλω να δω τα νέα transalp, 790adv, vstrom 800 και αν κάποιο με κερδίσει ίσως βάλω σε δόσεις το υπόλοιπο ποσό. Οποίος έχει άποψη στο πόσο ‘καθημερινά’ μπορεί να είναι τα παραπάνω η έχει να προτείνει κάποιο άλλο μοντέλο ευπρόσδεκτα!!

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TylerDurden Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ για καθημερινή μετακίνηση ένα ktm 390 adventure που αγόρασα καινούργιο. Το οδηγώ χειμωνα καλοκαίρι στην Αθήνα (προάστια και κέντρο). Το αυτοκίνητο θα το πάρω μόνο σε πολύ δυνατή βροχή. Αυτό που ψάχνω είναι μια μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού από 90-100 άλογα και πάνω. Για να μπορώ να ταξιδεψω και δικαβαλος πιο ανετα αλλά να διατηρήσω και τις καθημερινές μου μετακινήσεις στην Αθηνα. Σαν κατηγορία θα μείνω στην ίδια on/off η sport touring λόγω και του ύψους μου 1,90. Budget για αγορά μτχ διαθέτω ~8000€ ανάλογα και την περιπτωση. Έχω τσεκάρει από μτχ 990 adventure/smt, tiger 1050, tracer 900. Για καινούργιο θέλω να δω τα νέα transalp, 790adv, vstrom 800 και αν κάποιο με κερδίσει ίσως βάλω σε δόσεις το υπόλοιπο ποσό. Οποίος έχει άποψη στο πόσο ‘καθημερινά’ μπορεί να είναι τα παραπάνω η έχει να προτείνει κάποιο άλλο μοντέλο ευπρόσδεκτα!!
    Υπάρχει ένα ποστ στο Γενικά θέματα μοτοσυκλέτας, που λέγεται ''Πάμε σιγά σιγά για την αλλαγή.''
    Έχει 63 σελίδες και 900 μηνύματα και απαντήσεις.
    Σου προτείνω να το τσεκάρεις, προτείνονται διάφορες μηχανές και τα υπερ κατά τους.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TylerDurden Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ για καθημερινή μετακίνηση ένα ktm 390 adventure που αγόρασα καινούργιο. Το οδηγώ χειμωνα καλοκαίρι στην Αθήνα (προάστια και κέντρο). Το αυτοκίνητο θα το πάρω μόνο σε πολύ δυνατή βροχή. Αυτό που ψάχνω είναι μια μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού από 90-100 άλογα και πάνω. Για να μπορώ να ταξιδεψω και δικαβαλος πιο ανετα αλλά να διατηρήσω και τις καθημερινές μου μετακινήσεις στην Αθηνα. Σαν κατηγορία θα μείνω στην ίδια on/off η sport touring λόγω και του ύψους μου 1,90. Budget για αγορά μτχ διαθέτω ~8000€ ανάλογα και την περιπτωση. Έχω τσεκάρει από μτχ 990 adventure/smt, tiger 1050, tracer 900. Για καινούργιο θέλω να δω τα νέα transalp, 790adv, vstrom 800 και αν κάποιο με κερδίσει ίσως βάλω σε δόσεις το υπόλοιπο ποσό. Οποίος έχει άποψη στο πόσο ‘καθημερινά’ μπορεί να είναι τα παραπάνω η έχει να προτείνει κάποιο άλλο μοντέλο ευπρόσδεκτα!!
    Εχουν μπερδευτεί λίγο τα ονόματα και οι κατηγορίες στις μέρες μας.

    Με τον κλασσικό ορισμό, ΚΑΜΙΑ από τις μοτοσυκλέτες που έχει γράψει δεν είναι στην κατηγορία sport touring. Sport touring είναι οι ενδιάμεσες μοτοσυκλέτες των sport και των touring, που προσπαθούν και σπορ να είναι και κάπως πιο άνετες από τις εντελώς σπορ. Κλασσικά παραδείγματα της κατηγορίας, VFR800F, CBR1100XX, Sprint1050 κ.ο.κ.

    Στις μέρες μας όμως, έχουν γίνει ένα ίσιωμα όλα, και κάποιοι βάζουν στις sport touring , ψηλές street και μεγάλα on/off, παλιές sport κ.ο.κ.

    Για ότι άλλο ρωτάς, δεν έχω γνώμη, καθότι δεν είναι fan ούτε της κατηγορίας On/Off, ούτε της κατηγορίας ψηλά street, ούτε τα έχω οδηγήσει και πολύ.

    Ενα καλό νέο για εσένα, είναι ότι έρχεται έκθεση μοτό προσεχώς, οπότε όλα τα καινούρια μπορείς να τα δεις από κοντά, να κάτσεις πάνω τους και ενδεχομένως να κάνεις και test drive.

    Σε ότι κι αν επιλέξεις, καλούς δρόμους.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει ένα ποστ στο Γενικά θέματα μοτοσυκλέτας, που λέγεται ''Πάμε σιγά σιγά για την αλλαγή.''
    Έχει 63 σελίδες και 900 μηνύματα και απαντήσεις.
    Σου προτείνω να το τσεκάρεις, προτείνονται διάφορες μηχανές και τα υπερ κατά τους.
    ...Του οποίου ο δημιουργός, μετά από 63 συναπτές σελίδες δεν έχει αποφασίσει ακόμα τι να πάρει....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TylerDurden Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ για καθημερινή μετακίνηση ένα ktm 390 adventure που αγόρασα καινούργιο. Το οδηγώ χειμωνα καλοκαίρι στην Αθήνα (προάστια και κέντρο). Το αυτοκίνητο θα το πάρω μόνο σε πολύ δυνατή βροχή. Αυτό που ψάχνω είναι μια μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού από 90-100 άλογα και πάνω. Για να μπορώ να ταξιδεψω και δικαβαλος πιο ανετα αλλά να διατηρήσω και τις καθημερινές μου μετακινήσεις στην Αθηνα. Σαν κατηγορία θα μείνω στην ίδια on/off η sport touring λόγω και του ύψους μου 1,90. Budget για αγορά μτχ διαθέτω ~8000€ ανάλογα και την περιπτωση. Έχω τσεκάρει από μτχ 990 adventure/smt, tiger 1050, tracer 900. Για καινούργιο θέλω να δω τα νέα transalp, 790adv, vstrom 800 και αν κάποιο με κερδίσει ίσως βάλω σε δόσεις το υπόλοιπο ποσό. Οποίος έχει άποψη στο πόσο ‘καθημερινά’ μπορεί να είναι τα παραπάνω η έχει να προτείνει κάποιο άλλο μοντέλο ευπρόσδεκτα!!
    καλωσήρθες!
    καταρχάς έχεις ένα ωραίο και ενδιαφέρον alrounder μηχανάκι. Εγώ το λιγουρεύομαι χρόνια.
    Ομως καταλαβαίνω αν έχεις μπει στις μοτοσυκλέτες σχετικά προσφάτως, είναι δεδομένο πως αν σου αρέσει το εγχείρημα θα ψαχτείς να πας στο επόμενο.
    Οι mature μηχανάκιδες που θα περάσουν απο διάφορα, την Α2 την βλέπουν ως ιδανική. Συνεπώς άλλοι πάνε, άλλοι έρχονται...

    Στο προκείμενο, αν λέμε στα καινούργια να πάρεις αυτό που σου αρέσει, στα μεταχειρισμένα λέμε να πάρεις ότι είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.
    Όμως το ερώτημα είναι πως θα πας απο καινούργιο με εγγύηση και απροβλημάτιστο, σε μηχανάκι 10-15ετίας?
    Αν βρεις κάτι απο αυτά που βλέπεις πρώτο χέρι συγκεκριμένα για να μπορούν να αποδειχθούν τα πραγματικά χιλιόμετρα και είναι σε προσεγμένη κατάσταση τηρουμένων της ηλικίας του, να το πάρεις.
    Αν δε βρίσκεις ή είναι αμφιβόλου κατάστασης ή δε μπορείς να πιστοποιήσεις τα χμλ. καλύτερα μαζεψε ένα κομπόδεμα και όταν μπορέσεις κάνε την αλλαγή με καινούργιο.

    Αν δε γνωρίζεις πολλά πράγματα απο την αγορά μεταχειρισμένου, να βγάλεις έξω τους εμπόρους ή αν δείς κάποιο απο εκεί πάντα με προυποθέσεις, η συμβουλή μου είναι να φιλτράρεις στο car απο ιδιώτες και πάντα ένας ιδιοκτήτης (ή αν είναι παραπάνω απο ένας να μπορούν να διαπιστωθούν τα χλμ).
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2023
    Μηνύματα
    6
    Η αγορά θα γίνει αρχές καλοκαιριού και σίγουρα θα έχουν δοκιμαστεί τα νέα μοντέλα. Ανακοίνωσε η ktm και καινούργιο smt… αλλά σίγουρα θα είναι πολύ εκτός budget. Για τα μτχ που είπα τα έχω οδηγήσει και τα τρία εχω μια εικόνα αλλά δεν ξέρω πως θα με βολέψουν στην καθημερινότητα (πχ χρήση για μικρές διαδρομές ~2km) και πως θα μου φανεί η μετάβαση απο το καινούργιο στο 15ετιας όπως λεει και ο γιατροσ. Όσον αφορά το 390 πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος ειδικά μέσα στην πόλη σε συνθηκες κινησης κλπ είναι το κάτι άλλο πολύ ελαφρύ, τιμόνι που κόβει και γκαζάκι αρκετο για να φύγεις μπροστά. Σε εθνική όμως τουλάχιστον εμένα μπορεί και λόγω σωματότυπου δεν με κάλυπτε καθόλου. Καλά για τη γυναίκα δεν το συζητώ ενώ ειναι εξοικειωμένη με τη μηχανή σε μονοήμερη Αθήνα Χαλκίδα και πίσω μου έλεγε δεν ξανανεβαινω

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Κατά την γνώμη μου, μιας και το θες για όλες τις χρήσεις, απέκλεισε τα ΚΤΜ990. Tiger 1050 τα θεωρώ υπερτιμημένα πλέον, καλύτερα Tracer περίπου στα ίδια λεφτά αν και τα δυο θέλουν καλό ψάξιμο μιας και αρκετά είναι από κάγκουρες. Από εκεί και πέρα, εγώ θα κοίταγα σοβαρά το CF MOTO 800 και λίγο πιο επιφυλακτικά τα νέα κινέζικα 800-900αρια. Με 9-10000 παίρνεις σύγχρονη μοτοσυκλέτα και κούτα.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  8. #8
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Κατι σε ον-οφ δρομισιο ψαχνεις αν καταλαβα καλα κ λογω χρησης να εχει κ καποια αξιοπιστια.
    Εγω τα ευρωπαικα θα τα αφηνα εκτος.
    Το tracer δειχνει καλη επιλογη.
    Μετα πας κινεζο καινουριο με οτι συνεπαγεται αυτο.

    Αν σε νοιαζει να ερχεται μαζι σου η γυναικα πρεπει να διαλεξεις κατι ανετο.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #9
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Κατά την γνώμη μου, μιας και το θες για όλες τις χρήσεις, απέκλεισε τα ΚΤΜ990. Tiger 1050 τα θεωρώ υπερτιμημένα πλέον, καλύτερα Tracer περίπου στα ίδια λεφτά αν και τα δυο θέλουν καλό ψάξιμο μιας και αρκετά είναι από κάγκουρες. Από εκεί και πέρα, εγώ θα κοίταγα σοβαρά το CF MOTO 800 και λίγο πιο επιφυλακτικά τα νέα κινέζικα 800-900αρια. Με 9-10000 παίρνεις σύγχρονη μοτοσυκλέτα και κούτα.
    cf moto 800 με τις χυτες...8990ε κουτα
    μενει και στην πορτοκαλι οικογενεια απ το μπαρκο του πατερα
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  10. #10
    Στη θεση σου θα περιμενα να δω το νεο τρανσαλπ και 790αdv για να αποφασισω μετα εκ των δυο ή cfmoto με χυτες ζαντες και tracer.
    Ολα τα αλλα που γραφεις ,οπως σου ειπαν δεν κανουν .
    Ειναι μοτο του Σαββατοκυριακου.
    Καλες αγορες ευχομαι

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    μενει και στην πορτοκαλι οικογενεια απ το μπαρκο του πατερα
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2023
    Μηνύματα
    6
    Η αλήθεια είναι ότι το cf moto ποσό μάλλον με τις χυτές δεν μαρεσει καθόλου. Μου κάθεται στο μάτι πολύ στραβά.‘προσωπικό τελείως αυτο’.
    Όσο θα μαρεσε η ιδέα να μείνω στα πορτοκαλί άλλο τόσο θα μαρεσε να δοκιμάσω κάποιο άλλο brand. Κλείνω μεταξύ 790adv και tracer900. Tracer πιο δυνατό πιο αξιόπιστο απ τη μια, 790 καθαρά all terrain αλλά και ρίσκο ισως σαν 1η κυκλοφορία μοντέλου. Όταν έχω τεστ και απ τα 2 επεται η συνέχεια. Νομίζω και πως τα 12.5κ για καινούργιο tracer ακούγονται πολύ καλύτερα από τα ~10κ για μοντελα 17-18 και με 30.000+ χλμ.

  13. #13
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TylerDurden Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι το cf moto ποσό μάλλον με τις χυτές δεν μαρεσει καθόλου. Μου κάθεται στο μάτι πολύ στραβά.‘προσωπικό τελείως αυτο’.
    Όσο θα μαρεσε η ιδέα να μείνω στα πορτοκαλί άλλο τόσο θα μαρεσε να δοκιμάσω κάποιο άλλο brand. Κλείνω μεταξύ 790adv και tracer900. Tracer πιο δυνατό πιο αξιόπιστο απ τη μια, 790 καθαρά all terrain αλλά και ρίσκο ισως σαν 1η κυκλοφορία μοντέλου. Όταν έχω τεστ και απ τα 2 επεται η συνέχεια. Νομίζω και πως τα 12.5κ για καινούργιο tracer ακούγονται πολύ καλύτερα από τα ~10κ για μοντελα 17-18 και με 30.000+ χλμ.
    Το 790 δεν είναι πρώτη κυκλοφορία... κυκλοφόρησε το 2019 ,έγινε 890 μετά και επιστρέφει σαν 790 ως πιο οικονομική πρόταση
    https://www.motomag.gr/news/nea-mont...me-look-la-990

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    εναλλακτική να δώσεις δεύτερη ευκαιρία στο μηχανάκι σου φέρνοντας το στα μέτρα σου παίζει?
    παράδειγμα όπως ο παρακάτω(εφόσον το πρόβλημα είναι μόνο το αεροδυναμικό)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2023-03-05 10-29-56.jpg 
Προβολές:	214 
Μέγεθος:	72,5 KB 
ID:	441823
    https://www.youtube.com/watch?v=3Nv4...l=NealMcMillan


    επίσης αν το κάνεις για την γυναίκα(επειδή πολλοί περάσαμε από εκεί και οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν οτι δεν αξίζει-μεγάλη κουβέντα) πάρτε ενα απο τα τελευταία κομμάτια vstrom650 το ορθόδοξο που θα καλύψει με άνεση ταξίδι των δύο + αποσκευών
    https://www.chelseamotorcycles.co.uk...-to-London.jpg
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...dl-650-v-strom
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 05/03/2023 στις 09:42.
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #15
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    ολα ταχω δει(νομιζω) αλλα στραβο φρυδι ποτε.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Μεγάλης μηχανής
    από victoras2221 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2018, 07:53
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19
  3. Αγορα καινουριας μηχανης
    από Kawa-Z στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 00:41
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF