Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Με χτύπησε κι έφυγε...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2022
    Μηνύματα
    8

    Με χτύπησε κι έφυγε...

    Καλησπέρα σε όλους.
    Τη βοήθειά σας αν γνωρίζετε.

    Σήμερα ένας που είχε παρκάρει μπροστά από τη μοτοσυκλέτα μου όπως έκανε όπισθεν ώστε να ξεπαρκάρει, με χτύπησε στο μπροστινό φτερό και σηκώθηκε κι έφυγε. Κατέγραψα τη πινακίδα του. Το χτύπημα δεν ήταν δυνατό ώστε να ρίξει τη μηχανή αλλά αρκετό ώστε να ακουστεί ένα μπαμ νυχτιάτικα. Κατέβηκα και με το φλας του κινητού είδα ένα σημάδι-βαθουλωματάκι στη μύτη του μπροστινού φτερού και το πλαινό σταντ είχε κάνει μία γραμμή στο δρόμο 5-6 εκατοστών από το σπρώξιμο. Αφήνω πάντα πρώτη στο κιβώτιο όταν παρκάρω. Ενημέρωσα τον ασφαλιστή μου και μου πρότεινε να δω την ζημιά το πρωί και αν θέλω να τον πάρω ώστε να κυνηγήσει τον οδηγό.

    Το ερώτημα μου είναι αν σε τέτοιο χτύπημα πέρα από την οπτική ζημιά στο φτερό π.χ. το σημάδι-βαθούλωμα της μύτης, μπορεί να προκληθεί και κάτι άλλο μη εμφανές στο μάτι. Όπως πρόβλημα σε δισκόπλακα, τιμόνι, ή ακόμη και κιβώτιο λόγω του ότι είχα πρώτη.
    Θα την οδηγήσω αύριο δοκιμαστικά και θα πάρω και τον μάστορα ένα τηλ αλλά επειδή τον ξέρω, πέρα από το φτερό δεν πρόκειται να ψάξει κάτι άλλο.

    Επίσης, όταν χτυπάνε παραρκαρισμένο και φεύγουν και υπάρχει υλική μόνο ζημιά, ποινικά παίρνει κάτι?

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Katerina10 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους.
    Τη βοήθειά σας αν γνωρίζετε.

    Σήμερα ένας που είχε παρκάρει μπροστά από τη μοτοσυκλέτα μου όπως έκανε όπισθεν ώστε να ξεπαρκάρει, με χτύπησε στο μπροστινό φτερό και σηκώθηκε κι έφυγε. Κατέγραψα τη πινακίδα του. Το χτύπημα δεν ήταν δυνατό ώστε να ρίξει τη μηχανή αλλά αρκετό ώστε να ακουστεί ένα μπαμ νυχτιάτικα. Κατέβηκα και με το φλας του κινητού είδα ένα σημάδι-βαθουλωματάκι στη μύτη του μπροστινού φτερού και το πλαινό σταντ είχε κάνει μία γραμμή στο δρόμο 5-6 εκατοστών από το σπρώξιμο. Αφήνω πάντα πρώτη στο κιβώτιο όταν παρκάρω. Ενημέρωσα τον ασφαλιστή μου και μου πρότεινε να δω την ζημιά το πρωί και αν θέλω να τον πάρω ώστε να κυνηγήσει τον οδηγό.

    Το ερώτημα μου είναι αν σε τέτοιο χτύπημα πέρα από την οπτική ζημιά στο φτερό π.χ. το σημάδι-βαθούλωμα της μύτης, μπορεί να προκληθεί και κάτι άλλο μη εμφανές στο μάτι. Όπως πρόβλημα σε δισκόπλακα, τιμόνι, ή ακόμη και κιβώτιο λόγω του ότι είχα πρώτη.
    Θα την οδηγήσω αύριο δοκιμαστικά και θα πάρω και τον μάστορα ένα τηλ αλλά επειδή τον ξέρω, πέρα από το φτερό δεν πρόκειται να ψάξει κάτι άλλο.

    Επίσης, όταν χτυπάνε παραρκαρισμένο και φεύγουν και υπάρχει υλική μόνο ζημιά, ποινικά παίρνει κάτι?
    Οχι μονο αστικη ευθυνη.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Katerina10 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους.
    Τη βοήθειά σας αν γνωρίζετε.

    Σήμερα ένας που είχε παρκάρει μπροστά από τη μοτοσυκλέτα μου όπως έκανε όπισθεν ώστε να ξεπαρκάρει, με χτύπησε στο μπροστινό φτερό και σηκώθηκε κι έφυγε. Κατέγραψα τη πινακίδα του. Το χτύπημα δεν ήταν δυνατό ώστε να ρίξει τη μηχανή αλλά αρκετό ώστε να ακουστεί ένα μπαμ νυχτιάτικα. Κατέβηκα και με το φλας του κινητού είδα ένα σημάδι-βαθουλωματάκι στη μύτη του μπροστινού φτερού και το πλαινό σταντ είχε κάνει μία γραμμή στο δρόμο 5-6 εκατοστών από το σπρώξιμο. Αφήνω πάντα πρώτη στο κιβώτιο όταν παρκάρω. Ενημέρωσα τον ασφαλιστή μου και μου πρότεινε να δω την ζημιά το πρωί και αν θέλω να τον πάρω ώστε να κυνηγήσει τον οδηγό.

    Το ερώτημα μου είναι αν σε τέτοιο χτύπημα πέρα από την οπτική ζημιά στο φτερό π.χ. το σημάδι-βαθούλωμα της μύτης, μπορεί να προκληθεί και κάτι άλλο μη εμφανές στο μάτι. Όπως πρόβλημα σε δισκόπλακα, τιμόνι, ή ακόμη και κιβώτιο λόγω του ότι είχα πρώτη.
    Θα την οδηγήσω αύριο δοκιμαστικά και θα πάρω και τον μάστορα ένα τηλ αλλά επειδή τον ξέρω, πέρα από το φτερό δεν πρόκειται να ψάξει κάτι άλλο.

    Επίσης, όταν χτυπάνε παραρκαρισμένο και φεύγουν και υπάρχει υλική μόνο ζημιά, ποινικά παίρνει κάτι?
    Σχετικά με το ποινικό σκέλος που ρωτάς, είναι φθορα ξένης ιδιοκτησίας και συγκεκριμένα κατ'εγκληση διωκόμενο καθώς είναι μικρής αξίας η βλάβη που έχεις υποστεί. (είτε κάνει 10 ευρώ είτε 500 ευρώ πάλι θεωρείται μικρή βλάβη στο ποινικό).
    Να δηλώσεις την ζημιά ούτως ή άλλως και να το πας σε μάστορα. Αν δεν θέλει τίποτα καλώς. Αν πάλι θέλει πάλι καλώς γιατί δήλωσες την ζημία.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2022
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με το ποινικό σκέλος που ρωτάς, είναι φθορα ξένης ιδιοκτησίας και συγκεκριμένα κατ'εγκληση διωκόμενο καθώς είναι μικρής αξίας η βλάβη που έχεις υποστεί. (είτε κάνει 10 ευρώ είτε 500 ευρώ πάλι θεωρείται μικρή βλάβη στο ποινικό).
    Να δηλώσεις την ζημιά ούτως ή άλλως και να το πας σε μάστορα. Αν δεν θέλει τίποτα καλώς. Αν πάλι θέλει πάλι καλώς γιατί δήλωσες την ζημία.
    Ευχαριστώ. Θα το δηλώσω το πρωί. Ελπίζω πέρα από το σημάδι στο φτερό να μην έχει κάτι άλλο. Θα έπρεπε να τιμωρούνται όσοι χτυπούν και αδιαφορούν. Λες και θα τα έβαζε από τη τσέπη του...Πραγματικά αν άφηνε σημείωμα ζητώντας συγγνώμη και δεν είχα ζημιά πέρα από το σημάδι, θα του έλεγα δεν βαριέσαι... Αλλά τώρα μου την έχει δώσει.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Καλύτερα να σκεφτείς πως όλοι έχουμε μια γρατζουνιά και να μην σε στενοχωρεί ιδιαίτερα.
    Για να κάνεις εσύ έναν πρώτο έλεγχο, πρώτα κοιτάς παντού για σπασίματα - ρωγμές, πιέζεις την ανάρτηση
    να δουλέψει σταματημένο και παρατηρείς, ξεκινάς με μικρή ταχύτητα και φρενάρεις με το εμπρός για να παρατηρήσεις ξανά.

    Ολοι έχουμε υπόψιν ότι θα πάμε για συντήρηση χρώματος κάποια στιγμή και το παίρνουμε καλύτερα.
    Αν θες βάλε και μια φωτό από την γρατζουνιά μήπως είναι εύκολη η επισκευή.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Καλό είναι να μην σκας εάν είναι τόσο μικρή η ζημιά,γιατί είναι θέμα καθημερινότητας κάτι τέτοια και σε όλους μας σχεδόν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο.
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Katerina10 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ. Θα το δηλώσω το πρωί. Ελπίζω πέρα από το σημάδι στο φτερό να μην έχει κάτι άλλο. Θα έπρεπε να τιμωρούνται όσοι χτυπούν και αδιαφορούν. Λες και θα τα έβαζε από τη τσέπη του...Πραγματικά αν άφηνε σημείωμα ζητώντας συγγνώμη και δεν είχα ζημιά πέρα από το σημάδι, θα του έλεγα δεν βαριέσαι... Αλλά τώρα μου την έχει δώσει.
    Για την οικονομία της συζήτησης. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ασχοληθείς με το ποινικό σκέλος, δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανένας εισαγγελέας σοβαρά και κατά πάσα πιθανότητα θα τεθεί και αρχείο.
    Από εκεί και πέρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Αν έχεις φωτογραφια την πινακιδα του κάτι μπορεί να κάνεις.
    Αν εχεις απλά τον αριθμό, μπέρδεμα.
    Λογικά το μηχανάκι σου δεν εχει κάτι.
    Μην το σκέφτεσαι ,εγώ ετσι απλά βρήκα το πισω αριστερό φλασακι της μηχανής σπασμενο.
    Δεν έκανα κάτι απλά μετά απο κάνα 2 μηνες έσπασα μονος μου καταλάθος το δεξί

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2022
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Καλύτερα να σκεφτείς πως όλοι έχουμε μια γρατζουνιά και να μην σε στενοχωρεί ιδιαίτερα.
    Για να κάνεις εσύ έναν πρώτο έλεγχο, πρώτα κοιτάς παντού για σπασίματα - ρωγμές, πιέζεις την ανάρτηση
    να δουλέψει σταματημένο και παρατηρείς, ξεκινάς με μικρή ταχύτητα και φρενάρεις με το εμπρός για να παρατηρήσεις ξανά.

    Ολοι έχουμε υπόψιν ότι θα πάμε για συντήρηση χρώματος κάποια στιγμή και το παίρνουμε καλύτερα.
    Αν θες βάλε και μια φωτό από την γρατζουνιά μήπως είναι εύκολη η επισκευή.
    Χαιρετώ τους συμφορουμίτες!

    Το φτερό πέρα από το σημάδι έχει και ρωγμή συνεπώς πάει για αλλαγή. Κόστος τουλάχιστον 100 ευρώ, βάλε και κανά 20αρικο εργασία. Δεν γίνεται να μην σκάω γιατί δεν δέχομαι να χτυπάει κάποιος κάποιον και να φεύγει ενώ θα μπορούσε να κάνει μία απλή δήλωση στην ασφαλιστική του (ένα τηλέφωνο είναι). Την πήγα και βόλτα τη μηχανή, δεν παρατήρησα κάτι άλλο στη συμπεριφορά της ή στην ανάρτηση.

    Δεν δέχομαι το ότι "δεν βαριέσαι, καθημερινότητα είναι να χτυπάμε κάποιον και να φεύγουμε". Καθημερινότητα θα έπρεπε να είναι εφόσον κάναμε μαλ@κία να ζητήσουμε συγγνώμη και να διορθώσουμε τη ζημιά.

    Μίλησα με τον ασφαλιστή μου και θα κοιτάξει να βρει την ασφαλιστική του άλλου ώστε να του ζητήσουν να κάνει δήλωση. Περιμένω νέα του.

    Όταν λες "συντήρηση χρώματος" τι εννοείς??? Υπάρχει κάποια διαδικασία?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    εχεις νομικη προστασια στο ασφαλιστηριο σου;

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2022
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εχεις νομικη προστασια στο ασφαλιστηριο σου;
    Όχι, δεν έχω νομική προστασία.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    τοτε αν καταφερει κατι ο ασφαλιστης σου......
    δεν υπαρχει αλλη αντιμετωπιση και δεν αξιζει το χρονο και τη στενοχωρια

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Katerina10 Προβολή μηνύματος

    Το φτερό πέρα από το σημάδι έχει και ρωγμή συνεπώς πάει για αλλαγή. Κόστος τουλάχιστον 100 ευρώ, βάλε και κανά 20αρικο εργασία. Δεν γίνεται να μην σκάω γιατί δεν δέχομαι να χτυπάει κάποιος κάποιον και να φεύγει ενώ θα μπορούσε να κάνει μία απλή δήλωση στην ασφαλιστική του (ένα τηλέφωνο είναι).
    Πράγματα που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα σε Ευρωπαϊκό έδαφος μετά από 2.500+ πολιτισμικής εξέλιξης. Αντί αυτού, κάνουμε βήματα προς τα πίσω.

    Για τη συντήρηση ο doc λογικά εννοεί κάποιο κέρωμα ή/και γυάλισμα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Όλοι τα νοιαζόμαστε παιδιά, απλά λέω ότι είναι λογικότερο να υπολογίζεις 150ε επισκευή χρώματος κάποια στιγμή απο το να στεναχωριέσαι κάθε τόσο..
    Μπορείς να προστατεύσεις και να μαζεύεις τις δικές σου χαλαρές γρατζουνιές. Του κάθε ζώου που ξεπαρκάρει έτσι..

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2022
    Μηνύματα
    8
    Δεν έχω κάποιο νεότερο από τον ασφαλιστή μου. Λογικά από βδομάδα. Θεωρητικά κάπου εδώ στη γειτονιά θα μένει ή θα εργάζεται ο τύπος. Κάπου θα τον πετύχω, δεν μπορεί, να του τα ψάλλω λίγο.

    Το να κάνεις τα αυτονόητα σε αυτη την χώρα είναι άθλος!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Με'γειά κι η δικιά μου
    από ikarosk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2009, 15:24
  2. Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2007, 06:31
  3. ΜΕ ΧΤΥΠΗΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ
    από Jim4cyl στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 02:26
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2006, 20:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF