Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Ψιλόβροχο...

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παιδιά, κατά πρώτον να σας ευχαριστήσω ειλικρινά, αγόρια και κορίτσια, για όλα τα εμψυχωτικά σας μηνύματα! Βοήθησαν πολύ.

    Κατά δεύτερον δεν είχα καμία ενημέρωση στο email μου (ούτε στα σπαμ) για τις απαντήσεις σας, εξ'ού και η καθυστερημένη απάντηση (θα το κοιτάξω).

    Κατά τρίτον, δεν είναι πια για εμένα το KLE500, έχασα πολλά κιλά ξαφνικά και μάλλον και μυϊκή μάζα και όταν είναι λίγο σε κλίση το έδαφος, δεν μπορώ να το συμμαζέψω, έχει ψηλά το κέντρο βάρους και δεν με ακούει πια.
    Όχι ότι έχει αυτό να κάνει με το συγκεκριμένο περιστατικό, αλλά επειδή μου πέφτει συνέχεια, ειδικά σε παρκαρίσματα σε ανάποδη κλίση, στην πορεία πάντως το ’χω άνετα (εκτός από αυτό), αλλά τι να λέει, το θέμα είναι η μηχανή ‘να σου κάνει’

    Χρειάζομαι μια πιο street μηχανή τελικά και να περνώ τις γραμμές όρθια και κάθετα <3 και πάλι ευχαριστώ, καλό δρόμο να 'χουμε!

  2. #17
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Honda CB500F
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Για τί bgt μιλάμε περίπου;

    Για μετακινήσεις με στυλ και ευκολία:

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...76-bmw-g-310-r

    Υπάρχουν επίσης επιλογές σε KTM (πχ. Duke 200), benelli 250, κλπ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #19
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    ποιο στυλ είναι είναι αυτό, εξωσκέλετα και ασπόνδυλα;

  5. #20
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Ταχω πει,ταχω ξαναπεί,αλλά δυστυχώς έχω γίνει γραφικός.Ειδικα αφορά τις γυναίκες, λόγω μυϊκής μάζας καί ύψους.Χαμηλα καί ελαφρά μηχανάκια, καί τά πόδια να πατάνε καί τά δύο κάτω με ΟΛΟ το πέλμα.Δυστυχως τις περισσότερες φορές ΔΕΝ εισακουομαι.Προσφατα σε έκθεση είδα κοπέλα να παραλαμβάνει μεσαιο adv (δεν θα πω μάρκα) που μόλις έφτανε τα ποδάρια να πατησουν κάτω,με τις μύτες,και μόλις ξεκίνησε ΕΠΕΣΕ.Προσοχη safety first.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ταχω πει,ταχω ξαναπεί,αλλά δυστυχώς έχω γίνει γραφικός.Ειδικα αφορά τις γυναίκες, λόγω μυϊκής μάζας καί ύψους.Χαμηλα καί ελαφρά μηχανάκια, καί τά πόδια να πατάνε καί τά δύο κάτω με ΟΛΟ το πέλμα.Δυστυχως τις περισσότερες φορές ΔΕΝ εισακουομαι.Προσφατα σε έκθεση είδα κοπέλα να παραλαμβάνει μεσαιο adv (δεν θα πω μάρκα) που μόλις έφτανε τα ποδάρια να πατησουν κάτω,με τις μύτες,και μόλις ξεκίνησε ΕΠΕΣΕ.Προσοχη safety first.
    παταω και με τα δυο οοοολο το πελμα η μηχανη μου εχει πεσει μονο οταν σε συνθηκες μανουβρας σε επικλινες εδαφος, γερνει και μου φευγει το κεντρο βαρους που το ατιμο το κλε το εχει στο τεποζιτο. Άλλες φορες το σωζω, άλλες απλα την αφηνω... Τελος παντων, βλεπω παντως οτι βαλθηκατε να μου προτεινετε ηδη άλλα μοντελα και σας ευχαριστω και παλι αλλα αν ειχα τα χρηματα για κατι καινουργιο θα αγοραζα ενα royal enfield continental που ειναι και πολυ πιο φτηνο σαν καινουργιο και κοντα στην αισθητικη μου. Παντως οκ, για τωρα δεν παιζει καινουργια μοτοσυκλετα και για μεταχειρ ουτε λογος... μ' οτι εχω θα πορευτω.

  7. #22
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annasa Προβολή μηνύματος
    παταω και με τα δυο οοοολο το πελμα η μηχανη μου εχει πεσει μονο οταν σε συνθηκες μανουβρας σε επικλινες εδαφος, γερνει και μου φευγει το κεντρο βαρους που το ατιμο το κλε το εχει στο τεποζιτο. Άλλες φορες το σωζω, άλλες απλα την αφηνω... Τελος παντων, βλεπω παντως οτι βαλθηκατε να μου προτεινετε ηδη άλλα μοντελα και σας ευχαριστω και παλι αλλα αν ειχα τα χρηματα για κατι καινουργιο θα αγοραζα ενα royal enfield continental που ειναι και πολυ πιο φτηνο σαν καινουργιο και κοντα στην αισθητικη μου. Παντως οκ, για τωρα δεν παιζει καινουργια μοτοσυκλετα και για μεταχειρ ουτε λογος... μ' οτι εχω θα πορευτω.
    Μη σκας,1,84 και μου έγειρε το ΧΤ και δεν μπόρεσα να το συγκρατήσω,πόσο μάλλον το gs.Το πρώτο τουλάχιστον το πάλευα να το κρατήσω,το gs όταν γείρει παραπάνω είναι να λακάς!

  8. #23
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Όποιος είχε ΧΤ και δεν έχει έγκαυμα στο δεξί μπουτι από προσπαθεια να μην πεσει το μηχανάκι στατικά, δεν λογαται τρουαντβες
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #24
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Ακόμα έχω το σημάδι (και δεν πρόκειται να φύγει πλέον) στη γάμπα από τον καυτό λαιμό.

  10. #25
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Η ψυχή σου είναι αγνή, αν και α)στη γάμπα έχει κι η κουτσή Μαρία και β)στο μπουτι έχει άλλη χάρη
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #26
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131

  12. #27
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ταχω πει,ταχω ξαναπεί,αλλά δυστυχώς έχω γίνει γραφικός.Ειδικα αφορά τις γυναίκες, λόγω μυϊκής μάζας καί ύψους.Χαμηλα καί ελαφρά μηχανάκια, καί τά πόδια να πατάνε καί τά δύο κάτω με ΟΛΟ το πέλμα.Δυστυχως τις περισσότερες φορές ΔΕΝ εισακουομαι.Προσφατα σε έκθεση είδα κοπέλα να παραλαμβάνει μεσαιο adv (δεν θα πω μάρκα) που μόλις έφτανε τα ποδάρια να πατησουν κάτω,με τις μύτες,και μόλις ξεκίνησε ΕΠΕΣΕ.Προσοχη safety first.
    κάνεις λάθος...

    σε ένα μέσο ύψος / βάρος που λαμβάνονται υπόψη στις σχεδιαστικές γραμμές, παράδειγμα 1.68-1.80μ και 65-90 κιλά τα περισσότερα είδη μοτοσυκλετών και σκουτερ ανω των 150cc (βγάζοντας έξω τα cruiser - τσοπερ), καθούμενος στην σέλα, δε θα πατάνε ποτέ πλήρως τα πέλματα. Είναι η τεχνική αυτή και έγκειται στις ικανότητες και δεξιότητες του αναβάτη, πως θα σπρώξει, μανουβράρει μπρος-πίσω και γενικότερα πως θα συμπεριφερθεί στατικά το όχημα.

    Το παράδειγμα που ανέφερες είναι μέρος του παραπάνω κανόνα.
    Ένω έχουμε δει και αναβάτες υψηλού ανάστηματος με θέματα στην τεχνική διαχείριση, που αγκομαχούν να μετακινήσουν στατικά μοτοσυκλέτα 250cc...ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Έλλειψη τεχνικής κατάρτισης.
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #28
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Σε δύσκολα σημεία κάποιες φορές είναι πιο εύκολο να κάνεις την μανούβρα-αναστροφή κάτω από την μοτοσυκλέτα,on your feet
    Υπάρχουν και κάτι λάμες πολύ χοντρικά το λέω που μπαίνουν στην βάση του πίσω αμορτισέρ και χαμηλώνει κάποιους πόντους η μηχανή , με μια αναζήτηση '' κιτ χαμηλώματος kle 500'' θα τα δεις
    porca miseria.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Το χαμήλωμα πίσω και τα σκαψίματα στη σέλα άμεσα η έμμεσα επηρεάζουν την γεωμετρία της μοτό και το κέντρο βάρους, οπότε αλλάζει και η συμπεριφορά.
    Είναι κάτι που πρέπει να λάβουμε υπ όψιν πριν προχωρήσουμε σε τέτοιες μετατροπές.

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Το χαμήλωμα πίσω και τα σκαψίματα στη σέλα άμεσα η έμμεσα επηρεάζουν την γεωμετρία της μοτό και το κέντρο βάρους, οπότε αλλάζει και η συμπεριφορά.
    Είναι κάτι που πρέπει να λάβουμε υπ όψιν πριν προχωρήσουμε σε τέτοιες μετατροπές.
    Το kle με το οποίο είχα δώσει για δίπλωμα ήταν άθλιο εξαιτίας αυτού. Το είχαν χαμηλώσει μόνο πίσω για να φτάνουν οι περισσότερες κοπέλες με αποτέλεσμα να γίνει προβληματικό σε ελιγμούς χαμηλής ταχύτητας.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Οι άσπρες γραμμές και το ψιλόβροχο, συνουσιάζονται..
    από Chris K. στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2010, 18:47
  2. ψιλοβροχο+γλιτσα=τουμπα
    από 2stroker στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2010, 17:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF