Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Από Crypton X σε V-strom 650 (1st gen) εν έτη 2023, αξίζει???

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    6

    Από Crypton X σε V-strom 650 (1st gen) εν έτη 2023, αξίζει???

    Καλησπέρα σε όλους!
    Τυγχάνει να είμαι ευτυχής κάτοχος ενός Crypton X135 Special '09 με 70κ χλμ. Εργοστασιακό, με τα service στην ώρα τους κλπ, βαλιτσάκι, καθρέπτες και μόνα aftermarket, μανέτα και δαγκάνα εμπρός.

    Τα τελευταία 5-6 χρόνια, ζήτημα να το έχω χρησιμοποιήσει εγώ 5 φορές (να κατέβω μέχρι μέχρι το κέντρο για κάποια δουλειά) γιατί καλο-έμαθα με το αυτοκίνητο και τον μισό χρόνο τον περνάει κουκουλωμένο μέσα στην αποθήκη (το βγάζω από άνοιξη έως φθινόπωρο). Περισσότερο το χρησιμοποιεί ο αδερφός μου, τον βολεύει...
    Να πω ότι είμαι από Λάρισα και οι αποστάσεις είναι μικρές εδώ.

    Μπαίνοντας τυχαία να κάνω ένα search στις τιμές πώλησης, βλέπω ότι παίζουν από 2κ+ κι εκεί κάπου είναι που μου μπήκε η ιδέα.

    Λέω να το δώσω, γιατί θεωρώ πως είναι μια καλή οικονομικά συγκυρία (δεν ξέρω αν θα κρατήσουν τιμές τόσο ψηλά) και ιδανικά να έδινα άλλα 1.5-2κ και να έπαιρνα ένα DL650 1ης γενιάς(κάπου στα 4κ ειδα οτι κυμαίνονται) το οποίο θα έχει τα ίδια τέλη, ίδια ασφάλεια (άντε να είναι και 20-30€ παραπάνω) και θα μπορώ να την κάνω και ένα μικρό ταξιδάκι, ένα βουνό ας πούμε...

    Πιστεύετε πως αξίζει εν έτη 2023 η αγορά DL650 1ης γενιάς? Για 2-3 βόλτες τη σεζόν μιλάμε, όχι παραπάνω....
    Αν ναι, πρέπει να προσέξω κάτι στις χρονολογίες, να προτιμήσω πριν του '07 ας πούμε? μετά του '08? κλπ...
    Έχουν κάποιο σημείο που "πονάνε" οι μεταχειρισμένες, που θα πρέπει να προσέξω?
    Σαν έξοδα συντήρησης είναι πολύ περισσότερα από το crypton?

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.842
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maylo Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους!
    Τυγχάνει να είμαι ευτυχής κάτοχος ενός Crypton X135 Special '09 με 70κ χλμ. Εργοστασιακό, με τα service στην ώρα τους κλπ, βαλιτσάκι, καθρέπτες και μόνα aftermarket, μανέτα και δαγκάνα εμπρός.

    Τα τελευταία 5-6 χρόνια, ζήτημα να το έχω χρησιμοποιήσει εγώ 5 φορές (να κατέβω μέχρι μέχρι το κέντρο για κάποια δουλειά) γιατί καλο-έμαθα με το αυτοκίνητο και τον μισό χρόνο τον περνάει κουκουλωμένο μέσα στην αποθήκη (το βγάζω από άνοιξη έως φθινόπωρο). Περισσότερο το χρησιμοποιεί ο αδερφός μου, τον βολεύει...
    Να πω ότι είμαι από Λάρισα και οι αποστάσεις είναι μικρές εδώ.

    Μπαίνοντας τυχαία να κάνω ένα search στις τιμές πώλησης, βλέπω ότι παίζουν από 2κ+ κι εκεί κάπου είναι που μου μπήκε η ιδέα.

    Λέω να το δώσω, γιατί θεωρώ πως είναι μια καλή οικονομικά συγκυρία (δεν ξέρω αν θα κρατήσουν τιμές τόσο ψηλά) και ιδανικά να έδινα άλλα 1.5-2κ και να έπαιρνα ένα DL650 1ης γενιάς(κάπου στα 4κ ειδα οτι κυμαίνονται) το οποίο θα έχει τα ίδια τέλη, ίδια ασφάλεια (άντε να είναι και 20-30€ παραπάνω) και θα μπορώ να την κάνω και ένα μικρό ταξιδάκι, ένα βουνό ας πούμε...

    Πιστεύετε πως αξίζει εν έτη 2023 η αγορά DL650 1ης γενιάς? Για 2-3 βόλτες τη σεζόν μιλάμε, όχι παραπάνω....
    Αν ναι, πρέπει να προσέξω κάτι στις χρονολογίες, να προτιμήσω πριν του '07 ας πούμε? μετά του '08? κλπ...
    Έχουν κάποιο σημείο που "πονάνε" οι μεταχειρισμένες, που θα πρέπει να προσέξω?
    Σαν έξοδα συντήρησης είναι πολύ περισσότερα από το crypton?
    Είναι μη συγκρίσιμα.
    Το Crypton αξίζει να το πουλήσεις για τους λόγους που έχει καταλάβει και ο ίδιος.
    Το V-Strom από την άλλη είναι μια μεγάλη μηχανή , 20ετίας που θα ζητήσει μαζέματα .
    Αν μιλάς για επαρχιακό μόνο και βουνό, καλύτερα να πας σε κάτι πιο μανιτζέβελο από το Vstrom.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Ότι είπε ο από πάνω και θα προσθέσω, πέραν των μαζεμάτων που θα χρειαστεί (τα οποία είναι ουκ ευκαταφρόνητα....) τα ετήσια κόστη το ένα με το άλλο, είναι η μέρα με την νύχτα, να ξέρεις.
    Καύσιμα, υπολόγισε τουλάχιστον το τριπλάσιο σε λίτρα ανά 100 χλμ. ελαστικά, περί τα 80-100 το ένα και κάπου 300 για το άλλο.
    Σέρβις, το παπί παίρνει 1 λίτρο, το στρώμα 3 η 3,5 αν δεν κάνω λάθος, συν αναλώσιμα (τριπλάσιο τουλάχιστον κόστος) και μην πω ρύθμιση βαλβίδων, η αν χρειαστεί κάποιο ανταλλακτικό (μιλάμε για 20ετίας) τρόμπα ας πουμε κ.λ.π. εκεί ξεφεύγει πάρα πολύ.
    Πάρε κάτι πιο μαζεμένο και σύγχρονο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Τα κόστη είναι πραγματι Χ3. Ίσως και παραπάνω. Αλλά επειδή μιλάμε για περιστασιακή χρήση, θα έλεγα γιατί όχι; Δεν θα ήταν κακή ιδέα.

    Κακή ιδέα ειναι όμως τα 4 χιλιάρικα για μηχανή 20ετίας. Φουλ υπερτιμημένη κατά τη γνώμη μου. Θα έλεγα να κοτάξεις άλλο μοντέλο, ή κάτι ελαφρώς μτχ αλλά στα μισά κυβικά.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    6
    Καταρχήν να ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση!

    Τώρα, όσον αφορά το καύσιμο, δεδομένου ότι θα κάνει 2-3 εκδρομές το χρόνο, μιλάμε για 1-2κ χλμ/χρόνο, που θα είναι καθαρά ψυχαγωγικου χαρακτήρα, οποτε νομίζω είναι αμελητέα.

    Ούτως ή άλλως, με το crypton, δε μπορείς να κάνεις τέτοιου είδους εξόρμηση, γι αυτό και ανέφερα το στρώμα. Ένα Πήλιο πχ, ή Ζαγοροχώρια, τέτοια πράγματα, που περιλαμβάνουν και οδήγηση σε εθνική αλλά και βουνό και σίγουρα off road (δασικο πχ).

    Επίσης, λάστιχα, 1 φορά στην 3 ετια νομίζω θα χρειαστεί, κι αυτό λόγω παλαιοτητας, σίγουρα όχι λόγω χιλιομέτρων, αν και δε γνώριζα ότι είναι τόσο ακριβά, οπότε good to know!

    Θεωρείτε λοιπόν ότι θα αρχίσει να βγάζει προβλήματα λόγω παλαιοτητας που θα είναι ασυμφορα, αν κατάλαβα σωστά

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    6
    Υπάρχει δλδ μηχανή που κάνει για τη χρήση που θέλω, στα 4κ, πιο καινούρια, με εφάμιλλη άνεση και αντίστοιχο γκάζι με το vstrom?

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maylo Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν να ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση!

    Τώρα, όσον αφορά το καύσιμο, δεδομένου ότι θα κάνει 2-3 εκδρομές το χρόνο, μιλάμε για 1-2κ χλμ/χρόνο, που θα είναι καθαρά ψυχαγωγικου χαρακτήρα, οποτε νομίζω είναι αμελητέα.

    Ούτως ή άλλως, με το crypton, δε μπορείς να κάνεις τέτοιου είδους εξόρμηση, γι αυτό και ανέφερα το στρώμα. Ένα Πήλιο πχ, ή Ζαγοροχώρια, τέτοια πράγματα, που περιλαμβάνουν και οδήγηση σε εθνική αλλά και βουνό και σίγουρα off road (δασικο πχ).

    Επίσης, λάστιχα, 1 φορά στην 3 ετια νομίζω θα χρειαστεί, κι αυτό λόγω παλαιοτητας, σίγουρα όχι λόγω χιλιομέτρων, αν και δε γνώριζα ότι είναι τόσο ακριβά, οπότε good to know!

    Θεωρείτε λοιπόν ότι θα αρχίσει να βγάζει προβλήματα λόγω παλαιοτητας που θα είναι ασυμφορα, αν κατάλαβα σωστά
    Καταρχήν, καταρχάς! (ψάξτο αν θες)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maylo Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει δλδ μηχανή που κάνει για τη χρήση που θέλω, στα 4κ, πιο καινούρια, με εφάμιλλη άνεση και αντίστοιχο γκάζι με το vstrom?
    Με αντίστοιχο γκάζι, όχι αλλά για την χρήση που θες, ότι πρέπει: Voge 300 DS ολοκαίνουργιο με 4200 μαξ....
    Με αρκετά μικρότερα κόστη και θα έχεις ήσυχο το κεφάλι σου για κάμποσο καιρό.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    6
    Χαχαχαχαχα, ισχύει! Καταρχάς!

    Ρε συ, που να βάλεις 2 κάβαλο τη γυναίκα σ αυτό!? Είναι πολύ μικρό!

    Νομίζω ότι το nc750x είναι ίσως σωστή επιλογή, ή και το 500x, αν και λίγο μικρό, αλλά ξεφεύγουν οικονομικά..

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maylo Προβολή μηνύματος
    Χαχαχαχαχα, ισχύει! Καταρχάς!

    Ρε συ, που να βάλεις 2 κάβαλο τη γυναίκα σ αυτό!? Είναι πολύ μικρό!

    Νομίζω ότι το nc750x είναι ίσως σωστή επιλογή, ή και το 500x, αν και λίγο μικρό, αλλά ξεφεύγουν οικονομικά..
    Μια χαρά την βάζεις εκτός πια και αν είναι "αρκετών κυβικών"
    Επειδή ανέφερες τα 4 χιλιάρικα είπα το 300. Αν ανέβεις ακόμα 2, υπάρχει και το 500 ds πολύ καλύτερο! Καινούργιο πάντα.
    Το έχουν πάρει κάποια μέλη εδώ, θα σου πουν και αυτοί.
    Εγώ έχω το ac 500 καθώς δεν με απασχολούν ταξίδια, το πολύ βόλτες των 100-150 χλμ. (Πλέον.....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maylo Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει δλδ μηχανή που κάνει για τη χρήση που θέλω, στα 4κ, πιο καινούρια, με εφάμιλλη άνεση και αντίστοιχο γκάζι με το vstrom?
    Απόφυγε β στρομ 1ης γεννεάς γιατί δεν έχουν abs,αν βρεις σε αυτά τα χρήματα επόμενο μοντέλο πάρτο αβλεπί.Θα σε βολέψει στην πόλη και ταξιδάκια (ταξιδάρες) θα κάνεις.

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Εγώ θα το πιάσω από αλλού, 4 χιλιάρικα για vstrom 650 Α gen . Που σχεδόν σίγουρα θα γίνουν 4.5+ σύντομα λόγο επισκευών/αναλώσιμων.
    Δεν θα ένιωθα καλά με τον εαυτό μου αν έκανα μια τέτοια αγορά,φυσικά αυτές είναι οι τιμές στην ''πιάτσα'' και εσύ έχεις το μαχαίρι και το καρπούζι που λένε.
    when life gets complicated... i ride.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    410
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maylo Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν να ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση!

    Τώρα, όσον αφορά το καύσιμο, δεδομένου ότι θα κάνει 2-3 εκδρομές το χρόνο, μιλάμε για 1-2κ χλμ/χρόνο, που θα είναι καθαρά ψυχαγωγικου χαρακτήρα, οποτε νομίζω είναι αμελητέα.

    Ούτως ή άλλως, με το crypton, δε μπορείς να κάνεις τέτοιου είδους εξόρμηση, γι αυτό και ανέφερα το στρώμα. Ένα Πήλιο πχ, ή Ζαγοροχώρια, τέτοια πράγματα, που περιλαμβάνουν και οδήγηση σε εθνική αλλά και βουνό και σίγουρα off road (δασικο πχ).

    Επίσης, λάστιχα, 1 φορά στην 3 ετια νομίζω θα χρειαστεί, κι αυτό λόγω παλαιοτητας, σίγουρα όχι λόγω χιλιομέτρων, αν και δε γνώριζα ότι είναι τόσο ακριβά, οπότε good to know!

    Θεωρείτε λοιπόν ότι θα αρχίσει να βγάζει προβλήματα λόγω παλαιοτητας που θα είναι ασυμφορα, αν κατάλαβα σωστά

    Αυτά που τώρα σου φαίνονται αμελητέα είναι περισσότερα από όσα νομίζεις. Όσοι έχουμε περάσει από φάσεις να συντηρούμε πολλά οχήματα παράλληλα για πολλά χρόνια μπορούμε να στο υπογράψουμε αυτό
    Μόνο το ετήσιο service να βάλεις με την διαφορά στο κόστος, ασφάλεια, λάστιχα, τακάκια, ΚΤΕΟ, υγρά, τρόμπες, μπόμπες, μόμπες και άλλα, εύκολα φτάνεις στο 4-5πλο κόστος per year.
    Χωρίς να υπολογίσουμε καύσιμα.

    Από εκεί δηλαδή που μπορεί πχ να είχες 50 ευρώ τον χρόνο για το ακίνητο τωρινό σου, θα φτάσεις στα 200+ χωρίς καν να έχεις κάνει βόλτα ακόμη.

    Για την χρήση που λες απορώ γιατί χρειάζεσαι 650 κυβικά! Ένα σύγχρονο 300αρι θα στα κάνει όλα και οικονομικά. Αλλά είσαι βέβαιος πως θέλεις να βάλεις κεφάλαιο σε κάτι που ως τώρα δεν έκανες χρήση;

    Στην θέση σου θα πήγαινα μάλλον σε κάποιο μεταχειρισμένο Daytona T310 με κάπου 2800-3000 max. Μοτοσυκλέτα πρόσφατη και ασφαλής και με ελάχιστη κατανάλωση. Όμοια και τα Benelli TRK 251 και άλλα παρόμοια.
    Τελευταία τροποποίηση από skritikos; 06/03/2023 στις 12:22.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2023
    Μηνύματα
    13
    Ποσα κιλα εισαι εσυ και ποσα η γυναικα σου? Για να καταλαβουμε αν βολευει δικαβαλο το 300ds, το οποιο κανει 4 χηνες καινουριο και πουλαει πολυ καλα. Εχεις την εγγυηση σου, καιει λιγο, φτηνα αναλωσιμα, εισαι κυριος. Μπορει να το αγορασω κι εγω συντομα.

    Το να θες να τα σκασεις για μια παλια μηχανη με ακριβα ανταλλακτικα και αναλωσιμα και να πληρωνεις κατοσταρικα εδω κι εκει ... θα το καταλαβαινα μονο απο καποιον που γουσταρει τη συγκεκριμενη μηχανη και του την εχει καρφωσει να την παρει. Δε χρειαζεσαι 650cc για να κανεις ταξιδακια.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    6
    Όταν λέω 1ης γενιάς, εννοώ από '08 και μετά, που έχουν Abs. Επίσης στα 4κ βρίσκεις στρώμα με διόλου ευκαταφρονητη προικα, σελα, βαλιτσακι, καινούρια λάστιχα π.χ.
    Είμαστε απο 80kg έκαστος.
    Απλα, τη μηχανή, την έχω κάπως στο μυαλό μου, σαν ξεσκασμα, να κάνεις λίγο τα γούστα σου. Δε λέω να πάω με 300, γι αυτό και δεν αναφέρθηκα σε κλασσικα 600αρια 4 κυλινδρα.
    Αλλά και το ds που λέτε, μου κάνει πολύ μικρό.
    Επίσης έχω κανόνα, πότε καινούριο κάτι που δεν ξέρω αν θα μ αρέσει τλκ ή όχι. Το μεταχειρισμένο, το μετανιωσες, το έδωσες όσο το πηρες κι όλα good. Στο καινούργιο, έχασες 15% της αξίας με το που έκανες το 1ο χλμ.
    Όπως και να χει, αντιλαμβάνομαι ότι όντως θα χρειάζεται ενα σεβαστό ετήσιο ποσο για συντήρηση, ακόμη κι αν δεν κυκλοφορεί.
    Παρόλα αυτά, δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλη επιλογή, μ αυτά τα χαρακτηριστικά, σ αυτή την τιμή και πιο καινούρια...
    Το έχω όντως άχτι το στρώμα από χρόνια, που παίρνανε φίλοι δρόμου, tdm, motard κλπ, εγώ έλεγα ενα v strom θέλω να πάρω κάποια στιγμή

  15. #15
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maylo Προβολή μηνύματος
    Το έχω όντως άχτι το στρώμα από χρόνια, που παίρνανε φίλοι δρόμου, tdm, motard κλπ, εγώ έλεγα ενα v strom θέλω να πάρω κάποια στιγμή
    Σου εύχομαι να το πάρεις το συντομότερο και να είναι στα γούστα σου,θα απολαύσεις ωραία ταξίδια με τη σύντροφό σου και κυρίως άνετα,χωρίς να αγκομαχάει ούτε να στριμώχνεσαι στο 300ράκι.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπαταρία σε V-Strom 650...?
    από lkol στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2012, 12:23
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ- ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ Patrol 449 ΣΕ V-strom 650
    από pakosgemistos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2009, 00:05
  3. σωληνακια υψηλης σε v-strom 650 ABS
    από scott στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2009, 07:33
  4. ΤΡΙΞΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΣΕ V-strom 650 κ7.
    από snatch στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 12:13
  5. Θόρυβος από το μπροστινό του v-strom 650 (5 threads in one)
    από makaronachis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 262
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2007, 15:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF