Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Άντε μήπως βγάλουμε άκρη...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.584

    Άντε μήπως βγάλουμε άκρη...

    Λοιπόν...
    Παρέλαβα το tuono ν4 factory!
    Όλα σωστά και βάση προγραμμάτος,έκανα και μια ωραία βόλτα αλλά στρώνω και ζορίζομαι λιγάκι...
    Οι εντυπώσεις πολυυυυυύ θετικές αλλά αυτή είναι κουβέντα που θα την κάνουμε σε άλλο ποστ...

    Πάμε τώρα σε αυτό που με μπέρδεψε διαβάζοντας το manual και δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω με τίποτα.ή εγώ είμαι χαζός ή το manual το λέει λάθος!
    Να πω πως διάβασα και στα αγγλικά και στα ιταλικά και λέει το ίδιο ακριβώς οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να έγινε το μπέρδεμα στην μετάφραση.
    Διαβάζω λοιπόν τις ρυθμίσεις για τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις και στην λειτουργία semi active δίνει εύρος ρύθμισης από -5 εώς +5 όπου είναι προρυθμισμένο στο -5 για το πρόγραμμα δρόμου και 0 για sport και πίστα.ΑΡΑ το -5 είναι το πιό μαλακό.σωστά?
    Όταν πάλι είμαστε στην manual ρύθμιση έχει έυρος από 1 εως το 31 με το 31 να είναι το πιο μαλακό και το 1 το πιό σκληρό.
    Άρα στη μια περίπτωση το μικρότερο νούμερο είναι το πιό μαλακό στην άλλη το σκληρότερο.όλα καλά μέχρι εδώ μέχρι που διαβάζω τη σημείωση στο τέλος της κάθε περίπτωσης όπου και στις 2 λέει ακριβώς τα ΙΔΙΑ τα οποία σε μια πρόταση λέει 2 αντίθετα πραγματα!
    Δείτε φώτος:20230305_171043.jpg
    20230305_170957.jpg

    Και ρωτάω πως γίνεται να λέει ακριβώς το ίδιο όταν είναι ακριβώς το ανάποδο από άποψη αριθμών?
    Και πως γίνεται να λέει πως ο χαμηλότερος έλεγχος είναι κατάλληλος για σπορ οδήγηση και ο υψηλότερος έλεγχος είναι κατάλληλος για τουριστική οδήγηση??

    Τι χάνω ρε παιδιά??
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    στη φωτο βλέπω το μπροστα -5 και το πισω +5. σωστα?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.584
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    στη φωτο βλέπω το μπροστα -5 και το πισω +5. σωστα?
    -5 και στα 2 είναι απλά δεν φαίνεται στη φώτο.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Ρυθμισε τα στις 2 ακραίες θέσεις. Και ανεβα πάνω η πήγαινε βόλτα, λογικά θα καταλάβεις τι τις κάνει μαλακές και τι σκληρες

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.584
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Ρυθμισε τα στις 2 ακραίες θέσεις. Και ανεβα πάνω η πήγαινε βόλτα, λογικά θα καταλάβεις τι τις κάνει μαλακές και τι σκληρες
    Σίγουρα,αλλά το manual αυτό ακυρώνεται!
    Το έκανα ήδη και κατάλαβα αλλά το θέμα είναι πως γίνεται να λέει τόσο λάθος οδηγίες!είναι λάθος ή εμενα μου φαίνεται?
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Τα οχλινς ειναι σε ολα ιδια. Συμπιεση και επαναφορα ρυθμιζεται μονο χειροκινητα απο τους ρεγουλατορους πανω στο στο πιρουνι η στο αμορτισερ (πισω ) και οσον αφορα την προφορτιση
    υπολογιζεις τερμα ανοιχτο δλδ το 1 και αυξανεις '' κλικ'' μεχρι max 31 Οι ημιενεργητικες Α1-2-3 δουλευουν με παλμους απο την κεντρικη μοναδα και περιλαμβανουν ολες τις παραμετρους επαφης της μοτο με το εδαφος.Αρνητικο προσημο ρυθμισης σημαινει μαλακο και σκληραινει αναλογικα οσο το αυξανεις.Σε γενικες γραμμες νομιζω οτι ετσι παει.Δεν νομιζω να εχει χειροκινητη ρυθμιση το αμορτισερ σου αλλα ενιγουεη ετσι παει .
    κουκουρουκουκου

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.584
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Τα οχλινς ειναι σε ολα ιδια. Συμπιεση και επαναφορα ρυθμιζεται μονο χειροκινητα απο τους ρεγουλατορους πανω στο στο πιρουνι η στο αμορτισερ (πισω ) και οσον αφορα την προφορτιση
    υπολογιζεις τερμα ανοιχτο δλδ το 1 και αυξανεις '' κλικ'' μεχρι max 31 Οι ημιενεργητικες Α1-2-3 δουλευουν με παλμους απο την κεντρικη μοναδα και περιλαμβανουν ολες τις παραμετρους επαφης της μοτο με το εδαφος.Αρνητικο προσημο ρυθμισης σημαινει μαλακο και σκληραινει αναλογικα οσο το αυξανεις.Σε γενικες γραμμες νομιζω οτι ετσι παει.
    Βρε ναί,στα κλικ το δινει ανάποδα όμως,αν δεις στο πινακάκι των manual ρυθμίσεων το road έιναι το 28 και το track 13,άρα απο τέρμα κλειστό βγάζει κλικ
    Πάντα έτσι είναι,απλά διάβασε το αντιφατικό στη σημείωση!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    ρε αγορι μου γυρνα το στο τερμα αριστερα που ειναι το 1 και πιεσε το τιμονι να δεις τι ειναι ,σουμιες η κουτσουρο.Απο την αλλη οι εργοστασιακες στο πιρουνι στα ποσα κλικ ειναι ;
    κουκουρουκουκου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.584
    Δεν έχει να γυρίσω κάτι,ηλεκτρονικές είναι.η manual λειτουργία σημαίνει πως δεν έχει την αυτορύθμιση ανάλογα με τις συνθήκες.
    Το έκανα αυτό,στο 31 είναι τέρμα μαλακό στο 1 κουτσούρι.σημαίνει πόσο κλικ βγάζει από το τέρμα κλειστό.
    Τις εργαστασιακες τις λεει στο πινακάκι.
    Στην ημιενεργητικη ρύθμιση το -5 ειναι το πιο μαλακό και το +5 το πιό σκληρό!
    Όλα καλά.άρα στη μια περίπτωση ο πιό μικρός αριθμός είναι το πιό σκληρό στην άλλη το πιό μαλακό!
    Στη σημείωση ομως ΚΑΙ στις 2 περιπτώσεις λέει πως μικρός αριθμός είναι για σπόρ οδήγηση και ο πιό μεγάλος για άνεση!άντε βγάλε άκρη!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Αυτους τους ρεγουλατορους κατω απο τις φισες λεω.

    https://motori.virgilio.it/wp-conten...all&quality=90
    κουκουρουκουκου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.584
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Αυτους τους ρεγουλατορους κατω απο τις φισες λεω.

    https://motori.virgilio.it/wp-conten...all&quality=90
    Αυτά είναι για το preload και έχουν να κάνουν με το φορτίο.δεν τα υπολογίζεις κανονικά στη σκληρότητα γιατί έχουν μικρή επιδραση σε αυτό.έχουν όμως τεράστια επίδραση στη γεωμετρία της μοτοσυκλέτας!
    Αυτά που πραγματικά μετράνε στο πόσο σκληρή είναι η ανάρτηση είναι η συμπίεση και η επαναφορά compression και rebound.
    Μην κολλάς σε αυτό!
    Επικεντρώσου στις αντιφάσεις του manual!
    Αυτό μου κάνει τρομερή εντύπωση!αν καταλαβαίνω ή δεν καταλαβαίνω σωστά!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  12. #12
    Οι μεταφράσεις δεν γίνονται από τεχνικά εξειδίκευμενους μεταφραστές αλλά από απλούς μεταφραστές γλώσσας. Εξου κ τόσες ασάφειες στα manual γενικώς..
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.584
    Εννοείται!για αυτό το μετάφρασα και από τα ιταλικά που είναι η γλώσσα που λογικά πρωτογράφτηκε και έλεγε ακριβώς τα ίδια!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  14. #14
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπω λάθη σε manual (και στο δικό μου Ιταλο-Husqvarna έχει λάθη και στο owner και στο service manual). Αν το αρχικό κείμενο είναι λάθος θα μεταφραστούν -λάθος- αυτολεξή σε κάθε γλώσσα. Θα πρότεινα ένα e-mail σε Aprilia Italy, είμαι σίγουρος πως θα σου απαντήσουν άμεσα και εμπεριστατωμένα.

    Καλορίζικο και καλόστρωτο, σε ζηλεύω τέρμα! Έχω έρωτα με την απλή έκδοση με το λαϊκό προσωνύμιο GT.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.584
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπω λάθη σε manual (και στο δικό μου Ιταλο-Husqvarna έχει λάθη και στο owner και στο service manual). Αν το αρχικό κείμενο είναι λάθος θα μεταφραστούν -λάθος- αυτολεξή σε κάθε γλώσσα. Θα πρότεινα ένα e-mail σε Aprilia Italy, είμαι σίγουρος πως θα σου απαντήσουν άμεσα και εμπεριστατωμένα.

    Καλορίζικο και καλόστρωτο, σε ζηλεύω τέρμα! Έχω έρωτα με την απλή έκδοση με το λαϊκό προσωνύμιο GT.
    Αυτό θα κάνω γιατί είμαι λίγο εμμονικός όταν κολλήσω!
    Να το πάρεις το μηχανάκι!τελικά είναι τόσο καλό όσο λένε!και ήμουν πολύ επιφυλακτικός είναι η αλήθεια!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αντρες...αντε βγαλε ακρη
    από evvou στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2006, 11:50
  2. Μήπως ξέρεις κανείς...
    από parji στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2004, 15:50
  3. Μήπως έχει πάρει το μάτι σας
    από stefanos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 15:06
  4. Μηπως ξερετε πως πανε για την πλατεια Φιλελληνων!
    από hornet στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2004, 16:49
  5. Αντε καλά να μας πάει και σημερις! Χαίρετε!
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2003, 10:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF