Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Street Triple 675 jerking κινητήρα στις 2Κ RPM. Reed Valves?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133

    Street Triple 675 jerking κινητήρα στις 2Κ RPM. Reed Valves?

    Έχω ένα θέμα με το μηχανάκι μου Street Triple 675. Φοράει 3-1 Arrow + Πρόγραμμα.

    Το λοιπόν όταν ειμαι να παρω μια στροφή και ειμαι με δευτέρα και έστω πέσει η βελόνα κάτω απο τις 2Κ RPM κάνει ενα κροτάλισμα ο κινητήρα λες και δεν εχει αρκετό power να δωσει και πάει να σβήσει.

    Το θέμα ειναι ότι το Idle δεν ειναι στις 2Κ RPM. Ειναι στις 1200..

    Δηλαδή ρε παιδιά να θέλω πχ να ανεβω κλειστές στροφές με 20-25 ταχύτητα τη πρέπει να κάνω;
    Οδηγάω λάθος το μηχανάκι;

    Μέσα στη πόλη δλδ για να μπω σε καποια στροφή με 20 πρέπει να συμπλεκτάρω για ν αμην κάνει αυτο το περίεργο jerk ο κινητήρας....

    Μου έχουνε αλλάξει είδη μπουζόπιπες αλλά δεν ειδα καμια διαφορά.

    Οτιδήποτε πάνω από το Idle της μηχανής δεν έπρεπε να ειναι smooth?


    ένας σε ενα φορουμ της triumph μου ειπε να τσεκάρω τα Reed Valves αλλα δεν ξέρω πως λεγονται στα ελληνικά.

    Μιλάω για το 1 & 3

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2023-03-06 at 4.15.40 PM.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	70,0 KB 
ID:	441832

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	311841449_10229622563007508_8114376712996874144_n.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	441833

  2. #2
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Καλησπέρα.
    Δεν μου φαίνεται παράξενο αυτό που λες, με λιγότερες από 2Κ rpm μάλλον θέλεις 1η μέσα και όχι δευτέρα.
    porca miseria.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.
    Δεν μου φαίνεται παράξενο αυτό που λες, με λιγότερες από 2Κ rpm μάλλον θέλεις 1η μέσα και όχι δευτέρα.
    ναι δεν διαφωνώ μπορει να θέλει έτσι, με ένα HONDA CB δεν είχα τέτοιο θέμα πάντως ηταν πολυ ΟΚ δευτέρα στροφή στη πολη.
    ίσως ειμαι και παρανοικος ξερω γω.;


    να πω την αληθεια νομίζω το κάνει στιγμιαία κάτω απο τις 2Κ δλδ λες και υπαρχει ενα γκαπ εκει και μετα στρωνει...

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Κοίτα δεν είμαι τόσο ειδικός αλλά με το γκαπ που λες δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει ακριβώς τι και πως.
    Η δικιά μου μοτοσυκλέτα πχ που είναι περισσότερα κυβικά και αρκετά πιο χαμηλόροπη ε και πάλι έρχονται στιγμές που
    με βρίσκω σε εκείνο το σημείο που θα πρέπει ή να κατεβάσω σε 1η ή να το πάω λίγο πιο συμπλεκταριστά αλλιώς σκορτσάρει το μοτέρ που λέμε.
    Ποιο honda cb λες; Δεν δουλεύουν όλα τα μοτέρ με τον ίδιο τρόπο,έχει 4κ χίλια+ κε που ανοίγεις το γκάζι με λίγες στροφές και 5η και τραβάνε κανονικά,λίγο μπακαλίστικα το λέω .
    Δεν αποκλείω ζημιά αλλά με τόσες λίγες στροφές σκορτσάρουν τα μοτέρ .
    Κάποιος άλλος το έχει οδηγήσει να σου πει την άποψη του;
    Μπουζόπιπες γιατί σου άλλαξε;Διαπίστωσε πως κάτι δεν πάει καλά;
    Δεν ξέρω από Injection αλλά ακούγονται διάφορα για νευρικούς ψεκασμούς σε διάφορα μοντέλα, αφού στο ρύθμισαν αυτά λογικά στρώνουν.
    porca miseria.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Όταν μια στροφή χρειάζεται 20km προφανώς θέλει 1η ταχύτητα. Η 1η του 675 πιάνει περίπου 120 όπως των υπολοίπων μεσαίων γυμνών. Η δευτέρα λογικά θα παίζει 160-170 οπότε προφανώς τα 20km δεν είναι απλώς λίγα, είναι έτοιμο να σβήσει.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Είχα 675, ξεκίναγε με 6η πιο εύκολα από ότι το VFR400 μου με 1η. Δισταγμούς και τέτοια, δεν είχε.

    Εχει κάποιο πρόβλημα η μηχανή σου, δεν έπρεπε να κάνει τίποτα άλλο, παρά μια συνεχή παροχή δύναμης.

    Πήγαινέ το σε κάποιον αξιοπρεπή μηχανικό να το δει.

    Αυτά που δείχνεις είναι το σύστημα εμπλουτισμού των καυσαερίων με αέρα. Η πιθανότητα να σου δημιουργεί αυτό το πρόβλημα είναι σχεδόν μηδέν. Κάτι άλλο είναι, διάκενα βαλβίδων, συχρονισμός πεταλούδων, κύκλωμα ρελαντί, βρωμιά στις πεταλούδες, πρόβλημα στο ηλεκτρικό σύστημα φόρτισης, κάτι τέλος πάντων σου κάνει στην κακή λειτουργία. Για να βεβαιωθείς δλδ για να σου φύγει η ιδέα ότι το πρόβλημα είναι από αυτό, μπορείς να το καταργήσεις το σύστημα, ταπώνοντας τους σωλήνες του συστήματος που πάνε στο φιλτροκούτι. Ξέρεις να το κάνεις αυτό;

    Θέλει ψάξιμο να βρεθεί τι είναι αυτό, και από φόρουμ και γνώμες ανθρώπων, δεν θα φτιάξει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Ρε να μην βρεθει ενας ακομα με 675 να μας πει με 20χλμ/ω κ 2α αν βηχει η αν ανεβαζει κανονικα...
    Εμενανε μου φαινονται λιγα τα χλμ για 2α.
    Εδω το δικο μου καινουριο (σημειωση Gsxr 1000 οχι triple) με κλαπετο (sic) στην εξατμιση κ ροπη να ξεκινησω μονο με αφημα συμπλεκτη θα του κακοφαινοταν.

    Για να μην τονισω οτι φορας εξατμιση/προγραμμα.
    Εχεις δυναμομετρηση? Δειξε μας λιγο το διαγραμμα...κανει τπτ περιεργα πουθενα?
    Ride(s) the wind of change...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot-2023-03-06-17-09-24-985-com-android-chrome.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	33,0 KB 
ID:	441834
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot-2023-03-06-17-10-16-593-com-android-chrome.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	27,9 KB 
ID:	441835
    Εδώ πόσο βγάζει το μηχανάκι σου σε κάθε ταχύτητα κόφτη και τι ροπή και που έχει.. για περισσότερη ακρίβεια gearing comander.

  9. #9

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Reset adaptions κάνανε όταν άλλαξε το πρόγραμμα?
    Δλδ ίσως αρυθμιστο tps

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Δοκίμασε με 6η και ίδιες στροφές αν το κάνει ποιο έντονα,, daytona 675 που δεν είναι τόσο ρυθμισμένο για τις χαμηλές με 6η φεύγει οκ από τις 2,500-3000 rmp δλδ 50-60km/h. Μπορεί να είναι πολλά, μπουζι,
    Tps, φίλτρα λάθος ρύθμιση από το προγραμμα. Επίσης θυμάμαι ότι το ρελαντι είναι λίγο ποιο πάνω από τα νούμερα που αναφέρεις,

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    του το χω επισημανει 40 φορές το θέμα... και δεν ξερω γιατι δεν μου το λυνει...

    αυτά τα γαμηδια τα πολλαπλασιαστες εντομεταξυ δεν καταλαβα γιατι μου τα αλλαξε. (ειναι και πανάκριβα)
    ιδιο το ειδα εγώ το μηχανακι.

    παιδια δεν γνεται οταν πεφτει κατω απο τις 2Κ ρπμ να τριζει και στις 1900 να ειναι οκ μετά...
    καταλανβαινουμε τι λέμε;


    εντομεταξυ οταν μου ειπε προβλημα για τις πολλαπαλασιαστες οτι θελουν αλλαγες ολες,
    και πηγα το μηχανακι ξαφνικά μου έβαλε μονο 2. Και τον ρωτησα γιατι. Και μου ειπε πως υπέθεσε η ηθελε να δοκιμασει μονο με 2 απο τις 3 για αλλαγή.

    Εντομεταξυ αυτά τα τσεκάρεις όπως ειχα πληροφορηθεί με κάποιο τρόπο πριν τα αλλαξεις....
    και οχι στη τυχη,....

    επίσης να επισημάνω και κάτι αλλα πάλι μπορει να ειναι ιδέα μου.
    αν πεσω σε καμια μάπα βενζίνη το προβλημα εντοπίζεται ποιο ευκολο σε εκεινο το γκαπ των 2Κ ρπμ
    Τελευταία τροποποίηση από lostregr; 06/03/2023 στις 17:36.

  13. #13
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Με πρώτη στο κάνει;
    Όταν ξεκινάς κανονικά 1-2-3 κοκ στο κάνει κάπου αυτο το γκαπ,γκουχ,jerking,κόμπιασμα;
    Στο κάνει μόνο μέσα σε κίνηση με ελάχιστες στροφές και 2α;
    Πόσο έμπειρος οδηγός είσαι;Ξαναλέω δώστο σε κάποιον έμπειρο να το οδηγήσει σε άλλο συνεργείο αν δεν γνωρίζεις κάποιον.
    Υπάρχει πάντα η πιθανότητα στην ερώτηση σου '' Οδηγάω λάθος το μηχανάκι;'' η απάντηση να είναι ναι-χωρίς παρεξήγηση σε παρακαλώ.
    Αυτό με τον μηχανικό να σου αλλάζει διάφορα έτσι χωρίς αποτέλεσμα και κουτουρού είναι κάπως.
    Επίσης ρωτάς '' Οτιδήποτε πάνω από το Idle της μηχανής δεν έπρεπε να ειναι smooth?''
    Όπως και να έχει ,όπως σου είπαν και πάνω γιατί δεν το πας να το πάρεις και άλλη γνώμη κάπου αλλού;
    porca miseria.

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.113
    Το πρόγραμμα που λες φαντάζομαι είναι η χαρτογράφηση που δίνει η arrow για το μοντέλο σου. Αντίστοιχα και τα διαγράμματα που δείχνεις.
    Έχεις κάνει δυναμομετρήσεις για να διορθωθεί με βάση την δική σου μοτό;
    Πέρα από τους χάρτες υπάρχουν και διάφορες άλλες εργασίες του εγκέφαλου
    που πρέπει να σταματήσουν ή να διορθωθούν.

    Φαντάσου ότι ακόμα και η αστεία λειτουργία των πεταλούδων αέρα έχει ρυθμίσεις που πρέπει να αλλάξουν.
    Κάποιες λειτουργίες που έχει με τα στοιχεία του λάμδα πρέπει να ακυρωθούν κ.λπ.

    Είναι λογικό να σε εκνευρίζει αλλά κοίταξε και εσύ το σύνολο των εργασιών. Δεν μπορούμε να αλλάξουμε ένα από πέντε που λειτουργούν μαζί..

    Μην παρεξηγηθώ, αν σου κάνει μόνο αυτό είναι πετυχημένες οι αλλαγές μέχρι στιγμής.

    Θα βρεις εύκολα βίντεο με απλές οδηγίες για να ελέγχεις τους πολλαπλασιαστές.

    Οι στροφές που το κάνει είναι λίγες οκ, το κάνει και αν ανεβάζεις πολύ αργά στροφές ή μόνο οταν τις μειώνεις;

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ρε να μην βρεθει ενας ακομα με 675 να μας πει με 20χλμ/ω κ 2α αν βηχει η αν ανεβαζει κανονικα...
    Εμενανε μου φαινονται λιγα τα χλμ για 2α.
    Εδω το δικο μου καινουριο (σημειωση Gsxr 1000 οχι triple) με κλαπετο (sic) στην εξατμιση κ ροπη να ξεκινησω μονο με αφημα συμπλεκτη θα του κακοφαινοταν.

    Για να μην τονισω οτι φορας εξατμιση/προγραμμα.
    Εχεις δυναμομετρηση? Δειξε μας λιγο το διαγραμμα...κανει τπτ περιεργα πουθενα?
    Βαριέται να γράψει ο Χάρης, αφού
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street triple 675
    από aris13 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2009, 13:54
  2. Street Triple (675) 2008
    από lifecatcher στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2008, 12:31
  3. Brutale 750s ή street triple 675?
    από tolkmt-03 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2007, 22:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF