Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 19 από 19

Θέμα: Νέος οδηγός, αγορα μηχανής

  1. #16
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Εχω voge 500 ds,θα στο προτεινα στο μπατζετ σου,αλλα αφου δεν σ αρεσει,τοτε cb500x απο μενα. Τα κανει σχεδον ολα και συμφερει.Επιδοσεις αρκετες για αρχαριο,δεν θα σε φοβισει και θα σ αρεσει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2023
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα και από εμένα.
    Επειδή είμαι στην ίδια φάση (λίγο μικρότερος) αλλά με ίδιο μυαλό-νοοτροπία και budget 5.000-6.000€ .. τελικά τι πήρες?

    Εμένα το μόνο που με προβληματίζει με το ΜΤ03 είναι αν μπορείς να κάνεις ταξίδι με 120-130km/h. Διάβασα ότι μέχρι τις 5000 στροφές (όπου κρατάει και την οικονομία του) είναι ομαλό και ξεκούραστο στα 110km/h. Μετά αρχίζει "τρίξιμο", να "κουνάει" και κουράζει για ταξίδι, δε θυμάμαι ακριβώς πως το έκφρασε ένας σε ένα review. Έρχομαι από δίχρονο Typhoon 125(150 πρέπει να είναι από τον προηγούμενο) το οποίο πάει άνετα μέχρι τα 110km με ότι κακό αυτό συνεπάγετε(έχει πιάσει μέχρι 140 Αττική Οδό).

    Επίσης έχουμε εικόνα πόση κατανάλωση σταθερά σε τέτοια χιλιόμετρα?
    Ξέρω ότι έχει 3.8 μέσα στην πόλη μέχρι 5000 στροφές και φτάνει 4.2 αν κάνεις και ανοίγματα. Αν γενικά τρέχεις όλοι λένε ότι ανεβαίνει η κατανάλωση χωρίς να λένε πόσο. Εγώ θα είμαι χρήστης που το πολύ πολύ να βρίσκω άδειο δρόμο και να κάνω κάνα άνοιγμα αλλά αν μπορούσα να κάνω και κάνα ταξιδάκι λογικά δεν θα το αλλάξω ποτέ.

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Menes Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και από εμένα.
    Επειδή είμαι στην ίδια φάση (λίγο μικρότερος) αλλά με ίδιο μυαλό-νοοτροπία και budget 5.000-6.000€ .. τελικά τι πήρες?

    Εμένα το μόνο που με προβληματίζει με το ΜΤ03 είναι αν μπορείς να κάνεις ταξίδι με 120-130km/h. Διάβασα ότι μέχρι τις 5000 στροφές (όπου κρατάει και την οικονομία του) είναι ομαλό και ξεκούραστο στα 110km/h. Μετά αρχίζει "τρίξιμο", να "κουνάει" και κουράζει για ταξίδι, δε θυμάμαι ακριβώς πως το έκφρασε ένας σε ένα review. Έρχομαι από δίχρονο Typhoon 125(150 πρέπει να είναι από τον προηγούμενο) το οποίο πάει άνετα μέχρι τα 110km με ότι κακό αυτό συνεπάγετε(έχει πιάσει μέχρι 140 Αττική Οδό).

    Επίσης έχουμε εικόνα πόση κατανάλωση σταθερά σε τέτοια χιλιόμετρα?
    Ξέρω ότι έχει 3.8 μέσα στην πόλη μέχρι 5000 στροφές και φτάνει 4.2 αν κάνεις και ανοίγματα. Αν γενικά τρέχεις όλοι λένε ότι ανεβαίνει η κατανάλωση χωρίς να λένε πόσο. Εγώ θα είμαι χρήστης που το πολύ πολύ να βρίσκω άδειο δρόμο και να κάνω κάνα άνοιγμα αλλά αν μπορούσα να κάνω και κάνα ταξιδάκι λογικά δεν θα το αλλάξω ποτέ.
    Δεν νομίζω να έχει πάρει ακόμα, αν δεις την ημερομηνία που απάντησε, πιο πάνω.
    Η κατανάλωση είναι ακριβώς αυτή που έγραψες, δεν πάει πιο πάνω και τελική να πιάσεις ( Ac 300 είχα, το ίδιο μοτέρ είναι) ταξίδι κρατάει άνετα 110-120 πάνω από εκεί κουράζει και λυπάσαι και το μοτέρ κιόλας (μονοκυλινδρο, γαρ) ήταν ο μόνος λόγος που πήγα στο ac 500
    Aν μπορείς να δώσεις 6.000 πήγαινε αβλεπί στο 525 που βγήκε τώρα, είτε dsx είτε acx η μόνη διαφορά που έχει με το προηγούμενο μοντέλο είναι το μοτέρ και τίποτα άλλο ουσιαστικά.
    Με 5.500 (η και λιγότερο λόγω του νέου 525) πας σε ds 500 η ac 500 η πλέον συμφέρουσα αγορά.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Menes Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και από εμένα.
    Επειδή είμαι στην ίδια φάση (λίγο μικρότερος) αλλά με ίδιο μυαλό-νοοτροπία και budget 5.000-6.000€ .. τελικά τι πήρες?

    Εμένα το μόνο που με προβληματίζει με το ΜΤ03 είναι αν μπορείς να κάνεις ταξίδι με 120-130km/h. Διάβασα ότι μέχρι τις 5000 στροφές (όπου κρατάει και την οικονομία του) είναι ομαλό και ξεκούραστο στα 110km/h. Μετά αρχίζει "τρίξιμο", να "κουνάει" και κουράζει για ταξίδι, δε θυμάμαι ακριβώς πως το έκφρασε ένας σε ένα review. Έρχομαι από δίχρονο Typhoon 125(150 πρέπει να είναι από τον προηγούμενο) το οποίο πάει άνετα μέχρι τα 110km με ότι κακό αυτό συνεπάγετε(έχει πιάσει μέχρι 140 Αττική Οδό).

    Επίσης έχουμε εικόνα πόση κατανάλωση σταθερά σε τέτοια χιλιόμετρα?
    Ξέρω ότι έχει 3.8 μέσα στην πόλη μέχρι 5000 στροφές και φτάνει 4.2 αν κάνεις και ανοίγματα. Αν γενικά τρέχεις όλοι λένε ότι ανεβαίνει η κατανάλωση χωρίς να λένε πόσο. Εγώ θα είμαι χρήστης που το πολύ πολύ να βρίσκω άδειο δρόμο και να κάνω κάνα άνοιγμα αλλά αν μπορούσα να κάνω και κάνα ταξιδάκι λογικά δεν θα το αλλάξω ποτέ.
    κατοχος mt 03,μετά τα 110 ούτε κουνάει ούτε τρίζει,δικάβαλο πηγαίνεις σταθερά 130-140 απλά μετά τα 140 με δικάβαλο και φορτωμένος δεν εχεις γκάζι για προσπέραση.Τελική εχει 180 σκυμμένος,κρεμασμένος κλπ αλλα ξανα λεω με 140 πας απροβλημάτιστα.
    Μια περίοδο που το πήγαινα στα κόκκινα συνέχεια,αλλάζα στις 9-10 χιλιάδες,εκανα συνεχεια ανοίγματα κλπ δεν είδα ποτέ πάνω απο 4.4

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος Οδηγός-Επιλογή Μηχανής
    από JohnnyBladeakos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2017, 21:14
  2. Αγορά μηχανής α2- νέος οδηγός
    από GeorgeHellas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2016, 21:03
  3. Νεος οδηγος, αναζητηση μηχανης
    από lio1991 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2013, 20:05
  4. Νέος στο club και αγορά μηχανής
    από jacson123 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2012, 23:36
  5. Νέος όδηγος μηχανής- V Strom
    από jeddah81 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2008, 11:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF