Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Νέος οδηγός, αγορα μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2023
    Μηνύματα
    3

    Νέος οδηγός, αγορα μηχανής

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

    Θα ήθελα την βοήθεια σας στο γνωστό ερωτημα: τη μηχανή να πάρω…

    Ονομάζομαι Γιωργος και αποφασισα στα "γεραματα" (41) να αγορασω μηχανη. Πηρα το Α διπλωμα σχετικα γρηγορα και ευκολα και ειμαι σε αναζητηση. Να σημειωσω οτι δεν εχω απολυτως καμια εμπειρια με μηχανες/μηχανακια, οδηγαω μονο αμαξι απο τα 18. Η μηχανη ηταν παντα ενα απωθημένο που για διαφορους λογους δεν το προχωρουσα.Οποτε πανω κατω η αγορα της αφορα μονο την προσωπικη μου ψυχοθεραπεια. Ειμαι 1.80, 90 κιλα.
    Το πλανο ειναι καθημερινη μετακινηση εντος αθηνας, και βολτες σκ οσο μπορω και αντεχω και ισως στο μελλον που θα εχω αποκτησει την εμπειρια και αυτοπεποίθηση μεγαλυτερα ταξιδια. Budget δεν εχω προβλημα ( υποθετω 6-7000).

    Παμε στο τι μου αρεσει και θελω την γνωμη σας.

    Mt-03 πανεμορφο μηχανακι, ελαφρυ για μενα και οσο γκαζι χρειαζεται. Με προβληματιζει οτι ο συνοδηγος υποφερει αλλα στο κοντινο μελλον δεν σκοπευω να φορτωνω συνεπιβατη μεχρι να μαθω.
    Honda cbx500, ευκολοδηγητο, και θα μου κανει και τα ταξιδακι που θα θελησω οταν αποκτησω αυτοπεποιθηση.
    Επισης ειδα σημερα στην yamaha το xsr700 το οποιο ειναι μια κουκλα ( πολλα κυβικα το ξερω).

    Το mt πραγματικα ειναι πανεμορφο αλλα με φοβιζει μηπως το βαρεθω νωρις λογω μιροτερου κυβισμου και επισης δεν κανει για ταξιδια (υποθετω)

    Το honda δεν με τρελενει και ειναι ακριβο αλλα τα κανει ολα.

    Xsr πανεμορφο αλλα 700….

    Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια και τις γνωμες σας,

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Αν σου άρεσε το xsr χτύπα το. Για κάποιον που έχει το μυαλό του στη θέση του (το υποθέτω λόγω ηλικίας), μια χαρά είναι για πρώτο. Κάνεις και ένα σχολείο οδήγησης όταν το πάρεις για να το χαρείς ακόμα περισσότερο. Καλώς ήρθες.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    +1 για xsr αλλά φαντάζομαι ξέρεις ότι δεν φθάνουν τα 6/7 χιλιάρικα.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.154
    Καλώς ήρθες
    Ρίξε μια ματιά και στα voge 500 ds η ac (έχω το ac)
    Ακριβώς στα λεφτά που λες, 6-6,5 χιλιάρικα κούτα...
    Ίπποι 47, ούτε θα το βαρεθείς γρήγορα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    299
    Καλησπέρα
    Ανάλογους σε πιο χαμηλό budget (βία έως τα 6 χιλ) προβληματισμούς είχα και εγώ στα 42.

    Η ανάγκη όμως η δική μου είχε καθημερινή μετακίνηση εντός της Αθήνας χωρίς την προοπτική ταξιδιών λόγω ελλείψεως χρόνου.

    Κατέληξα με σκούτερ το οποία επιλογή την έχω καταευχαριστηθει.
    Πριν πάρω το σκούτερ κοιτούσα και εγώ γυμνά ή τύπου scrambler λόγω της αισθητικής κυρίως.
    Είχα δει και καβαλήσει στατικά αρκετά.

    Αν δεν έπαιρνα το σκούτερ εναλλακτική ήταν το ac 500 της voge.
    Αξίζει να το δεις και φαίνεται να είναι ιδανική από άποψη βάρους επιδόσεων και κιλών για έναν νέο οδηγό σαν και εμάς.

    Βέβαια έκατσα πάνω και στο interceptor της royal enfield και εκεί έπαθα έρωτα από αισθητική αλλά τόσο το κόστος για εμένα αλλά και χωρίς ασφαλές πάρκινγκ για να φυλαχθεί με απέτρεψαν από την κτήση της.

    Έπειτα από μόλις τρεις μήνες καθημερινής κυκλοφορίας πιάνω τον εαυτό μου να κρυφό κοιτάζει στα φανάρια περισσότερο μηχανές τύπου cbx και παρά τα γυμνά και ρετρό (τα οποία βέβαια ακόμη χαζεύω) αλλά επειδή με έχει κερδίσει περισσότερο η αίσθηση μετακίνησης με δίκυκλο και όχι καθαρά μόνο το στυλ.

    Για να μην παρεξηγηθώ θα επέλεγα ίσως πιο συνειδητά μια μηχανή που θα μου πρόσφερε ευκολίες ως προς να την οδηγήσω ιδανικά όλο το χρόνο (από άνεση, προστασία από αέρα κλπ ευκολίες) έναντι απόλυτα της αισθητικής, αλλά αυτό είναι κάτι που πρέπει να το νιώσεις εσύ... γιατί και σε εμένα τα έλεγαν συνάδελφοι από το γραφείο αλλά δεν τους πολύ άκουγα μέχρι όντως να οδηγήσω ο ίδιος κάτι και να έχω την πρώτη επαφή.

    Πάντως και το xsr και πολλά άλλα είναι και φαίνονται τέλεια. Καλή επιλογή σε ότι διαλέξεις και με το καλό να μπεις στον όμορφο κόσμο της μηχανής.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2023
    Μηνύματα
    3
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,

    Το προβλημα δεν ειναι τα χρηματα αλλα οτι δεν θα ηθελα να δωσω 9000 ως νεος οδηγος .αλλα το ατιμο ειναι πανεμορφο.

    Για να επανελθω, για το mt η αποψη σας?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Από αυτά που αναφέρεις θα έπαιρνα το cb500x. Είναι πιο all around από όλα.

    Αν θες να ανοίξει η κουβέντα, εγώ δεν θα έπαιρνα σίγουρα καινούργιο για την ωρα. Θα πήγαινα καρφί σε Honda nc700. Και τα οποια ρέστα βενζίνες. Ελπίζω στα 6-7 να μην υπολογίζεις τον εξοπλισμό (που το θέλει το χιλιάρικο του και αυτός).

    Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος εύχομαι.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    299
    Το πιο safe είναι στο βαθμό που είναι εφικτό να τα οδηγήσεις έστω και για λίγο.
    Αλλιώς το σκέφτεσαι θεωρητικά και αλλιώς στην πράξη και η αίσθηση που αποκομίζεις.
    Να δεις το βάρος τους, τη συμπεριφορά τους, τη θέση οδήγησης και την άνεση, την αίσθηση του αέρα, εάν θες προστασία κλπ.
    Είναι σημαντικό.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2023
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Από αυτά που αναφέρεις θα έπαιρνα το cb500x. Είναι πιο all around από όλα.

    Αν θες να ανοίξει η κουβέντα, εγώ δεν θα έπαιρνα σίγουρα καινούργιο για την ωρα. Θα πήγαινα καρφί σε Honda nc700. Και τα οποια ρέστα βενζίνες. Ελπίζω στα 6-7 να μην υπολογίζεις τον εξοπλισμό (που το θέλει το χιλιάρικο του και αυτός).

    Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος εύχομαι.
    Προφανως τα χρηματα ειναι μονο για μηχανη. Το nc ομορφο αλλα μου φαινεται λιγο βαρυ ακομα για την απειρια μου.Κατα βαση σκεφτομαι καινουργιο επειδη τα μεταχειρισμενα πανω κατω ειναι κοντα στις τιμες των καινουργιων ειναι(παντα για ιαπωνα).

    Προφανως εχω κοιταξει και τα voge και benelli αλλα δεν με συγκινουν τοσο σχεδιαστικα(τι να πω ειμαι περιεργος).

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Ημουν ακριβώς στην ίδια περίπτωση με εσενα. Τελικα το μονο που θα θέλεις, μολις αποκτήσεις λιγο εμπειρία, ειναι να κανεις ταξιδια. Εστω και μικρά. Αρα δες κατι σε ον οφφ. Υπαρχουν λύσεις. Καινούρια μεταχειρισμένα οτι θες. Και μη ξεχνας οτι αφου ξεκινάς τωρα έχεις να παρεις πολυ πραμα. Η μηχανη ειναι βαρέλι χωρις πατο. Εγω εδωσα 6200 για 500αρι ον οφφ και μου εχουν φυγει αλλα 4000 σε μπλιμπλικια και ψιψιψόνια. Καποια γιατι τα χρειαζεσαι καποια γιατι τα γουσταρεις.

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.154
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgoszoup Προβολή μηνύματος
    Προφανως τα χρηματα ειναι μονο για μηχανη. Το nc ομορφο αλλα μου φαινεται λιγο βαρυ ακομα για την απειρια μου.Κατα βαση σκεφτομαι καινουργιο επειδη τα μεταχειρισμενα πανω κατω ειναι κοντα στις τιμες των καινουργιων ειναι(παντα για ιαπωνα).

    Προφανως εχω κοιταξει και τα voge και benelli αλλα δεν με συγκινουν τοσο σχεδιαστικα(τι να πω ειμαι περιεργος).
    Η τελευταία παράγραφος όλα τα λεφτά. Τι να το κάνεις αν πάρεις κάτι που δεν θες να το βλέπεις;
    Εγώ τα πρότεινα με βάση τα ζητούμενα σου.
    Είναι πολύ βασικό να το κοιτάς και να λαχταράς να το καβαλήσεις και να φύγεις... Όλα τα άλλα βρίσκονται!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    292
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgoszoup Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

    Θα ήθελα την βοήθεια σας στο γνωστό ερωτημα: τη μηχανή να πάρω…

    Ονομάζομαι Γιωργος και αποφασισα στα "γεραματα" (41) να αγορασω μηχανη. Πηρα το Α διπλωμα σχετικα γρηγορα και ευκολα και ειμαι σε αναζητηση. Να σημειωσω οτι δεν εχω απολυτως καμια εμπειρια με μηχανες/μηχανακια, οδηγαω μονο αμαξι απο τα 18. Η μηχανη ηταν παντα ενα απωθημένο που για διαφορους λογους δεν το προχωρουσα.Οποτε πανω κατω η αγορα της αφορα μονο την προσωπικη μου ψυχοθεραπεια. Ειμαι 1.80, 90 κιλα.
    Το πλανο ειναι καθημερινη μετακινηση εντος αθηνας, και βολτες σκ οσο μπορω και αντεχω και ισως στο μελλον που θα εχω αποκτησει την εμπειρια και αυτοπεποίθηση μεγαλυτερα ταξιδια. Budget δεν εχω προβλημα ( υποθετω 6-7000).

    Παμε στο τι μου αρεσει και θελω την γνωμη σας.

    Mt-03 πανεμορφο μηχανακι, ελαφρυ για μενα και οσο γκαζι χρειαζεται. Με προβληματιζει οτι ο συνοδηγος υποφερει αλλα στο κοντινο μελλον δεν σκοπευω να φορτωνω συνεπιβατη μεχρι να μαθω.
    Honda cbx500, ευκολοδηγητο, και θα μου κανει και τα ταξιδακι που θα θελησω οταν αποκτησω αυτοπεποιθηση.
    Επισης ειδα σημερα στην yamaha το xsr700 το οποιο ειναι μια κουκλα ( πολλα κυβικα το ξερω).

    Το mt πραγματικα ειναι πανεμορφο αλλα με φοβιζει μηπως το βαρεθω νωρις λογω μιροτερου κυβισμου και επισης δεν κανει για ταξιδια (υποθετω)

    Το honda δεν με τρελενει και ειναι ακριβο αλλα τα κανει ολα.

    Xsr πανεμορφο αλλα 700….

    Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια και τις γνωμες σας,
    Τα 700 δεν ειναι θεμα αν εχεις μυαλο. Και εγω σε σχεδον ιδια φαση μ εσενα πηγα αμεσως στα 700. Θα το ευχαριστηθεις περισσοτερο και δεν θα το βαρεθεις γρηγορα. Επισης να δωσεις 9000 σαν νεος οδηγος δεν ειναι προβλημα γιατι θα δωσεις λιγα παραπανω να βαλεις καποια προστατευτικα ωστε αν εχεις καμια πτωση να παθουν ζημια εκεινα. Το θεμα με το XSR ειναι οτι ουτε εκεινο κανει ταξιδια γιατι θα σε κουρασει ο ανεμος. Οποτε ριξε μια ματια και στο Tracer αν σου αρεσει σχεδιαστικα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgoszoup Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

    Θα ήθελα την βοήθεια σας στο γνωστό ερωτημα: τη μηχανή να πάρω…

    Ονομάζομαι Γιωργος και αποφασισα στα "γεραματα" (41) να αγορασω μηχανη. Πηρα το Α διπλωμα σχετικα γρηγορα και ευκολα και ειμαι σε αναζητηση. Να σημειωσω οτι δεν εχω απολυτως καμια εμπειρια με μηχανες/μηχανακια, οδηγαω μονο αμαξι απο τα 18. Η μηχανη ηταν παντα ενα απωθημένο που για διαφορους λογους δεν το προχωρουσα.Οποτε πανω κατω η αγορα της αφορα μονο την προσωπικη μου ψυχοθεραπεια. Ειμαι 1.80, 90 κιλα.
    Το πλανο ειναι καθημερινη μετακινηση εντος αθηνας, και βολτες σκ οσο μπορω και αντεχω και ισως στο μελλον που θα εχω αποκτησει την εμπειρια και αυτοπεποίθηση μεγαλυτερα ταξιδια. Budget δεν εχω προβλημα ( υποθετω 6-7000).

    Παμε στο τι μου αρεσει και θελω την γνωμη σας.

    Mt-03 πανεμορφο μηχανακι, ελαφρυ για μενα και οσο γκαζι χρειαζεται. Με προβληματιζει οτι ο συνοδηγος υποφερει αλλα στο κοντινο μελλον δεν σκοπευω να φορτωνω συνεπιβατη μεχρι να μαθω.
    Honda cbx500, ευκολοδηγητο, και θα μου κανει και τα ταξιδακι που θα θελησω οταν αποκτησω αυτοπεποιθηση.
    Επισης ειδα σημερα στην yamaha το xsr700 το οποιο ειναι μια κουκλα ( πολλα κυβικα το ξερω).

    Το mt πραγματικα ειναι πανεμορφο αλλα με φοβιζει μηπως το βαρεθω νωρις λογω μιροτερου κυβισμου και επισης δεν κανει για ταξιδια (υποθετω)

    Το honda δεν με τρελενει και ειναι ακριβο αλλα τα κανει ολα.

    Xsr πανεμορφο αλλα 700….

    Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια και τις γνωμες σας,
    Είσαι τόσο αρχάριος που οτι και να πάρεις, θα μάθεις με αυτό και θα το θεωρείς την συνήθη νόρμα όσο αναφορά τις ιδιότητές του.

    Εγώ θα σου έλεγα, πήγαινε σε εκθέσεις και πάρε αυτό που σου αρέσει πιο πολύ και νοιώθεις καλά πάνω του.

    Ολα τα άλλα θα τα βρεις.

    Το αν θα πάρεις καινούριο ή μεταχειρισμένο, εσύ το ξέρεις. Εγώ ας πούμε, για μηχανή αρχάριου, θα έπαιρνα κάτι φτηνό μεταχειρισμένο, με την λογική ότι ως αρχάριος, μάλλον θα το ρίξω και θα του κάνω ζημιές, οπότε να μην έχει μεγάλο κόστος.

    Οπως γράφω ΠΑΝΤΑ σε νέους οδηγούς, ΠΡΟΣΕΧΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ όταν θα ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι έμαθες, ότι τόχεις. Τότε θα είναι ο ΜΕΓΑΛΟΣ κίνδυνος να κάνεις κάποιο λάθος.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Παλιά δεν υπήρχαν κατηγορίες και μοντέλα. Τώρα που έφτιαξαν λίγο και τα διπλώματα και τις κατηγορίες και οι κατασκευαστές πρόσθεσαν πολλά μοντέλα. Δε βρίσκω κανένα λόγο να μη πας σε Α2 και αν ποτέ ξεπεράσεις τις δυνατότητες του μηχανακιού τότε να πας στο επόμενο

    Το MT03 που ρώτησες είναι φανταστικό μηχανάκι και τοσο όσο χρειάζεται για νεοεισερχόμενο με σπορ ανησυχίες γιατί το μοτερ και ψυχή έχει και γκάζι

    Αν ο συνεπιβάτης είναι μικρόσωμος σχετικά τύπου κοπέλα 50-60 κιλά δεν θα έχεις κανένα θέμα αν είναι κάνα γομάρι 90κιλα είναι οκ για αστικές περιαστικές μετακινήσεις, θα είναι δύσκολα όμως για ταξίδι.
    Ενώ solo ταξίδι το μηχανάκι δεν έχει κανένα θέμα να γυρίσει όλη την Ελλάδα.

    Το xsr700 που ανέφερες έχει τους ίδιους χώρους με το MT03
    Αν σε ενδιαφέρει το στυλ στην Α2 εκπροσωπείται στην Honda το cb300r

    Αν σε ενδιαφέρει ο συνεπιβάτης και μακρινά ταξίδια τα ΣΚ, καλύτερα να πας σε λουκ adve, όπως cb500x, 390adventure

    Υπολόγισε στα κόστη (που δεν είναι τίποτα) να κάνεις κάποιο από τα σχολεία ασφαλούς οδήγησης να μάθεις βασικά πράγματα για τον χειρισμό της μοτοσικλέτας σου (που δεν διδάσκονται στις άδειες οδήγησης).
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 11/03/2023 στις 17:42.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Γενικα ότι ειπαν οι προλαλησαντες.

    Το ΜΤ03 δε νομιζω να το βαρεθεις εντός πόλης, ειναι τόσο όσο χρειάζεται κανείς για αστικές μετακινήσεις. Στις υπεραστικές θα σου φανεί λίγο.

    Μέχρι τότε όμως αν δε βαριέσαι τις ανταλλαγες και τις αγοραπωλησίες ξεκινάς με αυτό και σε καναδυο χρόνια το πολύ πας σε κάτι μεγαλύτερο. Αλλιως βουρ για το XSR (που όντως ειναι πανέμορφο!)

    Ανάμεσα όμως σε xsr και cb500 με διαφορά το πρώτο, μιας και σου αρέσει. Αφού πρόκειται και για προσωπική ευχαρίστηση πάρε κάτι που να σε ενθουσιάζει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος Οδηγός-Επιλογή Μηχανής
    από JohnnyBladeakos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2017, 21:14
  2. Αγορά μηχανής α2- νέος οδηγός
    από GeorgeHellas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2016, 21:03
  3. Νεος οδηγος, αναζητηση μηχανης
    από lio1991 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2013, 20:05
  4. Νέος στο club και αγορά μηχανής
    από jacson123 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2012, 23:36
  5. Νέος όδηγος μηχανής- V Strom
    από jeddah81 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2008, 11:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF