Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ποιο θα διαλέγατε; CBR650R - R7

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2023
    Μηνύματα
    4

    Ποιο θα διαλέγατε; CBR650R - R7

    Καλησπέρα σας κ πάντα όρθιοι. Μετά από ένα διάλειμμα από τις μηχανές, λέω να ξαναγυρίσω. Τα θέλω μου τώρα, είναι ένα πολιτισμένο supersport που θα με βοηθήσει να βάλω καλυτερες βάσεις κάνοντας κάποια σχολεία, αλλά και γενικότερα θέλω να βελτιώσω την μοτοσυκλετιστικη μου παιδεία. Είχα ένα ατύχημα και θέλω τώρα κάτι πιο μικρό κ αν στο μέλλον μου βγει να ξαναπάω σε μεγάλη μηχανη καλώς. Αν κάποιος έχει άποψη για αυτές τις μηχανές ας την πει να κάνουμε λίγο κουβέντα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vagman27 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας κ πάντα όρθιοι. Μετά από ένα διάλειμμα από τις μηχανές, λέω να ξαναγυρίσω. Τα θέλω μου τώρα, είναι ένα πολιτισμένο supersport που θα με βοηθήσει να βάλω καλυτερες βάσεις κάνοντας κάποια σχολεία, αλλά και γενικότερα θέλω να βελτιώσω την μοτοσυκλετιστικη μου παιδεία. Είχα ένα ατύχημα και θέλω τώρα κάτι πιο μικρό κ αν στο μέλλον μου βγει να ξαναπάω σε μεγάλη μηχανη καλώς. Αν κάποιος έχει άποψη για αυτές τις μηχανές ας την πει να κάνουμε λίγο κουβέντα.
    Γνώμη δική μου: Δεν έχει καμία επαφή το ένα με το άλλο, πολύ καλύτερο το CBR. Και πιο δυνατό με σχεδόν 90 άλογα τροχό, και πιο καλοστημένο, και πιο αρμονικό στο σχέδιο του, σε σχέση με το R7 που είναι λες και πετάξανε τα εξαρτήματα στον αέρα και όπως προσγειώθηκαν τα βιδώσαν πάνω στο πλαίσιο. Αν ήθελα να πάρω μια μηχανή της κατηγορίας θα ήμουν ανάμεσα στο CBR και το Aprilia RS660. Το R7 είναι μάλλον αόρατο ανάμεσα σε αυτά τα δύο, μια κατηγορία κάτω.

    Καθένας βέβαια έχει τις προτιμήσεις τις δικές του.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2023
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Γνώμη δική μου: Δεν έχει καμία επαφή το ένα με το άλλο, πολύ καλύτερο το CBR. Και πιο δυνατό με σχεδόν 90 άλογα τροχό, και πιο καλοστημένο, και πιο αρμονικό στο σχέδιο του, σε σχέση με το R7 που είναι λες και πετάξανε τα εξαρτήματα στον αέρα και όπως προσγειώθηκαν τα βιδώσαν πάνω στο πλαίσιο. Αν ήθελα να πάρω μια μηχανή της κατηγορίας θα ήμουν ανάμεσα στο CBR και το Aprilia RS660. Το R7 είναι μάλλον αόρατο ανάμεσα σε αυτά τα δύο, μια κατηγορία κάτω.

    Καθένας βέβαια έχει τις προτιμήσεις τις δικές του.
    Η αλήθεια είναι ότι είμαι Ιταλοφιλος γενικότερα, αλλά ρε γαμωτο το καινούργιο Aprilia δεν μου αρέσει καθόλου κ για αυτό δεν το έβαλα μέσα. Πιστεύω ότι είναι κιόλας το καλύτερο της κατηγορίας !! Έχεις προσωπική εμπειρία από το R7;

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Είναι δυο αρκετά διαφορετικές μοτοσυκλέτες, τετρακύλινδρη και δικύλινδρη με τον ίδιο κυβισμό.
    Λειτουργούν και ακούγονται διαφορετικά, το cbr είναι ένα πολιτισμένο supersport που αποδίδει αυτά που γράφει φιμωμένο
    και τα άλλα δύο πολύ ευχάριστες μοτό που αποδίδουν όσα μπορούν.

    Θα πρέπει κάπως να δεις τι σου αρέσει και πως θες να ζεις την μοτοσυκλετα.
    Το R7 δεν το έχω δει απο κοντά, ξέρω δύο ανθρώπους που έχουν ακριβούς κινητήρες tdm και προγραμματίζουν
    αλλαγή μόλις το πάρουν.
    Περίεργοι; σίγουρα και βαμμένοι yamahικοί

    Ρεαλιστικά η απάντηση στην ερώτηση σου είναι το cbr. Aν σου αρέσουν τα δικύλινδρα και καλύπτεσαι
    το RS είναι επίσης πολύ μελετημένη μοτό πρώτης γενιάς, δεν γίνεται να ξέρουμε αν έχει παθογένειες
    ακόμα.

    Εμένα μου αρέσουν τα δικύλινδρα και καλύπτομαι με 80hp στον τροχό, αν έκανες όμως την ερώτηση χωρίς μοντέλα
    θα σου πρότεινα αυτό που σου δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσεις τις αναρτήσεις πιο κοντά σου αρχικά.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vagman27 Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι είμαι Ιταλοφιλος γενικότερα, αλλά ρε γαμωτο το καινούργιο Aprilia δεν μου αρέσει καθόλου κ για αυτό δεν το έβαλα μέσα. Πιστεύω ότι είναι κιόλας το καλύτερο της κατηγορίας !! Έχεις προσωπική εμπειρία από το R7;
    Οχι, δεν έχω. Εχω οδηγήσει λίγο το MT07 που ειναι σχεδόν το ίδιο πράγμα χωρίς τα fairing. Πλάκα είχε, ωραίο ήταν, αλλά το βάζω ανάλογο του SV650. Οχι ανάλογο του CBR και του RS.

    Το RS μαρέσει πιο πολύ απόλα, έχει περίπου ισοδύναμο μοτέρ με το CBR, το καλύτερο στήσιμο όλων και έχω γράψει και μια γνώμη πρώτης επαφής εδώ >>> https://motohub.gr/blog/Aprilia-RS660-Review

    Ξανασκέψου το Aprilia αν σε ενδιαφέρει στήσιμο-απόδοση
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2023
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Οχι, δεν έχω. Εχω οδηγήσει λίγο το MT07 που ειναι σχεδόν το ίδιο πράγμα χωρίς τα fairing. Πλάκα είχε, ωραίο ήταν, αλλά το βάζω ανάλογο του SV650. Οχι ανάλογο του CBR και του RS.

    Το RS μαρέσει πιο πολύ απόλα, έχει περίπου ισοδύναμο μοτέρ με το CBR, το καλύτερο στήσιμο όλων και έχω γράψει και μια γνώμη πρώτης επαφής εδώ >>> https://motohub.gr/blog/Aprilia-RS660-Review

    Ξανασκέψου το Aprilia αν σε ενδιαφέρει στήσιμο-απόδοση
    Στην παρούσα φάση δεν με νοιάζει καθόλου το γκάζι. Θέλω μόνο όπως είπα ένα πολιτισμένο supersport και να γίνω πολύ καλύτερος οδηγός. Σίγουρα ο Ιταλός είναι η καλύτερη επιλογή. Σε rewiews πάντως λένε ότι το R7 στρίβει φοβερά !!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2023
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Είναι δυο αρκετά διαφορετικές μοτοσυκλέτες, τετρακύλινδρη και δικύλινδρη με τον ίδιο κυβισμό.
    Λειτουργούν και ακούγονται διαφορετικά, το cbr είναι ένα πολιτισμένο supersport που αποδίδει αυτά που γράφει φιμωμένο
    και τα άλλα δύο πολύ ευχάριστες μοτό που αποδίδουν όσα μπορούν.

    Θα πρέπει κάπως να δεις τι σου αρέσει και πως θες να ζεις την μοτοσυκλετα.
    Το R7 δεν το έχω δει απο κοντά, ξέρω δύο ανθρώπους που έχουν ακριβούς κινητήρες tdm και προγραμματίζουν
    αλλαγή μόλις το πάρουν.
    Περίεργοι; σίγουρα και βαμμένοι yamahικοί

    Ρεαλιστικά η απάντηση στην ερώτηση σου είναι το cbr. Aν σου αρέσουν τα δικύλινδρα και καλύπτεσαι
    το RS είναι επίσης πολύ μελετημένη μοτό πρώτης γενιάς, δεν γίνεται να ξέρουμε αν έχει παθογένειες
    ακόμα.

    Εμένα μου αρέσουν τα δικύλινδρα και καλύπτομαι με 80hp στον τροχό, αν έκανες όμως την ερώτηση χωρίς μοντέλα
    θα σου πρότεινα αυτό που σου δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσεις τις αναρτήσεις πιο κοντά σου αρχικά.
    Μάλλον το RS είναι η καλύτερη επιλογή !! Ρε γαμωτο όμως δεν μου αρέσει καθόλου. Ενώ το R7 από φωτογραφίες βέβαια μου κάνει πολύ κλικ !!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vagman27 Προβολή μηνύματος
    Στην παρούσα φάση δεν με νοιάζει καθόλου το γκάζι. Θέλω μόνο όπως είπα ένα πολιτισμένο supersport και να γίνω πολύ καλύτερος οδηγός. Σίγουρα ο Ιταλός είναι η καλύτερη επιλογή. Σε rewiews πάντως λένε ότι το R7 στρίβει φοβερά !!
    Πηγαινε για το R7 με κλειστα ματια.
    Μπορει να το χαρακτηριζουν ΜΤ07 με πεταμενα επανω του 2-3 ανταλλακτικα αλλα δεν ειναι ετσι, βασικα δεν εχουν καμια απολυτως ιδεα.
    Η θεση οδηγησης του, κανει τη μιση και παραπανω δουλεια, για να σε βαλει στο ψητο. Αλλα θα μου πεις, καποιοι νομιζουν οτι το κλιπον ειναι ιδιο με το τιμονι... η εμπειρια τους μπορει να περιοριζεται σε γρηγορη οδηγηση δρομου, παω πασο... ο καθενας μεχρι εκει που ξερει και μπορει, αλλα λεγονται χοντραδες κατα καιρους...

    Την αλλη μιση δουλεια, την κανει ο κινητηρας ο οποιος ειναι μεν ΒΑΡΕΤΟΣ μεχρι αηδιας, ωστοσο το ωφελιμο φασμα που μπορεις να χρησιμοποιησεις σε συγκριση με ενα 4κυλινδρο ειναι αρκετα μεγαλυτερο.

    Για εμενα μεταξυ οσων αναφερθηκαν η σειρα παει ως εξης:

    1) RS660
    2) R7
    3) CBR650r


    Υ.Γ. Τα μπροστινα του CBR650R ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    ένα συγκριτικό μεταξύ των 3 είναι αυτό -> https://www.youtube.com/watch?v=5jRqbRTl7tA όπου βγάζει πρώτο το Aprilia , δεύτερο το Honda και τρίτο το R7

    Απο κει και πέρα, δεν θα έπαιρνα κανένα αν δεν το δοκίμαζα γιατί μιλάμε για μηχανές που πρώτα μιλάνε στο συναίσθημα αλλά και μπολιάζουν αρκετή λογική
    εν έτει 2023.

    Το CBR650 ως τετρακύλινδρο σε αυτά τα κυβικά , δεν με πείθει. Όχι γιατί δεν είναι καλό σφαιρικά αλλά ο κόσμος , στο δρόμο, ψάχνει κάτι να είναι
    άμεσο , διασκεδαστικό χωρίς να πιάνει ταχύτητες αφαίρεσης διπλώματος.
    Το R7 είναι πιο στοχευμένο σε ακριβώς αυτή τη διάσταση , είναι πιο σφιχτό και απαιτητικό απο το ΜΤ07 αλλά έχει και βελτιώσεις για να το υποστηρίξει
    σε φρένα, ανάρτηση και σκελετό. Το μοτέρ είναι γνωστή αξία, πάρα πολύ καλό. Αν είσαι τύπος των αριθμών και καφετέριας (δεν κρίνω) , δεν είναι φαίνεται να είναι
    καλή επιλογή το 7άρι.
    Για το RS660, πολύ νόστιμο , φανταστικός ήχος , ηλεκτρονικά , ακριβό όμως ξεκάθαρα , σε δυναμομετρήσεις και σε αίσθηση βγαίνει λίγο πιο κούφιο στις μεσαίες
    για να δώσει στις ψηλές (όλα μαζί δε γίνονται αν και το καινούργιο Hornet με παραπάνω κυβικά βέβαια, είναι κοντά στο να πείσει). Επίσης στα πρώτα έπαιξαν κάτι θεματάκια, ελπίζω να τα έχουν λύσει αυτά.

    Απο αυτά, θα ήμουν μεταξύ RS660 και R7 , παρά το κόστος του Απρίλια γιατί για μένα μετράει ο ήχος, η αίσθηση και η διασκέδαση σε λογικές ταχύτητες σε δημόσιο δρόμο.
    Αν μπαίνεις πίστα , θα μπορείς να ξεζουμίσεις το κάθε ένα , όπου και πάλι φαίνονται καλές επιλογές με τις ιδιαιτερότητες τους.

Παρόμοια θέματα

  1. Θα σας πονάει η κοιλιά απ τα γέλια!
    από sapila racing στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2011, 17:28
  2. Ποιό από τα τρία κράνη;
    από driver4 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 23:31
  3. Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2009, 02:21
  4. Ποιο θα διαλεγατε????
    από mars696 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2009, 09:24
  5. Κ2? ποιο απ'τα 2???
    από h_m_akis στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2006, 18:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF