Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 143

Θέμα: Το δίλημμα των 9000 ευρώ

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Η Μότο είναι προσωπική υπόθεση, καλύτερα να το απαντήσεις εσυ το δίλλημα ειδικά για την περιπτωση σου που έχεις περάσει από ένα σωρό premium κατασκευές.

    Ετσι οπως το θέτεις η λογική λέει ότι αν μπορεις / θελεοσ και έχεις την οικονομική δυνατότητα να αλλαζεισ εύκολα μοτοσυκλέτα πηγαίνε και στο cfmoto. Για την εμπειρία και την ποικιλία.

    Για μεταχειρισμένο, βάζοντας τις ευκολίες των ηλεκτρονικών μέσα, περιορίζεσαι σε μεταχειρισμένο του λίτρου όχι μικρότερο και όχι παλαιότερο από 3 ετών



    Καλη φαση για την περίσταση θα ήταν να δεις την περίπτωση χρόνιας μίσθωσης (leasing) όπου γλιτώνεις τα μεγάλα κεφάλαια κανεις την πλάκα σου και το επιστρέφεις με την λήξη του συμβολαίου. Ξέρω ότι η Benelli έχει μπει σε τετοια προγράμματα. Ενδέχεται να υπάρχουν και άλλες εταιρείες.


    Ο καθένας μας έχει διαφορετική συμπεριφορά πάνω σε αυτό.
    Εγώ για παράδειγμα επειδή δένομαι και δύσκολα αποχωρίζομαι έχω το φετίχ να πάω σε παραδοσιακό κατασκευαστή, αυτό που μπορω να αγοράσω ε; Και συμβιβάζομαι ακόμη και με μικρές κατηγορίες. Μπραφ, χωρίς δάνεια και τετοια..
    Σίγουρα κανέις δεν μπορεί να απαντήσει για μένα, οι γνώμες όμως είναι ευπρόσδεκτες!

    To Leasing δεν μου κανεί, είναι πεταμένα λεφτά κατά την γνώμη μου. Με μια σωστή αγορά μτχ μπορείς να χάσεις ελάχιστα χρήματα στην πώληση.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Πολύ δύσκολη απόφαση να κανεις τέτοιου είδους downsizing. Λέω δύσκολο, γιατί απ ό,τι καταλαβαίνω απ τα λεγόμενα, δεν το υπαγορεύουν οι συνθήκες ζωής σου, αλλά μάλλον, η ανάγκη δοκιμής μιας άλλης φιλοσοφίας.

    Δεδομένου, ότι έχεις αλλάξει πολλές μοτοσικλέτες premium κατηγορίας, θεωρώ ένα cf moto, θα σε καλύψει για κανα 3μηνο-4μηνο, μέχρι δλδ να φύγει ο ενθουσιασμός του Καινούργιου.

    Τα πράγματα, σαφώς, θα ήταν διαφορετικά, αν ο λόγος που κοιτάζεις να κατέβεις κατηγορία, ήταν πιο ουσιώδης, πχ αλλαγή οικονομικής κατάσταση, αλλαγή προτεραιοτήτων κ.ο.κ...
    Ναι, δεν έχεις άδικο.
    Σίγουρα, το να κατέβω σε αξία δικύκλου σημαίνει ότι θα υπάρχουν διαθέσιμα κάποια έξτρα χρήματα για οτιδήποτε και αυτό είναι ένα μικρό μπόνους. Πιο σημαντικό όμως είναι αυτό που όμορφα περιέγραψες ως "(ανάγκη) δοκιμής μιας άλλης φιλοσοφίας", είναι κάτι που σκέφτομαι σαν εναλλακτική εδώ και καιρό.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  3. #33
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Για μπενελλι τυχαία βρέθηκα με έναν φίλο στον εισαγωγέα που τον έχουμε εδω πάνω σαλονικα, στην κουβέντα με τον πωλητή αυτός μου υπέδειξε μοντέλα που είχαν δεσμευτεί από κατόχους με πρόγραμμα μίσθωσης. Τώρα τι; και πως; και ποσό; Δε ρώτησα αλλά επειδη προς τα εκεί οδηγούμαστε (κατάργηση της ιδιοκτησίας), ενδέχεται για κάποιον που μπορεί να τον συμφέρει.

    Τώρα αν το τούμπανο gs1250 η μίσθωση του βγαίνει στον θεό επειδή κοστίζει 28k είναι θέμα προς οικονομοτεχνική ανάλυση

    Παίζει όμως να υπάρχουν και εταιρείες πιο «λαϊκης» βάσης που να μπαίνουν στα προγράμματα όπως η cfmoto, δεν ξέρω, just suggesting.

  4. #34
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Ούτε καν 9...στα 7900 ...
    Σίδερα όλα είναι και όταν τα οδηγείς όλα,έχεις και ολοκληρωμένη άποψη..τι σου κάνει,τι όχι κτλπ..
    Η cf moto είναι φως φανάρι ότι ήρθε να μείνει,δεν τη βάζουν τυχαία μαγαζιά μέσα που πουλάνε και πάνω ράφι μοντέλα..

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...to-800mt-sport

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    Ούτε καν 9...στα 7900 ...
    Σίδερα όλα είναι και όταν τα οδηγείς όλα,έχεις και ολοκληρωμένη άποψη..τι σου κάνει,τι όχι κτλπ..
    Η cf moto είναι φως φανάρι ότι ήρθε να μείνει,δεν τη βάζουν τυχαία μαγαζιά μέσα που πουλάνε και πάνω ράφι μοντέλα..

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...to-800mt-sport
    To έχω δει, εντύπωση μου κάνει που δεν φεύγει σε αυτά τα χρήματα. Βέβαια, το πακέτο του 800 είναι δελεαστικό με όλα τα έξτρα που το "απλό" sport δεν έχει, ίσως αυτός είναι και ο λόγος.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  6. #36
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    To έχω δει, εντύπωση μου κάνει που δεν φεύγει σε αυτά τα χρήματα. Βέβαια, το πακέτο του 800 είναι δελεαστικό με όλα τα έξτρα που το "απλό" sport δεν έχει, ίσως αυτός είναι και ο λόγος.
    9 στα 10 που πουλιουνται ειναι ακτινωτα,εχει βαση αυτο που λες
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Ίσως επειδή υπάρχει και καινούριο στα 8690 δεν φεύγει το συγκεκριμένο, πχ εδώ:

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...to-800mt-sport

  8. #38
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Ίσως επειδή υπάρχει και καινούριο στα 8690 δεν φεύγει το συγκεκριμένο, πχ εδώ:

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...to-800mt-sport
    παιζει αυτο,8990 ειναι η <επισημη>τιμη για το sport....
    βεβαια,το ακτινωτο εχει παραπανω αυτα
    • QuickShifter Up & Down
    • Stabilizer τιμονιού
    • Σύστημα Ελέγχου Πίεσης Ελαστικών
    • Θερμαινόμενη Σέλλα οδηγού
    • Θερμαινόμενες χειρολαβές
    • Χούφτες προστασίας
    • Κεντρικό Σταντ
    • Προστατευτικές ποδιές από Αλουμίνιο και HDPE και τιμη <επισημη> τα 10390
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος

    Και μια προσωπική υποσημείωση:
    Έχοντας την τυχή τα τελευταία χρόνια να αποκτήσω αρκετές premium μοτοσυκλέτες (Multi 1200S, S1000XR, SD1290GT, 1290SAS) έχω καταλήξει πως οι τρομερές δυνατότητες στην απόδοση αυτών των μοτοσυκλετών είναι χρήσιμη λίγες φορές και μένει μόνο η ικανοποίηση της κατοχής τους, το "niche" της υπόθεσης. Εξαιρούνται τα ηλεκτρονικά που περιέγραψα παραπάνω και που είναι πραγματικές ευκολίες χρήσης.
    Από την στιγμή που αυτά είναι διαθέσιμα σε πιο οικονομικά μηχανάκια, θέλω να πιστεύω πως μια τέτοια "υποβάθμιση" δεν θα με χάλαγε, τουλάχιστον για λίγο καιρό.

    Εσείς τι λέτε?

    Συμφωνώ. Σε πραγματικές συνθήκες παρεϊστικης βόλτας πόσες φορές θα εκμεταλλευτείς το γκάζι και τα υπόλοιπα των ''μεγάλων''? Το ερώτημα είναι όμως, τα ηλεκτρονικά των μικρότερων μοτοσυκλετών δουλεύουν το ίδιο καλά? Των κινέζικων? Όλα τα υπόλοιπα? Ψεκασμός? Ποιότητα κύλισης? Οικονομία? Το ΜΤ800 πόσο λιγότερο θα κάψει? Δεν το λες και μη πιεσμένο το μοτεράκι.





    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα κανέις δεν μπορεί να απαντήσει για μένα, οι γνώμες όμως είναι ευπρόσδεκτες!

    To Leasing δεν μου κανεί, είναι πεταμένα λεφτά κατά την γνώμη μου. Με μια σωστή αγορά μτχ μπορείς να χάσεις ελάχιστα χρήματα στην πώληση.

    Είναι όμως μια κινέζικη μοτοσυκλέτα μια σωστή αγορά από άποψη μεταπώλησης? Δύσκολο το βλέπω στην παρούσα φάση. Ένα Tracer 900 σίγουρα είναι όπως σωστά είπε ο Βασίλης. Όμως από ότι είπες το είχες και δεν σου είπε κάτι. Ένα άλλο ερώτημα είναι τι θα σου πει το ΜΤ800 όταν το tracer δεν σε συγκίνησε?


    Σε κάθε περίπτωση ένα σωστό τεστ ράιντ κατά προτίμηση πολύωρο, με πραγματικό ενδιαφέρον ώστε να πειστούν να στο δώσουν, ίσως σε πείσει για το αν σου κάνει.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παντως εχω την αισθηση οτι το θεμα ανοιχτηκε πιο πολυ για την κουβεντα. Εχεις ηδη αποφασισει μεσα σου οτι θες κατι καινουριο και ψαχνεις να βρεις δικαιολογιες για να πεισεις και τον εαυτο σου οτι υπαρχει καποιος ουσιαστικος λογος για την αλλαγη περα απο τον αυτοσκοπο της αλλαγης (hint: μαλλον δεν υπαρχει). Been there, done that: Θελω κατι πιο ελαφρυ, θελω κατι πιο μικρο, θελω κατι πιο δυνατο, θελω κατι που να σηκωνεται ευκολα και παει λεγοντας. Η αληθεια ηταν παντα οτι απλα ηθελα να αλλαξω γκομενα και εψαχνα να βρω κατι για να εκλογικευσω αυτην την αυθορμητη και ενστικτωδη ορμη.

    Μην κουραζεσαι αδικα, μην προσπαθεις να πεισεις κανεναν για το οτιδηποτε και πανω απ'ολα μην πας να αναλυσεις με λογικη κατι που πηγαζει απο αυθορμητισμο/ορμη/κουσουρι/οπως θες πες το. Βαλε αγγελια το ΚΤΜ και παρε αυτο που σου γυαλισε. Η λογικη μου λεει οτι η πωληση του κινεζου θα ερθει σε χρονο ρεκορ σε σχεση με τα υπολοιπα πολυ πιο ολοκληρωμενα μηχανακια που ειχες κατα καιρους. Αλλα και τι να λεει... Θα εχεις ξυσει τη φαγουρα σου και θα εχεις ακομα λιγοτερες πιθανοτητες να σου βγαλει κατι σε τοσο μικρο διαστημα.

  11. #41
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Μετα απο αυτα που καβαλουσες πως θα πας σε MT800...?
    Δηλαδη προσπαθω να το αναλυσω/σκεφτω αλλα ο εγκεφαλος μου δεν το δεχεται.

    Για αρχη ξερεις τι κατηγορια θες?
    Θες παραπανω ασφαλτο η χωμα να παιζεις?
    Σε ενδιαφερει το γκαζι η συμβιβαζεσαι με 70-80-90 αλογατα?
    Ride(s) the wind of change...

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Πήγα, όχι από ανάγκη αλλά από λογική, από Multi και 990 Adv σε Α2 Honda και είμαι μια χαρά. Αν το μυαλό είναι έτοιμο τα υπόλοιπα απλά έρχονται.
    Και η προσαρμογή είναι ευκολότερη όταν είσαι πραγματικά έτοιμος για downsizing κάθε είδους.
    Στόχους να βάλεις, να κάνεις την καλύτερη επιλογή στο range που σε ενδιαφέρει και όλα καλά.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Έχω στο κρεβάτι μια ζουμερη 30 χρονη Ευρωπαία που με ξετιναζει κάθε φορά.Λεω να την αλλάξω με μια μεσοκοπη καταθλιπτικη κινέζα ,έτσι για την εμπειρία.Γιατρε μου μετά το φαγητό είπες να παίρνω τα κόκκινα χάπια;
    κουκουρουκουκου

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Έχω στο κρεβάτι μια ζουμερη 30 χρονη Ευρωπαία που με ξετιναζει κάθε φορά.Λεω να την αλλάξω με μια μεσοκοπη καταθλιπτικη κινέζα ,έτσι για την εμπειρία.Γιατρε μου μετά το φαγητό είπες να παίρνω τα κόκκινα χάπια;
    Αν συγκρίνεις μοτοσυκλέτες 30 ετών με καινούργιες με όλα τα καλούδια τους, μάλλον τα μπλε χάπια χρειάζεσαι

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Αν συγκρίνεις μοτοσυκλέτες 30 ετών με καινούργιες με όλα τα καλούδια τους, μάλλον τα μπλε χάπια χρειάζεσαι
    To δικυλινδρο αυστριακό κτήνος που οδηγεί ο άνθρωπος αλλαγή με τον κινεζικο κατιμα . Γκουρού;
    κουκουρουκουκου

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2015, 19:46
  2. Πως πάει το τραγούδι των Κατρσιμίχα;
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 10:12
  3. Το μελλον των ΜΕΚ στην μοτοσυκλετα
    από Todi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2005, 20:25
  4. το βιβλιο των μυθων
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2004, 13:42
  5. Χωρίς σεξ το 69% των Ελληνίδων!!!
    από milaber στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2004, 09:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF