Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 143

Θέμα: Το δίλημμα των 9000 ευρώ

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Σωστές όλες οι απορίες αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να απαντηθουν με ένα τεστ ράιντ, θα χρειαστεί ένα leap of faith (άλμα πίστης) αλλά και μια σωστή αγορά ώστε να περιοριστεί τυχόν χασούρα κατά την μεταπώληση. Αυτό όμως ισχύει σε κάθε αγορά, έτσι δεν έιναι?
    Το θέμα είναι ότι μια καινούργια Κινέζικη μοτοσυκλέτα αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχει μεγαλύτερη χασούρα αν πεις ότι την πουλάς σε 1-2 χρόνια. Δεν τα εμπιστεύεται ακόμα ο κόσμος για να πεις ότι το έβαλες αγγελία και έφυγε σχετικά σύντομα και σε καλά λεφτά.

    Δεν ξέρω τι άλλες μοτο κοιτάς αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θες να κάνεις στο μυαλό σου. Γιατί το 800ΜΤ δεν το λες και σοβαρή αλλαγή κατηγορίας από άποψη όγκου, οικονομίας, βάρους κλπ.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #62
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι ότι μια καινούργια Κινέζικη μοτοσυκλέτα αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχει μεγαλύτερη χασούρα αν πεις ότι την πουλάς σε 1-2 χρόνια. Δεν τα εμπιστεύεται ακόμα ο κόσμος για να πεις ότι το έβαλες αγγελία και έφυγε σχετικά σύντομα και σε καλά λεφτά.

    Δεν ξέρω τι άλλες μοτο κοιτάς αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θες να κάνεις στο μυαλό σου. Γιατί το 800ΜΤ δεν το λες και σοβαρή αλλαγή κατηγορίας από άποψη όγκου, οικονομίας, βάρους κλπ.
    Έχοντας μεσολαβήσει σε αρκετές πωλήσεις τελευταία, ένας από τους λόγους που αρκετά δεν φεύγουν άμεσα είναι γιατί με λίγα περισσότερα ο άλλος το παίρνει καινούργιο.
    Και επειδή τα χρήματα είναι 4-5-6-7-8-9 και όχι 14+ είναι ευκολότερο για κάποιον να πάρει το καινούργιο και όχι το 'καινούργιο' των 2500km.

    Αν έπαιρνα πχ το CFMOTO MT800 τώρα θα ήταν για να το κρατήσω όπως όλες τις μοτοσυκλέτες μου 4+ χρόνια.
    Τότε η 'απώλεια' από την πώληση θα είναι ελάχιστης σημασίας και με τις συνέχεια αυξανόμενες τιμές των καινούργιων ίσως και πολύ μικρή σε σχέση με κάτι περισσότερο 'επώνυμο'.


    Σε 4-5 χρόνια οι Κινέζοι κατασκευαστές θα είναι πολύ υψηλότερα τόσο σε service όσο και στην υπόληψη του κόσμου.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Έχοντας μεσολαβήσει σε αρκετές πωλήσεις τελευταία, ένας από τους λόγους που αρκετά δεν φεύγουν άμεσα είναι γιατί με λίγα περισσότερα ο άλλος το παίρνει καινούργιο.
    Και επειδή τα χρήματα είναι 4-5-6-7-8-9 και όχι 14+ είναι ευκολότερο για κάποιον να πάρει το καινούργιο και όχι το 'καινούργιο' των 2500km.

    Αν έπαιρνα πχ το CFMOTO MT800 τώρα θα ήταν για να το κρατήσω όπως όλες τις μοτοσυκλέτες μου 4+ χρόνια.
    Τότε η 'απώλεια' από την πώληση θα είναι ελάχιστης σημασίας και με τις συνέχεια αυξανόμενες τιμές των καινούργιων ίσως και πολύ μικρή σε σχέση με κάτι περισσότερο 'επώνυμο'.


    Σε 4-5 χρόνια οι Κινέζοι κατασκευαστές θα είναι πολύ υψηλότερα τόσο σε service όσο και στην υπόληψη του κόσμου.
    το ερώτημα είναι πόσο εύκολα θα πάρει κάποιος κινέζικο κάποιας ά αξίας μεταχειρισμένο και εκτός εγγύησης. Σε 4-5 χρόνια μπορεί να γίνει αυτό που λές αλλά μπορεί να συμβεί και το αντίθετο , να αρχίσουν να βγαίνουν προβλήματα αξιοπιστίας και αντοχής στο χρόνο . Δηλαδή πρώτα πρέπει να αποδείξουν τα υλικά την αντοχή τους στο χρόνο και μετά να προστεθεί πάνω σε αυτό το δεδομένο το καλό service ώστε να κρατήσουν τιμή .

  4. #64
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    το ερώτημα είναι πόσο εύκολα θα πάρει κάποιος κινέζικο κάποιας ά αξίας μεταχειρισμένο και εκτός εγγύησης. Σε 4-5 χρόνια μπορεί να γίνει αυτό που λές αλλά μπορεί να συμβεί και το αντίθετο , να αρχίσουν να βγαίνουν προβλήματα αξιοπιστίας και αντοχής στο χρόνο . Δηλαδή πρώτα πρέπει να αποδείξουν τα υλικά την αντοχή τους στο χρόνο και μετά να προστεθεί πάνω σε αυτό το δεδομένο το καλό service ώστε να κρατήσουν τιμή .
    Να στο θέσω διαφορετικά, πχ για το μεγάλο CFMOTO 800. Ότι αξιοπιστία σου δίνει ένα KTM 790 (που το νέο του 23 μοντέλο θα είναι και 100% by CFMOTO) σου την δίνει κι αυτό. Και σε σημεία ίσως είναι και καλύτερο.
    Θα είναι η κορυφαία αξιοπιστία πχ ενός Honda? Όχι, αλλά δεν θα παρουσιάσει και τίποτα παραπάνω. Και ποιος κατασκευαστής δεν έχει κάποια έστω προβλήματα στις μέρες μας;

    Υπάρχουν ταξιδιώτες και δοκιμαστές που ήδη έχουν γράψει εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα. Μια σοβαρή βιομηχανία δεν περιμένει τους πελάτες της για να κάνει εξέλιξη ποιότητας.
    Εδώ είμαστε και θα τα δούμε σε λίγα χρόνια.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    υποθετικά όλα αυτά , η ΚΤΜ έχει λόγο που έχει 2 μοντέλα , ένα made in china και ένα made in austria και η αξιοπιστία δεν είναι το δυνατότερο της ατού .

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Είναι και λίγο περίεργη η συγκυρία για τους Κινέζους . Δηλαδή επιχειρούν μπάσιμο σε πολλές κατηγορίες με πολλά μοντέλα και πολλούς κινητήρες ενώ το πράγμα πάει προς τις μπαταρίες. Θα επενδύσουν τόσα λεφτά για περιορισμένο χρονικό ορίζοντα;; Εκτός αν πια στις μηχανές αργήσει τόσο πολύ το πράγμα ή στηρίζονται την εξέλιξη των αυτοκινήτων οπού εκεί όντως στα ηλεκτρικά έχουν προβάδισμα.

  7. #67
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαίνω αυτή την εμμονικη πλεον προσπαθεια να θέτεις τον εαυτό σου "απέναντι" .
    Και επίσης την ανάγκη σου να έχεις παντα εριστικό υφος. Γιατί ρε φίλε;
    Λεφτά σου ζητήσανε; δε σου κάνει το τι απαντήσεις δίνονται; γράψε την όποια γνώμη σου και άσε τους άλλους στην δική τους.
    Τόσο ισχυρογνωμονας που θα "μας" πεισεις "όλους" για το δίκιο σου;
    Και αντε να δεχτούμε ότι μπορεί και να έχεις δίκιο. Πιστευεις αυτός είναι ο κατάλληλος τρόπος να το επικοινωνείς;

    Δε μ'αρέσει να νουθετω κανέναν αλλά εσυ ρε παιχτη φλερτάρεις μόνιμα με την ένταση, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει λόγος.
    Ποιος ο λόγος αμα χαλιεσαι;
    Πραγματικά θέλω να απαντήσω, αλλά δεν προλαβαίνω τώρα. Την τρίτη μάλλον.

  8. #68
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαίνω αυτή την εμμονικη πλεον προσπαθεια να θέτεις τον εαυτό σου "απέναντι" .
    Και επίσης την ανάγκη σου να έχεις παντα εριστικό υφος. Γιατί ρε φίλε;
    Λεφτά σου ζητήσανε; δε σου κάνει το τι απαντήσεις δίνονται; γράψε την όποια γνώμη σου και άσε τους άλλους στην δική τους.
    Τόσο ισχυρογνωμονας που θα "μας" πεισεις "όλους" για το δίκιο σου;
    Και αντε να δεχτούμε ότι μπορεί και να έχεις δίκιο. Πιστευεις αυτός είναι ο κατάλληλος τρόπος να το επικοινωνείς;

    Δε μ'αρέσει να νουθετω κανέναν αλλά εσυ ρε παιχτη φλερτάρεις μόνιμα με την ένταση, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει λόγος.
    Ποιος ο λόγος αμα χαλιεσαι;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά θέλω να απαντήσω, αλλά δεν προλαβαίνω τώρα. Την τρίτη μάλλον.
    Eδω υπαρχει ενας ερωτας μεγαλος.
    Love is in the air.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #69
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Εγώ νομίζω είναι πιο απλά τα πράγματα.
    Με το ΜΤ800 θα κάνεις τα πάντα σαν μοτοσυκλετιστής άνετα και όμορφα.Δεν δείχνει και κανένα για συνταξιούχους,τραβάει.
    Απλά δεν θα καβαλάς/νιώθεις/βλέπεις* Ducati ή ΚΤΜ πχ αν με καταλαβαίνεις :wave2
    Αν το επέλεγα στην τιμή του θα προσπαθούσα να το πάρω καινούργιο,το θεωρώ πιο τίμια επιλογή από άλλα made in asia με τιμή made in EU.
    porca miseria.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Γιωργο, τα δικυκλα τα εχεις και για καθημερινη μετακινηση? Και αν ναι που, Αθηνα? Η εχεις γαΐδαρακο για τα καθημερινα? Νομιζω στο κεφαλι σου ειναι πιο ξεκαθαρα παντως τα πραγματα απο οτι ισως περνανε στο πληκτρολογιο.

    Εχεις δοκιμασει το κινεζακι εστω και σε test ride, δεν εχεις "πραγματικο" λογο για την αλλαγη ουτε αναγκαζεσαι απο συνθηκες, εχεις παιξει το παιχνιδι αρκετες φορες με τις αλλαγες οποτε ξερεις τα της αγορας, μπορεις αμεσα και χωρις θεματα να διορθωσεις "λαθος", οποτε εγω σαν επομενο βημα, να σου πω την αληθεια περιμενω να μας το παρουσιασεις..
    Για Αθήνα έχω σκούτερ, η μοτοσυκλέτα είναι καθαρά για αναψυχή. Θα δούμε πως θα εξελιχθεί το θέμα, προς το παρόν ευχαριστιέμαι τα θηρία
    Για να είμαι πάντως ειλικρινής, εκπλήσσομαι με τον εαυτό μου πως το 800ΜΤ μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον και με κάνει να το σκέφτομαι σαν μια φθηνότερη εναλλακτική.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι ότι μια καινούργια Κινέζικη μοτοσυκλέτα αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχει μεγαλύτερη χασούρα αν πεις ότι την πουλάς σε 1-2 χρόνια. Δεν τα εμπιστεύεται ακόμα ο κόσμος για να πεις ότι το έβαλες αγγελία και έφυγε σχετικά σύντομα και σε καλά λεφτά.

    Δεν ξέρω τι άλλες μοτο κοιτάς αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θες να κάνεις στο μυαλό σου. Γιατί το 800ΜΤ δεν το λες και σοβαρή αλλαγή κατηγορίας από άποψη όγκου, οικονομίας, βάρους κλπ.

    Καταρχήν, δεν σκέφτομαι την αγορά καινούργιου. Άρα μεγάλο μέρος της χασούρας θα "φάει" ο προηγούμενος, το όποιο δικό μου θα είναι διαχειρίσιμο ελπίζω σε ότι κι αν επιλέξω. Επίσης, δεν γράφω για αλλαγή κατηγορίας αλλά για ενδεχόμενο downsize χωρίς να χάσω κάποιες ευκολίες. Η κατηγορία ονοφ/ψηλό στρητ έχω καταλήξει ότι είναι αυτή που μου ταιριάζει στη παρούσα φάση και άρα εκεί κοιτάω.

    Βάσει του παραπάνω συλλογισμού λοιπόν βλέπω τις επιλογές μου και εκεί μπαίνει και το CF MOTO στην εξίσωση, δηλαδή αν αξίζει περισσότερο σαν αγορά σε σχέση όχι με το 1290 αλλά με τα αντίστοιχης αξίας "μεσαία" μηχανάκια (MTS 950, Tracer 900, Tiger sport κτλ) που κινούνται στα ίδια περίπου χρήματα σαν μεταχειρισμένα. Δεν ψάχνω τον άξιο αντικαταστάτη του ΚΤΜ αλλά τι θα μπορούσα να πάρω σε περίπτωση που θέλω να κατέβω σε χρήματα, σε επιδόσεις χωρίς να μου λείψουν κάποιες ευκολίες χρήσης. Τώρα αν μου λείψουν όσα μου έδιναν τα μεγάλα, γυρνάω πίσω. Αν όχι, κρατάω τα λεφτάκια μου, τα δίνω για άλλο μηχανάκι, για άλλο χόμπυ κτλ.

    Τελικά, μέσα από την κουβέντα συνειδητοποιώ ότι και το οικονομικό παίζει ρόλο στις σκέψεις μου, όχι τόσο στο ότι έχω κάποια ανάγκη για χρήματα σήμερα αλλά στο αν αυτά τα χρήματα δικαιολογούν την ευχαρίστηση που παίρνω από την μοτοσυκλέτα. Τις ωραιότερες βόλτες μου τις θυμάμαι όχι για το ότι είχα το τρομερό γκάζι, τα απίστευτα κρατήματα αλλά για τα μέρη που είδα και επισκέφτηκα και με τις παρέες που έκατσα. Μπορώ να διαθέσω τα χρήματα για ένα μεγάλο μηχανάκι αλλά μήπως και με λιγότερα χρήματα θα περνάω το ίδιο όμορφα? Ίσως αυτό να είναι και το τεστ που τελικά σκέφτομαι να κάνω.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  11. #71
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Από την στιγμή που έχεις ξεπεράσει την κατάσταση που το όχημα γίνεται αντικείμενο fetish λόγο του ονόματος,της κληρονομιάς και αυτού που είναι σαν κατασκευή
    και σε ενδιαφέρει ο καθαρός μοτοσυκλετισμός -αναφέρεις βόλτες με φίλους,τοπία- τότε σίγουρα θα πάρεις την ευχαρίστηση που θέλεις .
    Περάσαν και τόσα εργαλεία από τα χέρια σου,την έκανες την κ@@λα σου κατά κάποιο τρόπο
    porca miseria.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Το οτι 2 εταιρειες προσφέρουν τα ιδια ηλεκτρονικα τσιτσιμπλικια δε σημαινει οτι ειναι και της ίδιας ποότητας.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Από την στιγμή που έχεις ξεπεράσει την κατάσταση που το όχημα γίνεται αντικείμενο fetish λόγο του ονόματος,της κληρονομιάς και αυτού που είναι σαν κατασκευή
    και σε ενδιαφέρει ο καθαρός μοτοσυκλετισμός -αναφέρεις βόλτες με φίλους,τοπία- τότε σίγουρα θα πάρεις την ευχαρίστηση που θέλεις .
    Περάσαν και τόσα εργαλεία από τα χέρια σου,την έκανες την κ@@λα σου κατά κάποιο τρόπο

    Βασικά αυτό ακριβώς ετοιμαζόμουν να του γράψω. Βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο και το σκέφτεται πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου. Οτιδήποτε και αν αγοράσει τελικά, ακόμα και να μη βγει η σούπερ αγορά, βαδίζει στο απλό μονοπάτι που θα τον βγάλει σε εγγυημένη θέα (για να μιλήσω και λίγο με ορειβατικούς όρους )
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Τις ωραιότερες βόλτες μου τις θυμάμαι όχι για το ότι είχα το τρομερό γκάζι, τα απίστευτα κρατήματα αλλά για τα μέρη που είδα και επισκέφτηκα και με τις παρέες που έκατσα. Μπορώ να διαθέσω τα χρήματα για ένα μεγάλο μηχανάκι αλλά μήπως και με λιγότερα χρήματα θα περνάω το ίδιο όμορφα? Ίσως αυτό να είναι και το τεστ που τελικά σκέφτομαι να κάνω.
    Τελικα πιστευω οτι πιθανα δεν εισαι και τοσο παθιασμενος με την μοτοσυκλετα σαν χομπυ και μαλλον απο σποντα αντλεις ευχαριστηση απο αυτην.Εγω προσωπικα παιρνω παραδειγμα τον εαυτο μου καθως μου συμβαινουν τα αντιθετα απο εσενα πραγματα '' Τις ωραιότερες βόλτες μου τις θυμάμαι για το ότι είχα το τρομερό γκάζι, τα απίστευτα κρατήματα και οχι τα μέρη που είδα και επισκέφτηκα και τις παρέες που έκατσα.'' Συγκεκριμενα προσεχω δευτερευοντως προσωπα και τοπια και προτευοντως καταγραφω οδηγικες εντυπωσεις.Και αυτο μου συμβαινει τα τελευταια 40 χρονια.Μυριζω -ακουω-αισθανομαι,αισθηση και ηχο κινητηρα ,ηδονιζομαι απο συγκεκριμενες διτροχες καλονες και νοιωθω τρελη χαρα να ντυνω και να στολιζω οτι εχω .Εχθες το βραδυ την καληνυχτισα σχεδον σαν παιδι μου και κοιταξα τις αδελφες της εαν ειναι καλα σκεπασμενες για να μην σκονιζονται.Ποτε δεν θα σκευτομουν μετα απο τοση αφιερωση που της δειχνω ,να την πουλησω για κατι κατωτερο της για να επωφεληθω απο το οποιο οικονομικο κερδος,εκτος εαν δεν ειχα να φαω.Η αγαπη για την μοτοσυκλετα ,ειναι υπερβολη και παρορμητισμος ,ειδικα εαν δεν εχεις το τευτερι της οικονομικης αναγκης για τροχοπεδη. Το 1290 gt ειναι η απωθημενη μου καυλα και μεχρι προσφατα το κοιταζα επισταμενα για το επομενο μου και θεωρω τελειως κουφη επιλογη το cf 800 αντι αυτου και ειδικα οταν δεν εχεις οπως λες οικονομικο θεμα.Γνωμη μου καντο ενα μεγαλο τεστ πρωτα και εαν συνεχισεις τις σκεψεις σου χτυπα ενα fortza 750 να σε καλυπτει σε ολα και για παντα.
    κουκουρουκουκου

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Από την στιγμή που έχεις ξεπεράσει την κατάσταση που το όχημα γίνεται αντικείμενο fetish λόγο του ονόματος,της κληρονομιάς και αυτού που είναι σαν κατασκευή
    και σε ενδιαφέρει ο καθαρός μοτοσυκλετισμός -αναφέρεις βόλτες με φίλους,τοπία- τότε σίγουρα θα πάρεις την ευχαρίστηση που θέλεις .
    Περάσαν και τόσα εργαλεία από τα χέρια σου,την έκανες την κ@@λα σου κατά κάποιο τρόπο
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Βασικά αυτό ακριβώς ετοιμαζόμουν να του γράψω. Βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο και το σκέφτεται πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου. Οτιδήποτε και αν αγοράσει τελικά, ακόμα και να μη βγει η σούπερ αγορά, βαδίζει στο απλό μονοπάτι που θα τον βγάλει σε εγγυημένη θέα (για να μιλήσω και λίγο με ορειβατικούς όρους )
    Ναι μεν, αλλά ΟΚ δεν έγινα και ο Ρόμπερτ Πίρσιγκ να ταξιδεύω και να αναζητώ το νόημα της ζωής. Με ιντριγκάρει ακόμα μια καλή μοτοσυκλέτα, ένα ιδιαίτερο μοντέλο και μεγάλο μέρος της όλης εμπειρίας κατοχής μοτοσυκλέτας είναι να την βλέπω, να την γουστάρω. Υπάρχουν μηχανάκια που στο κάνουν αυτό με 5000ε , με 15000ε και με 35000ε. Κάπου λοιπόν ψάχνω την χρυσή τομή

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Τελικα πιστευω οτι πιθανα δεν εισαι και τοσο παθιασμενος με την μοτοσυκλετα σαν χομπυ και μαλλον απο σποντα αντλεις ευχαριστηση απο αυτην.Εγω προσωπικα παιρνω παραδειγμα τον εαυτο μου καθως μου συμβαινουν τα αντιθετα απο εσενα πραγματα '' Τις ωραιότερες βόλτες μου τις θυμάμαι για το ότι είχα το τρομερό γκάζι, τα απίστευτα κρατήματα και οχι τα μέρη που είδα και επισκέφτηκα και τις παρέες που έκατσα.'' Συγκεκριμενα προσεχω δευτερευοντως προσωπα και τοπια και προτευοντως καταγραφω οδηγικες εντυπωσεις.Και αυτο μου συμβαινει τα τελευταια 40 χρονια.Μυριζω -ακουω-αισθανομαι,αισθηση και ηχο κινητηρα ,ηδονιζομαι απο συγκεκριμενες διτροχες καλονες και νοιωθω τρελη χαρα να ντυνω και να στολιζω οτι εχω .Εχθες το βραδυ την καληνυχτισα σχεδον σαν παιδι μου και κοιταξα τις αδελφες της εαν ειναι καλα σκεπασμενες για να μην σκονιζονται.Ποτε δεν θα σκευτομουν μετα απο τοση αφιερωση που της δειχνω ,να την πουλησω για κατι κατωτερο της για να επωφεληθω απο το οποιο οικονομικο κερδος,εκτος εαν δεν ειχα να φαω.Η αγαπη για την μοτοσυκλετα ,ειναι υπερβολη και παρορμητισμος ,ειδικα εαν δεν εχεις το τευτερι της οικονομικης αναγκης για τροχοπεδη. Το 1290 gt ειναι η απωθημενη μου καυλα και μεχρι προσφατα το κοιταζα επισταμενα για το επομενο μου και θεωρω τελειως κουφη επιλογη το cf 800 αντι αυτου και ειδικα οταν δεν εχεις οπως λες οικονομικο θεμα.Γνωμη μου καντο ενα μεγαλο τεστ πρωτα και εαν συνεχισεις τις σκεψεις σου χτυπα ενα fortza 750 να σε καλυπτει σε ολα και για παντα.
    Ενώ ξέρω ότι δεν έγραψες με σκοπό να προσβάλεις, το σχόλιο σου ότι "πιθανα δεν εισαι και τοσο παθιασμενος με την μοτοσυκλετα σαν χομπυ και μαλλον απο σποντα αντλεις ευχαριστηση απο αυτην" με χάλασε. Χτυπήσες μια ευαίσθητη χορδή μου καθώς πίστέυω ότι είμαι καταρχήν μοτοσυκλετιστής από αγάπη και πάθος για τα δίκυκλα και δευτερόντως για οτιδήποτε άλλο. Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να τις προσωποποιήσω, να τους δώσω υπόσταση και συναίσθημα πέρα από αυτό που τους αναλογεί, κατά την γνώμη μου πάντα. Προφανώς όμως εσύ το βλέπεις διαφορετικά και δεν είναι κακό.

    Όχι όμως και "χτυπα ενα fortza 750 να σε καλυπτει σε ολα και για παντα", κάπου ώπα δηλαδή...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2015, 18:46
  2. Πως πάει το τραγούδι των Κατρσιμίχα;
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 09:12
  3. Το μελλον των ΜΕΚ στην μοτοσυκλετα
    από Todi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2005, 19:25
  4. το βιβλιο των μυθων
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2004, 12:42
  5. Χωρίς σεξ το 69% των Ελληνίδων!!!
    από milaber στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2004, 08:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF