Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 143

Θέμα: Το δίλημμα των 9000 ευρώ

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Τελικά, μέσα από την κουβέντα συνειδητοποιώ ότι και το οικονομικό παίζει ρόλο στις σκέψεις μου, όχι τόσο στο ότι έχω κάποια ανάγκη για χρήματα σήμερα αλλά στο αν αυτά τα χρήματα δικαιολογούν την ευχαρίστηση που παίρνω από την μοτοσυκλέτα. Τις ωραιότερες βόλτες μου τις θυμάμαι όχι για το ότι είχα το τρομερό γκάζι, τα απίστευτα κρατήματα αλλά για τα μέρη που είδα και επισκέφτηκα και με τις παρέες που έκατσα. Μπορώ να διαθέσω τα χρήματα για ένα μεγάλο μηχανάκι αλλά μήπως και με λιγότερα χρήματα θα περνάω το ίδιο όμορφα? Ίσως αυτό να είναι και το τεστ που τελικά σκέφτομαι να κάνω.
    Ok κάπου αρχίζω να καταλαβαίνω καλύτερα τι εννοείς.
    Προσδιορίζεις τις ανάγκες σου και ψάχνεις το καταλληλότερο προϊόν για να τις ικανοποιήσεις.
    Αυτό είναι και το σωστό κατά τη γνώμη μου.
    Καί φυσικά το καλύτερο μεγαλύτερο γρηγορότερο δεν χωράει σε όλες τις χρήσεις ειδικά στην χώρα μας.
    Δηλαδή για να πώ την αλήθεια δεν ξέρω ακριβώς τι μπορεί να χρειάζονται 150 άλογα στην Ελλάδα αλλά οκ
    πάντα υπάρχουν οι ατέλειωτες σούζες και τα παντηλίκια για να δικαιολογήσουν την ύπαρξή τους.
    Βέβαια με αυτά συνήθως πάνε και οι ανάλογες αναρτήσεις πλαίσια γεωμετρίες φρένα που χρειάζονται σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις
    και σε ΟΛΕΣ τις μοτοσυκλέτες και είναι κάτι που πρέπει να εξετάσεις.
    Θέλω να πω ότι στο σκεπτικό σου ενδεχομένως να θεωρείς δεδομένα μερικά πράγματα που έχεις στις μοτο των 20κ
    και περίπου σίγουρα δεν υπάρχουν στην κατηγορία 9κ (αίσθηση, feedback)
    Δεν πληρώνεις μόνο γκάζια gadget και μόστρα (νομίζω, δεδομένου ότι δεν σκοπεύω να δώσω τόσο χρήμα για μοτοσυκλέτα).

  2. #92
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Ψηλέ μου να σου πω και εγώ την γνώμη μου, Αφού έχει ξεπεράσει πλέον τις εφτά σελίδες το θέμα σου, έχεις πάρει πολλές και ωραίες απαντήσεις να σου δώσω και τα δυο cents μου.
    Οι τελευταίες σου μοτοσυκλέτες ηταν από το από πάνω ράφι, δε μιλάω μόνο από οικονομικής άποψης αλλά περισσότερο από οδηγικής. Αυτό που περισσότερο ψάχνεις αυτή τη στιγμή είναι ένα γενικό Reset. Τι εννοώ, ψάχνεις ένα σημείο αφετηρίας και να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου, και χώρο, για τις επόμενες. Στην πραγματικότητα θεωρώ πως θελεις να πειραματιστείς με το 800, να δεις αν τελικά τα εννιά χιλιάρικα σε καλύπτουν,και στην τελική αν δε σε καλύψουν να συνεχίσεις την αναζήτησή σου προς την Ιθάκη.

    Why not. Δοκίμασε το, τι έχεις να χάσεις δυο τρεις χιλιάδες που θα μπορούσες να τις χάσεις από οποιαδήποτε αγορά έκανες αυτή τη στιγμή;

    Μπορεί το 800 να σε ξε κουνήσει και να κάνεις ακόμα περισσότερες βόλτες μόνο και μόνο για να αποδείξεις αν όντως είναι καλύτερο ή ότι δεν είναι. Στην περίπτωση σου μόνο θετικό είναι.

  3. #93
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Επειδη λογω αφραγκιας ποτε μου δεν ψωνισα απ το ''πανω ραφι'' παντα ειχα μηχανακια μετριου ''οδηγικου'' αναστηματος,-αν καταλαβαινετε τι εννοω,που ομως παντα τα εφτανα σχεδον στα ορια τους,που συνηθως λογω μετριοτητος τα εφτανα.
    Νομιζω λοιπον οτι θα ειναι μια καλη ευκαιρια για σενα,που παντα οδηγουσες τις κορυφες,να παρεις ενα ''κατωτερο'' μηχανακι,και να εχεις την ικανοποιηση οτι καταφερες να το ξεπερασεις.(Με ασφαλεια παντα).
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ειναι πραγματικα αστειο να υπαρχουν τσακωμοι για μηχανακια τη στιγμη που τα κριτηρια του καθενος ειναι τοσο διαφορετικα
    εγω πχ δεν θελω με τπτ να ειμαι σκλαβος των πραγματων οποτε δεν θα επαιρνα ποτε κατι σουπερ ντουπερ πανακριβο
    οποτε το μηχανακι που χαιρομαι εγω καθε μερα αλλος δεν το καβαλαει ουτε μεχρι το περιπτερο
    και το αντιστροφο βεβαιως....

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ειναι πραγματικα αστειο να υπαρχουν τσακωμοι για μηχανακια τη στιγμη που τα κριτηρια του καθενος ειναι τοσο διαφορετικα
    εγω πχ δεν θελω με τπτ να ειμαι σκλαβος των πραγματων οποτε δεν θα επαιρνα ποτε κατι σουπερ ντουπερ πανακριβο
    οποτε το μηχανακι που χαιρομαι εγω καθε μερα αλλος δεν το καβαλαει ουτε μεχρι το περιπτερο
    και το αντιστροφο βεβαιως....
    Οχι μωρε ,κανεις δεν τσακωθηκε με κανεναν. Απλα προσπαθεια αναλυσης για το ποιες ειναι οι σκεψεις που μπορουν να σε ωθησουν στα καλα καθουμενα και χωρις κανενα προβλημα στις δυσεξηγητες για το μυαλο μου συνθηκες να μετακινηθεις απο αριστερα προς τα δεξια Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230318_135907.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	57,1 KB 
ID:	442084

    Endo με ταξι,που λεει και ο φιλος μου ο Τρελεγκονος ,αγνοια εμπειριας χρησης για να σου δημιουργηθει περιεργεια πως θα ειναι ενα downsizing σε μικροτερα μηχανακια δεν ειναι λογικο οτι υπαρχει ,καθως ολοι μας απο μικρα εχουμε ξεκινησει και μαθει πρωτου καταληξουμε στα μεγαλα.Οποιος μπορεσει να μου εξηγησει το απολυτο downsize της εικονας εχει δωρεαν ναρκωτικα.
    κουκουρουκουκου

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    η εξηγηση που καταλαβαινω εγω απο τον δημιουργο του θεματος ειναι η αδυναμια καλυψης εξοδων χρησης και συντηρησης της premium κατασκευης
    ξερεις ποσοι τα τελευταια χρονια πηγαν αναγκαστικα απο καγιεν σε clio κι απο ss σε σκουτερ;

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η εξηγηση που καταλαβαινω εγω απο τον δημιουργο του θεματος ειναι η αδυναμια καλυψης εξοδων χρησης και συντηρησης της premium κατασκευης
    ξερεις ποσοι τα τελευταια χρονια πηγαν αναγκαστικα απο καγιεν σε clio κι απο ss σε σκουτερ;
    Εαν δεν εχω καταλαβει καλα και ισχυει αδυναμια καλυψης εξοδων χρησης τοτε παω πασο.Αλλα αυτες οι απαντησεις με μπερδεψαν εξ αρχης.https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3159874
    κουκουρουκουκου

  8. #98
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Οχι μωρε ,κανεις δεν τσακωθηκε με κανεναν. Απλα προσπαθεια αναλυσης για το ποιες ειναι οι σκεψεις που μπορουν να σε ωθησουν στα καλα καθουμενα και χωρις κανενα προβλημα στις δυσεξηγητες για το μυαλο μου συνθηκες να μετακινηθεις απο αριστερα προς τα δεξια Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230318_135907.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	57,1 KB 
ID:	442084

    Endo με ταξι,που λεει και ο φιλος μου ο Τρελεγκονος ,αγνοια εμπειριας χρησης για να σου δημιουργηθει περιεργεια πως θα ειναι ενα downsizing σε μικροτερα μηχανακια δεν ειναι λογικο οτι υπαρχει ,καθως ολοι μας απο μικρα εχουμε ξεκινησει και μαθει πρωτου καταληξουμε στα μεγαλα.Οποιος μπορεσει να μου εξηγησει το απολυτο downsize της εικονας εχει δωρεαν ναρκωτικα.
    Εύκολα, όπως το έκανα κι εγώ, πριν 3 χρόνια όταν πλέον ήταν αδύνατον να συντηρώ 600αρι....
    Αλλά και τώρα, 3 χρόνια μετά, τώρα που μπορώ, πλέον "απλώνω τα ποδάρια μου μέχρι εκεί που φτάνω" και χρειάζομαι.
    Πάντως, ο δημιουργός του θέματος δεν νομίζω ότι επαφίεται στο οικονομικό του πράγματος, παρά μόνο σε "πραγματικές ανάγκες" (οι οποίες, φυσικά, διαφέρουν στον καθένα) όπου οι περισσότεροι από εμάς, κακά τα ψέματα, καταλήγουμε μεγαλώνοντας....

    Κανένα τσιγαρλίκι κερδίζω;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εύκολα, όπως το έκανα κι εγώ, πριν 3 χρόνια όταν πλέον ήταν αδύνατον να συντηρώ 600αρι....
    Αλλά και τώρα, 3 χρόνια μετά, τώρα που μπορώ, πλέον "απλώνω τα ποδάρια μου μέχρι εκεί που φτάνω" και χρειάζομαι.
    Πάντως, ο δημιουργός του θέματος δεν νομίζω ότι επαφίεται στο οικονομικό του πράγματος, παρά μόνο σε "πραγματικές ανάγκες" (οι οποίες, φυσικά, διαφέρουν στον καθένα) όπου οι περισσότεροι από εμάς, κακά τα ψέματα, καταλήγουμε μεγαλώνοντας....

    Κανένα τσιγαρλίκι κερδίζω;
    Το χρηματικο επιβαλει τα παντα δεν χωραει συζητηση.Οταν το χρημα δεν παρεμβαλεται πως οι πραγματικες αναγκες δεν καλυπτονται απο ενα μεγαλυτερο. και σε βαθμο μαλιστα να το αλλαξεις με σημαντικα κατωτερο.Δλδ τι θα πετυχεις ετσι ;
    κουκουρουκουκου

  10. #100
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Το χρηματικο επιβαλει τα παντα δεν χωραει συζητηση.Οταν το χρημα δεν παρεμβαλεται πως οι πραγματικες αναγκες δεν καλυπτονται απο ενα μεγαλυτερο. και σε βαθμο μαλιστα να το αλλαξεις με σημαντικα κατωτερο.Δλδ τι θα πετυχεις ετσι ;
    Θα σου δώσω ένα δικό μου παράδειγμα....
    Όταν πήρα το ac κόστιζε 6.500 και είχε με 200 ευρώ λιγότερα το heritage 700 γιατί δεν πήρα εκείνο; Παραπάνω κυβικά, σχεδόν 30 ίππους παραπάνω και 200 ευρώ στην τσέπη για βενζίνες.... Απλά, δεν ήθελα παραπάνω κυβικά, τα άλογα ήταν όσα χρειάζομαι για την καθημερινή μου χρήση, μου άρεσε πολύ το ac, το συνεργείο του δίπλα στο σπίτι μου.
    Όπως καταλαβαίνεις, οι παράγοντες επιλογών είναι πολλοί και διαφέρουν στον καθένα μας. Κοινώς, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Το χρηματικο επιβαλει τα παντα δεν χωραει συζητηση.Οταν το χρημα δεν παρεμβαλεται πως οι πραγματικες αναγκες δεν καλυπτονται απο ενα μεγαλυτερο. και σε βαθμο μαλιστα να το αλλαξεις με σημαντικα κατωτερο.Δλδ τι θα πετυχεις ετσι ;
    Το δυνατότερο-μεγαλύτερο δεν χωράει σε όλες τις χρήσεις, και το μικρότερο δεν είναι αναγκαστικά κατώτερο, ενδεχομένως να είναι και καλύτερο και γρηγορότερο.
    Με το "κατώτερο" βέβαια δεν πετυχαίνεις τίποτα παραπάνω, ούτε καν οικονομία στη χρήση δεν βλέπω να προκύπτει.
    Αλλά οκ φαντάζομαι όταν πλέον έχεις αγοράσει ότι 20+ υπάρχει στην πιάτσα και δεν υπάρχει κάτι άλλο να αγοράσεις αναγκαστικά πας στα χειρότερα.

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Το δυνατότερο-μεγαλύτερο δεν χωράει σε όλες τις χρήσεις, και το μικρότερο δεν είναι αναγκαστικά κατώτερο, ενδεχομένως να είναι και καλύτερο και γρηγορότερο.
    Στην συγκεκριμενη κατηγορια τα μεγα on-of δλδ ,που ανηκει το KTM 1290GT , και πανε γρηγοροτερα απο ενα μικροτερο της ιδιας κατηγοριας, ασχετα που η ταχυτητα δεν ειναι το ζητουμενο αυτης της κατηγοριας , αλλα και με τα εξελιγμενα ηλεκτρονικα και την γραμμικη αποδοση της ιπποδυναμης ,ειναι μηχανακια που ταξιδευουν υπεροχα και ειναι σε ολες σχεδον τις περιστασεις ασφαλεστερα ευκολα και πολυ φιλικα προς τον χρηστη.Χαμηλα εχουν λειτουργια παπιας με μονο περιορισμο τον ογκο τους ,ενω βγαζουν δοντια οταν και εφ'οσον το επιλεξεις.Αλλωστε με τα προγραμματα περιορισμου της ιπποδυναμης που εχουν σαν επιλογη ,μεταμορφωνεται κυριολεκτικα η μοτοσυκλετα και εχεις με το πατημα αυτης της επιλογης το μικροτερων κυβικων -ηρεμο μηχανακι που ειναι το αντικειμενο της συζητησης ,καταργωντας ετσι την αναγκη να αναζητησεις ενα δευτερο ηπιοτερο μηχανακι.Επομενως δεν χωραει στην λογικη να το αλλαξεις με κατι μικροτερο εαν ο λογος δεν ειναι το λειτουργικο κοστος απο την στιγμη μαλιστα που ηδη το εχεις πληρωσει για να το κατεχεις.Αλλο πραγμα να πεις αλλαζω κατηγορια η παω στην ιδια κατηγορια αλλα σε αλλη μαρκα γιαυτο το δινω.
    Τελευταία τροποποίηση από Johny the Fox; 18/03/2023 στις 20:28.
    κουκουρουκουκου

  13. #103
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Στην συγκεκριμενη κατηγορια τα μεγα on-of δλδ ,που ανηκει το KTM 1290GT
    Το 1290GT δεν είναι on-off. Είναι ένα γουρούνι ροπής γυμνό με ένα μικρό ζελατινακι αν δεν κάνω λάθος.

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Το 1290GT δεν είναι on-off. Είναι ένα γουρούνι ροπής γυμνό με ένα μικρό ζελατινακι αν δεν κάνω λάθος.
    Ε οκ δεν είναι on-off είναι gt ουσιαστικά έτσι πλασάρονται και τα μεγάλα on-off πλέον.

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Crossover με το κλασσικό 17αρι μπροστινο είναι,όπως το 1000xr και τα λοιπά 17ιντσα,τρέισερ και βερσυς.Αλλα νομίζω ον οφ τα λέμε όλα στην Ελλαδα.Οι Ιταλοί νομίζω τα λένε enduro
    κουκουρουκουκου

Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2015, 18:46
  2. Πως πάει το τραγούδι των Κατρσιμίχα;
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 09:12
  3. Το μελλον των ΜΕΚ στην μοτοσυκλετα
    από Todi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2005, 19:25
  4. το βιβλιο των μυθων
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2004, 12:42
  5. Χωρίς σεξ το 69% των Ελληνίδων!!!
    από milaber στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2004, 08:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF