Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 143

Θέμα: Το δίλημμα των 9000 ευρώ

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469

    Το δίλημμα των 9000 ευρώ

    Εδώ και κάμποσο καιρό σκέφτομαι κάποιες μελλοντικές επιλογές μοτοσυκλέτας. Μια από αυτές είναι να γυρίσω σε λίγο μικρότερα κυβικά/άλογα και με λιγότερα χρήματα. Παρόλα αυτά, έχοντας καλομάθει τα τελευταία χρόνια με ηλεκτρονικά, ευκολίες, τζιτζιμπλίκια, θα ήθελα να διατηρήσω κάποια από αυτά. Η κατηγορία που κοιτάω είναι τα ον οφ ή ψηλά στρητ.

    Κι εκεί που σε αυτά τα χρήματα, μπορείς να κινηθείς στα κλασσικά Tiger sport, Tracer, ίσως κανά Multi 950 2017, αρχίζω και μπαίνω σοβαρά στο τρυπάκι του CF MOTO 800 MT. Έχει ότι θέλω από μπλιμπλίκια (cruise, θερμαινόμενα γκριπ, σίφτερ) και ακόμα παραπάνω (θερμαινόμενες σέλες, οθόνη κτλ), όσα υπάρχουν μτχ έχουν ελάχιστα χλμ (μόνο μεταχειρισμένα κοιτάω).

    Το δίλημμα λοιπόν είναι:
    Μεταχειρισμένο 2-5 ετών με 20-30-50000χλμ από "γνωστό, ποιοτικό και καταξιωμένο" κατασκευαστή ή μηχανή σχεδόν καινούργια με γυαλιστερά καθρεπτάκια για τον ιθαγενή των ευκολιών αλλά άγνωστη ποιότητα, υποστήριξη, μεταπώληση σε βάθος χρόνου?
    Μπορεί επίσης να επεκταθεί σε πιο premium μοτοσυκλέτες (R1200GS, Multi 1200, Crosstourer κτλ) που όμως θα είναι ακόμα παλιότερες και πιθανώς αρκετά πιο φορτωμένες από χιλιόμετρα.

    Και μια προσωπική υποσημείωση:
    Έχοντας την τυχή τα τελευταία χρόνια να αποκτήσω αρκετές premium μοτοσυκλέτες (Multi 1200S, S1000XR, SD1290GT, 1290SAS) έχω καταλήξει πως οι τρομερές δυνατότητες στην απόδοση αυτών των μοτοσυκλετών είναι χρήσιμη λίγες φορές και μένει μόνο η ικανοποίηση της κατοχής τους, το "niche" της υπόθεσης. Εξαιρούνται τα ηλεκτρονικά που περιέγραψα παραπάνω και που είναι πραγματικές ευκολίες χρήσης.
    Από την στιγμή που αυτά είναι διαθέσιμα σε πιο οικονομικά μηχανάκια, θέλω να πιστεύω πως μια τέτοια "υποβάθμιση" δεν θα με χάλαγε, τουλάχιστον για λίγο καιρό.

    Εσείς τι λέτε?
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    ''Το δίλημμα των 9000 ευρώ '' αυτο το σεβομαι
    Αφου εχεις 9000

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.361
    Άβυσσος η ψυχή που αναφέρεις στην υπογραφή σου

    Πάντως μου φαίνεται λογικό αυτό που λες για τη χρηστικότητα των πολλών κυβικών και αφού το έχεις αποδεχθεί πρώτος από όλους εσύ η επόμενη επιλογή σου θα γίνει κατά τι ευκολότερη.

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Με 9.000 € παίρνεις gs του 10-12 με τους διπλούς εκκ. συν abs-traction-esa (ηλεκτρικές αναρτήσεις)-θερμαινόμενα κλπ.
    Όχι απαραίτητα φορτωμένο με χλμ και σίγουρα όχι καγκουρεμένο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Στην τελευταία βόλτα που πήγα με το gsxr 1000 σκέφτηκα αυτό ακριβώς που αναφέρεις για την δυνατότητες στην απόδοση.Σε συνολική βόλτα 320 χιλιομέτρων,το κοντέρ έδειξε μια φορα 240 για ενα δύο δευτερόλεπτα οπου ξαναπεσα στα 150,μισο λεπτό στα 200 και ολη η υπόλοιπη βολτα γινόταν σε ταχυτητες 150-160 και για κανα δεκάλεπτο στα 180.Σκέφτηκα οτι το γκάζι του το χρησιμοποιώ ίσως το 5% του χρόνου που το οδηγάω

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Με 9.000 € παίρνεις gs του 10-12 με τους διπλούς εκκ. συν abs-traction-esa (ηλεκτρικές αναρτήσεις)-θερμαινόμενα κλπ.
    Όχι απαραίτητα φορτωμένο με χλμ και σίγουρα όχι καγκουρεμένο.
    Μπράβο, να ένα μέρος του διλήμματος.

    Με τα ίδια λεφτά που παίρνεις μοντέλο 2022 με 3000χλμ, να πάρεις μηχανή 10ετίας+ με 50-70000χλμ.

    Προσωπικά, μάλλον όχι. Αν θέλω Premium ξανά (BMW GS ή ΚΤΜ 1290 κτλ) θα ανέβω σε χρήματα.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Στην τελευταία βόλτα που πήγα με το gsxr 1000 σκέφτηκα αυτό ακριβώς που αναφέρεις για την δυνατότητες στην απόδοση.Σε συνολική βόλτα 320 χιλιομέτρων,το κοντέρ έδειξε μια φορα 240 για ενα δύο δευτερόλεπτα οπου ξαναπεσα στα 150,μισο λεπτό στα 200 και ολη η υπόλοιπη βολτα γινόταν σε ταχυτητες 150-160 και για κανα δεκάλεπτο στα 180.Σκέφτηκα οτι το γκάζι του το χρησιμοποιώ ίσως το 5% του χρόνου που το οδηγάω
    Ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα και εγω προχθές που γύρισα με το GT. Πάμε βόλτες παρέα με vstrom, με TDM, με GS και όλοι πάμε μαζί, όλοι μπορούμε να κινηθούμε σβέλτα χωρίς πρόβλημα. Από την άλλη, είναι ωραίο το να έχεις το γκάζι ή τα ηλεκτρονικά και ας το χρειάζεσαι 1 φορά στις 10.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    715
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος

    Και μια προσωπική υποσημείωση:
    Έχοντας την τυχή τα τελευταία χρόνια να αποκτήσω αρκετές premium μοτοσυκλέτες (Multi 1200S, S1000XR, SD1290GT, 1290SAS) έχω καταλήξει πως οι τρομερές δυνατότητες στην απόδοση αυτών των μοτοσυκλετών είναι χρήσιμη λίγες φορές και μένει μόνο η ικανοποίηση της κατοχής τους, το "niche" της υπόθεσης.

    Εσείς τι λέτε?
    Θα πω την γνωμη μου μονο ως προς αυτο το κομματι
    Αν τα οικομομικα μου ειναι τετοια ωστε να απολαμβανω αυτα μου μου δινουν αυτες οι πριμιουμ κατασκευες εστω κ 2 φορες τον χρονο χωρις να τα στερουμαι απο καπου αλλου ή να μην με πολυαπασχολει αν σε μια βολτα αντι για 20 ευρω χουφτωσω το γκαζι και καψω 40 και τα γενικοτερα υψηλα κοστη κτηση κ χρησης
    μου ειναι αδιαφορα θα συνεχιζα να εχω τετοιο μοτοσακο

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Από την άλλη, είναι ωραίο το να έχεις το γκάζι ή τα ηλεκτρονικά και ας το χρειάζεσαι 1 φορά στις 10.
    Ε ναι!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    να μην με πολυαπασχολει αν σε μια βολτα αντι για 20 ευρω χουφτωσω το γκαζι και καψω 40 και τα γενικοτερα υψηλα κοστη κτηση κ χρησης
    μου ειναι αδιαφορα θα συνεχιζα να εχω τετοιο μοτοσακο
    Έχω το παπί για την οικονομία και την καθημερινότητα,οπότε..Χούφτωστο χούφτωστο!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Το έχεις τεστάρει/βολτάρει το cf moto?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Δηλαδή τα ηλεκτρονικά και το γκάζι είναι οι διαφορές ενός Κινέζου με τα μηχανάκια των 20Κ+...

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Δεν υπάρχει δίλημμα. Το μεταχειρισμένο, με λεπτομερή έλεγχο, είναι πάντα η καλύτερη επιλογή για τα χρήματά σου.

  15. #15
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει δίλημμα. Το μεταχειρισμένο,με τα ελαχιστα χιλιομετρα με λεπτομερή έλεγχο, είναι πάντα η καλύτερη επιλογή για τα χρήματά σου.
    φιξεντ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2015, 18:46
  2. Πως πάει το τραγούδι των Κατρσιμίχα;
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 09:12
  3. Το μελλον των ΜΕΚ στην μοτοσυκλετα
    από Todi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2005, 19:25
  4. το βιβλιο των μυθων
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2004, 12:42
  5. Χωρίς σεξ το 69% των Ελληνίδων!!!
    από milaber στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2004, 08:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF