Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Xmax δεν ξεκινά (error 12)

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61

    Xmax δεν ξεκινά (error 12)

    Καλησπέρα ξανά. Δυστυχώς αναγκάζομαι να ξαναγράψω εδώ και να ζητήσω τη βοήθεια σας το πρόβλημα με το TPS λύθηκε αλλά προέκυψε κάτι καινούργιο και τώρα δεν ξεκινάει καν. Έχει ανάψει check engine κωδικός 12. Με το πολύμετρο βλέπω ρεύμα μέχρι πριν τον πολλαπλασιαστή από εκεί και μετά δεν υπάρχει ρεύμα ούτε στο μπουζί ούτε στην πίπα. Αναρωτιέμαι όταν πατάω μίζα απαραίτητα πρέπει να δίνει ρεύμα και το μπουζί η παίρνει από κάπου εντολή. Το ρωτάω αυτό γιατί έχω υποψία ότι ίσως να έχει καεί ο πολλαπλασιαστής. Xmax 250 2009 μοντέλο Ευχαριστώ για το χρόνο σάς

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Οταν λες "δεν υπαρχει ρευμα μετα τον πολλαπλασιαστή", σε ποια μετρηση βασιζεσαι..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Η μίζα γυρνάει;

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Οταν λες "δεν υπαρχει ρευμα μετα τον πολλαπλασιαστή", σε ποια μετρηση βασιζεσαι..??
    Βάζω το πολύμετρο. Και στην ακίδα από το μπουζί και στην πίπα εσωτερικα. Δεν υπάρχει ρεύμα. Ενώ στα καλώδια πριν τον πολλαπλασιαστή βλέπω 12v και στο άλλο 0,5 κάτι τέτοιο...κάνω κάτι λάθος?
    Τελευταία τροποποίηση από dimitriseas; 16/03/2023 στις 15:48.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    Η μίζα ναι κανονικά

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Αν κάνεις μια αναζήτηση yamaha error 12 θα δεις ότι αναφέρεται σε αισθητήρα στροφαλου
    Ο τρόπος μέτρησης σου μετά τον πολλαπλασιαστή είναι λαθος

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    Ναι το ξέρω ότι είναι αισθητήρας στροφαλου αλλά δεν έχει νομίζω αισθητήρα στρόφαλου. Σε αναζήτηση που έκανα για αισθητήρα στρόφαλου δε βρήκα τίποτα

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Εχει

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    Για άλλη μία φορά είχες δίκαιο. Ο αισθητήρας είναι εσωτερικά και δε φαίνεται. Και σ' αυτή την περίπτωση ξεκόλλησε καλώδιο από την φίσα. Και αυτή και του tps είναι κοντά στην εξάτμιση. Και έχουν ταλαιπωρηθεί. Από αύριο θα ασχοληθω να απομακρύνω και να μονώσω όσα καλώδια και φισες είναι εκεί κοντά. Ευχαριστώ άλλη μία φορα

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitriseas Προβολή μηνύματος
    Για άλλη μία φορά είχες δίκαιο. Ο αισθητήρας είναι εσωτερικά και δε φαίνεται. Και σ' αυτή την περίπτωση ξεκόλλησε καλώδιο από την φίσα. Και αυτή και του tps είναι κοντά στην εξάτμιση. Και έχουν ταλαιπωρηθεί. Από αύριο θα ασχοληθω να απομακρύνω και να μονώσω όσα καλώδια και φισες είναι εκεί κοντά. Ευχαριστώ άλλη μία φορα
    Μα καλά τι είχε κάνει ο προηγούμενος με αυτό το XMAX;
    Είσαι σίγουρος πως δεν είναι αποτέλεσμα κάποιας κλοπής κτλ;

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    Εντάξει ήταν σε άθλια κατάσταση και το πήρα φτηνά. 1000 ευρώ για να το συμαζεψω. Μ αρέσουν τα μαστορεματα. Δε νομίζω να ήταν κλεμμένο αφού και μεταβίβαση κανονικά και ιστορικο είχε στο όνομα του. Απλά ήταν τσαπατσουλης. Μου κάνει εντύπωση πάντως που σε λίγες μέρες που ασχολήθηκα έμαθα παρά πολλά πράγματα και το έκανα μόνος μου. Εκεί στα συνεργεία που πήγαινα κανεις να μην ξέρει να διαβάζει το check engine error και να πιάσει τη γραμμή να βρει το πρόβλημα? Βαζανε όλοι το διαγνωστικό δεν μπορούσαν να μπουν στον εγκέφαλο το άφηνα 1 μήνα εκεί και μετά από 1 μήνα μου λέγανε έλα πάρτο δεν μπορώ να το κάνω. Να πω και το πιο σημαντικό βρίσκομαι Κύπρο και τα ανταλλακτικά τα περίμενα από Ελλάδα 2 εβδομάδες. Τα έστειλα σπίτι και οι γονείς μου στην Κύπρο..Δεν πειράζει ταλαιπωρήθηκα λιγάκι αλλά έμαθα πολλά. Να είναι καλά το παρεάκι. Στο μυαλό μου έχω να γυρίσω όλη την Κύπρο με αυτό

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitriseas Προβολή μηνύματος
    Εντάξει ήταν σε άθλια κατάσταση και το πήρα φτηνά. 1000 ευρώ για να το συμαζεψω. Μ αρέσουν τα μαστορεματα. Δε νομίζω να ήταν κλεμμένο αφού και μεταβίβαση κανονικά και ιστορικο είχε στο όνομα του. Απλά ήταν τσαπατσουλης. Μου κάνει εντύπωση πάντως που σε λίγες μέρες που ασχολήθηκα έμαθα παρά πολλά πράγματα και το έκανα μόνος μου. Εκεί στα συνεργεία που πήγαινα κανεις να μην ξέρει να διαβάζει το check engine error και να πιάσει τη γραμμή να βρει το πρόβλημα? Βαζανε όλοι το διαγνωστικό δεν μπορούσαν να μπουν στον εγκέφαλο το άφηνα 1 μήνα εκεί και μετά από 1 μήνα μου λέγανε έλα πάρτο δεν μπορώ να το κάνω. Να πω και το πιο σημαντικό βρίσκομαι Κύπρο και τα ανταλλακτικά τα περίμενα από Ελλάδα 2 εβδομάδες. Τα έστειλα σπίτι και οι γονείς μου στην Κύπρο..Δεν πειράζει ταλαιπωρήθηκα λιγάκι αλλά έμαθα πολλά. Να είναι καλά το παρεάκι. Στο μυαλό μου έχω να γυρίσω όλη την Κύπρο με αυτό
    Υπάρχει, μπρε, καλύτερο συνεργείο από το moto.gr;;;; για σε παρακαλώ, δηλαδή....

    Κάτι μου λέει ότι θα σου βγάλει κι άλλα θέματα στην πορεία. Οι καλωδιώσεις/φισες στις μοτό είναι μεγάλο θέμα και αν πειραχτούν έστω και λίγο, ειδικά στα νέας τεχνολογίας, γίνεται όλο το μηχανάκι κουκουρούκου......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    Πραγματικά. Για λίγο καιρό και οι βόλτες θα είναι όχι πάνω από 3 χιλιόμετρα για να μπορώ να γυρίσω με τα πόδια και αν αποφασίσω για πιο μακριά θα έχω τη συλλογή μαζί μου Χαχαχαχα. Εδώ θα μείνει εκεί θα μείνει. Τώρα που έμαθα να διαβάζω σφάλματα ποιος με πιάνει. Respect και στο moto.gr

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/01/2024
    Μηνύματα
    1
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitriseas Προβολή μηνύματος
    Εντάξει ήταν σε άθλια κατάσταση και το πήρα φτηνά. 1000 ευρώ για να το συμαζεψω. Μ αρέσουν τα μαστορεματα. Δε νομίζω να ήταν κλεμμένο αφού και μεταβίβαση κανονικά και ιστορικο είχε στο όνομα του. Απλά ήταν τσαπατσουλης. Μου κάνει εντύπωση πάντως που σε λίγες μέρες που ασχολήθηκα έμαθα παρά πολλά πράγματα και το έκανα μόνος μου. Εκεί στα συνεργεία που πήγαινα κανεις να μην ξέρει να διαβάζει το check engine error και να πιάσει τη γραμμή να βρει το πρόβλημα? Βαζανε όλοι το διαγνωστικό δεν μπορούσαν να μπουν στον εγκέφαλο το άφηνα 1 μήνα εκεί και μετά από 1 μήνα μου λέγανε έλα πάρτο δεν μπορώ να το κάνω. Να πω και το πιο σημαντικό βρίσκομαι Κύπρο και τα ανταλλακτικά τα περίμενα από Ελλάδα 2 εβδομάδες. Τα έστειλα σπίτι και οι γονείς μου στην Κύπρο..Δεν πειράζει ταλαιπωρήθηκα λιγάκι αλλά έμαθα πολλά. Να είναι καλά το παρεάκι. Στο μυαλό μου έχω να γυρίσω όλη την Κύπρο με αυτό
    Να σου πω φιλε το εχω 2 χρονια με το check μονιμα αναμμενο χωρις να χω προβληματα και ειπα να το βαλω εγκεφαλο μονος μου να δω.. αλλα δεν βρισκω το connect πορτ που ειναι δλδ η φισα να το πριζωσω.. ανοιξα μπροστα το πλαστικο αλλα δν καταλαβα πιο ειναι.. γνωριζεις μηπως ?

Παρόμοια θέματα

  1. Δεν ξεκινά...
    από macdeath_s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2008, 21:24
  2. Καλημερες Δευτέρας 31/12/2007 (δεν έμεινε καμία)
    από Tsakalaki στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2007, 20:07
  3. 14/12/07 ειναι δεν ειναι...
    από sotpag στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2007, 18:17
  4. μια ΚΑΛΗΜΕΡΑ δεν βλαπτει 12-07-06
    από sotpag στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2006, 23:21
  5. 12/7 δεν έχει καλημέρα??
    από Lupo στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2005, 18:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF