Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Kawasaki Eliminator 400 2023

  1. #16
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Γελάω όταν θυμάμαι τι έγραφε ο Ντάνης Φώτος για τo παλιό eliminator, με τον κινητήρα από GPz500 σε συγκριτικό μικρών chopper του γνωστού περιοδικού τεύχος 106, σελίδα 62.

    (μετά ζήτησε η kawasaki να μην ξανακανει τεστ ο Ντάνης σε μηχανή τους ΠΟΤΕ)

    Παλιές καλές εποχές.
    Βάλε και μια παράθεση/φωτό για όσους πήραν κάποια στιγμή απόφαση ότι δεν πρόκειται να τα ξαναδιαβάσουν και πέταξαν τα περισσότερα τεύχη που είχαν...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.746
    Επειδή δεν θέλει το γνωστό περιοδικό να του κάνουμε τζάμπα διαφήμιση και να θυμίζουμε καλές στιγμές του, δεν βάζω φωτό, έκατσα κι έγραψα το κείμενο.

    Φυσικά, αν αυτό είναι κακό για τους κανόνες, ας το σβήσει κάποιος διαχειριστής.

    ''KAWASAKI EN 500. Ο αθώος. Του Ντάνη Φώτου

    Υπάρχουν ''κακές'' μοτοσυκλέτες σήμερα; Μπορούν να υπάρχουν ''κακές'' μοτοσυκλέτες εν έτει 1994; Αποφασιστικά εγώ απαντώ όχι, δεν υπάρχουν. Το ''κακό'' υπάρχει και μπαίνει όταν κάνει κουμάντο το χρήμα, όπου -στην συγκεκριμένη περίπτωση του ΕΝ- αποφασίζουν οι μάνατζερς οι κοστολόγοι, οι διευθυντές πωλήσεων και οι διαφημιστές, τι θα φτιαχτεί και πως και γιατί θα πουλήσει.

    Τότε τι φταίει το καλό το μοτοσυκλετάκι που πάει βάρκα-γιαλό και πάσχει από κρίση ταυτότητας, λειτουργικότητας και μοτοσυκλετιστικής αποστολής; Για να καλύψουν οι ανωτέροι κύριοι ασφυκτικά ακόμα ένα φιλετάκι από το μπεκρί-μεζέ της παγκόσμιας αγοράς, μάζεψαν διάφορα ανταλλακτικά από τα ράφια, σχεδίασαν μια δίπατη άβολη σέλα και ένα δακρυσμένο ντεπόζιτο, του πέρασαν κι ένα ιμάντα να κουτσοχαρλείζει και presto. Εφτιαξαν ένα υβρίδιο που δεν φταίει το κακόμοιρο, ούτε chopper ούτε custom ούτε special, ούτε commuter ούτε playbike ούτε παπί, τότε τι είναι; Ρωτήστε καλύτερα Madison Avenue μεριά και εκεί γύρω στο Akashi, κάποιοι κάποιες δικαιολογίες θα βρουν οπωσδήποτε να ψελλίσουν.

    Το αληθινό κακό όμως είναι ότι τέτοιες μοτοσυκλέτες όπως και οι υπόλοιπες του συγκριτικού διαμορφώνουν μοτοσυκλετιστική αντίληψη. Ο αρχάριος, ή ο κοινός αθώος που θα αγοράσει ΕΝ, θα νομίσει κατά την διάρκεια της κοινής ζωής τους ότι ΑΥΤΟ είναι η μοτοσυκλέτα, έτσι στρίβουν έτσι φρενάρουν, έτσι δεν γέρνουν και έτσι κουράζουν. Ετσι γυαλίζουν, τόσο κοστίζουν, τόσο τρέχουν και τόσο καίνε. Τέτοιας αντίληψης, σύλληψης και εκτέλεσης μοτοσυκλέτες (που φυσικά ΔΕΝ φταίνε οι ίδιες γι'αυτό) μορφώνουν και διαμορφώνουν (επαναλαμβάνω) μια ''κακή'' κατηγορία αναβατών που δύσκολα -ως άνθρωποι και Ελληνες κυρίως- θα θελήσουν να αποβάλλουν τις διαμορφωμένες αντιλήψεις τους, τα παγιωμένα στερεότυπά τους πλέον. Κι αυτό είναι πολύ κακό και ο μόνος αθώος είναι το Kawasaki EN 500''

    ΥΠΕΡ
    Κινητήρας(επιδόσεις-αξιοπιστία)-Δεν είναι τεκμήριο-Τιμή αγοράς

    ΚΑΤΑ
    Τιμόνι-Κράτημα-Θέση οδήγησης
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #18
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Γι' αυτό ζητήσαν να μην τους τεστάρει ο Φώτος;! αυτά που λέει αποδεικνύουν ότι είχαν σχεδιάσει ένα brat! χωρίς νόρμες κ.λπ.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εγω θα μιλησω για το 250 που ειχα....
    φρενα θεση οδηγησης και κρατηματα αδιαφορα με τα σημερινα δεδομενα........προσωπικα δε με προβληματισαν
    το μοτερ και η ποιοτητα κατασκευης και συναρμολογησης απλα δεν υπαρχουν σημερα

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.151
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Επειδή δεν θέλει το γνωστό περιοδικό να του κάνουμε τζάμπα διαφήμιση και να θυμίζουμε καλές στιγμές του, δεν βάζω φωτό, έκατσα κι έγραψα το κείμενο.

    Φυσικά, αν αυτό είναι κακό για τους κανόνες, ας το σβήσει κάποιος διαχειριστής.

    ''KAWASAKI EN 500. Ο αθώος. Του Ντάνη Φώτου

    Υπάρχουν ''κακές'' μοτοσυκλέτες σήμερα; Μπορούν να υπάρχουν ''κακές'' μοτοσυκλέτες εν έτει 1994; Αποφασιστικά εγώ απαντώ όχι, δεν υπάρχουν. Το ''κακό'' υπάρχει και μπαίνει όταν κάνει κουμάντο το χρήμα, όπου -στην συγκεκριμένη περίπτωση του ΕΝ- αποφασίζουν οι μάνατζερς οι κοστολόγοι, οι διευθυντές πωλήσεων και οι διαφημιστές, τι θα φτιαχτεί και πως και γιατί θα πουλήσει.

    Τότε τι φταίει το καλό το μοτοσυκλετάκι που πάει βάρκα-γιαλό και πάσχει από κρίση ταυτότητας, λειτουργικότητας και μοτοσυκλετιστικής αποστολής; Για να καλύψουν οι ανωτέροι κύριοι ασφυκτικά ακόμα ένα φιλετάκι από το μπεκρί-μεζέ της παγκόσμιας αγοράς, μάζεψαν διάφορα ανταλλακτικά από τα ράφια, σχεδίασαν μια δίπατη άβολη σέλα και ένα δακρυσμένο ντεπόζιτο, του πέρασαν κι ένα ιμάντα να κουτσοχαρλείζει και presto. Εφτιαξαν ένα υβρίδιο που δεν φταίει το κακόμοιρο, ούτε chopper ούτε custom ούτε special, ούτε commuter ούτε playbike ούτε παπί, τότε τι είναι; Ρωτήστε καλύτερα Madison Avenue μεριά και εκεί γύρω στο Akashi, κάποιοι κάποιες δικαιολογίες θα βρουν οπωσδήποτε να ψελλίσουν.

    Το αληθινό κακό όμως είναι ότι τέτοιες μοτοσυκλέτες όπως και οι υπόλοιπες του συγκριτικού διαμορφώνουν μοτοσυκλετιστική αντίληψη. Ο αρχάριος, ή ο κοινός αθώος που θα αγοράσει ΕΝ, θα νομίσει κατά την διάρκεια της κοινής ζωής τους ότι ΑΥΤΟ είναι η μοτοσυκλέτα, έτσι στρίβουν έτσι φρενάρουν, έτσι δεν γέρνουν και έτσι κουράζουν. Ετσι γυαλίζουν, τόσο κοστίζουν, τόσο τρέχουν και τόσο καίνε. Τέτοιας αντίληψης, σύλληψης και εκτέλεσης μοτοσυκλέτες (που φυσικά ΔΕΝ φταίνε οι ίδιες γι'αυτό) μορφώνουν και διαμορφώνουν (επαναλαμβάνω) μια ''κακή'' κατηγορία αναβατών που δύσκολα -ως άνθρωποι και Ελληνες κυρίως- θα θελήσουν να αποβάλλουν τις διαμορφωμένες αντιλήψεις τους, τα παγιωμένα στερεότυπά τους πλέον. Κι αυτό είναι πολύ κακό και ο μόνος αθώος είναι το Kawasaki EN 500''

    ΥΠΕΡ
    Κινητήρας(επιδόσεις-αξιοπιστία)-Δεν είναι τεκμήριο-Τιμή αγοράς

    ΚΑΤΑ
    Τιμόνι-Κράτημα-Θέση οδήγησης
    Αποκλείεται το μοτέρ να είναι αυτούσιο από GPZ, μάλλον kle η ER... Ίδια ήταν με μόνη διαφορά ότι του GPZ είχε "αγριότερους" εκκεντροφόρους (μεγαλύτερη διάρκεια βυθίσματος, εν ολίγοις) και απέδιδε 10 ίππους παραπάνω. Το κακό; Τα συνεργεία ρύθμιζαν βαλβίδες και χρονισμό για...kle με αποτέλεσμα να... Κλαίει γοερά ο ιδιοκτήτης μετά όταν έβλεπε τα σωθικά του μοτέρ... Έμβολα και βαλβίδες ερχόντουσαν εις σάρκαν μιαν..
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.093
    Από 7.295€ το Eliminator 500..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Resource_298670_24MY_Eliminator_500_BK1_STU.jpg 
Προβολές:	85 
Μέγεθος:	42,6 KB 
ID:	450454
    Πικρή μπύρα, γλυκιά ζωή..

  7. #22
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Έχει ψηλοπροφιλα λάστιχα αλλά τα 90mm πίσω διαδρομής δε συνάδουν με την ελλην πραγματικότητα

    Ίσως βγάλουν καμία παραλλαγή scrambler όπου θα ήταν πιο ενδιαφέρον

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF