Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Street Triple RS 20.000χλμ, κόστος σέρβις κ.α.

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2020
    Μηνύματα
    98

    Street Triple RS 20.000χλμ, κόστος σέρβις κ.α.

    Ενα ακόμα βίντεο για το RS και το πως είναι να αγοράζεις μια μεταχειρισμένη μηχανή. Ειδικά μια τέτοια μηχανή. Ελπίζω να αρέσει.

    https://www.youtube.com/watch?v=U8iHWfTWygs

  2. #2
    Το τικ τικ τικ είναι τεντωτηρας καδένας.
    Αν έβαζες έναν μηχανικό και όχι υδραυλικό θα λυνόταν.

    Τώρα αν θεωρείς ότι αν πας ένα μηχανάκι πίστα το σπας, τότε τι να πουν κάτι μηχανάκια που ξέρω.
    Σέρβις να γίνονται και να μην το παραμελείς.
    Και το μηχανάκι δεν παθαίνει τίποτα από το Κουίκ σιφτερ.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Επρεπε να κάνεις διάκενο βαλβίδων, το έχει στο manual στον πίνακα εργασιών. Επίσης, καλό θα κάνει ένας καθαρισμός αυλών, πεταλούδων και γενικά του συστήματος τροφοδοσίας.

    600τοσα ευρώ για λάδια, μπουζί, φίλτρα, τακάκια και ζοάν, σαν πολλά μου φαίνονται. Είχα 675, τέτοια κοστη δεν είχα δει ποτέ μου, βέβαια εγώ τα έκανα όλα σε δικό μου συνεργείο και με προιόντα της αγοράς, όχι ''γνησια'' Triumph.


    Ιν αδερ νιουζ, εκεί που λες ''θα βαριέστε με την οδήγηση'' μένει μια φίλη μου. Και πιο μετά περνάς έξω από την παλιά μου εργασία. Χα!
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2020
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kouk Προβολή μηνύματος
    Το τικ τικ τικ είναι τεντωτηρας καδένας.
    Αν έβαζες έναν μηχανικό και όχι υδραυλικό θα λυνόταν.

    Τώρα αν θεωρείς ότι αν πας ένα μηχανάκι πίστα το σπας, τότε τι να πουν κάτι μηχανάκια που ξέρω.
    Σέρβις να γίνονται και να μην το παραμελείς.
    Και το μηχανάκι δεν παθαίνει τίποτα από το Κουίκ σιφτερ.
    Αλλάξαμε τεντωντηρα καδένας. Στον κοντη. Δεν νομίζω ότι είναι υδραυλικός. Εκτός αν δεν ξέρω κάτι.

    Το άλλο για τον ήχο που έλεγα είναι για την καμπάνα. Και όντως την είχε διαλύσει ο προηγούμενος με τις αλλαγές με πολλές στροφές. Ή έτσι μου είπαν τουλάχιστον. Την στρώσαμε καπωσ Και λογικά θα αντέξει. Και ναι θα την φροντίζω σίγουρα καλύτερα από τον προηγούμενο.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2020
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Επρεπε να κάνεις διάκενο βαλβίδων, το έχει στο manual στον πίνακα εργασιών. Επίσης, καλό θα κάνει ένας καθαρισμός αυλών, πεταλούδων και γενικά του συστήματος τροφοδοσίας.

    600τοσα ευρώ για λάδια, μπουζί, φίλτρα, τακάκια και ζοάν, σαν πολλά μου φαίνονται. Είχα 675, τέτοια κοστη δεν είχα δει ποτέ μου, βέβαια εγώ τα έκανα όλα σε δικό μου συνεργείο και με προιόντα της αγοράς, όχι ''γνησια'' Triumph.


    Ιν αδερ νιουζ, εκεί που λες ''θα βαριέστε με την οδήγηση'' μένει μια φίλη μου. Και πιο μετά περνάς έξω από την παλιά μου εργασία. Χα!
    Τα τακάκια μόνο κανανε 200€ έβαλα και λάμπες λεντ γιατί δεν είχε και άλλαξα όλα τα υγρά ψυγείο κλπ. Βασικά μου έκανε εντύπωση το κόστος και φαντασου τα 600 τόσα ευρώ ήταν με έκπτωση. Κανονικά ήταν κοντά στα 800.

    Το θέμα είναι γιατί δεν έκανε την ρύθμιση βαλβίδων… δεν ξέρω ίσως φοβήθηκε ότι θα περναγαμε τα 1000€ και θα ξενέρωνα; Και ναι είναι γνήσια ανταλλακτικά. Τεσπα. Θα την πάω όμως σύντομα για βαλβίδες. Αν έχεις καλό συνεργείο πες μήπως το δοκιμάσω.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Ωραία μηχανή!

    Αυτό που λέει ο Τηλεγονος είναι ότι τα ίδια πράγματα θα τα πάρεις έξω πολύ πιο φτηνά. Πχ τα τακάκια που λες είναι Brembo σε κουτάκι Triumph, κατά τα άλλα δεν έχουν διαφορά με αυτά του εμπορίου. Επίσης τα επίσημα έχουν μια τάση να υπερκοστολογουν τα αναλώσιμα όπως λάδια και υγρά. Εν πάση περιπτώσει, φαίνεται να έγινε σωστή δουλειά. Να έχεις καλές βόλτες!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2020
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Ωραία μηχανή!

    Αυτό που λέει ο Τηλεγονος είναι ότι τα ίδια πράγματα θα τα πάρεις έξω πολύ πιο φτηνά. Πχ τα τακάκια που λες είναι Brembo σε κουτάκι Triumph, κατά τα άλλα δεν έχουν διαφορά με αυτά του εμπορίου. Επίσης τα επίσημα έχουν μια τάση να υπερκοστολογουν τα αναλώσιμα όπως λάδια και υγρά. Εν πάση περιπτώσει, φαίνεται να έγινε σωστή δουλειά. Να έχεις καλές βόλτες!
    σε ευχαριστώ είναι όντως κούκλα. Και θα το ψάξω καλύτερα στο επόμενο σέρβις για αναλώσιμα κλπ.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    200 ευρώ για τακάκια; Δεν στον πιάσανε τον κωλ@ απλώς....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2020
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    200 ευρώ για τακάκια; Δεν στον πιάσανε τον κωλ@ απλώς....
    Έχει δυο διπλές μπροστά και μια μόνη πίσω. Δεν λέω ότι είναι φτηνές αλλά δεν ξέρω ποσό πιο φτηνά θα ήταν εκτός αντιπροσωπείας. 50-60€ κάτω;

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nassosa Προβολή μηνύματος
    Έχει δυο διπλές μπροστά και μια μόνη πίσω. Δεν λέω ότι είναι φτηνές αλλά δεν ξέρω ποσό πιο φτηνά θα ήταν εκτός αντιπροσωπείας. 50-60€ κάτω;
    Στον Πήγασο που έχει μονή δισκόπλακα και δαγκάνα Brembo320 mm μπροστά, είχαν τα "μαμά" 45 ευρώ (δεν ξέρω πια πόσο έχουν τώρα) και τα "no name" που ο μηχανικός μου έπινε νερό στο όνομά τους (είχε απόλυτο δίκιο....) 20 ευρώ! και ήταν σε αίσθηση, αποτελεσματικότητα, ανώτερα των "μαμά".

    Στο AC500 που έχω τώρα, με διπλή μπροστά θα μάθουμε εν καιρώ.......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Κ τεντωτηρα κ καμπανα?
    Το προσεχε λογικα ο προηγουμενος...
    Τακακια βρισκεις εντο με ταξι απο 30-35ε το ζευγος (χ 3 κοινως ενα 100αρι).
    Αλλα να μην δει βαλβιδες ενω ειναι μεσα στη συντηρηση...? Ντα φακ...?
    Ride(s) the wind of change...

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2020
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Κ τεντωτηρα κ καμπανα?
    Το προσεχε λογικα ο προηγουμενος...
    Αλλα να μην δει βαλβιδες ενω ειναι μεσα στη συντηρηση...? Ντα φακ...?
    Ε αυτό λέω κι εγώ. Το «πρόσεχε». Αλλά οκ το έφερα στα ίσια του τώρα.
    Για τις βαλβιδεσ κι εμένα μου φάνηκε κάπως που δεν τις ειδε.

  13. #13
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Tουλαχιστον οσοι δεν γνωριζουν πραγματα κ καταστασεις η δεν εχουν εμπειρια, καλο ειναι να ρωτανε πριν κανουν κατι.
    Τα φορουμ περα απο τα πολλα που κανουν βοηθανε παρα πολυ σε αυτο το κομματι.
    Τουλαχιστον οι ιδιοκτητες με το δικο σου μοτο θα σου λεγανε διαφορα...
    Ride(s) the wind of change...

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2020
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Tουλαχιστον οσοι δεν γνωριζουν πραγματα κ καταστασεις η δεν εχουν εμπειρια, καλο ειναι να ρωτανε πριν κανουν κατι.
    Τα φορουμ περα απο τα πολλα που κανουν βοηθανε παρα πολυ σε αυτο το κομματι.
    Τουλαχιστον οι ιδιοκτητες με το δικο σου μοτο θα σου λεγανε διαφορα...
    Θενξ

  15. #15
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    O εντατηρας καδενας ακουγωταν τοσο που χρειαστηκε αλλαγη ε??στα 20000χλμ εε??κοιτα να δεις...ενα daytona 675 απ τα 3 triple που περασαν απ τα χερια μου σο φαρ ειχε τρεξει πανελληνιο ενα σωρο αγωνες και τρακντει και αλλαξαμε εντατηρα προληπτικα χωρις ιδιαιτερο θορυβο στα 40000χλμ...θεμα με το σασμαν ειχαμε το γνωστο με το shift rod που εβαζες απο το 2013 μοντελο και εστρωνε μπαμ κοστος κανα 60αρι...επισης τα triple οοοολα κανουν θορυβο στο πατα-ασε συμπλεκτη..το εκανε και το 675 και το 765 τωρα και αν το ψαξεις εξω θα δεις οτι ειναι γνωστο φαινομενο χωρις καποιο προβλημα...τωρα αν αλλαξες ολα αυτα σε ''καινουριο'' μηχανακι κατι δεν παει καλα...ο προηγουμενος πρεπει να το ειχε γ@μησει να το ειχε σαν παπι με 1ες 2ες και σουζες κλπ...

    οσο για τις βαλβιδες...οι μαστορες εχουν ενα μοτο ειδικα οι παλιοι ''αν δεν ακουγεται δε το πειραζεις'' παντα ζητας να στις κανουν η οτι αλλο θες και ειναι υποχρεωμενος να το κανει.....το αν θα το κανει η θα σε χρεωσει σα να το εκανε αυτο ειναι αλλο θεμα και παιζει φοβερο ρολο ποσο εμπιστευεσαι τον εκαστοτε μαστορα....αυτα...να το χαρεις οσο δεν παει το μηχανακι γ@μ@ει
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Street triple RS
    από Nassosa στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2022, 18:42
  2. Αγγελία Street Triple RS
    από nopattern στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2018, 14:08
  3. MCN Triumph Street Triple vs Monster, Z, Hornet, GSR, FZ6
    από 618RR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2007, 13:14
  4. street triple???
    από superstoner στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2007, 14:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF