Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 67

Θέμα: Αλλαγή κατηγορίας, βόλτες και εκδρομές

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444

    Question Αλλαγή κατηγορίας, βόλτες και εκδρομές

    Καλησπέρα! Μετά από 7 χρόνια με το ΜΤ-07 ήρθε η ώρα για αλλαγή κατηγορίας και μηχανής. Ψάχνω κάτι που θα χρησιμοποιείται για βόλτες και ιδανικά και κανένα ταξίδι με την σύζυγο τσακ μπαμ τριήμερο Αθήνα-Καλαμάτα, Μεθώνη, Πύλο, Γιάλοβα. Και οκ στην Αττική για καφέ, ψώνια κέντρο κλπ. Σίγουρα θα μπει τριβάλιτσο σχεδόν άμεσα μετά την αγορά, γιατί ξεκινάει και η σαιζόν, ή και μαζί με την αγορά.
    Είμαι 1.87 με μακριά χέρια, το ΜΤ-07 μου ήταν λίγο μικρό αλλά ήταν ματζόβολο στην πόλη, το έχω φέρει και στα μέτρα μου με σέλα, τιμόνι κλπ. Μου αρέσει και το γκάζι του.
    Λάτρης της Moto Guzzi, έχουμε και το Breva 750 στην οικογένεια, μου αρέσει ο εγκάρσιος V, ο ήχος και τρόπο τράβηγμα του.
    Τετάρτη έχω κανονίσει test ride το V85TT, αν μου αρέσει λέω να το κλείσω επί τόπου, 12500 βγαίνει. Το θέμα είναι αν αξίζει να δω κάτι άλλο.
    - Είδα το Transalp που μόλις κυκλοφόρησε αλλά μου φαίνεται σαν ένα μεγαλύτερο CB500X στο σχέδιο, αν και το CB μου αρέσει επίσης. Ιδανικά θέλω ευρωπαϊκό όμως και να με γεμίζει το σχέδιο.
    - F850GS πάει 16500, πήγα χθες στην BMW και το είδα. Μου αρέσει, αλλά ανεβαίνει αρκετά και δεν θα ήθελα να φτάσω τόσο ψηλά.
    - F900XR σαν το Tracer και δεν με έψησε καθόλου.
    - Multistrada μου αρέσει πολύ αλλά πάει 20Κ, οπότε εκτός αυτομάτως.
    - Μεταχειρισμένα δεν κοιτάω.
    - Yamaha Tracer 7 σίγουρα όχι, θέλω κάτι διαφορετικό
    - Yamaha Tracer 9 GT πάει 15.5Κ, άμα είναι να δώσω τόσα προτιμώ το GS.
    - Σκέφτηκα το νέο KTM 790 Adventure, που μου αρέσει πάρα πολύ, λέω να ρωτήσω πότε θα έρθει Ελλάδα τώρα που άλλαξε αντιπρόσωπο η ΚΤΜ και αν έχουν να ανακοινώσουν τιμή.

    Κάποια άλλη πρόταση ίσως?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    To v100 δεν θα το δοκιμάσεις καθόλου?

  3. #3
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Αυτή η πολυγραμμένη φράση: "Είδα το Transalp που μόλις κυκλοφόρησε αλλά μου φαίνεται σαν ένα μεγαλύτερο CB500X στο σχέδιο, αν και το CB μου αρέσει επίσης. Ιδανικά θέλω ευρωπαϊκό όμως και να με γεμίζει το σχέδιο".

    Παλιότερα πριν εμαφανιστούν τα νέα NC750X και το Transalp 750 διάβαζες και το: "Χάθηκε ο κόσμος να τα κάνουν τουλάχιστον σαν τα CB500X"....

    Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.... Φυσικά αστειεύομαι.

    Θα σταθώ στο σχόλιο για το Tracer 9 GT το οποίο συγκρίθηκε -και κάπως υποτιμητικά- με το F850GS!!! Εκτός του ότι μιλάμε για δυο μοτοσυκλέτες που δεν συναντιούνται πουθενά.... η ερώτηση είναι έχεις ακούσει ποτέ τον κινητήρα του BMW να λειτουργεί; Θα σε αφήσω να το απαντήσεις κάποια μέρα μόνος σου.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 19/03/2023 στις 22:50.

  4. #4
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    To v100 δεν θα το δοκιμάσεις καθόλου?
    Αυτή είναι ωραία πρόταση.

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Μπαμπη αν με την breva είστε ικανοποιημένοι με το v85tt θα εκπλαγείτε.
    Τηρουμένων ότι ξέρεις τι αγοράζεις, μια δηλαδή καθαρά βολταδικη-τουριστική μοτοσυκλέτα, μεσαίας κατηγορίας.

    Όμως όχι το απλό, αλλά το travel, γιατί με μόλις 1500€ παραπάνω, παίρνεις: 2 πλαινεσ βαλίτσες, τουριστική ζελατίνα, διπλό σταντ, συνδεσιμότητα με κινητό, θερμαινόμενα γκριπ.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    έχουμε και το Breva 750 στην οικογένεια, μου αρέσει ο εγκάρσιος V
    Διαμήκης είναι ο V, o στροφαλοφόρος άξονας κοιτάει κατά το μήκος της μοτοσυκλέτας.

    Εγκάρσιος V είναι αυτός που έχουν τα Ducati, τα Honda VFR κ.ο.κ. στα οποία ο στροφαλοφόρος άξονας κοιτάει ΚΑΘΕΤΑ στο μήκος της μοτοσυκλέτας.

    Για τα άλλα που ρωτάς ΔΞ/ΔΑ
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    @STF: Τον κινητήρα του F850GS δεν τον άκουσα, ψάχνω να βρω test ride, αλλά δεν έχουν.. Είναι τόσο χάλια; Του Tracer τον έχω ακούσει και οδηγήσει, ωραίος κινητήρας! Δεν ήταν καθόλου υποτιμητικό το σχόλιο για το Yamaha Για το CB500X ίσα ίσα που μου αρέσει πολύ, ειδικά στο πράσινο που κυκλοφοράει φέτος..! Μην σου πω ότι η λογική λέει να το προτιμήσω κιόλας, στα 8000 ευρώ. Θα μου μείνουν και 5 χιλιάρικα για βόλτες/ταξίδια. Καθήμενος πάνω του κουμπώνω ακριβώς, όπως και στο Guzzi και μου αρέσει και στον δρόμο. ΟΚ δεν βάζει φωτιά στην άσφαλτο αλλά δεν τρέχω κιόλας.

    @telegonos: Νομίζω εγκάρσιος είναι, σε σχέση με τον άξονα της μοτοσικλέτας.

    @doctoras: Η αλήθεια είναι ότι το Travel έχει πολλά πράγματα, αλλά μου αρέσει το πράσινο που δεν βγαίνει σε Travel. Όχι πως δεν ειναι ωραιο και το σαμπανιζε/γκρι του Travel. Απλά ουσιαστικά το stand θέλω και τις βαλίτσες. Ζελατίνα για αρχή δεν με ενδιαφέρει, θερμαινόμενα γκριπ αδιάφορα εντελώς και για το MG MIA για επικοινωνία με οτ κινητό, για την πλοήγηση που με ενδιαφέρει κάτι βίντεο που έχω δει δεν τα λες και πολύ καλά. Καλύτερα να έχεις το κινητό με βάση στήριξης στο τιμόνι.
    Με την Breva και γενικά την Guzzi είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Τόσα χρόνια ένας αισθητήρας λ χάλασε μόνο αν θυμάμαι καλά, απλά service έχουν χωρίς ακριβά ανταλλακτικά και μία βαλβολίνη κάθε κάτι δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα στο διαφορικό. Επίσης, επειδή αντιπροσωπεύεται από Piaggio Hellas στην Ελλάδα, ότι ανταλλακτικό χρειαστεί έρχεται πολύ γρήγορα, αν δεν υπάρχει διαθέσιμο.

    @Nostradamus: Το V100 μου αρέσει πολύ και σαν σχέδιο και ο κινητήρας του φαίνεται πολύ δυνατός και με σύγχρονη τεχνολογία, απλά είχα στο μυαλό μου πιο όρθιο/adv μηχανάκι. Συν ότι θα ήθελα να περάσουν μερικά χρόνια ώστε ο νέος αυτός κινητήρας να δείξει λίγο από θέμα αντοχής/προβλημάτων τι κάνει. Τα Guzzi δεν τα αλλάζεις κάθε χρόνο Ίσως αν τον βάλουν στο νέο Stelvio σε 2 χρόνια να το σκεφτώ.
    Τελευταία τροποποίηση από BabisStinson; 20/03/2023 στις 08:14.

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Θα πρέπει να το επαληθεύσουμε αυτό, αν είναι όντως σωστό κ.λπ. Σαν "εγκάρσιο" γνώριζα ότι αναφερόμαστε στην θέση του V κινητήρα
    και όχι ότι η θέση του στρόφαλου ορίζει την κατεύθυνση του.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θα πρέπει να το επαληθεύσουμε αυτό, αν είναι όντως σωστό κ.λπ. Σαν "εγκάρσιο" γνώριζα ότι αναφερόμαστε στην θέση του V κινητήρα
    και όχι ότι η θέση του στρόφαλου ορίζει την κατεύθυνση του.
    Ημαρτον ρε σεις
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Διαμήκης είναι ο V, o στροφαλοφόρος άξονας κοιτάει κατά το μήκος της μοτοσυκλέτας.

    Εγκάρσιος V είναι αυτός που έχουν τα Ducati, τα Honda VFR κ.ο.κ. στα οποία ο στροφαλοφόρος άξονας κοιτάει ΚΑΘΕΤΑ στο μήκος της μοτοσυκλέτας.

    Για τα άλλα που ρωτάς ΔΞ/ΔΑ
    Σωστος...
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    V85tt με πλαϊνές βαλίτσες και συνεπιβάτη δε παίζει,τα πόδια του δε χωράνε,θάναι στον αέρα σαν τα xr200.

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    V85tt με πλαϊνές βαλίτσες και συνεπιβάτη δε παίζει,τα πόδια του δε χωράνε,θάναι στον αέρα σαν τα xr200.


    στο τελος του βιντεο εχει και συνεπιβατη,μια χαρα χωραει,φανταζομαι και με τις βαλιτσες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Εγώ έχω απορία τι θέμα υπάρχει με την ακουστική του κινητήρα του 850GS...

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Να δει κανεις κανα review απο εξωτερικο κ μετα του Χουντρα...
    Του χει πει κανεις αραγε οτι αυτο το στυλακι παρουσιασης δεν ειναι κ τοσο...τραβηχτικο (sic).

    Τι μονο εμενα ενοχλει? Γερασα τοσο?
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Να δει κανεις κανα review απο εξωτερικο κ μετα του Χουντρα...
    Του χει πει κανεις αραγε οτι αυτο το στυλακι παρουσιασης δεν ειναι κ τοσο...τραβηχτικο (sic).

    Τι μονο εμενα ενοχλει? Γερασα τοσο?
    Ούτε εμένα μου αρέσει καθόλου. Δεν τον βλέπω καν καιρό τώρα.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη κατηγοριας..ss ποιο και γιατι.
    από giannis21 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2015, 08:21
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2010, 07:45
  3. Videakia απο βολτες και λοιπα!!!
    από ermhc στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2009, 18:19
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2006, 17:52
  5. Αλλαγή πίσω φωτιστικού και εξατμίσεις για Xt660x (περιέχει φώτο)
    από akfo7 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 13:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF