Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Max sym 400

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2023
    Μηνύματα
    18

    Max sym 400

    Καλησπέρα σε όλους κ χρόνια πολλά για την αυριανή μέρα!!! Δε ξέρω αν υπάρχει ανάλογο θέμα στο φόρουμ κ γράφω εδώ. Με συγχωρείται προκαταβολικά για αυτό. Εχω ενα Max sum 400.δεν έχει κλειδί έχει τα ηλεκτρονικά κοντρολ - κλειδιά με τη μπαταρία. Εχεις πάνω σου το κοντρολ το διαβάζει πατάς το διακόπτη μέσα ανάβει φως κ κάνει μπιπ κ γυρίζεις το διακόπτη δεξιά κ ξεκινά. Ξαφνικά πριν λίγο ενώ πήγα να το βάλω μπρος παταω το διακόπτη κάνει τον ήχο κτλ φως κανονικά αλλά δε γυρίζει με τίποτα δεξιά.... Είναι σαν κλειδωμένος μπλοκαρισμενος... Προσπαθώ εδώ κ ωρα αλλά τίποτα... Το κοντρολ έχει ενα κουμπί για να κανει ήχο όταν το πατάς για να βρεις το μηχανάκι κ καλά κ κάνει μπιπ 3 φορές. Το φωτακι του κοντρολ είναι πορτοκαλί όταν το παταω... Του άλλαξα μπαταρία αλλά τα ίδια δεν ακούει τίποτα... Επειδή αύριο είναι αργία μετα Κυριακή έχω σαλταρει... Ξέρετε τι μπορεί να είναι??

  2. #2
    Μαλλον θα ξεμπλοκαρει χωρις να χρειαστεις καποιο ειδικο.

    Καταρχην ,το περιεργο ειναι οτι ενω εχει κλειδωσει η εντολη ,αναβει λαμπακι ...δεν γυρναει.

    Τα κουμπακια που εχει πανω το κοντρολ δεν νομιζω να ειναι για να βρισκεις το μηχανακι.
    Κλειδωνοντας το απο το κουμπι ,τοτε αν το αφησεις και φυγεις και παει καποιος και το κουνησει ,τοτε λειτουργει σαν συναγιερμος .

    Εχει το κοντρολ σου κουμπι που απελευθερωνει κλειδι που ανοιγωντας τον στρογγυλο διακοπτη εμφανιζεται η υποδοχη ;
    Δοκιμασες με αυτο ;
    Σε ενα joyride 300 που εχω ,εχει κανει ενα δυο τετοια χαζα, αλλα μετα καταλαβα πως εγω εκανα καποιο λαθος την καθε φορα .


    Επισης , δεν χρςιαζεται να πατας εσυ καποιο κουμπι οπως λες .
    Δεν κανεις απολυτως τιποτα .Αρκει μπρελοκ σου να ειναι κοντα στο μηχανακι .
    Η θα πατησεις μεσα τον διακοπτη ή θα κουνησεις λιγο το μηχανακι .Αν κατσεις δηλ πανω .
    Τοτε αναβει απο μονος του ο κυκλος λαι γυρνας δεξια .

    Δες το , γιατι κατι κανεις λαθος . Οταν το μαθεις θα σου κανει τη ζωη ευκολη
    Τελευταία τροποποίηση από Lioulios; 25/03/2023 στις 08:06.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2023
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Μαλλον θα ξεμπλοκαρει χωρις να χρειαστεις καποιο ειδικο.

    Καταρχην ,το περιεργο ειναι οτι ενω εχει κλειδωσει η εντολη ,αναβει λαμπακι ...δεν γυρναει.

    Τα κουμπακια που εχει πανω το κοντρολ δεν νομιζω να ειναι για να βρισκεις το μηχανακι.
    Κλειδωνοντας το απο το κουμπι ,τοτε αν το αφησεις και φυγεις και παει καποιος και το κουνησει ,τοτε λειτουργει σαν συναγιερμος .

    Εχει το κοντρολ σου κουμπι που απελευθερωνει κλειδι που ανοιγωντας τον στρογγυλο διακοπτη εμφανιζεται η υποδοχη ;
    Δοκιμασες με αυτο ;
    Σε ενα joyride 300 που εχω ,εχει κανει ενα δυο τετοια χαζα, αλλα μετα καταλαβα πως εγω εκανα καποιο λαθος την καθε φορα .


    Επισης , δεν χρςιαζεται να πατας εσυ καποιο κουμπι οπως λες .
    Δεν κανεις απολυτως τιποτα .Αρκει μπρελοκ σου να ειναι κοντα στο μηχανακι .
    Η θα πατησεις μεσα τον διακοπτη ή θα κουνησεις λιγο το μηχανακι .Αν κατσεις δηλ πανω .
    Τοτε αναβει απο μονος του ο κυκλος λαι γυρνας δεξια .

    Δες το , γιατι κατι κανεις λαθος . Οταν το μαθεις θα σου κανει τη ζωη ευκολη
    Καλημέρα κ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Δυστυχώς δε έχει κλειδί το μπρελόκ.δε ξέρω τι γίνεται.αλλαξα μπαταρία όπως προείπα παταω μέσα τον διακόπτη το έχω δίπλα ακριβώς το μπρελόκ ανάβει το φως του διακόπτη αλλά δε γυρίζει δεξιά με τίποτα.λεω μήπως φταίει η μπαταρία αλλά αν ήταν έτσι λογικά δε θα το έβλεπε καθόλου το μπρελόκ? σωστά?τι άλλο να κάνω??

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2023
    Μηνύματα
    18
    Με το μπρελόκ δεν ασχολούμαι καθόλου. Απλα έχει ενα κουμπί πανω που αν το πατήσεις κανει 3 ηχους το μηχανάκι. 3 μπιπ δηλαδή κ έχει πανω του κ ενα λαμπάκι μικρο κ ανάβει πορτοκαλί χρωμα. Αυτά περί μπρελόκ μέχρι εκεί.
    Αυτό που δε μπορω να καταλάβω είναι γιατί πατώντας τον διακόπτη του sym μέσα ανάβει το φως δίνει σήμα δηλαδή το μπρελόκ κανονικά αλλά δε γυρίζει ο διακόπτης δεξιά... Αν δε έχεις το μπρελόκ πάνω σου η κοντά του είναι εντελώς νεκρό εκεί. Ουτε πατιεται μέσα ουτε φως τίποτα μηδέν. Εφόσον πατιεται μέσα ανάβει το φως του διακόπτη γύρω γύρω κανονικά τοτε γυρίζει δεξιά αλλά τώρα τίποτα δε γυρίζει....

  5. #5
    Κοιτα , δεν εχουμε το ιδιο προφανως ,αλλα η φιλοσοφια ειναι ιδια .
    Δεν πρεπει να πατας κανενα κουμπιβστο μπρελοκ .
    Ουτε μπαταρια επρεπε να αλλαξεις (αλλα δεν πειραζει) αφου δουλευε και ανοιγε φως στον διακοπτη .

    Ακου ....
    Πατα καταρχας στο μπρελοκ το ξεκλειδωμα .
    Μην το ξανακλειδωσεις απο κει.
    Μετα πηγαινε στο μηχανακι με το μπελοκ κοντα και ή πατα μεσα το διακοπτη ή κουνα το ή κατσε πανω για να οπλισει .
    Οταν οπλισει και αναψει φως στο διακοπτη , δεν γυρναει δεξια ;
    Αν οχι , τσεκαρεωτο owhners manual .
    Εμενα εκει τα γραφει αναλυτικα .
    Αν παλι δεν βγαλεις ακρη , παρε τηλ στην αντιπρ/πεια ή απι κει που το πηρες να σου πουνε .

    Αν χρειαστει , μπορει να πεταχτει ενας απο αυτους να στο δει απο κοντα ...Στην εγγυηση δεν ειναι;

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2023
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Κοιτα , δεν εχουμε το ιδιο προφανως ,αλλα η φιλοσοφια ειναι ιδια .
    Δεν πρεπει να πατας κανενα κουμπιβστο μπρελοκ .
    Ουτε μπαταρια επρεπε να αλλαξεις (αλλα δεν πειραζει) αφου δουλευε και ανοιγε φως στον διακοπτη .

    Ακου ....
    Πατα καταρχας στο μπρελοκ το ξεκλειδωμα .
    Μην το ξανακλειδωσεις απο κει.
    Μετα πηγαινε στο μηχανακι με το μπελοκ κοντα και ή πατα μεσα το διακοπτη ή κουνα το ή κατσε πανω για να οπλισει .
    Οταν οπλισει και αναψει φως στο διακοπτη , δεν γυρναει δεξια ;
    Αν οχι , τσεκαρεωτο owhners manual .
    Εμενα εκει τα γραφει αναλυτικα .
    Αν παλι δεν βγαλεις ακρη , παρε τηλ στην αντιπρ/πεια ή απι κει που το πηρες να σου πουνε .

    Αν χρειαστει , μπορει να πεταχτει ενας απο αυτους να στο δει απο κοντα ...Στην εγγυηση δεν ειναι;
    ναι στην εγγύηση είναι.το πηρα από νομικό στη μιχαλακοπούλου το σεπτεμβριο απλά τώρα βρίσκομαι εκτός αθηνών.....κ ειναι μπλέξιμο...εχουν 2 κλειδιά αυτά 2 μπρελόκ δηλαδή, εβαλα το 2 τώρα αλλά τίποτα τα ίδια..αναβει ο διακόπτης μπιπ κ φως κανονικά αλλά δε γυρίζει δεξιά με τίποτα...τι διάολο εγινε δε μπορώ να καταλάβω...

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Μήπως εκεί που είσαι παρεμβάλλεται κάποια συχνότητα? Μπορείς να πας πιο πέρα με το μηχανάκι μαζί?

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2023
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Μήπως εκεί που είσαι παρεμβάλλεται κάποια συχνότητα? Μπορείς να πας πιο πέρα με το μηχανάκι μαζί?
    καλημέρα κ ευχαριστώ. εκεί το βάζω πάντα. Δε έχει τίποτα γύρω γύρω ειδικά κοντά του...

  9. #9
    Aπο τη στιγμη που οπλιζει ,δεν εχει θεμα με παρεμβολες .
    Αν οντως εχει καποιο θεμα , αυτο ειναι στον διακοπτη της μοτο.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2023
    Μηνύματα
    18
    Καλημέρα έχει κολλήσει ο διακόπτης κ θέλει αλλαγή όλο αυτό το συστημα εκεί..λένε ότι το βγαζουν αυτό το πρόβλημα αυτοί οι διακόπτες...(εχει εγγύηση βέβαια) κ βλέπουμε τι θα πει κ το συνεργείο μετα!!

  11. #11
    Πες μας τι εγινε παντως για να ξερουμε.

    Εγω μια φορα εχασα το μπρελοκ-κλειδι και πηρα την αντ/πεια που τον ξερω και του το λεω .
    Η απαντηση ηταν "βρες το" Μην χασεις και το αλλο .
    Αντικλειδι δεν βγαινει και παει κομπλε ολο το συστημα κανα 350-400. Ειναι καιβο διακοπτης μαζι ?
    Για ρωτα να ξερουμε

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2023
    Μηνύματα
    18
    εννοειται θα τα πω όλα για να ξέρουμε!!τουλαχιστον να βγαίνει κάποιο ασφαλές συμπερασμα από όλο αυτό!!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2023
    Μηνύματα
    18
    ούτε ο νέος διακόπτης δούλεψε παρέμεινε κλειδωμένος κ αυτός οπότε το πρόβλημα είναι το εγκέφαλου.παράγγειλαν νέο εγκέφαλο με νέα κλειδιά φυσικά(στην εγγύηση όλα αυτά βέβαια μη τρελαθούμε κ ευτυχώς...)το παράπονο μου ειναι προς την SYM Βεβαια...εχεις μπλοκαρισμένο διακόπτη γιατί δε στέλνεις κ τον εγκέφαλο μαζί(το συνεργείο εδώ ωρύεται..)μήπως κ δε ειναι ο διακόπτης..΄΄εάν είναι ο διακόπτης επιστρέφεται ο εγκέφαλος ατόφιος από τον αντιπρόσωπο κ όλα οκ..αν δε ειναι εχεις στείλει κ το εγκέφαλο ,μαζί κ πάλι οκ ..κ να γλυτώσουμε 2-3 μέρες με το πήγαινε έλα...είναι από την προηγούμενη παρασκευή αυτή η δουλειά αν είναι δυνατόν...

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaiol Προβολή μηνύματος
    ούτε ο νέος διακόπτης δούλεψε παρέμεινε κλειδωμένος κ αυτός οπότε το πρόβλημα είναι το εγκέφαλου.παράγγειλαν νέο εγκέφαλο με νέα κλειδιά φυσικά(στην εγγύηση όλα αυτά βέβαια μη τρελαθούμε κ ευτυχώς...)το παράπονο μου ειναι προς την SYM Βεβαια...εχεις μπλοκαρισμένο διακόπτη γιατί δε στέλνεις κ τον εγκέφαλο μαζί(το συνεργείο εδώ ωρύεται..)μήπως κ δε ειναι ο διακόπτης..΄΄εάν είναι ο διακόπτης επιστρέφεται ο εγκέφαλος ατόφιος από τον αντιπρόσωπο κ όλα οκ..αν δε ειναι εχεις στείλει κ το εγκέφαλο ,μαζί κ πάλι οκ ..κ να γλυτώσουμε 2-3 μέρες με το πήγαινε έλα...είναι από την προηγούμενη παρασκευή αυτή η δουλειά αν είναι δυνατόν...
    Να ζητήσεις χαρτί (η τουλάχιστον να αναφέρεται στο βιβλίο του σέρβις) όπου θα φαίνεται η ημερομηνία τοποθέτησης του νέου εγκέφαλου για να ισχύει εκ νέου η εγγύηση για αυτό το τμήμα της μηχανής....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2023
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Να ζητήσεις χαρτί (η τουλάχιστον να αναφέρεται στο βιβλίο του σέρβις) όπου θα φαίνεται η ημερομηνία τοποθέτησης του νέου εγκέφαλου για να ισχύει εκ νέου η εγγύηση για αυτό το τμήμα της μηχανής....
    ευχαριστώ πολύ θα το κάνω.ελπίζω τουλαχιστον να είναι αυτο κ να ξεμπερδευω.....7 μηνών μηχανάκι κ να βγάλει αυτό το θέμα....

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Sr max 300 vs Sym citycom 300
    από gchor στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2019, 00:13
  2. X-MAX 250 2010/11 η SYM GTS 300i 2012;;;;
    από figo71 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2019, 23:46
  3. Sym Citycom S 300i vs Aprilia SR Max
    από vaggelis23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2015, 09:05
  4. Sym Gts250, Yamaha X-max, Aprilia Atlantic Ή Piaggio X8???
    από djvangelis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2006, 14:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF