Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Ορεινή Ναυπτακτία 3ήμερο

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    54
    ειχα ενα φιλαράκι που ειχε εξοχικό σε 1 χωριό κοντά στην ανω χώρα ,αυτο πριν 20 χρονια περίπου ,και ειχε μόνιμα στο χωριό για πασχα-χριστουγεννα-καλοκαίρι 1 suzuki tsr 200 διχρονάκι κατακίτρινο -ειχε τρέλα με ορεινές διαδρομές σε βουνά σε λαγκάδια σε ποτάμια κλπ ,παντα γυρω απο την ανω χώρα ολα αυτα , το ντεποζιτο επαιρνε μέσα 10 λιτρα βενζινη η οποία τον εβγαζε 120 -130 χλμ το πολύ ηταν κ γκαζιάρης ,οπότε αναγκαστικά επαιρνε μαζί του ,εκτος απο εργαλεία-μπουζί-2t λάδι -τρόμπα για τα λάστιχα κλπ ,και extra μπιτόνι 10λιτρο ,τον επιασε 2-3 φορές η αστυνομία μέσα στα δάση με το μπιτόνι στη σχάρα του tsr 200 τους εξηγούσε οτι ειναι διχρονο καίει παρα πολυ κ το εχω για ρεζέρβα ,αυτοι τον θεωρουσαν υποψήφιο εμπρηστή , του επαιρναν τα στοιχεία του -ταυτοτητα- αδεια μοτο κλπ κ τον αφηναν να φυγει αφου τον ταλαιπωρούσαν μια-δυο ωρες καθε φορά ,και φυσικά ετρεμε μην ξεσπάσει καμια φωτιά κ θα ηταν ο πρωτος υποπτος -τελικά το πούλησε λόγω αγχους κ φόβου κ πηρε 1 τετράχρονο suzuki dr200 που εβγαζε 250 + χλμ με 1 γέμισμα - φίλε yes-u προτείνεται με κλειστά μάτια η ανω χώρα κ τα γυρω χωριά της οποια διαδρομή κ αν διαλέξεις για να πας

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.312
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpg 
Προβολές:	284 
Μέγεθος:	10,9 KB 
ID:	442316

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Προτείνω να μη μπεις αμέσως από Ιτέα προς τα πάνω αλλά να ξεκινήσεις πρώτα από Ορεινή Ναυπακτία. Δηλαδή να πας μέχρι Ναυπακτο και να ξεκινήσεις από εκεί την περιήγηση στη Ναυπακτία και μετά να πας Αρτοτίνα-Αθανάσιο Διάκο και Παύλιανη. Έτσι θα βγει πιο ομαλά το πρόγραμμα.
    Το επεξεργάζομαι, προσπαθώ να φτιάξω τη διαδρομή... σχετικά με καταλύματα για διαμονή, τι υπάρχει εκεί πάνω; Θα υπάρχουν βέβαια και σκηνούλες στις αποσκευές. Στην Αρτοτίνα υπάρχει ξενώνας, για το άλλο βράδυ όμως δεν έχω κάτι υπόψιν...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Το επεξεργάζομαι, προσπαθώ να φτιάξω τη διαδρομή... σχετικά με καταλύματα για διαμονή, τι υπάρχει εκεί πάνω; Θα υπάρχουν βέβαια και σκηνούλες στις αποσκευές. Στην Αρτοτίνα υπάρχει ξενώνας, για το άλλο βράδυ όμως δεν έχω κάτι υπόψιν...

    Δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις πρόβλημα στην Ορεινή Ναυπακτία. Άνω Χώρα, Ελατού, Αμπελακιώτισσα, Κρυονέρια στη λίμνη Εύηνου κλπ θα βρεις στάνταρ.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #20
    Πέμπτη 6/7:

    Σαν Έτοιμοι αποβραδίς και φορτωμένοι, ξεκινάμε με το φίλο για το τριήμερο που είχε από νωρίς σχεδιαστεί, αλλά λόγω βροχών είχε αναβληθεί για καιρό. Δρόμοι ταχείας κυκλοφορίας αποφεύγονται και, αφού τρώμε μια καλή κίνηση μέχρι να βγούμε Χασιά, ανεβαίνουμε προς Δερβενοχώρια. Στη Δάφνη, τέτοια εποχή με τα φρεσκοθερισμένα χωράφια του κάμπου και την απέραντη θέα, αρχίζουμε να ξεχνάμε αυτά που αφήνουμε πίσω και να μπαίνουμε σε διάθεση ταξιδιού. Σκοπός μας να φτάσουμε Αρβανίτσα στον Ελικώνα. Προσεγγίσαμε το μέρος λίγο ανορθόδοξα, γιατί, κάτι η πρεσβυωπία, κάτι που ο μικρός μου είχε φάει τα δεδομένα χωρίς να το αντιληφθώ, κάτι που αδιαφορώ πλήρως, βρεθήκαμε στα Βάγια, Νεοχώρι, Θίσβη, Αγία Άννα και μετά πρώτη στάση Αρβανίτσα. Το μαγαζί κλειστό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3247.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	444789

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3251.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	61,1 KB 
ID:	444790

    Επόμενος προορισμός, ο Όσιος Λουκάς. Φυσικά και πήραμε λάθος δρόμο και καταλήξαμε να κατεβαίνουμε προς εργοστάσιο αλουμινίου. Μια απόκοσμη κοιλάδα που βράζει και προκαλεί δέος και ανάμεικτα συναισθήματα. Έχω μια ανησυχία (καμία ανησυχία δεν έχω, αλλά συμπαρίσταμαι στο φίλο..) αν ο δρόμος καταλήγει στο εργοστάσιο και σταματά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3256.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	444791

    Δεν συμβαίνει αυτό και συνεχίζουμε για Άσπρα Σπίτια, Αντίκυρα, ‘Αγιο Ισίδωρο. Σταματούμε εκεί για μια βουτιά, αλλά στην παραγγελία του φρέντο, βρισκόμαστε με το μαγαζάτορα να γνωρίζουμε πρόσωπα και καταστάσεις για περασμένα μεγαλεία και η βουτιά έφαγε άκυρο, μαζί και το φιλαράκι που τσάμπα έβαλε τα μπανιερά του..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3258.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	105,6 KB 
ID:	444792

    Ανεβαίνουμε Δεσφίνα, κατεβαίνουμε Ιτέα και στρίβουμε βόρεια με προορισμό Γραμμένη Οξυά. Διαδρομή που δεν έχω ξανακάνει και μου δίνει μια διαφορετική οπτική γωνία των γνώριμων περιοχών.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	01.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	98,4 KB 
ID:	444800

    Ήθελα να ανέβω από Τριταία, αλλά φυσικά το προσπέρασα και ανέβηκα από Πέντε Όρια, Μαλανδρίνο και στάση για καφέ και βενζίνη, Λιδωρίκι. Δεν ξέρω από τι λερώνονται τα τζάμια εκεί πέρα, πάντως για μιάμιση ώρα κάποια γυναίκα έπλενε μια τζαμαρία με το λάστιχο και σαπουνάδα ασταμάτητα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3272.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	47,1 KB 
ID:	444796

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230706_182346.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	97,8 KB 
ID:	444797

    Φεύγουμε από νότια της λίμνης και ανηφορίζουμε προς Πενταγιούς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	02.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	86,4 KB 
ID:	444803

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	03.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	92,6 KB 
ID:	444804

    Πανέμορφο χωριό με καταπληκτική θέα στα Βαρδούσια, περιποιημένες κατοικίες και έρημο, όπως και ό,τι χωριό είδαμε στη συνέχεια. Φτάνουμε Αρτοτίνα και σε ρυθμό βαδίσματος μαθαίνω από ντόπιο όλη την ιστορία του χωριού, καθώς τον συνόδευα προς την πλατεία. Σούρουπο και μπαίνουμε Γραμμένη Οξυά. Ο γενικός γαμάω του χωριού Πέτρος, συνταξιούχος αστυνομικός, έχει από νωρίς αντιληφθεί ότι και σε ένα απομακρυσμένο και δύσβατο τόπο, με πολλή δουλειά και μεράκι μπορείς να κάνεις μια ονειρεμένη ζωή, έχει στήσει ένα καλόγουστο μαγαζί με άριστη κουζίνα. Του ζητάω φαΐ, ποτό, ύπνο και κάνει το τρία στα τρία!....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230706_203415.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	108,3 KB 
ID:	444799
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 13/07/2023 στις 16:05.

  6. #21
    Ας μου πει κάποιος γιατί οι φωτό δεν βγαίνουν με το σωστό προσανατολισμό και πώς διορθώνεται, αλλιώς δεν περιγράφω άλλο!

  7. #22
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.489
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Ας μου πει κάποιος γιατί οι φωτό δεν βγαίνουν με το σωστό προσανατολισμό και πώς διορθώνεται, αλλιώς δεν περιγράφω άλλο!
    Άσε το γιατι και άνοιξε τις συγκεκριμένες φωτογραφίες στο Paint, κάνε την περιστροφή εκεί, σώσε τις, και μετά κάνε upload.
    Θα σου διορθώσω εγώ τις παραπάνω

  8. #23
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Αμα δε μπεριγραψεις άλλο, θα χουμε άλλα
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #24
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Αμα δε μπεριγραψεις άλλο, θα χουμε άλλα
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  10. #25
    Μετά από τις καλοπροαίρετες και πειστικές παρεμβάσεις των παραπάνω, συνεχίζω...

    Παρασκευή 7/7
    Πιείτε freddo στην επαρχία! Σε όποιο καφενέ και να κάτσαμε, τέτοιους καφέδες δεν έχω πιει στην Αθήνα, ούτε από τον Tsber, ένα περίεργο πράμα…
    Ο Πέτρος μας διέθεσε το τζιπ του για να πάμε καμιά βόλτα βόρεια στο δάσος με τις οξιές και το μνημείο της μάχης, αλλά είχα σκοπό να πάω προς λίμνη Ευήνου και ύστερα από κουβέντες με κάτι άλλους ντόπιους, μας στέλνουν από ένα δρόμο που δεν μπορώ να τον εντοπίσω στο google maps ακόμη. Υποτίθεται πως ήταν βατός χωματόδρομος, θα είχε περάσει πρόσφατα μηχάνημα και θα τον είχε στρώσει. Ανεβαίνουμε Λευκά, Μανδρινή, και από εκεί αρχίζει ο δρόμος χωρίς επιστροφή. Τη στιγμή που το πράμα χειροτέρεψε δεν μπορούσαμε να κάνουμε μεταβολή και αποφάσισα(-με) να πάμε εμπρός και όπου βγει, όπως επιτάσσει και το πνεύμα της εποχής. Η διαδρομή βέβαια φανταστική, μέσα στα έλατα και στις χαράδρες με θέα που έκοβε την ανάσα, αλλά μας είχε κοπεί πολύ νωρίτερα εξαιτίας του χάλια καρόδρομου, που όχι μηχάνημα δεν τον είχε στρώσει, ούτε κάποιο άλλο όχημα είχε περάσει για μήνες!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3328.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	444806
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3334.jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	64,3 KB 
ID:	444805
    Θα χαιρόμουν πολύ να την ξαναέκανα με ένα ελαφρύ εντουράκι, δε βαριέσαι όμως, ό,τι έχει ο καθένας…για καλή μας τύχη, μείναμε όρθιοι, ακόμη και όταν περάσαμε μέσα από την κοίτη του Ευήνου και καμιά δεκαριά άλλα παραπόταμα της χαράδρας.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3346.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	104,7 KB 
ID:	444807
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3354.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	106,1 KB 
ID:	444808
    Μετά κόπων και βασάνων και με τύχη να διαλέγουμε τις σωστές διασταυρώσεις στο πουθενά, φτάνουμε στο χωριό Λειβαδάκι. Πανέμορφο, καταπληκτική θέα, περιποιημένες ιδιοκτησίες και έρημο, μη λέμε τα ίδια και τα ίδια! Αράζουμε κάτω από θεόρατες καστανιές, πετάμε τα ρούχα από πάνω μας να στεγνώσουμε και εμφανίζεται ένα serow με τον Κώστα, πρόσφατο κάτοχο του νέου Transalp. Παραξενεύτηκε που μας είδε και μόλις έμαθε από πού περάσαμε, μας κάλεσε σπίτι του για τα δέοντα, τσίπουρα και τα συναφή για την ανάνηψη… πολύτιμες οι πληροφορίες που μας έδωσε για τη συνέχεια της βόλτας, μακριά από χώμα αυτή τη φορά (εντάξει, μόνο τρία χιλιομετράκια). Τον ευχαριστούμε και φεύγουμε για Κλεπά, στα βόρεια και ανατολικά της λίμνης Ευήνου.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3364.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	444809
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3381.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	106,8 KB 
ID:	444810
    Κυκλώνουμε τη λίμνη από βόρεια και περνούμε από Αράχωβα που είναι το στολίδι της περιοχής και με τον περισσότερο πληθυσμό, καμιά 40ριά ανθρώπους. Κυκλώνουμε την σμαραγδένια λίμνη και μας κάνει εντύπωση η ομορφιά του τοπίου και η ερημιά.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3399.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	76,0 KB 
ID:	444811
    Σε όλες τις διαδρομές δε διασταυρωθήκαμε με αυτοκίνητο, τόσο που από ένα σημείο και μετά νόμιζα πως είμαι σε ιδιωτικό πιστάκι και έπαιζα στις στροφές. Προορισμός μας ο Πλάτανος. Προηγήθηκε στάση σε παρακείμενη πηγή με πλατάνια για δροσιά μιας και ήταν μεσημέρι και ζεστή κονσέρβα τονοσαλάτας. Η θέα σε κάθε στροφή μοναδική και όπου άνοιγε το μάτι, έκοβε το γκάζι για να απολαύσουμε το τοπίο. Το χάνι του Λιόλιου και το ανεμοδαρμένο διάσελο είχαν συγκεντρωμένα όλα τα 4πι4 (καμιά δεκαριά) της περιοχής. Τι μέρος για να κάνεις ολοκληρωμένες διακοπές κι εμείς το προσπεράσαμε σα Γιαπωνέζοι τουρίστες!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3408.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	444812
    Πλάτανος κατά τις 16:30, καταλαβαίνεις από τη διάταξη των πάλαι ποτέ καταστημάτων στην πλατεία ότι όλα τα δυσπρόσιτα χωριά της περιοχής κατέβαιναν με τα γαϊδουρομούλαρα από χαμένα πλέον μονοπάτια να ψωνίσουν τα απαραίτητα. Καφεδάκι, σε ένα χωριό που ήταν στη μεσημεριανή σιέστα και ας κατάγεται από εκεί ο Αμερικανός πρέσβης (μήπως μεγάλωσε στο Τέξας
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3415.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	81,3 KB 
ID:	444813
    Θέλαμε να κινηθούμε προς Θέρμο στην Τριχωνίδα, δεν μας έπαιρνε ο χρόνος και αποφασίσαμε να κατέβουμε από Ποκίστα προς Ναύπακτο για ανεφοδιασμό και Άνω Χώρα για διανυκτέρευση. Δε γλιτώσαμε το γεμάτο χαλίκια χωματόδρομο που μας έστειλαν γιατί γίνονταν( επισκευές σε κάποια γέφυρα. Σε αυτό το σημείο θέλω να ζητήσω μια συγνώμη από το Γαύρο (και ξέρω πως θα μου τη δώσει γιατί είναι μεγάλη καρδιά), επειδή δε σταμάτησα στο Ρέρεσι για φαΐ, προτίμησα να την πέσω στο Μόρνο για να δροστιστώ!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3435.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	106,0 KB 
ID:	444814
    Άνω Χώρα χαλαρός κόσμος, ακόμη δεν είναι η εποχή που γίνεται χαμός από ξένους, τρώμε καλά και ψάχνουμε στέγη. Και εδώ εμφανίζεται ο Πολύκαρπος, ιδιοκτήτης καταλυμάτων, παραγωγός και εμφιαλωτής κρασιών, τσίπουρων λικέρ, πολύ δικός μας άνθρωπος και φίλος καρδιακός! Κάτω από τον έναστρο ουρανό, έκλεισε η βραδιά με λικέρ κράνου και τσαπουρνιάς!

    Χάρηηηη!!!

  11. #26
    Ηθικόν ακμαιότατον (πριν το χώμα..)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230707_101926.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	40,6 KB 
ID:	444815

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230707_101910.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	444816

    Μπαίνοντας Άνω Χώρα..
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3443.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	444817

    Στου Πολύκαρπου..
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230708_095259.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	444818

    Μία σύγχρονη προσέγγιση και παραλλαγή στο διαχρονικό έργο "Το κορίτσι και το άλογο"..
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230707_131403.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	110,9 KB 
ID:	444819

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Σούπερ εξόρμηση καταρχήν! Θυμάμαι κάπου στη Μανδρινή είχαμε προσπαθήσει να περάσουμε έναν δρόμο που τελικά είχε πέσει τελείως με έναν φίλο. Είχαμε πάρει τα μηχανάκια στο χέρι και είχαμε περάσει κάτι διαλυμένα σημεία ενώ σε άλλα βγήκαμε εκτός δρόμου μέσα στο δάσος για να περάσουμε.

    Ήρωες πάντως με αυτά τα μηχανάκια που κάνατε χωματόδρομους. Η Ορεινή Ναυπακτία είναι υποανάπτυκτη σε οδικό δίκτυο αλλά αυτό είναι και καλό για εμάς τους ανώμαλους!

    Πάντα τέτοια!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #28
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Εκ μέρους του εαυτού μου, σε συγχωρναω
    Εκ μέρους του εαυτου σου, σου οφείλεις ρεπετι καθότι πολυ νόημα το Ρερεση, πολυ νόημα!
    Φειδωλός όμως με τις φωτό, γιατί; δε της χρεώνει το μαγαζί
    Ζήλεψα...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #29
    "Κώστα η άσφαλτος τελειώνει σιγά σιγά, ήρθε η ώρα για κάτι πιο χωμάτινο!"

    billy84, XXV.V.MMXXIII




    Αφού φάγαμε γενναίο πρωινό για να μη προσβάλουμε τον οικοδεσπότη, κάνουμε ένα πανέμορφο κομμάτι την κατάλληλη ώρα. Κατέβασμα από Ελατού, Τερψιθέα, Λιμνίτσα, παλιά γέφυρα Μόρνου. Στο μυαλό μας το χώμα είναι παρελθόν και δεν μας άφησε αλώβητους. Καμένη λάμπα πορείας για μένα και ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια του φίλου, που δεν ήταν καλά στερεωμένα και κάπου στο κακοτράχαλο του έφυγαν. Στην προτροπή μου να γυρίσουμε πίσω να τα βρούμε, στο τσακ γλίτωσα τη μήνυση…
    Κινούμαστε ανατολικά και ξαναφτάνουμε στη λίμνη του Μόρνου, την οποία διασχίζουμε στο δυτικό κομμάτι προς βόρεια και έτσι ολοκληρώνουμε την περικύκλωσή της που ξεκινήσαμε την πρώτη μέρα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3458.jpg 
Προβολές:	112 
Μέγεθος:	102,8 KB 
ID:	444876

    Ο δρόμος στο ανατολικό μέρος της λίμνης πάντως, προσφέρει καλύτερη θέα. Το Κόκκινο και ιδιαίτερα το Κάλιο είναι δύο χωριουδάκια που προσφέρουν καταπληκτική θέα στη λίμνη. Προορισμός μας ο Αθανάσιος Διάκος και τον προσεγγίζουμε από τον Κονιάκο, ένα χωριό που στην πλατεία του πίνεις όπως προείπαμε εξαιρετικό φρέντο με γκρο πλαν τη Γκιώνα φαρδιά πλατιά, έτοιμη να πλακώσει το στήθος του κάθε συμβιβασμένου ανθρωπάκου που ζει στην πόλη και για scale έχει τον ..ουρανοξύστα μας στους Αμπελόκηπους.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3471.jpg 
Προβολές:	112 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	444877
    Για άλλη μια φορά οι ντόπιοι μας προτρέπουν να ακολουθήσουμε μια χωμάτινη διαδρομή που είναι λίγο δύσκολη για δύο χλμ, αλλά μετά στρώνει (μονάδα μέτρησης κατάστασης χωματόδρομου: περνάει και κούρσα!). Το σύνολο 12χλμ μέχρι να δούμε άσφαλτο οι κουρσάροι. Εν μέρει είχαν δίκιο. Τα πρώτα δύο χλμ ήταν δύσκολα, τα υπόλοιπα όμως ήταν χειρότερα. Η διαδρομή συνολικά καταπληκτική, ανάμεσα σε Βαρδούσια και Γκιώνα, και κάπου εκεί στα σταματήματα για φωτογραφίες συνειδητοποιώ ότι μου έχει πέσει το γάντι που έβγαζα για το τηλέφωνο. Ο φίλος μου είχε φύγει μπροστά, οπότε επιστροφή για το γάντι (είπαμε, δεν αφήνουμε κανέναν πίσω!). Τον βρήκα να την έχει πέσει κάτω από κάτι έλατα και να αγωνιά για την τύχη μου, αφού δε σήκωνα ούτε τηλέφωνο. Την έπεσα κι εγώ για λίγο, για να ξεσκάσω. Κι ύστερα, ήρθαν οι μέλισσες! Μάλλον είναι η εποχή που μεταφέρουν τα μελίσσια στα έλατα και παντού βούιζε ο τόπος από την παρουσία τους. Στη διαδρομή μού μπήκε μια στο στόμα, την έφτυσα για να μην τη ματιάσω και ευτυχώς δεν με τσίμπησε.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3480.jpg 
Προβολές:	112 
Μέγεθος:	93,9 KB 
ID:	444879
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3485.jpg 
Προβολές:	112 
Μέγεθος:	84,3 KB 
ID:	444880
    Τη συνέχεια της διαδρομής, οι περισσότεροι από εδώ μέσα τη γνωρίζετε… Διάκος, προβατίνα, νερό από την πηγή, παγωτάκι, καταρράκτης Στρώμης, Βρύζες, λίγη δροσιά στην Παύλιανη στο ρέμα, παράδεισος μετά τη ζέστη που είχαμε φάει όλη μέρα. Μετάνιωσα που δεν ήπια κι εκεί ένα καφέ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3512.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	67,1 KB 
ID:	444885
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3487.jpg 
Προβολές:	112 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	444881
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3502.jpg 
Προβολές:	112 
Μέγεθος:	88,4 KB 
ID:	444883
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230708_180536.jpg 
Προβολές:	111 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	444884
    Διεκπεραιωτικά τα χιλιόμετρα από Λειβαδιά και μετά.
    Χάρηκα που με τόσο ταρακούνημα, ανάβει πλέον κανονικά το λαμπάκι της νεκράς στο bandit, μετά από χρόνια.
    Κατάπια πικρό σάλιο όταν έφτασα σούρουπο κάπου στο Ν. Ηράκλειο, ανάμεσα σε καταπράσινα μπαλκόνια παστωμένων διαμερισμάτων και καλογυαλισμένων μποτιλιαρισμένων υβριδικών αυτοκινήτων.
    «Πάει και κούρσα!»
    Τελευταία τροποποίηση από yes-u; 14/07/2023 στις 16:46.

  15. #30
    Ωραίοι!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 3ήμερο οδοιπορικό στην ΗΠΕΙΡΟ
    από THEOD στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2008, 06:46
  2. Ορεινη-Ημιορεινη Βολτα ?
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2005, 07:46
  3. Για το 3ήμερο που έρχεται...
    από kapeos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 07:37
  4. Φωτογραφίες από το διήμερο 27-28.3.2004 στην Ορεινή Ναυπακτία
    από Adventure-R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2004, 10:31
  5. 9/11 Ορεινή Κορινθία ή Ναυπακτία ή ...
    από filippos_hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 14:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF