Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Ορεινή Ναυπτακτία 3ήμερο

  1. #1

    Ορεινή Ναυπτακτία 3ήμερο

    Ετοιμάζω ένα τριήμερο μόνος ή με ένα φιλαράκι για ορεινή Ναυπακτία, γιατί είναι μια περιοχή που έχω λιγότερο επισκεφτεί εδώ γύρω. Έχω βγάλει ενδεικτικά τρεις διαδρομές, μία για κάθε μέρα. Θα ήθελα από τους γνώστες των περιοχών καμία συμβουλή, καμία παράκαμψη ή τέλος πάντων κανένα σημείο ενδιαφέροντος που μου διαφεύγει ως συνήθως και το παίρνω χαμπάρι αφού έχω επιστρέψει.

    https://goo.gl/maps/mRA6UNWYvB8CdmwDA

    https://goo.gl/maps/uAPhucgbKTspWg2S7

    https://goo.gl/maps/iZ3MJu3AqPJJWdAt6

    Και μη φοβηθείτε ότι θα προτείνετε κάτι και θα με βγάλετε από βασικό πλάνο, γιατί έχω ξεκινήσει για Σκύρο και βρέθηκα από την Κύμη στο Γερολιμένα στη Μάνη, θα σέβεστε!

  2. #2
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Μια χαρα είναι.....

    Εχει πράμα μπόλικο να δεις, και ανάλογα με τα ωράρια της κάθε μέρας
    ολο και κάποιο εξτραδάκι θα κάτσει....
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  3. #3
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Καλησπέρα,καλή την βλέπω και εγώ την διαδρομή,δεν ξέρω τι μοτοσυκλέτες έχετε αλλά ετοιμαστείτε για πραγματικά άσχημο δρόμο ανά σημεία .
    Πέρασα σχετικά πρόσφατα από Γαύρο-Γολέμι προς Ρέρεση ,το νου σας έχει ένα δέντρο στην μέση του δρόμου κάπου κατά εκεί
    Από εικόνες και τοπία θα γεμίσετε πάντως,με το καλό !
    porca miseria.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,καλή την βλέπω και εγώ την διαδρομή,δεν ξέρω τι μοτοσυκλέτες έχετε αλλά ετοιμαστείτε για πραγματικά άσχημο δρόμο ανά σημεία .
    Πέρασα σχετικά πρόσφατα από Γαύρο-Γολέμι προς Ρέρεση ,το νου σας έχει ένα δέντρο στην μέση του δρόμου κάπου κατά εκεί
    Από εικόνες και τοπία θα γεμίσετε πάντως,με το καλό !
    Bandit, cbf και υπάρχει πιθανότητα για ένα Tenere. Εκλογές έρχονται, δε βγήκαν ακόμη με τα φτυάρια και την πίσσα εκεί, κατά το σύνηθες;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Προτείνω να μη μπεις αμέσως από Ιτέα προς τα πάνω αλλά να ξεκινήσεις πρώτα από Ορεινή Ναυπακτία. Δηλαδή να πας μέχρι Ναυπακτο και να ξεκινήσεις από εκεί την περιήγηση στη Ναυπακτία και μετά να πας Αρτοτίνα-Αθανάσιο Διάκο και Παύλιανη. Έτσι θα βγει πιο ομαλά το πρόγραμμα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Προτείνω να μη μπεις αμέσως από Ιτέα προς τα πάνω αλλά να ξεκινήσεις πρώτα από Ορεινή Ναυπακτία. Δηλαδή να πας μέχρι Ναυπακτο και να ξεκινήσεις από εκεί την περιήγηση στη Ναυπακτία και μετά να πας Αρτοτίνα-Αθανάσιο Διάκο και Παύλιανη. Έτσι θα βγει πιο ομαλά το πρόγραμμα.
    οταν μιλάει ο billy84 οι υπόλοιποι απλά πρέπει να τον ακούμε προσεκτικά κ ευλαβικά ,
    την μεσαία διαδρομή την εχω κάνει κ λογικά θα εχει αρκετά προβλήματα τώρα λογω εποχής , ειδικά στο χώμα ,πολύ λάσπη απο βροχές κ χιόνια ,πολυ ΠΡΟΣΟΧΗ με την βενζίνη ,μονο σε ναύπακτο η λιδωρίκι (αν πατε απο εκεί ) να φουλάρετε ακόμα κ σε πλαστικά για καβάντζα ...,στα χωριά ΔΕΝ υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antoncbf Προβολή μηνύματος
    οταν μιλάει ο billy84 οι υπόλοιποι απλά πρέπει να τον ακούμε προσεκτικά κ ευλαβικά ,
    την μεσαία διαδρομή την εχω κάνει κ λογικά θα εχει αρκετά προβλήματα τώρα λογω εποχής , ειδικά στο χώμα ,πολύ λάσπη απο βροχές κ χιόνια ,πολυ ΠΡΟΣΟΧΗ με την βενζίνη ,μονο σε ναύπακτο η λιδωρίκι (αν πατε απο εκεί ) να φουλάρετε ακόμα κ σε πλαστικά για καβάντζα ...,στα χωριά ΔΕΝ υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ
    Στην Άνω Χώρα έχει σε μπιτόνια η Αντωνία στο μπακάλικο.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Στην Άνω Χώρα έχει σε μπιτόνια η Αντωνία στο μπακάλικο.
    εβαλε φίλος με ακριβή ιταλική μοτο σε καποιο απο αυτα τα χωριά σε πλαστικά μπιτόνια ηταν ...(μπορεί να ειναι κ σε αυτο που γράφεις...) και καπούτ η τρόμπα βενζίνης ...ευτυχώς ειχε οδική βοήθεια η οποία ηρθε μετα απο 7 (επτα) ωρες κ στα κατσάβραχα που ειχε μείνει ΔΕΝ πήγαινε η οδική μονο σε ασφαλτο πηγαίνει ,οπότε τρόμαξε να την κατεβάσει σπρώχνοντας την ,αυτος με την γυναίκα του μαζί ,ενω του ειχα πει βαλε στη ναύπακτο αυτος το αμέλησε γιατι ειχε ουρά απο ιχ και μοτο που περίμεναν στο βενζινάδικο ...πλήρωσε μια 600αρα για την τρόμπα μαζι με την εργασία ( + καθαρισμα ντεπόζιτο + καθαρισμα τροφοδοσιας κλπ κ περίμενε να ερθει απο ιταλία 10μέρες ηταν κ αυγουστος με κλειστα τα συνεργεία αθηνα , ηταν κ μεσα στην εγγύηση κ δεν ηθελε να την χάσει με τίποτα ,οπότε εμεινε 1 μηνα περιπου χωρις μοτο κ εβαλε μυαλό κ τώρα παντα εχει 5λιτρο μαζί του extra ...

  9. #9
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Ναι είναι πονεμένο θέμα οι βενζίνες.
    Μια φορά πριν πολλά χρόνια είχα πάει φιλοξενούμενος για 3 ημέρες στην Άνω Χώρα με το KLR.
    Κάποια στιγμή βαρέθηκα το καθησιό στα καφενεία όλο καφέδες και τσίπουρα και άρχισα τις επισκέψεις σε Κάτω Χώρα και πιο πέρα Αμπελακιώτισσα,ώσπου συνειδητοποίησα με τρόμο ότι καταναλώνω άσκοπα βενζίνη και δεν θα είχα για να γυρίσω πίσω!
    Όταν την άλλη μέρα έφυγα, στις κατηφόρες για οικονομία το έσβηνα εντελώς και τελικά έφτασα Ναύπακτο με τις αναθυμιάσεις!

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ναι είναι πονεμένο θέμα οι βενζίνες.
    Μια φορά πριν πολλά χρόνια είχα πάει φιλοξενούμενος για 3 ημέρες στην Άνω Χώρα με το KLR.
    Κάποια στιγμή βαρέθηκα το καθησιό στα καφενεία όλο καφέδες και τσίπουρα και άρχισα τις επισκέψεις σε Κάτω Χώρα και πιο πέρα Αμπελακιώτισσα,ώσπου συνειδητοποίησα με τρόμο ότι καταναλώνω άσκοπα βενζίνη και δεν θα είχα για να γυρίσω πίσω!
    Όταν την άλλη μέρα έφυγα, στις κατηφόρες για οικονομία το έσβηνα εντελώς και τελικά έφτασα Ναύπακτο με τις αναθυμιάσεις!
    Άρα ήξερες τι "καλό" πράμα" είχε η Αντωνία στα μπιτόνια της....

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Άρα ήξερες τι "καλό" πράμα" είχε η Αντωνία στα μπιτόνια της....

    Το 87 δεν υπήρχε καν

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antoncbf Προβολή μηνύματος
    οταν μιλάει ο billy84 οι υπόλοιποι απλά πρέπει να τον ακούμε προσεκτικά κ ευλαβικά ,
    την μεσαία διαδρομή την εχω κάνει κ λογικά θα εχει αρκετά προβλήματα τώρα λογω εποχής , ειδικά στο χώμα ,πολύ λάσπη απο βροχές κ χιόνια ,πολυ ΠΡΟΣΟΧΗ με την βενζίνη ,μονο σε ναύπακτο η λιδωρίκι (αν πατε απο εκεί ) να φουλάρετε ακόμα κ σε πλαστικά για καβάντζα ...,στα χωριά ΔΕΝ υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ


    Σε ευχαριστώ φίλε καταρχήν αλλά νομίζω ότι την καλύτερη συμβουλή την έδωσες εσύ. Εγώ από συνήθεια το θεωρώ δεδομένο ότι δεν υπάρχει βενζινάδικο στην ορεινή Ναυπακτία.

    Γέμισμα λοιπόν στάνταρ στο Ξηροπήγαδο και μετά αν χρειαστεί στο Λιδωρίκι για να είναι σίγουρος ο φίλος. Αν τελικά πάει απο Άμφισσα γέμισμα εκεί.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ φίλε καταρχήν αλλά νομίζω ότι την καλύτερη συμβουλή την έδωσες εσύ. Εγώ από συνήθεια το θεωρώ δεδομένο ότι δεν υπάρχει βενζινάδικο στην ορεινή Ναυπακτία.

    Γέμισμα λοιπόν στάνταρ στο Ξηροπήγαδο και μετά αν χρειαστεί στο Λιδωρίκι για να είναι σίγουρος ο φίλος. Αν τελικά πάει απο Άμφισσα γέμισμα εκεί.
    Καλά, εσύ στα κατσάβραχα που πας, άνθρωπο δεν βρίσκεις, όχι βενζίνη.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Καλά, εσύ στα κατσάβραχα που πας, άνθρωπο δεν βρίσκεις, όχι βενζίνη.....


    Γενικά δε χρειάζομαι πολύ βενζίνη σε τέτοια μέρη αλλά η Ορεινή Ναυπακτία, η Ροδόπη, η Βάλια Κάλντα και ο Γράμμος είναι από τα μέρη που με έχουν προβληματίσει στο παρελθόν. Αν ξεχαστείς και δε βάλεις σε συγκεκριμένα σημεία τον έχεις πιει!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #15
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εγώ θεωρώ δεδομένο πως σε τέτοιες βόλτες στα βουνά προγραμματίζεις τον ανεφοδιασμό από πριν.
    Στα της βόλτας όπως βλέπω τον χάρτη της διαδρομής από Λιδωρίκι -Αρτοτίνα και από εκεί προς Θέρμο όπως το έχει σχεδιάσει είναι 200χλμ βάση του χάρτη .
    Βγαίνει νομίζω με ένα γέμισμα -έχει στο Θέρμο σίγουρα.
    porca miseria.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 3ήμερο οδοιπορικό στην ΗΠΕΙΡΟ
    από THEOD στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2008, 06:46
  2. Ορεινη-Ημιορεινη Βολτα ?
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2005, 07:46
  3. Για το 3ήμερο που έρχεται...
    από kapeos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 07:37
  4. Φωτογραφίες από το διήμερο 27-28.3.2004 στην Ορεινή Ναυπακτία
    από Adventure-R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2004, 10:31
  5. 9/11 Ορεινή Κορινθία ή Ναυπακτία ή ...
    από filippos_hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 14:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF