Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: Δεν το είχα παρατηρήσει...

  1. #1
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304

    Δεν το είχα παρατηρήσει...

    Αλλά από το 2017 κι εντεύθεν(που λένε και στο χωριό μου ) στο μοτέρ του 690/701 έχουμε καινούργια κυλινδροκεφαλή και οι βαλβίδες δεν κινούνται από τον εκκεντροφόρο με τα παλιά κυλινδράκια(τα οποία θέλανε την προσοχή τους για φθορά) αλλά με πιο κλασσικό σύστημα.
    (Edit:Oι εισαγωγής κατευθείαν από τον εκκεντροφόρο και οι εξαγωγής με διπλό κοκκοράκι)

    Το ενδιαφέρον στο βίδεο (χιόνι και άδεια γαρ εδώ,καιρός για ενασχόληση με εκπαιδευτικά βίντεα) είναι το σύστημα ρύθμισης στις βαλβίδες εισαγωγής με έναν σύρτη που το τραβάς για να έχεις πρόσβαση στα καπελότα.Οι εξαγωγής(μάλλον λόγω έλλειψης χώρου) ρυθμίζονται βγάζοντας το κοκκοράκι για να βγάλεις τα shims.

    Ενδιαφέρουσα προσέγγιση και δεν θυμάμαι να την έχω δε πουθενά αλλού πρόσφατα.

    (H ενασχόληση πιθανά θα μου φέρει ένα νέο 690 στο μακροπρόθεσμο μέλλον βεβαίως-βεβαίως,και με χαρά ανακάλυψα ότι η εταιρία άκουσε τα παράπονα για την σέλλα στα μοντέλα 2008-2016 κι έφερε καινούργια στα νεώτερα μοντέλα,που είναι ακόμη πιο άβολη)

    https://youtu.be/PV-_l80vegg
    Τελευταία τροποποίηση από Vstrommer71; 30/03/2023 στις 11:37.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Αλλά από το 2017 κι εντεύθεν(που λένε και στο χωριό μου ) στο μοτέρ του 690/701 έχουμε καινούργια κυλινδροκεφαλή και οι βαλβίδες δεν κινούνται από τον εκκεντροφόρο με τα παλιά κυλινδράκια(τα οποία θέλανε την προσοχή τους για φθορά) αλλά με πιο κλασσικό σύστημα.
    (Edit:Oι εισαγωγής κατευθείαν από τον εκκεντροφόρο και οι εξαγωγής με διπλό κοκκοράκι)

    Το ενδιαφέρον στο βίδεο (χιόνι και άδεια γαρ εδώ,καιρός για ενασχόληση με εκπαιδευτικά βίντεα) είναι το σύστημα ρύθμισης στις βαλβίδες εισαγωγής με έναν σύρτη που το τραβάς για να έχεις πρόσβαση στα καπελότα.Οι εξαγωγής(μάλλον λόγω έλλειψης χώρου) ρυθμίζονται βγάζοντας το κοκκοράκι για να βγάλεις τα shims.

    Ενδιαφέρουσα προσέγγιση και δεν θυμάμαι να την έχω δε πουθενά αλλού πρόσφατα.

    (H ενασχόληση πιθανά θα μου φέρει ένα νέο 690 στο μακροπρόθεσμο μέλλον βεβαίως-βεβαίως,και με χαρά ανακάλυψα ότι η εταιρία άκουσε τα παράπονα για την σέλλα στα μοντέλα 2008-2016 κι έφερε καινούργια στα νεώτερα μοντέλα,που είναι ακόμη πιο άβολη)

    https://youtu.be/PV-_l80vegg
    Παρόμοιο σύστημα έχει το VFR400R-NC30. Εχει ενδιάμεσο κοκκοράκι σε κάθε βαλβίδα, και όταν θέλεις να αλλάξεις το καπελότο (που είναι πάνω από την θήκη), παραμερίζεις στο πλάι το κοκκοράκι (που το πιέζει στην θέση του ένα ελατήριο στο πλάι, αντί να έχει το πορτοκαλί retainer που έχει το ΚΤΜ), πιάνεις το καπελότο (ενας μαγνήτης βοηθάει), το βγάζεις, βάζεις το άλλο, αφήνεις να επιστρέψει το κοκκοράκι στην θέση του, έτοιμο.

    Ούτε να λύνεις καβαλέτα εκκεντροφόρων, ούτε να έχεις να κάνεις χρόνισμα κάθε φορά, τίποτα, απλά όλα.

    Απορώ γιατί ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές δεν το κάνουν αυτό σε ΟΛΑ τα μοτέρ τους.

    Ωραίο το βίντεο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Και σε ducati, είχε ένα έλασμα-ασφάλεια, το απελευθέρωνες, τραβούσες το "κοκκοράκι" και άλλαζες καπελότο.
    Oldfarts never die

Παρόμοια θέματα

  1. Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει..
    από morpheus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2006, 11:24
  2. Μιας και δεν το'βαλε κανενας...
    από SaraMaritis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2004, 08:38
  3. Αν δεν το ξερατε ...
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2004, 17:33
  4. Δεν το πιστευω...!!!!
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2004, 22:47
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2004, 11:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF