Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 80

Θέμα: CB 500X 2023

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bk93 Προβολή μηνύματος
    1)
    Μπορείς να μας δώσεις κάποιο νεότερο feedback για την προστασία του ψυγείου; Πως συμπεριφέρθηκε σε μποτιλιάρισμα & ζέστες καλοκαιριού;
    Τρομερή διαφορά τιμής πάντως με το αντίστοιχο της givi που μου έχουν αναφέρει έμποροι
    Καλημέρα
    Την σίτα του ψυγείου την έβγαλα .
    Εμπόδιζε την σωστή ψύξη στη διάρκεια του καύσωνα .
    Αναλυτικά : ΜΕΣΑ στην πόλη δεν είχε καμμία διαφορά (προφανώς λόγω των χαμηλών θερμικών φορτίων το βεντιλατερ επαρκούσε και ΔΕΝ δούλευε περισσότερο απο ότι συνήθως )
    Σε ταξίδι όμως δικάβαλος (150 κιλά) , με τη ζελατίνα στην ψηλή θέση ( άνεση - ανοικτό κράνος ) , ταχύτητα 140 (γκάζι ανοιχτό στα 4/5) , στην ανηφόρα απο διόδια κρυονερίου μέχρι Μαλακάσα το βεντιλατέρ ΔΕΝ έσβησε καθόλου !!
    Η θερμοκρασία της μηχανής ήταν ΟΚ .
    Μόλις έστριψα για Χαλκίδα όλα επανήλθαν στη θέση τους (βεντιλατέρ κλειστό κτλ) .

    Βγάζω τη σίτα και σε ταξίδι μόνος (90 κιλά) , ζελατίνα σε ψηλή θέση , ταχύτητα 150 (τέρμα γκάζι) , στις ανηφόρες του Μαρτίνου και μετά την Πελασγία ΔΕΝ άναψε το βεντιλατέρ .

    Υποθέτω ότι το μέγεθος των οπών της σίτας σε σχέση με την απόσταση της σίτας από το ψυγείο (δεν κολάει πάνω του - υπάρχει ένα κενό 1 cm περίπου ) , δημιουργεί κάποιο "μπλοκάρισμα " της ροής του αέρα στις ψηλές ταχύτητες .

    Φυσικά δεν θα έπαιρνα χαμπάρι απο όλα αύτα αν δεν είχα το βολτόμετρο ακριβείας κάτω απο το κοντέρ που μου δείχνει πότε πάιρνει μπροστά το βεντιλατέρ ( είναι αθόρυβο και μόνο σταματημένος το ακούς )

    Γενικώτερα σε Εθνική ΔΕΝ ξαναψε ...

    Τώρα θα μου πείς η φάση στην ανηνηφόρα απο Αγ.Στέφανο με 38 βαθμούς δικάβαλος με πράματα και σχεδόν τέρμα γκάζι δεν τυχαίνει συχνά ...

    Τώρα που δρόσισε σκέφτομαι να το ξαναβάλω ( για να μην βρομίζει το ψυγείο )

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bk93 Προβολή μηνύματος

    2)
    Respect το usb-βολτόμετρο
    Το usb που λές άγνωσης ποιότητας, έχει αποδειχτεί εντάξει μέχρι στιγμής;
    Το USB μέχρι στιγμής είναι άψογο .

    Φορτίζει ΓΡΗΓΟΡΑ , το λάστιχο στο καπάκι του δεν έχει χάσει καθόλου απο την ελαστικότητά του , σφραγίζει τέλεια (δεν μασάει ούτε στο πλύσιμο ) και γενικότερα για φορτιστής είναι άψογος (με έτοιμη και ποιοτική καλωδίωση - που περνάει μέσα απο προεγκαταστημένη-αποκλειστική ασφάλεια της μηχανης ) .

    Ε τώρα σαν βολτόμετρο ...(μόνο για χάζι )

  3. #63
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    δεν έχω ξαναακούσει σε ταχύτητες 150χαω να αναβει βεντιλατέρ...ουτε μου έχει συμβεί, ανεξαρτήτως φορτίου. σε αυτές τις ταχύτητες ο άνεμος ψύχει τα πάντα

    θα πρότεινα να δεις τα υγρά στο διαστολής και ψυγείο. έχω εμπειρία απο κακή σύσφιξη κολάρων είτε απο το εργοστάσιο είτε απο την αντιπροσωπεία κατα την ετοιμασία, έχανε υγρά με αποτέλεσμα να μου ανάψει λαμπάκι θερμοκρασίας.
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #64
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2023
    Μηνύματα
    5
    Καλησπερα σε ολους, νεος στην παρεα, πουλησα το σκουτερ μου (xmax 250, my2015) και εχω βαλει πλωρη για cb500x, θα ηθελα να σας ρωτησω, επειδη το οικονομικο ειναι ενα θεμα, βρηκα ενα του 2019 σε εξαιρετικη κατασταση με 5000χλμ, απο φιλο στα 5800 ευρω. εχει μεγαλη αποκλιση η συμπεριφορα του απο το μοντελο του 2022 με την νεα αναρτηση και φρενα και δευτερον με δευτερο επιβατη μονο σε καθημερινες μετακινησεις πως τα παει ? Ο συνεπιβατης καθεται νορμαλ 'η την πατησε, καθως με το xmax η συζυγος ηταν αρχοντισα

  5. #65
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stevegrivas Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε ολους, νεος στην παρεα, πουλησα το σκουτερ μου (xmax 250, my2015) και εχω βαλει πλωρη για cb500x, θα ηθελα να σας ρωτησω, επειδη το οικονομικο ειναι ενα θεμα, βρηκα ενα του 2019 σε εξαιρετικη κατασταση με 5000χλμ, απο φιλο στα 5800 ευρω. εχει μεγαλη αποκλιση η συμπεριφορα του απο το μοντελο του 2022 με την νεα αναρτηση και φρενα και δευτερον με δευτερο επιβατη μονο σε καθημερινες μετακινησεις πως τα παει ? Ο συνεπιβατης καθεται νορμαλ 'η την πατησε, καθως με το xmax η συζυγος ηταν αρχοντισα
    Καλημέρα και καλώς ήρθες.

    Για το θέμα του συνεπιβάτη κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα για κανένα μοντέλο καθώς ο κώλος (sic) του καθενός ανέχεται διαφορετικά την όποια κατάσταση.
    Π.χ. εγώ τώρα έχω το Voge AC 500 η νυν σύζυγος όποτε ανεβαίνει νομίζει ότι ξαπλώνει στον πάγκο του....Προκρούστη (καλύτερα για μένα....)
    Ενώ η πρώην το έχει λατρέψει και το θεωρεί άνετο και βολικό!
    Τουτέστιν, μόνο ένα τεστ ride θα σας διαφωτίσει και να είναι τουλάχιστον μιας ώρας για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα εαν είναι όντως κάτι που σας απασχολεί σοβαρά.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #66
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stevegrivas Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε ολους, νεος στην παρεα, πουλησα το σκουτερ μου (xmax 250, my2015) και εχω βαλει πλωρη για cb500x, θα ηθελα να σας ρωτησω, επειδη το οικονομικο ειναι ενα θεμα, βρηκα ενα του 2019 σε εξαιρετικη κατασταση με 5000χλμ, απο φιλο στα 5800 ευρω. εχει μεγαλη αποκλιση η συμπεριφορα του απο το μοντελο του 2022 με την νεα αναρτηση και φρενα και δευτερον με δευτερο επιβατη μονο σε καθημερινες μετακινησεις πως τα παει ? Ο συνεπιβατης καθεται νορμαλ 'η την πατησε, καθως με το xmax η συζυγος ηταν αρχοντισα
    Αν το μόνο που θα σε απασχολήσει αρνητικά στο μηχανάκι είναι η καθουρα που προσφερει η σέλα, τότε δεν έχεις λόγο να ανησυχείς καθώς και να μην σου κάνει (είτε εσένα είτε της συζύγου), είναι κάτι που βελτιώνεται απείρως με μια καστομ σέλα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #67
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2023
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστω πολυ, σκεφτομαι να νοικιασω ενα απο rent a bike για μια δυο μερες και να δω πως θα παει γτ δυστυχως απο test ride ο αντιπροσωπος στην Κερκυρα δεν......

  8. #68
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2023
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστω πολυ, σκεφτομαι να νοικιασω ενα απο rent a bike για μια δυο μερες και να δω πως θα παει γτ δυστυχως απο test ride ο αντιπροσωπος στην Κερκυρα δεν...... καμια ιδεα αν οντως υπαρχει μεγακη διαφορα στην οδηγικη συμπεριφορα το μοντελο του 2022 (με την νεα αναρτηση )σε σχεση με το προηγουμενο 2019-201 ?

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ενώ η πρώην το έχει λατρέψει και το θεωρεί άνετο και βολικό!
    Προχωρημένο σε βλέπω ...

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Προερχόμενος από ADV 350 , έχω να πώ τα εξής :
    Η σέλα του CB είναι άνετη (όχι στο ίδιο επίπεδο ) και δεν θα ξενίσει .
    Το ΜΗΚΟΣ της σέλας είναι μικρότερο.
    Στο δικό μου με βαλίτσα πίσω (που κόβει άνεση ) ισα που ακουμπάμε - και έχουμε κάνει ταξίδι ωρών άνετα .
    ΟΤΑΝ φοράει την τσάντα της στην πλάτη πέφτει στριμωξίδι (Λογικό ) , αλλά δεν γκρινιάζει γιατι ακόμα θυμάται τα κοπανήματα του scooter

    Το μηχανάκι που βρήκες , αφου είναι απο γνωστό , μου φαίνεται πολύ καλή αγορά και το μοντέλο του 23 ΔΕΝ αξίζει την διαφορά των 2200 (τουλάχιστον) Ευρώ .
    Τελευταία τροποποίηση από lazkal; 24/09/2023 στις 11:29.

  11. #71
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazkal Προβολή μηνύματος
    Προχωρημένο σε βλέπω ...
    Κρύβε λόγια
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #72
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2023
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazkal Προβολή μηνύματος
    Προερχόμενος από ADV 350 , έχω να πώ τα εξής :
    Η σέλα του CB είναι άνετη (όχι στο ίδιο επίπεδο ) και δεν θα ξενίσει .
    Το ΜΗΚΟΣ της σέλας είναι μικρότερο.
    Στο δικό μου με βαλίτσα πίσω (που κόβει άνεση ) ισα που ακουμπάμε - και έχουμε κάνει ταξίδι ωρών άνετα .
    ΟΤΑΝ φοράει την τσάντα της στην πλάτη πέφτει στριμωξίδι (Λογικό ) , αλλά δεν γκρινιάζει γιατι ακόμα θυμάται τα κοπανήματα του scooter

    Το μηχανάκι που βρήκες , αφου είναι απο γνωστό , μου φαίνεται πολύ καλή αγορά και το μοντέλο του 23 ΔΕΝ αξίζει την διαφορά των 2200 (τουλάχιστον) Ευρώ .
    Σε ευχαριστώ πολύ αγαπητέ, πραγματικά ήσουν κατατοπιστικότατος, όντως ο άνθρωπος το έχει πένα καθώς με το που το αγόρασε έκανε τα πιτσιρίκια του και έμεινε στο γκαράζ, με το xmax 250 κάναμε 2-3 μικρές αποδράσεις της πλάκας απόσταση δλδ 1μισης ωρας αλλα ήταν άνετα η συνεπιβάτης. τώρα πλέον 90% μόνος μου θα είμαι πάνω στην μοτοσυκλέτα (όντας με 3 μωρά) αλλα για όποτε έρθει η ώρα να ανέβει θέλω να είναι και η σύζυγος κομπλέ.
    Διαβάζω παντού και σε ξένα site οτι το μοντέλο 2019-2021 ήταν εξαιρετικό μετά και την αλλαγή σε 19' τροχών εμπρός και με καλύτερα φρένα απο την προηγούμενη έκδοση. Δυστυχώς δεν βγαίνω για cash να τσιμπήσω κούτα το μοντέλο του2023 και προκειμένου να έχω την ανεστραμένη ανάρτηση και τους διπλούς δίσκους εμπρός.... (πλέον στα 39 και με 3 πιτσιρίκια θελω να είμαι σίγουρος οτι θα κάνω την value for money επιλογη, μην γυρίσει μπούμερανγκ στην φαμίλια γτ δεν περισεύει φράγκο να ξαναλλάζω χαχαχαχα)

  13. #73
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazkal Προβολή μηνύματος
    Προχωρημένο σε βλέπω ...
    Όχι εντάξει, θα μπορούσε να αναφερθεί και στη μέλλουσα. Εντός πλαισίου κινείται ακόμη.

  14. #74
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Να μην έχεις ανησυχία, το μηχανάκι είναι όντως πολυ αξιόλογο.
    Τα ανάποδα μπροστινά του '22 δεν έχουν καμία διαφορά με τα συμβατικά του '19 καθώς δεν διαθέτουν ρυθμίσεις. Είναι απλά για τη μόστρα. Βρήκανε παπά και θαβουνε πεντε-εξι οι Χονταιοι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #75
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Όχι εντάξει, θα μπορούσε να αναφερθεί και στη μέλλουσα. Εντός πλαισίου κινείται ακόμη.
    Δεν αναφέρθηκα διότι ακόμη δεν την έχω βρει. Μείνετε συντονισμένοι, πάντως....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CB 500X vs NC 750X (χωρίς DCT)
    από jimsakpt3 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 240
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2022, 16:20
  2. BENELLI TRK 502X VS HONDA CB 500X
    από newmember41 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2020, 14:28
  3. Tracer 700 μετ/νο, cb 500x και/γιο ή κάτι άλλο?
    από jtmcs στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2018, 11:14
  4. Ποσο fun μπορει να ειναι ενα CB 500X;
    από DAYMAN στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2016, 18:08
  5. Προβλημα με CB 500X
    από lspyros στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2016, 04:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF