Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Έντονο τρέμουλο σε Kawasaki KLR 650

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2023
    Μηνύματα
    4

    Question Έντονο τρέμουλο σε Kawasaki KLR 650

    Καλησπέρα, πριν απο περίπου μία εβδομάδα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο klr 650 σε όχι και τόσο καλή κατάσταση. Η τιμή ήταν ένας απο τους λόγους για τους οποίους έσπαυσα σε αγορά όπως και ο κολλήτος μου που ήρθε μαζί μου και με παρότρηνε να την πάρω, υπενθυμίζοντας μου πως δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα και πως θα την σουλουπεύσουμε μόνοι μας. Να μην τα πολυλογώ, πήρα την μηχανή ( της οποίας τα φρένα είναι απίστευτα αδύναμα ακόμα και μετά απο καινούργοα τακάκια, οι δίσκοι πάντως είναι σε καλή κατάσταση ) και απο τότε έχω παρατηρήσει πως το τρέμουλο που έχει δεν είναι φυσιολογικό απο την στιγμή που είναι τόσο έντονο που με γαργαλάει και μου μουδίαζει τα χέρια και εφόσον υπάρχουν φορές που σταματάει τελείως και είναι σαν να μην υπήρχε ποτέ ( μαζί και ο σπαστικός θόρυβος που ακούγεται με το τρέμουλο ). Πολλές φορές σταματάει όταν επιταχύνω στην τρίτη ταχύτητα και μένει και στις άλλες, αλλά απο την στιγμή που θα σταματήσω σε φανάρι να βάλω πάλι πρώτη ξανά τα ίδια ( δεν φτιάχνει πάντα με την επιτάχυνση ), ακόμα και για μονοκύλινδρο αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Έχω ψαχτεί αρκετά γενικά ( όσο προλαβαίνω ) και έχω δεί πως μία αναβάθμιση για την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα είναι το λεγόμενο doohickey ( Balancer Chain Adjuster Lever ή Μοχλός ρύθμισης αλυσίδας εξισορρόπησης ) το οποίο βρίσκεται μέσα στον κινήτηρα ( το εργοστασιακό σπάει ) και το kit αντικατάστασης του το έχω βρει μόνο στην Αμερική κοντά στα 140 ευρώ. Δεν ξέρω γενικά τι συντήρηση του είχε κάνει ο προηγούμενος κάτοχος ( μην με κρίνετε για την αγορά :'( ) πάντως δεν ήταν καλή, υπάρχει περίπτωση να έχει να κάνει με ρύθμισμα βαλβιδών, καδένα η τεντωτήρα; im still learning about motorcycles be easy on me, ευχαριστώ εκ' των προτέρων!

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Εντάξει, δεν είναι δύσκολη μοτό το KLR. Απλά τώρα που κατανοείς ότι θα χρειαστεί ανακατασκευή σιγά σιγά, σκέψου αν σου αρέσει ξανά.
    Αν σου αρέσει, βρες το service manual, μαθε την με τον εύκολο τρόπο. Βρες μηχανικό να σου προτείνει μια σειρά, κάνε ένα μεγάλο service να είσαι ασφαλής κ.λπ.

    Το μυστικό είναι να συντηρείς καθολικά όποιο τμήμα χρειαστεί να ασχοληθείς για να μην επανέρχεσαι αργότερα και σε κουράσει.

    καλως ήρθες

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Πόσο καλή ήταν δηλαδή η τιμή και θα το...."σουλουπεύσετε" (σουλουπώσετε, ορθώς ) Να ξέρεις, το κόστος θα είναι μεγάλο.... τι ηλικίας είναι η μοτό;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Για αρχή κάνε ένα καλό service με λάδια βαλβίδες και σφίξιμο των βάσεων του μοτερ

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    καλημέρα.

    Αν δεν έκανες εξαέρωση στα φρένα (δλδ αλλαγή υγρών) και απλά έβαλες τακάκια να κοιτάξεις να κανεις...επίσης έλεγξε καλά ολο το κυκλωμα απο άκρη σε άκρη. Είναι αρκετά παλιά μοτοσυκλέτα και αν οι προηγούμενοι δεν προσεχαν ουτε τα βασικα (απο την περιγραφή σου συγκεντρώνει μεγάλες πιθανότητες) τοτε μπορεί να υπάρχουν διαρροές ή ραγίσματα τα οποια πρεπει να εντοπίσεις για να δεις γιατί δουλεύουν ετσι τα φρένα σου...σε καθε περίπτωση αυτό είναι το πρώτο με το οποιο πρεπει να ασχοληθείς, ΜΗΝ κυκλοφορείς με μηχανάκι που δεν "ακουν" σωστά τα φρένα του.

    παμε στο τρέμουλο τώρα..

    εγώ θα άφηνα το μοτερ τελευταίο και θα ασχολιόμουν πρώτα πρώτα με:1) τους τροχούς (και ειδικά τον μπροστινό) αν ειναι σε καλή κατάσταση τα λάστιχα τα στεφάνια ζάντας, ρουλεμάν κτλ. 2) το τιμόνι να είναι σωστά σφιγμένο και θα έριχνα ενα προληπτικό έλεγχο μαζί με σφίξιμο ή και λαδωματακι ρουλεμάν στο λαιμό (πολύ βασικό αυτό κάντο οπωσδήποτε). 3) το μηχανάκι είναι ψηλόφτερο και όλα έχουν κραδασμούς μην περιμένεις να πηγαίνει σαν πολιτικό...έλεγξε κάτω απο το φτερό τις τέσσερις βίδες ότι είναι όλες στην θέση τους και σωστά σφιγμένες. Επίσης υπάρχουν κάτι στηριγματάκια μεταλλικά που βιδώνουν από πάνω απο το φτερό ώστε να μειώνουν το σκαμπιλισμα του φτερού θα το βρεις σε πολλά εντουραδικα μαγαζιά αν ρωτήσεις σε πολύ λογικές τιμές.
    3) αναρτήσεις. Αυτές οι ρουφιάνες...να κοιτάξεις να τις ρυθμίσεις σωστά και φυσικά να προγραμματίσεις ένα σερβισάκι να παίξεις λίγο με χοντρύτερο λαδάκι μπροστά...δεν υπάρχει περίπτωση να μην το χρειάζονται...θα πάρεις άλλο μηχανάκι...αν ειναι κλασμένες μπροστά πίσω...κλάφτα Χαράλαμπε...το μηχανάκι χορεύει καρσιλαμά ακόμα και στο ρελαντί που λέει ο λόγος.

    ξεκίνα με αυτά και σιγά σιγά θα φτάσεις και στο μοτεράκι..
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #6
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Ρε φίλε, ειλικρινά, πως είναι δυνατόν να γράφεις όλο αυτό ως πρωτο ποστ και να ζητάς να μην σε κρίνουμε για την αγορά;;;
    Δηλαδή τι εντυπωση πιστευεις ότι αφήνει το ποστακι σου;
    Που λέτε μάγκες πηρα ένα ρημάδι, αλλά το πήρα κοψοχρονιά αλλά κάτ' απ' κατ' καν' γκαπ γκουπ, αλλά πλιζ μη με κρίνετε...
    Και πως ακριβώς θα το σουλουπευσετε (!!!) αν δεν γνωρίζετε;
    Φίλε με κάθε καλή διάθεση, κάπως έτσι σε κάνουν μεροκάματο οι απανταχου αετονυχιδες μαστοροι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πόσο καλή ήταν δηλαδή η τιμή και θα το...."σουλουπεύσετε" (σουλουπώσετε, ορθώς ) Να ξέρεις, το κόστος θα είναι μεγάλο.... τι ηλικίας είναι η μοτό;
    Τι θα πει μεγάλο; το KLR είναι μικρό; γύρω στα 2000ε σε διάστημα ενός έτους θα χρειαστεί. Τι; αν έβαζε τα χρήματα αγοράς + 2000 θα μπορούσε
    να πάρει ένα μικρότερο, νεώτερο κινέζικο με έγχρωμη οθόνη;

    Πολύς κόσμος αδυνατεί να συγκετρώσει ποσά με σκοπό να τα χρησιμοποιήσει και το διαχειρίζεται χρησιμοποιόντας τον σκοπό για παρακίνηση.
    Και να είμαστε ειλικρινείς δεν αρέσουν σε όλους οι "λογικές" λύσεις που διαμορφώνονται για αυτούς.

    Το KLR αποκλείστηκε από την ευρώπη πλέον. Δεν θα είναι διαθέσιμο για αγορά δηλαδή. Αυτό και μόνο δίνει μεγάλη αξία σε μερικούς.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τι θα πει μεγάλο; το KLR είναι μικρό; γύρω στα 2000ε σε διάστημα ενός έτους θα χρειαστεί. Τι; αν έβαζε τα χρήματα αγοράς + 2000 θα μπορούσε
    να πάρει ένα μικρότερο, νεώτερο κινέζικο με έγχρωμη οθόνη;

    Πολύς κόσμος αδυνατεί να συγκετρώσει ποσά με σκοπό να τα χρησιμοποιήσει και το διαχειρίζεται χρησιμοποιόντας τον σκοπό για παρακίνηση.
    Και να είμαστε ειλικρινείς δεν αρέσουν σε όλους οι "λογικές" λύσεις που διαμορφώνονται για αυτούς.

    Το KLR αποκλείστηκε από την ευρώπη πλέον. Δεν θα είναι διαθέσιμο για αγορά δηλαδή. Αυτό και μόνο δίνει μεγάλη αξία σε μερικούς.
    Ρε Ντόκτορ, δεν με πιάνεις....δες την απάντηση του γαύρου και θα καταλάβεις.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από joji00 Προβολή μηνύματος
    και απο τότε έχω παρατηρήσει πως το τρέμουλο που έχει δεν είναι φυσιολογικό απο την στιγμή που είναι τόσο έντονο που με γαργαλάει και μου μουδίαζει τα χέρια και εφόσον υπάρχουν φορές που σταματάει τελείως και είναι σαν να μην υπήρχε ποτέ ( μαζί και ο σπαστικός θόρυβος που ακούγεται με το τρέμουλο ). Πολλές φορές σταματάει όταν επιταχύνω στην τρίτη ταχύτητα και μένει και στις άλλες, αλλά απο την στιγμή που θα σταματήσω σε φανάρι να βάλω πάλι πρώτη ξανά τα ίδια ( δεν φτιάχνει πάντα με την επιτάχυνση ), ακόμα και για μονοκύλινδρο αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Έχω ψαχτεί αρκετά γενικά ( όσο προλαβαίνω ) και έχω δεί πως μία αναβάθμιση για την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα
    Εάν το τρέμουλο στο κάνει ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΣ τότε 100% έχει φθαρεί η γλύστρα του τεντωτήρα της καδένας του αντιβάρου.Φυσική φθορά μετά από πολλά έτη κυκλοφορίας του συγκεκριμένου.
    Η αλλαγή της γλύστρας από μόνη της δεν είναι δύσκολη δουλειά, όμως ενδέχεται (τι ενδέχεται,είναι σχεδόν σίγουρο) ότι θα έχει κουρέψει και το γρανάζι που δίνει κίνηση στην εν λόγω καδενίτσα.

    Είσαι άτυχος είχα ανταλλακτικό και θα στο χάριζα αλλά προσφάτως πούλησα το δικό μου και έδωσα στον αγοραστή μια κούτα ανταλλακτικά μαζί,κάτι λίγα που περίσσεψαν τα πήρε μια ψυχή δω μέσα

    Λίγες πληροφορίες.Το ρημάδι αυτό είναι πρεσσαριστό στο στρόφαλο και για να βγεί θα πρέπει να βγάλεις το στρόφαλο έξω, να πυρώσεις το γρανάζι και με τον ίδιο τρόπο να φορέσεις το καινούργιο.Αν το βγάλεις απλώς με εξολκέα και βάλεις το καινούργιο κοπανητό υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να 'στρίψει' και να ξεχρονίσει.
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 04/04/2023 στις 10:06.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Κάτοχος KLR εδώ.
    Πρόσφατα έδεσα το δικό μου με κομμένη 3ή και έλυσα και ένα δεύτερο που βρήκα κάπου. (λεπτομέρειες εδώ)
    Υπάρχει αρκετό φωτογραφικό υλικό για να πάρεις μια ιδέα τι σε περιμένει.

    Πέρι φρένων, άλλαξε υγρά και κάνε καλή εξαέρωση, αφού καθαρίσεις επιμελώς τις δαγκάνες.

    Το τρέμουλο και ο θόρυβος πιθανότατα να προέρχεται από κάποιο σημείο του αντικραδασμικού συστήματος (μη χέσω την γιαπωνέζικη μηχανική).
    Πρώτα σπάει το ελατήριο του τεντωτήρα καδένας αντίβαρων, μετά ο ίδιος ο τεντωτήρας (doohickey), μετά η καδένα αποκτά τζόγους και αρχίζει να κοπανάει πάνω στα κάρτερ, μετά ο τζόγος γίνεται χειρότερος και τρώει το γραναζάκι του στροφάλου που είναι υπεύθυνο για την κίνηση της, περί ου ο λόγος, καδένας, μετά την ακούν τα γραναζάκια των αντίβαρων και τέλος τα αντίστοιχα ρουλεμάν.
    Μπορεί να είναι κάτι από αυτά ή όλα αυτά.

    Προσοχή θέλει επίσης το γρανάζι της τρίτης. (Γιαπωνέζικη αξιοπιστία σε μοντέλο που θεωρείτε bulletproof).
    Τα μισά σασμάν στο car έχουν το ίδιο πρόβλημα, για ευνόητους λόγους.

    Εδώ είμαστε και μιλάμε, απλά κάνε υπομονή γιατί δεν κρέμομαι από το πληκτρολόγιο.

    Καλά έκανες και το πήρες αν το βρήκες φθηνά.
    Αν θες να μουτζουρωθείς και να μάθεις go on, αν είναι να πας μάστορα να στο κάνει, ξεκίνα να ζεσταίνεις 50άρικα, αλλιώς κοψ' το ή δωσ' το.
    Oldfarts never die

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Λίγες πληροφορίες.Το ρημάδι αυτό είναι πρεσσαριστό στο στρόφαλο και για να βγεί θα πρέπει να βγάλεις το στρόφαλο έξω, να πυρώσεις το γρανάζι και με τον ίδιο τρόπο να φορέσεις το καινούργιο.Αν το βγάλεις απλώς με εξολκέα και βάλεις το καινούργιο κοπανητό υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να 'στρίψει' και να ξεχρονίσει.
    Ωραία στα λέει ο Νικόλας, μόνο που είναι τόσο δύσκολο να βγει αυτό το γ@μίδι, που εμένα μου στράβωσε τον εξωλκέα.

    Ακόμα και το μηχανουργείο, δεν μπήκε στο κόπο και άλλαξε πακέτο ολόκληρο το μάγουλο.
    Oldfarts never die

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ωραία στα λέει ο Νικόλας, μόνο που είναι τόσο δύσκολο να βγει αυτό το γ@μίδι, που εμένα μου στράβωσε τον εξωλκέα.

    Ακόμα και το μηχανουργείο, δεν μπήκε στο κόπο και άλλαξε πακέτο ολόκληρο το μάγουλο.
    Τσιλαριστες χαλαρές επισκευουλες δηλαδή, πιασε και καμιά μπυρα τυπου
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2023
    Μηνύματα
    4
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, εννοείται πως τα φρένα είναι προτεραιότητα, μέχρι στιγμής με λίγες ρυθμίσεις στην μανέτα και στον μοχλό του ποδοφρενου δουλεύουν αρκετά καλύτερα από πριν αλλά σίγουρα θα κοιτάξω να κάνω εξαέρωση και προσθήκη υγρών. Θα κοιτάξω σίγουρα και το τιμόνι και τις αναρτήσεις. Και πάλι εκτιμώ πολύ την απάντηση, το μηχανάκι το πήρα και σαν βάση για να μάθω κάποια βασικά μηχανολογικά πράγματα κάνοντας μόνος μου ότι μπορώ και γενικότερα για να πάρω γνώσεις για το πως δουλεύει μια μηχανή, η απάντηση σου ήταν πολύ βοηθητική και καλοπροαίρετη και με άτομα σαν και σένα το community μόνο μπροστά μπορεί να πηγαίνει, καλή συνέχεια!

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2023
    Μηνύματα
    4
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση karellen, η πληροφορίες που μου έδωσες είναι πολύ χρήσιμες. Θα κάνω καλή έρευνα για να βρω το κατάλληλο ανταλλακτικό. Και πάλι εκτιμώ πολύ την άμεση, καλοπροαίρετη και στοχευμένη απάντηση απάντηση, άτομα σαν και εσένα δίνουν ελπίδα στα newbies

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2023
    Μηνύματα
    4
    Καλησπέρα Senior, ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να γράψεις μια τόσο συγκεκριμένη απάντηση, πραγματικά το σχόλιο σου είναι απίστευτα βοηθητικό, θα κοιτάξω να κάνω πρώτα εξαέρωση και αλλαγή υγρών στα φρένα και μετά θα πάω προς το μοτέρ. Ο λόγος που πήρα το συγκεκριμένο μηχανάκι εκτός της τιμής είναι: 1) ήθελα μια “adventure” μοτοσικλέτα για να κάνω εξορμήσεις σε trails αλλά και να μπορώ να πάω κάπου πιο μακριά. (Καλύπτει τις ανάγκες μου)
    2) το Klr community είναι από τα μεγαλύτερα και πιο friendly που έχω δει γενικά στο moto world, είναι και πολύ βοηθητικό
    3) από την έρευνα που έκανα κατάλαβα ότι είναι μια “εύκολη” πρώτη μοτοσυκλέτα στην οποία μπορείς να δουλέψεις και μόνος σου (εάν φυσικά έχεις την όρεξη και την υπομονή να μάθεις, που την έχω).
    4) μου αρέσει εμφανισιακά
    Εάν όντως μπορώ μετά από αρκετή έρευνα και πολύ υπομονή να δουλέψω μόνος μου (ως newbie) τόσο εκτός όσο και εντός του μοτέρ τότε χαίρομαι που την πήρα. Και πάλι εκτιμώ πολύ την βοήθεια η πληροφορίες που μου έδωσες ήταν πολύ χρήσιμες και χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα άτομα που είναι πρόθυμα να κάτσουν να σου αναλύσουν κάτι όταν το χρειάζεσαι, καλή συνέχεια

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki KLR 650
    από advblack στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2006, 19:31
  2. Kawasaki KLR 650
    από milosisk στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 23:34
  3. Erothsh gia Kawasaki KLR 650
    από milosisk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2006, 23:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF