Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής έως 2000€

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/04/2023
    Μηνύματα
    3

    Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής έως 2000€

    Καλησπέρα σας, είμαι νέος στην ομάδα και χρειάζομαι μερικες γνώμες. Ξέρω οτι τέτοια θέματα έχουν ξανασυζητηθεί αλλά θεωρώ οτι η αγορά σε σχέση με παλιότερα είναι αρκετά διαφορετική. Αποφάσισα να κάνω μετάβαση απο παπί (2 χρόνια καθημερινή χρήση) σε κάποια μηχανή χειροκίνητη και οχι σκούτερ. Η χρήση που την θέλω είναι για καθημερινές μετακινήσεις εντός Αττικής και για να ξεκινήσω να κάνω κάποιες εκδρομές με την μηχανή 100-200 χιλιόμετρα. Το μπάτζετ που διαθέτω ειναι 2000€ για κάποια ιδιαίτερη περίπτωση μπορεί να έβαζα και καποια εκατοσταρικα (2-3) παραπάνω. Ένα απο τα προβλήματα μου ειναι ότι διαθέτω δίπλωμα Α2 το οποίο με περιορίζει. Οι μηχανές που εχω δει είναι είτε κατι σε on/off όπου μπορώ να οδηγήσω μόνο KLE 500 και suzuki freewind από όσο ξέρω. Είτε κάποιο 250αρι όπως Cbf ybr και inazuma. Οποιαδήποτε άποψη ειναι χρήσιμη.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Τα 250 που κοιτάς είναι πιο οικονομικά σε κάυσιμο και λίγο στην συντήρηση αλλά το πλεονέκτημα τους είναι οτι είναι πιο αξιόπιστα λόγω οτι είναι και πιο νέα σαν μοντέλα.
    Το θέμα είναι αν βρίσκεις σε αυτά τα χρήματα.
    Το inazuma το έχει φίλος το έχω οδηγήσει και για χρήση Αθήνας και ταξιδάκια είναι άνετο και θα το ευχαριστηθείς ακόμα και δικάβαλος αν είσαστε σε φυσιολογικά κιλά. Φαντάζομαι κάπως έτσι θα κυμαίνονται και τα άλλα.
    Τα kle500, freewind θα θέλουν μαζεματάκια και σαν νέος δεν θα μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα μόνος σου . Το να πηγαίνεις σε μάστορα εκτός του χρηματικού είναι κουραστικό ψυχολογικά και ίσως σου χαλάει την όρεξη για βόλτα. Τα συγκεκριμένα θα είναι καλύτερα στο δικάβαλο φορτωμένος ( πολυήμερα ταξίδια ) και σε χωματόδρομους.
    Αν πιστεύεις ότι σε ενδιαφέρουν τα τελευταία τότε ψάξε να βρείς κάποιο. Αλλιώς θεωρώ οτι θα περάσεις καλύτερα με τα 250 .
    LIVE FREEEEE!!!!!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/12/2019
    Μηνύματα
    11
    Καλημέρα και καλώς ήρθες.
    Προσωπικά θα πήγαινα σε ένα από τα δύο on/off που παραθέτεις.
    Θεωρώ οτι τα μικρά θα σε κουράσουν γρηγορότερα και θα ψάχνεις να τα ξεφορτωθείς μετά απο λίγο καιρό. Ενώ αντίθετα και το KLE αλλά και το Freewind (πρώτη μου μηχανή) είναι μηχανές που θα σε πάνε παντού μπορείς να κάνεις ταξίδια με αυτές (λίγο πιο εύκολα με το KLE ως δικύλινδρο) και πατάνε και χώμα. Επίσης μπορώ να σου πω για το Suzuki οτι έχει εύκολη συντήρηση που μπορείς να τη κάνεις και μόνος σου αν γνωρίζεις λίγα πράγματα.

  4. #4
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Είδα έναν που πουλάει μια τρανσαλπ 650 του 2004 νόμιζω με 100600 χλμ σε τέλεια (από τις φωτογραφίες ) κατάσταση και με πολλά εξτραδάκια στα 1800 (μου έκανε φουλ εντύπωση η τιμή)
    Αλλά είδα φευγαλέα την αγγελία στο Facebook στην ομάδα Hellas Transalp Club Αγγελίες. Τσέκαρε την αξίζει φουλ.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  5. #5
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Μην μπλέξεις με τα 2 αναφερόμενα γιατί τα 95% είναι πλέον πολύ παλιά και τα περισσότερα είναι χρεπια,και θα σου φάνε χρήμα για επισκευές.Βαλε δόσεις και πάρε κάτι καινούργιο στα 250, να έχεις εγγύηση, ηλεκτρονικό ψεκασμό καί ABS.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Είδα έναν που πουλάει μια τρανσαλπ 650 του 2004 νόμιζω με 100600 χλμ σε τέλεια (από τις φωτογραφίες ) κατάσταση και με πολλά εξτραδάκια στα 1800 (μου έκανε φουλ εντύπωση η τιμή)
    Αλλά είδα φευγαλέα την αγγελία στο Facebook στην ομάδα Hellas Transalp Club Αγγελίες. Τσέκαρε την αξίζει φουλ.
    Τον καλυπτει το Α2 για να πάρει το τρανσαλπ?
    Μεχρι 47 ιππους δεν ειναι?

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Τον καλυπτει το Α2 για να πάρει το τρανσαλπ?
    Μεχρι 47 ιππους δεν ειναι?
    Δεν είχα δει ποτέ ότι κοιτάει Α2 .
    Δεν γνωρίζω τότε απλά είδα το μέχρι 2000 και μου είχε κάνει εντύπωση εκείνη η αγγελία.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/04/2023
    Μηνύματα
    3
    Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις. Δηλαδή θεωρείτε οτι η αγορά μιας αρκετά προσεγμένης μηχανής 15-17 ετιας δεν είναι καλή επιλογή?

  9. #9
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TolisLB Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις. Δηλαδή θεωρείτε οτι η αγορά μιας αρκετά προσεγμένης μηχανής 15-17 ετιας δεν είναι καλή επιλογή?
    Είναι σπάνιο να βρεις μια αρκετά προσεγμένη μηχανή 15-17 ετίας.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TolisLB Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις. Δηλαδή θεωρείτε οτι η αγορά μιας αρκετά προσεγμένης μηχανής 15-17 ετιας δεν είναι καλή επιλογή?
    Πολύ δύσκολα με βρεθεί προσεγμένη άνω της 15ετιας... Συνήθως μετά τα 10 χρόνια οι περισσότεροι αρχίζουν να εκτελούν αμελούν τα βασικά της συντήρησης, οπότε.... Και όσα είναι όντως προσεγμένα, ζητάνε την μάνα τους και τον πατέρα τους...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    758
    Μηχανάκια χωρίς πολλά πλαστικά μένουν πολλά χρόνια στο δρόμο.
    ΧΤ600 βλέπω πάμπολλα στο δρόμο σε αξιοπρεπέστατη, γνήσια κατάσταση.

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Μηχανάκια χωρίς πολλά πλαστικά μένουν πολλά χρόνια στο δρόμο.
    ΧΤ600 βλέπω πάμπολλα στο δρόμο σε αξιοπρεπέστατη, γνήσια κατάσταση.
    με τι κοστος ομως για τους ιδιοκτητες,βαρελια διχως πατο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    758
    Και καινούργιο να πάρεις με το που βγεις από το μαγαζί μεταχειρισμένο είναι,ειδικά τα β' ποιότητας (κινέζικα)

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/04/2023
    Μηνύματα
    3
    Βλέποντας στο car.gr βρίσκεις κάποια KLE 500 του 07 τα οποία μοιάζουν προσεγμένα και παίζουν κοντά στα 2000€. Ένα τέτοιο δεν θα αποτελούσε μια αξιόλογη αγορά λαμβάνοντας υπόψη οτι τα αντίστοιχα cbf250 ειναι στα 1700-1900€ και πουλιούνται

  15. #15
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TolisLB Προβολή μηνύματος
    Βλέποντας στο car.gr βρίσκεις κάποια KLE 500 του 07 τα οποία μοιάζουν προσεγμένα και παίζουν κοντά στα 2000€. Ένα τέτοιο δεν θα αποτελούσε μια αξιόλογη αγορά λαμβάνοντας υπόψη οτι τα αντίστοιχα cbf250 ειναι στα 1700-1900€ και πουλιούνται????
    fixed.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προτασεις για αγορα μεταχειρισμενης μηχανης
    από Xrated στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2009, 13:53
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2009, 12:57
  3. αγορά μεταχειρισμένης μηχανής
    από kostasdkn στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2008, 17:14
  4. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2007, 21:54
  5. Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής από μαγαζί.
    από gerodim στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 12:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF