Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: quickshifter

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33

    quickshifter

    Γεια σας,
    διαβασα μερικα τοπικς περι quickshifter (qs). οι πιο πολλοι μιλουσαν για αγωνιστικη οδηγηση κτλ. για μεσα στην πολη ομως βοηθαει? δηλαδη περιοριζει κατα πολυ την χρηση του συμπλεκτη? (απο οτι εχω καταλαβει θα χρησιμοποιηθει μονο στο σταματημα). αλλα για χαμηλες ταχυτητες, 1η 2α 3η, 2α, 1η κτλ κτλ ολα θα γινονται με το ποδι χωρις συμπλεκτη? εχω στο μυαλο μου το cf 800 touring που εχει qs default. εχω οδηγησει dct και nc και integra και ηταν πολυ βολικα με τις αλλαγες στο χερι. οποτε φανταζομαι το qs να γινεται το ιδιο αλλα με αλλαγες στο ποδι. τελος, μηπως υπαρχει μετατροπη που να σου στελνει το πανω/κατω και στο χερι? ευχαριστω

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    Γεια σας,
    διαβασα μερικα τοπικς περι quickshifter (qs). οι πιο πολλοι μιλουσαν για αγωνιστικη οδηγηση κτλ. για μεσα στην πολη ομως βοηθαει? δηλαδη περιοριζει κατα πολυ την χρηση του συμπλεκτη? (απο οτι εχω καταλαβει θα χρησιμοποιηθει μονο στο σταματημα). αλλα για χαμηλες ταχυτητες, 1η 2α 3η, 2α, 1η κτλ κτλ ολα θα γινονται με το ποδι χωρις συμπλεκτη? εχω στο μυαλο μου το cf 800 touring που εχει qs default. εχω οδηγησει dct και nc και integra και ηταν πολυ βολικα με τις αλλαγες στο χερι. οποτε φανταζομαι το qs να γινεται το ιδιο αλλα με αλλαγες στο ποδι. τελος, μηπως υπαρχει μετατροπη που να σου στελνει το πανω/κατω και στο χερι? ευχαριστω
    τα περισσοτερα qs μέχρι σημερα δεν κατεβάζουν μονο ανεβάζουν. στα μοντέλα 22 και μετα αρκετοι εχουν και το κατέβασμα. δεν ειναι τοσο γλυκό οσο το ανέβασμα και δεν εχει καμια σχεση με το dct που οδήγησες. δεν ξερω ακριβώς πως δουλευει οταν κατεβάζεις διοτι φαντάζομαι δεν αρκεί το κοψιμο της τροφοδοσίας όπως γινετε στο ανέβασμα. λογικά θα έχουν κάνει κατι και με τον συμπλέκτη. Μετατροπή δεν εχω ακούσει και δεν νομίζω οτι γίνετε μιας και όλο το σύστημα ειναι στο πόδι και η έναρξη του γίνετε τελείως μηχανικά με την κίνηση του ποδιου και όχι οπως το dct που είναι ηλέκτρονικό. επισης το πιο σημαντικο feature του dct ειναι οτι δεν κρατας τον συμπλέκτη στην πρώτη. αυτο δεν υπάρχει στα qs και το να κατεβάζεις με χαμηλές ταχύτητες χωρις τον συμπλέκτη ειναι σχεδόν ανουσιο.

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Το cf moto έχει qs και για πανω και για κάτω και δουλεύει μια χαρά. Φυσικά έχει και τον συμπλέκτη στο χέρι που θα τον χρειαστείς πολλές φορές ειδικά όταν κινείσαι στην πόλη και μισοσυμπλεκταρεις.
    Κοντολογίς δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα, δεν είναι σαν το dct.

    Μετατροπή που να σου φερνει τις αλλαγές στο χέρι δεν υπάρχει.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.745
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Μετατροπή που να σου φερνει τις αλλαγές στο χέρι δεν υπάρχει.
    Δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα δύσκολο να βάλεις ένα βηματικό μοτέρ να γυρίζει τον μύλο των ταχυτήτων. Μια ηλεκτρονική μονάδα παρακολουθεί το άνοιγμα του γκαζιού ή το κλείσιμο, και τις στροφές του κινητήρα. Ανάλογα το πρόγραμμα που έχει επιλέξει ο οδηγός, μόλις η μονάδα κρίνει ότι πρέπει να κάνει ανέβασμα ή κατέβασμα, αυτόματα ή πατώντας κουμπί ο οδηγός, με ένα ηλεκτρουδραυλικό μηχανισμό πατάει συμπλέκτη, το βηματικό μοτέρ γυρνάει τον μύλο να αλλάξει ταχύτητα, αφήνει συμπλέκτη, και όλα καλά. Χωρίς να κουνήσει πόδι ή χέρι ο αναβάτης.

    Δεν είναι κάτι που μπορεί να φτιάξει ο τυχαίος, αλλά ένας με κάποιες γνώσεις ηλεκτρονικών και αυτοματισμών, το φτιάχνει για πλάκα. Δεν χρειάζεται δλδ να είσαι εργοστάσιο για να φτιάξεις κάτι τέτοιο. Σε οτιδήποτε μοτοσυκλέτα με συμβατικό κιβώτιο, και παραμένει και ο συμβατικός χειρισμός ταυτόχρονα.

    Είναι κανείς εδώ με τις κατάλληλες γνώσεις, να το φτιάξουμε;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Κοίτα με ένα arduino για κεντρική μονάδα γίνεται εύκολα,από σήματα που θα χρειαστούμε αυτά που σκέφτομαι είναι στροφές κινητήρα,τι σχέση έχει κουμπομένη εκείνη τη στιγμή,τη ταχύτητα του οχήματος,το πόσο ανοιχτό είναι το γκάζι.Από εξόδους θέλουμε δύο εντολές για το ανέβασμα και το κατέβασμα της σχέσης,μία εντολή για το πάτημα του συμπλέκτη,και μία εντολή (δεν ξέρω αν όντως χρειάζεται)για να κόβει την ανάφλεξη την στιγμή της αλλαγής.Το <ζόρικο>είναι να προδιαγράψουμε τις προϋποθέσεις για το πότε θα ανεβάσει ή θα κατεβάσει ταχύτητα.Και δεν μιλάω για την ώρα της επιτάχυνσης αλλά για τις στιγμές π.χ. ενώ είμαστε σε ευθεία ο δρόμος ανηφορίζει ποιες παράμετροι θα πρέπει να διαβαστουν και να ερμηνευτούν ως κατέβασμα ταχύτητας.Όποιος θέλει να προσθέσει,αφαιρέσει,διορθώσει κ.τ.λ. ενοείται ελεύθερα κουβέντα κάνουμε.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    σας ευχαριστω πολυ ολους !!!

Παρόμοια θέματα

  1. quickshifter dynojet σε rapidbike III;;;
    από mourling στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2010, 13:36
  2. Κόστος Quickshifter για ZX-10R 06???
    από Fear_No στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2007, 17:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF