Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Scooter γνώμες και εμπειρίες επειδή είμαι λίγο χαμένος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2023
    Μηνύματα
    4

    Scooter γνώμες και εμπειρίες επειδή είμαι λίγο χαμένος

    Καλησπέρα σε όλους είμαι σχετικά καινούργιος και στο forum αλλά και στο δρόμο. Έχω δίπλωμα αυτοκινήτου αλλά και μηχανής και σκέφτομαι να αγοράσω ένα σκούτερ για μέσα στην πόλη και κάποιες φορές εκτός αλλά όχι πολύ μακριά. Γενικά θα θέλω να βάζω και δεύτερο άτομο πάνω και έχω διαβάσει ότι 125-200cc δεν πάει καλά με 2ο... αν κάνω λάθος παρακαλώ πείτε μου διότι όντως είμαι καινούργιος. Εκτός από αυτό θα ήθελα να σημειώσω ότι δεν έχω και την τρελή εμπειρία στην οδήγηση διότι δεν κατέχω δικό μου αυτοκίνητο, δηλαδή στο δρόμο με αυτοκίνητο να έχω βγει περίπου στις 10-15 φορές. Το σημειώνω αυτό γιατί έχω και ένα μικρό άγχος στο μυαλό μου. Το μόνο ''μηχανάκι'' που είχα οδηγήσει ήταν ένα ηλεκτρικό που είχα κάνει αρκετές βόλτες κλπ. Σε αυτό δεν ένιωθα κάποιο άγχος γιατί εντάξει η ταχύτητά του ήταν ελάχιστη. Είχα ψαχτεί στο SYMPHONY 200 ST,Jet 14 125,Kymco Agility 200 (βέβαια υπάρχει και 300αρι) αλλά όπως είπα το φοβάμαι διότι θα παίρνω 2ο άτομο συχνά. Εσείς τι μου προτείνεται; Επίσης μεταχειρισμένο ή καινούργιο; Και αν είναι εύκολο θέλω να ακούσω γενικά απόψεις και συμβουλές για έναν νέο οδηγό που θέλει να οδηγήσει μηχανή.. Να προσθέσω ότι ψάχνω μέχρι 4000€.
    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.153
    Για αρχή, ένα 200αρι μεταχειρισμένο είναι μια χαρά. ΜΗΝ βάλεις 2ο άτομο επάνω τουλάχιστον μέχρι να νιώθεις μια κάποια σιγουριά, είναι μεγάλη η ευθύνη.
    Εγώ με 35+ έτη στην πλάτη, 2ο άτομο παίρνω μόνο για να πάμε απλά από το σημείο Α στο Β και ποτέ στις βόλτες μου. Η μοτό (για μένα, τουλάχιστον) είναι απόλαυση για έναν....
    (Ε, αν κάτσει κανένα δεν θα τα χαλάσουμε....)
    Τα μοντέλα που κοιτάς, μια χαρά είναι, για να επιστρέψουμε στο θέμα μας. Τα κυβικά μην τα φοβάσαι και τόσο στα σκούτερ, ειδικά σε ανηφόρες θα σε διευκολύνουν περισσότερο.
    Απλά όσο τα μυαλά μένουν ΜΕΣΑ στο κεφάλι όλα καλά θα πάνε.
    Κυρίως να φοβάσαι τους υπόλοιπους στον δρόμο σου.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Καλημερα. Το μπατζετ σου ειναι καλο και για μικρο καινουργιο και για μεσαιο σχεδον καινουργιο. Define εντος πολης αλλα και εκτος. Αθηνα εισαι? Αν εισαι Αθηνα και θες και εκτος τοτε θα ελεγα οτι θες τουλαχιστον 300cc.

    Στα 300cc ομως αυτο που θα σε δυσκολεψει ειναι το μεγεθος/βαρος μαζι με το γεγονος οτι θελεις να βαζεις συχνα και δευτερο ατομο. Ειναι που ειναι τα σκουτερ για τ' αναθεμα σαν κατανομη βαρους, με τον δευτερο επανω θα ειναι απελπισια μεχρ να το μαθεις.

    Η μια περιπτωση ειναι ξεκινας με ενα μικρο 150-200 cc και μολις παρεις τον αερα πας σε κατι μεγαλυτερο. Η αλλη περιπτωση ειναι beverly. Ενα μεταχειρισμενο 300αρι και θα κανεις τα παντα.

    Θα κοιτουσα επισης sh150 και sh300, kymco people 300s, και medley 150. Γενικα οτι εχει μεγαλους τροχους και το βρισκεις σε καλυτερη κατασταση. Δεν θα σου προτεινα αυτα που λενε gt scooter για την ωρα.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2023
    Μηνύματα
    4
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση το εκτιμώ και με βοηθάς πολύ! Θα ψαχτώ λίγο ακόμα στα συγκεκριμένα αλλά κάπου εκεί με βλέπω!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2023
    Μηνύματα
    4
    Σε ευχαριστώ πολύ , οπότε στοχεύω σε μεταχειρισμένο αν δω ότι το καινούργιο είναι εκτός budget; Επίσης ναι για Αθήνα μιλάω.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Θα κοιτούσα σε καινούριο το Sh 150 και Medley 150 που είναι τα δυνατότερα 150άρια με άνω των 16 ίππων. Μπορείς να δεις και στα 4100€ καινούριο το Aprilia SR 200 gt (170cc περίπου στην πράξη με 17-18 ίππους) ή ελαφρως μτχ κοντά στα 3500€. Νομίζω θα σε καλύψουν πλήρως. Σε μτχ μάλλον θα πήγαινα δύσκολα γιατί ζητάνε όσα τους λείπουν, εκτός αν βρεις κάτι ολοκληρωμένο σε λογική τιμή. Γιατί πχ αν θέλει λάστιχα μπορεί να είναι 150-180 ευρώ, ή ένα μεγάλο σερβις με ιμάντα, μπίλιες και όλα τα υγρά, μπορεί να πάει πάνω από 200 ευρώ, οπότε καταλαβαίνεις...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2023
    Μηνύματα
    4
    Άρα μετά μετχ θα πάει παραπάνω οκ, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου φίλε μου!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2018, 13:49
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2015, 20:21
  3. Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2005, 17:56
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 21:15
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 11:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF