Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: Στάθμη ψυκτικού

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Α, θα δώσουμε και στα 'γγονια μας δηλαδή
    Πανάθεμά τους, όλα στο Θεό τα χουν παει
    Μπααα αυτό τόσο είχε πάντα...

    Εμενα μου έρχεται κομπλε, γιατί φτάνει για ακριβώς 2 μηχανάκια και βάζω στο δικό μου και του κολλητού μου που του κάνω εγώ τα service, οπότε έρχεται στα 35€ στο καθένα.

    Φυσιολογικό πόσο...

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2008
    Μηνύματα
    62
    Θα σου ανεβάσω αύριο μια φωτό από το δικό μου αν και όταν ρώτησα τα παιδιά εδώ Αθηνα στην Καλλιρόης περι θερμοκρασιών μου ειπαν οτι μέχρι 4 κουτάκια στην ένδειξη θερμοκρασίας είναι αποδεκτό.
    Εγώ εδώ και δυόμιση μήνες που την εχω με 2500χλμ δεν εχω δει πάνω από 3 κουτάκια.
    Θα περάσω μια βόλτα την Τρίτη να τους ρωτήσω περί min max.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά το ψυκτικο υγρό και την χρήση μοτοσυκλετας σε πίστα ίσως έχει να κάνει με την ποσότητα που μπορει να διαφύγει αν πέσεις στην πίστα και κινδυνεύουν οι υπόλοιποι αναβάτες να πατήσουν στα υγρά και να πέσουν και αυτοί.
    Οπότε ίσως για αυτό προτείνουν την ελάχιστη επιτρεπτή ποσότητα
    Στην πίστα, στους αγώνες, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρήση πρόσθετων στο νερό, και οι αγωνιζόμενοι βάζουν σκέτο αποσταγμένο νερό. Το οποίο σκέτο νερό, έχει ΚΑΙ καλύτερη θερμοχωρητικότητα ΚΑΙ καλύτερη θερμοαγωγιμότητα από το μίγμα νερό-αιθυλενογλυκόλη, οπότε κάνει και την καλύτερη δυνατή υδρόψυξη.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Πίστα δεν βάζουν κύριος γιατί γλυστραει δλδ είναι σαν λάδι αν πέσει στην πιστα, και το σκέτο νερό κάνει καλητερη δουλεια-ψυξη,,. Που στην πίστα χρειάζεσαι την καλητερη δυνατή.

    Ίσως χάνεις λίγο από τα πρόσθετα όπως προστασία οξείδωσης,διαβρωσης, σπηλαιωσης, ίσως χάνεις λίπανση τσιμουχων αντλίας κτλ...

    Σε μηχανή δρόμου θα έβαζα πολύ νερό και λίγο αντιψυκτικό ίσα για τα πρόσθετα που έχει,.
    Άραγε υπάρχει υγρό με καλητερη θερμοχωρητικότητα,θερμοαγωγιμοτητα από το νερό?

    Κάτι θερμοκρασίες -50 -20 φαίνονται αστείες για Ελλάδα,,, θα έβαζα τετεια ποσότητα ώστε να μην παγώνει στους -5 άντε -10 και το άλλο νερό

    Πίστα αντικαθιστούν το δοχείο διαστολής (που ρουφάει αλλά και αποβάλει πόσοτητα υγρού από το ψυγείο ανάλογα τις ανάγκες). Με απλό δοχειο που έχει σκοπό να μαζέψει ότι βγει αν πάει να κάνει ας πούμε υπερχείλιση και να μην πέσει τπτ στον δρομο

    Οπότε το τι έχει το δοχείο δεν παίζει τόσο σημαντικο ρόλο,αν όλα είναι οκ και ελέγχετε όπως ένα αγωνιστικό,δλδ συνέχεια.
    σημασία έχει πόσο γεμάτο είναι το ψυγείο και τι εξαέρωση έγινε,,, αν το ψυγείο έχει τάπα την ανοίγεις και κοιτάς να είναι μέχρι πάνω τέρμα φουλαρισμενο..η όπως λέει το manoual. και ότι το όλο σύστημα δεν έχει φυσαλίδες αέρα παγιδευμένες.

    Όταν το υγρό υπέρζεσταθει και διασταλλει-αυξησει πίεση, θα κινηθεί προς το δοχείο διαστολής (αλλιώς θα σκάσει το ψυγείο η τα σωληνάκια). Οπότε το δοχείο γεμίζει και η στάθμη αυξάνεται,, αν γεμίσει πολύ η αυξηθεί η πίεση υπάρχει σωληνάκι που αδειάζει το έξτρα νερό-ατμο από το δοχείο στο περιβάλλον. Συνιθος κάπου κοντά στο μοτέρ

    Όταν το νερό αρχίσει να κρυώνει, πχ πας σταθερά με 6η σιγά, η σβήσεις, το νερό στο ψυγείο θα συσταλει, θα δημιουργήσει υποπίεση και θα ρουφιξει ξανά πίσω από το δοχείο διαστολής την ποσότητα που είχε βγάλει η όση χρειάζεται,,. Δλδ το σημαντικό είναι το ψυγείο να είναι πάντα τέρμα γεμάτο και αυτό καταφέρνει.

    Αν δεν έβρισκε νερό να τραβήξει θα τραβούσε αέρα με ότι αυτό σημαίνει(μειωμένη ψύξη).

    Αν το μοτέρ μας έχει κάποιο θέμα η κάτι συμβεί ξαφνικά, διαρροή από σωληνάκια,φλάντζα, διαρροή από τσιμουχα αντλίας νερού, το ψυγείο θα τραβήξει την ποσότητα που χάθηκε από το δοχείο,, αν αυτό είναι άδειο και δεν το ελενχουμε,ούτε την στάθμη ψυγείου τότε κάποια στιγμή θα κάψουμε το μοτέρ
    Γιατί θα μείνει χωρίς νερό.

    Η στάθμη στο δοχείο είναι και μια ένδειξη για το αν έχουμε η όχι απώλεια νερού από το σύστημα.

    Εγώ το έχω πάντα στο max. Ακόμα δεν μας είπες αν αυτό είναι στάθμη ψυγείου η στάθμη δοχείου διαστολής,,. Υπάρχουν και ψυγεία χωρίς μεταλλική με τσιμουχα τάπα που περνουν νερό μόνο από το πλαστικό δοχείο διαστολής και ότι άλλο σύστημα μπορεί να υπάρχει.

    Αν είναι διαστολης και αν το πήγαινες στο max ίσως άρχιζε να πετάει νερα και για αυτό ισως δεν το βάζουν εκεί,, αλλά και πάλι πόσο να πετάξει; 1-2 ποτήρια με ρυθμο χελώνας(μικρό σωληνάκι,αργή διαστολή) δεν νομίζω να είναι επικίνδυνο,. Σαν σταγονίδια με ατμό θα βγαίνει. Που με έξτρα δοχείο πάλι μπορείς να το συγκρατήσεις να μην πέσει πουθενά,, άρα μάλλον λένε ότι να ναι εκεί.. η τα μοντέλα έχουν κάποιο πρόβλημα..
    Πίστα τι εννοείς, αγώνες η track day?

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2008
    Μηνύματα
    62
    Σε δύσκολο σημείο το ματάκι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3302.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	95,5 KB 
ID:	442675

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Πίστα δεν βάζουν κύριος γιατί γλυστραει δλδ είναι σαν λάδι αν πέσει στην πιστα, και το σκέτο νερό κάνει καλητερη δουλεια-ψυξη,,. Που στην πίστα χρειάζεσαι την καλητερη δυνατή.

    Ίσως χάνεις λίγο από τα πρόσθετα όπως προστασία οξείδωσης,διαβρωσης, σπηλαιωσης, ίσως χάνεις λίπανση τσιμουχων αντλίας κτλ...

    Σε μηχανή δρόμου θα έβαζα πολύ νερό και λίγο αντιψυκτικό ίσα για τα πρόσθετα που έχει,.
    Άραγε υπάρχει υγρό με καλητερη θερμοχωρητικότητα,θερμοαγωγιμοτητα από το νερό?

    Κάτι θερμοκρασίες -50 -20 φαίνονται αστείες για Ελλάδα,,, θα έβαζα τετεια ποσότητα ώστε να μην παγώνει στους -5 άντε -10 και το άλλο νερό

    Πίστα αντικαθιστούν το δοχείο διαστολής (που ρουφάει αλλά και αποβάλει πόσοτητα υγρού από το ψυγείο ανάλογα τις ανάγκες). Με απλό δοχειο που έχει σκοπό να μαζέψει ότι βγει αν πάει να κάνει ας πούμε υπερχείλιση και να μην πέσει τπτ στον δρομο

    Οπότε το τι έχει το δοχείο δεν παίζει τόσο σημαντικο ρόλο,αν όλα είναι οκ και ελέγχετε όπως ένα αγωνιστικό,δλδ συνέχεια.
    σημασία έχει πόσο γεμάτο είναι το ψυγείο και τι εξαέρωση έγινε,,, αν το ψυγείο έχει τάπα την ανοίγεις και κοιτάς να είναι μέχρι πάνω τέρμα φουλαρισμενο..η όπως λέει το manoual. και ότι το όλο σύστημα δεν έχει φυσαλίδες αέρα παγιδευμένες.

    Όταν το υγρό υπέρζεσταθει και διασταλλει-αυξησει πίεση, θα κινηθεί προς το δοχείο διαστολής (αλλιώς θα σκάσει το ψυγείο η τα σωληνάκια). Οπότε το δοχείο γεμίζει και η στάθμη αυξάνεται,, αν γεμίσει πολύ η αυξηθεί η πίεση υπάρχει σωληνάκι που αδειάζει το έξτρα νερό-ατμο από το δοχείο στο περιβάλλον. Συνιθος κάπου κοντά στο μοτέρ

    Όταν το νερό αρχίσει να κρυώνει, πχ πας σταθερά με 6η σιγά, η σβήσεις, το νερό στο ψυγείο θα συσταλει, θα δημιουργήσει υποπίεση και θα ρουφιξει ξανά πίσω από το δοχείο διαστολής την ποσότητα που είχε βγάλει η όση χρειάζεται,,. Δλδ το σημαντικό είναι το ψυγείο να είναι πάντα τέρμα γεμάτο και αυτό καταφέρνει.

    Αν δεν έβρισκε νερό να τραβήξει θα τραβούσε αέρα με ότι αυτό σημαίνει(μειωμένη ψύξη).

    Αν το μοτέρ μας έχει κάποιο θέμα η κάτι συμβεί ξαφνικά, διαρροή από σωληνάκια,φλάντζα, διαρροή από τσιμουχα αντλίας νερού, το ψυγείο θα τραβήξει την ποσότητα που χάθηκε από το δοχείο,, αν αυτό είναι άδειο και δεν το ελενχουμε,ούτε την στάθμη ψυγείου τότε κάποια στιγμή θα κάψουμε το μοτέρ
    Γιατί θα μείνει χωρίς νερό.

    Η στάθμη στο δοχείο είναι και μια ένδειξη για το αν έχουμε η όχι απώλεια νερού από το σύστημα.

    Εγώ το έχω πάντα στο max. Ακόμα δεν μας είπες αν αυτό είναι στάθμη ψυγείου η στάθμη δοχείου διαστολής,,. Υπάρχουν και ψυγεία χωρίς μεταλλική με τσιμουχα τάπα που περνουν νερό μόνο από το πλαστικό δοχείο διαστολής και ότι άλλο σύστημα μπορεί να υπάρχει.

    Αν είναι διαστολης και αν το πήγαινες στο max ίσως άρχιζε να πετάει νερα και για αυτό ισως δεν το βάζουν εκεί,, αλλά και πάλι πόσο να πετάξει; 1-2 ποτήρια με ρυθμο χελώνας(μικρό σωληνάκι,αργή διαστολή) δεν νομίζω να είναι επικίνδυνο,. Σαν σταγονίδια με ατμό θα βγαίνει. Που με έξτρα δοχείο πάλι μπορείς να το συγκρατήσεις να μην πέσει πουθενά,, άρα μάλλον λένε ότι να ναι εκεί.. η τα μοντέλα έχουν κάποιο πρόβλημα..
    Πίστα τι εννοείς, αγώνες η track day?
    Σε ευχαριστώ για το αναλυτικό ποστ. Το δοχείο η αλήθεια είναι δεν γνωρίζω τι είναι αλλά από ότι είδα είναι το πλαστικό δοχείο στο οποίο προσθέτεις υγρό. Και στο KTM για να βάλεις υγρό δεν άνοιγες το ψυγείο αλλά πρόσθετες σε αυτό το δοχείο.

    Πίστα εννοώ trackdays αλλά πέραν από τη χρήση που κάνω εγώ στο μηχανάκι, όσον αφορά κανονισμούς και best practices δεν έχει καμία διαφορά από αγώνες. Ορισμένες φορές σκάνε και από το πουθενά κανάς από τους Καταλανούς που τρέχουν MotoGP οπότε εκεί συγκινούνται οι διοργανωτές και γίνονται λίγο πιο ζόρικοι.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zpaf Προβολή μηνύματος
    Σε δύσκολο σημείο το ματάκι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3302.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	95,5 KB 
ID:	442675
    Από ότι βλέπω και εσένα ψιλοάδειο φαίνεται. Ρώτησες στην αντιπροσωπεία ? Σε ευχαριστώ για τη φωτό

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Τελικά διευκρινίστηκε ότι είναι το δοχείο υπερχείλισης και η στάθμη του ψυγείου δεν φαίνεται (το ίδιο ήταν και στο ΚΤΜ). Σε άλλα νέα χρεώσανε 66€ για έλεγχο post-circuit (μετά από πίστα) για να δουν πίεση στα λάστιχα, αλυσίδα και γρανάζια, φρένα και ρουλεμάν άξονες. Επίσης είχαν το θράσος να πούνε ότι συνήστατε μετά από κάθε trackday

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2008
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Από ότι βλέπω και εσένα ψιλοάδειο φαίνεται. Ρώτησες στην αντιπροσωπεία ? Σε ευχαριστώ για τη φωτό
    Σήμερα πέρασα και ρώτησα και μου είπαν ακριβώς ότι και σένα.
    Αυτό που βλέπουμε είναι το δοχείο υπερχείλισης όπως γράφεις και η στάθμη του είναι ελάχιστα κάτω του min.

    Άσχετο.
    Σε ακούω που λες για πίστα και θέλω να σε ρωτήσω στα ποσά χλμ είσαι και τι κανείς με το στρώσιμο ;
    Εγώ είμαι κοντά στα 3000χλμ και ακόμα δεν ανεβαίνω πάνω από τις 9000 στροφές.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Μου είπαν για στρώσιμο 6χιλ στροφές μέχρι 1000 και μετά μέχρι 1500 σταδιακά ανέβαινα. Μέχρι στιγμής έχω πάει 2 φορές πίστα και είχε 1700-1800 την πρώτη φορά. Τώρα έχει 2200 και τελευταία φορά στο πήγα μέχρι 14500 σε στροφές. Στο συνεργείο μου είπαν ότι ο κόφτης και που ανάβει το κόκκινο ανεβαίνει προοδευτικά και ουσιαστικά έχει φτάσει στο 100% της απόδοσης στα 3.000 χλμ Μέχρι στιγμής δεν έχω κτλβει τπτ

    Δεν λέει κάτι διαφορετικό το manual πάντως όσον αφορά το στρώσιμο. Το μόνο που με νευρίασε λίγο ήταν ότι όταν πήγα να το πάρω μου λέγανε ότι η εγγύηση δεν καλύπτει χρήση σε πίστα, που όλα τα βίντεο τα διαφημιστικά είναι σε πίστα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2023-04-20 at 12.31.00.jpg 
Προβολές:	62 
Μέγεθος:	62,0 KB 
ID:	442865

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΣΕ CΒ400 ΒΗΜΑ - ΒΗΜΑ
    από H0NDAKIAS στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2014, 10:12
  2. Απώλεια ψυκτικού υγρού. Πόθεν?
    από npat στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 14:59
  3. Ερωτηση για σταθμη φλοτερ
    από Zbandit750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2006, 18:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF