Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Επόμενη μοτοσυκλέτα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2021
    Μηνύματα
    4

    Επόμενη μοτοσυκλέτα

    Καλησπέρα κ χρόνια πολλά

    Ψάχνω κ εγώ την επόμενη μοτοσυκλέτα μου για να αντικαταστήσει το Honda Integra 750 2015.Χρηση καθημερινά όλο το έτος για 80 χλμ. την ημέρα σε παραλιακή κ Ε.Ο. Ταξίδια πολλά δεν μπορώ να κάνω λόγω οικογενειακών βαρών με εξαίρεση μικρές βόλτες Ιούλιο Αύγουστο που τα παιδιά είναι στο χωριό.
    Η οδήγηση μου είμαι σβέλτη αλλά όχι επιθετική καθώς δεν έχω την απαραίτητη ικανότητα, ούτε με γνοαζει κιόλας.

    Με ενδιαφέρει η πρακτικότητα και η άνεση καθώς οδηγός και συνοδηγος εκαστοι από 1.80 και κανονικά κιλά.

    Έχω καταληξει σε δύο επιλογές , Moto Guzzi V85 & BMW 900 XR.
    Budget περίπου €12.000 για ελαφρώς μεταχειρισμένο στην περίπτωση της BMW και μάλλον καινούριο για Moto Guzzi.

    Απόψεις από κατόχους θα ήταν ευπρόσδεκτες.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Κανείς πολλά χιλιόμετρα το χρόνο και θα φύγεις από έναν από τους οικονομικότερους κινητήρες με αυτόματο κιβώτιο για να πας σε μοτοσυκλέτα; Εάν είναι συνειδητή επιλογή και θες πλέον μηχανή και όχι σκούτερ τότε πάσο. Ωραία τα μηχανάκια του διλημματος σου. Κανά Africa με dct μεταχειρισμένο είναι άραγε εντός μπάτζετ;;

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos.st Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα κ χρόνια πολλά

    Ψάχνω κ εγώ την επόμενη μοτοσυκλέτα μου για να αντικαταστήσει το Honda Integra 750 2015.Χρηση καθημερινά όλο το έτος για 80 χλμ. την ημέρα σε παραλιακή κ Ε.Ο. Ταξίδια πολλά δεν μπορώ να κάνω λόγω οικογενειακών βαρών με εξαίρεση μικρές βόλτες Ιούλιο Αύγουστο που τα παιδιά είναι στο χωριό.
    Η οδήγηση μου είμαι σβέλτη αλλά όχι επιθετική καθώς δεν έχω την απαραίτητη ικανότητα, ούτε με γνοαζει κιόλας.

    Με ενδιαφέρει η πρακτικότητα και η άνεση καθώς οδηγός και συνοδηγος εκαστοι από 1.80 και κανονικά κιλά.

    Έχω καταληξει σε δύο επιλογές , Moto Guzzi V85 & BMW 900 XR.
    Budget περίπου €12.000 για ελαφρώς μεταχειρισμένο στην περίπτωση της BMW και μάλλον καινούριο για Moto Guzzi.

    Απόψεις από κατόχους θα ήταν ευπρόσδεκτες.
    Αφού έρχεσαι από Χόντα,και μάλιστα οικονομικό καί αθραυστο, ξανά παγαινε σε Χόντα.Τα άλλα δύο που ανέφερες πιθανώς να σε "πονέσουν" σ αυτούς τούς τομείς.Αν όμως σ αρέσουν τόσο πολύ...............τότε τολμά το.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2021
    Μηνύματα
    4
    Αν υπήρχαν μεταχειρισμένα NT1100 στα χρήματα που δίνω θα το είχα πάρει ήδη.
    Το DCT είναι ευλογία, και ξέρω πως θα μου λείψει πολύ.

    Αλλά επειδη δεν είχα ποτέ μηχανή με μηχανικό κιβώτιο , θέλω να το τολμήσω.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos.st Προβολή μηνύματος
    Έχω καταληξει σε δύο επιλογές , Moto Guzzi V85 & BMW 900 XR.
    Ανάλογα τον χαρακτήρα του καθε ανθρώπου, από βδομάδα, μέχρι εξάμηνο, θα σου πάρει να σκέφτεσαι μέσα σου ''τι μαλακία πήγα κι έκανα''.

    Προχώρα όμως, αν δεν το κάνεις θα υποφέρεις περισσότερο. Σε κάθε περίπτωση, καλούς δρόμους εύχομαι με ότι κι αν πάρεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    72
    Forza 750. Είπες δεν σε νοιάζει η επιθετική οδήγηση. Κάνεις χλμτρα και θέλεις πρακτικότητα. Δεν νομίζω ερχόμενος από το μηχανάκι σου να θες κάτι άλλο.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2021
    Μηνύματα
    4
    Αν ήταν να πάρω Forza , δεν θα έδινα το Integra μου (όχι άμεσα ίσως) καθώς του έχω ρίξει χρήματα για αναρτήσεις κ φρενα.

    Θέλω κάτι να είναι πιο άνετο στα πίσω μαρσπιε για την γυναίκα μου καθότι είναι ψηλή και με ένα πρόβλημα στον μηνισκο.

    Για αυτό και αυτήν την φορά θα την έχω πάντα μαζί μου σε καθε τεστ για μηχανή.

    Επίσης είναι και μια απο τις λίγες φορές στη ζωή μου που θέλω να κάνω κάποια αγορά χωρίς αμιγώς ορθολογιστικά κριτήρια.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos.st Προβολή μηνύματος
    Αν ήταν να πάρω Forza , δεν θα έδινα το Integra μου (όχι άμεσα ίσως) καθώς του έχω ρίξει χρήματα για αναρτήσεις κ φρενα.

    Θέλω κάτι να είναι πιο άνετο στα πίσω μαρσπιε για την γυναίκα μου καθότι είναι ψηλή και με ένα πρόβλημα στον μηνισκο.

    Για αυτό και αυτήν την φορά θα την έχω πάντα μαζί μου σε καθε τεστ για μηχανή.

    Επίσης είναι και μια απο τις λίγες φορές στη ζωή μου που θέλω να κάνω κάποια αγορά χωρίς αμιγώς ορθολογιστικά κριτήρια.
    Το να τεστάρει η γυναίκα την θέση συνεπιβάτη είναι από μόνο του ορθολογιστικό κριτήριο ρε συ
    Καλή τύχη εύχομαι σε ότι επιλέξεις. Φαντάζομαι, έχεις ήδη καταλάβει ότι την ευκολία, άνεση, οικονομία καυσίμου ΔΕΝ θα την έχεις, έτσι;
    Τo NC 750x δεν θα σου έκανε; είτε χειροκίνητο είτε με dct
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos.st Προβολή μηνύματος
    Επίσης είναι και μια απο τις λίγες φορές στη ζωή μου που θέλω να κάνω κάποια αγορά χωρίς αμιγώς ορθολογιστικά κριτήρια.
    Συμφωνώ με τους από πάνω. Με εξαίρεση το θέμα της άνεσης του συνεπιβάτη που έχεις ήδη κρίνει ως χαμηλή, το Integra 750 είναι η ιδανική και με διαφορά οικονομικότερη μοτοσυκλέτα που θα μπορούσες να έχεις για τη χρήση που κάνεις, με έναν από τους πιο αξιόπιστους κινητήρες, αφού βγάζει εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα, απροβλημάτιστα.

    Αφού όμως πας συνειδητοποιημένα να χάσεις σε αξιοπιστία και χρήματα, τότε ακολούθα την καρδιά σου. Αν δεν βγουν και κάποια απωθημένα, δεν βγαίνει η ζωή.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    X-ADV μήπως? Σχεδόν ίδια μοτοσυκλέτα βέβαια αλλά με τόσο διαφορετικό look που θα σου δώσει αυτόν τον αέρα Καινούργιου που ζητάς. Επίσης είναι πολύ καλό στο 2 up.
    Αλλιώς θα πήγαινα στο Africa DCT.

  11. #11
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Ο φίλος,απ ότι γράφει,έχει εστιάσει σε δύο συγκεκριμένα μοντέλα και ρωτάει εμπειρίες γι αυτά.
    @Konstantinos.st πιο πολύ κλίνω προς το Guzzi γιατί η πίσω σέλα του XR δεν μου φαίνεται και τόσο σόι για μακρυνό ταξίδι με συνεπιβάτη.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2021
    Μηνύματα
    4
    Τα έχω σκεφτεί όλα θα παραπάνω , αλλα έχω πάρει την απόφαση μου να χωρίσω από την Honda για λίγο.
    Ξέρω πως την οικονομία σε συνάρτηση με την αξιοπιστία των NC δεν θα την βρω πουθενά.

    Αλλά πιστεύω πως και το V85ΤΤ είναι πολύ αξιόπιστο.Συναμα όμως είναι και πολύ ποιοτικό μηχανάκι.
    Για το BMW ,δεν έχω άποψη , καθότι δεν το έχω οδηγήσει ακόμα, ούτε το έχει κάποιος γνωστός μου.

    Οπότε κάθε γνώμη για τα δύο μοντέλα που έχω καταλήξει είναι ευπρόσδεκτη.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos.st Προβολή μηνύματος
    Τα έχω σκεφτεί όλα θα παραπάνω , αλλα έχω πάρει την απόφαση μου να χωρίσω από την Honda για λίγο.
    Ξέρω πως την οικονομία σε συνάρτηση με την αξιοπιστία των NC δεν θα την βρω πουθενά.

    Αλλά πιστεύω πως και το V85ΤΤ είναι πολύ αξιόπιστο.Συναμα όμως είναι και πολύ ποιοτικό μηχανάκι.
    Για το BMW ,δεν έχω άποψη , καθότι δεν το έχω οδηγήσει ακόμα, ούτε το έχει κάποιος γνωστός μου.

    Οπότε κάθε γνώμη για τα δύο μοντέλα που έχω καταλήξει είναι ευπρόσδεκτη.
    τελικά προχώρησες στην αλλαγή?

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos.st Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα κ χρόνια πολλά

    Ψάχνω κ εγώ την επόμενη μοτοσυκλέτα μου για να αντικαταστήσει το Honda Integra 750 2015.Χρηση καθημερινά όλο το έτος για 80 χλμ. την ημέρα σε παραλιακή κ Ε.Ο. Ταξίδια πολλά δεν μπορώ να κάνω λόγω οικογενειακών βαρών με εξαίρεση μικρές βόλτες Ιούλιο Αύγουστο που τα παιδιά είναι στο χωριό.
    Η οδήγηση μου είμαι σβέλτη αλλά όχι επιθετική καθώς δεν έχω την απαραίτητη ικανότητα, ούτε με γνοαζει κιόλας.

    Με ενδιαφέρει η πρακτικότητα και η άνεση καθώς οδηγός και συνοδηγος εκαστοι από 1.80 και κανονικά κιλά.

    Έχω καταληξει σε δύο επιλογές , Moto Guzzi V85 & BMW 900 XR.
    Budget περίπου €12.000 για ελαφρώς μεταχειρισμένο στην περίπτωση της BMW και μάλλον καινούριο για Moto Guzzi.

    Απόψεις από κατόχους θα ήταν ευπρόσδεκτες.
    BMW είναι κουκλάρα αλλά σκέψου και το Tracer 9. Ειναι πιο φθηνο, πιο ελαφρυ, πιο δυνατο. Αλλα πιο ασχημο.

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατι Γουσταρετε Την Μοτοσυκλετα Σασ???
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 211
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2010, 11:23
  2. Αισθητικη & Μοτοσυκλετα
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 14:08
  3. Εκλογές: Η επόμενη μέρα...
    από SeNNinhA στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2004, 17:24
  4. εκλογες και μοτοσυκλετα
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:40
  5. Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 09:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF