Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 36

Θέμα: ΤΡΑΚΑΡΑΝ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΙ ΕΠΕΣΕ ΣΕ ΑΛΛΟ ΟΧΗΜΑ

  1. #16
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Ρε συ κατευθυνεις το θέμα σε ασχετα πραγματα ,ποια τρομοκρατια και ιστοριες.
    Το θεμα ειναι αν ο ανθρωπος ειναι υπαιτιος η οχι.
    Με την ιδια λογικη καποιος που στουκάρει μονος του θα λεει φιλαρακι ελα πες οτι με χτυπησες θα τα στησουμε να βρεθει
    το μηχανακι σου πανω στο αμαξι μου για να τα πληρωσει η ασφαλιστικη που ετσι και αλλιως πλουτιζει στις πλατες μας.
    Ο ανθρωπος πρεπει να πει την αληθεια οτι δηλαδη εγινε ,αυτο ειναι το σωστο.
    Ναι, οκ, είναι μια άποψη κι αυτή. Αλλά λέγοντας την "αλήθεια", δύο άνθρωποι, που πληρώνουν ασφάλειες, θα επισκευάσουν τα οχήματά τους από την τσέπη τους. Η ασφαλιστική τσεπώνει 2 συμβόλαια και θα δώσει ακριβώς 0€ για 2 ζημιές. Ποιος κερδίζει, ποιος χάνει; Δε μιλάμε για απατεωνιά εδώ, μιλάμε για ανθρωπιά.
    Life begins at 45°.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.254
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, οκ, είναι μια άποψη κι αυτή. Αλλά λέγοντας την "αλήθεια", δύο άνθρωποι, που πληρώνουν ασφάλειες, θα επισκευάσουν τα οχήματά τους από την τσέπη τους. Η ασφαλιστική τσεπώνει 2 συμβόλαια και θα δώσει ακριβώς 0€ για 2 ζημιές. Ποιος κερδίζει, ποιος χάνει; Δε μιλάμε για απατεωνιά εδώ, μιλάμε για ανθρωπιά.
    Σε αναλογη περιπτωση που καποιος με τρακαρε με οπισθεν πολλοι με προετρεψαν να φτιαξω στο σπασμενο φτερο της μηχανης το οποιος ομως ηταν ηδη σπασμενο και φυσικα αρνηθηκα.
    Καταλαβαινω τι λες αλλα προσωπικα προτιμω να τα εχω καλά με τη συνείδηση μου κανοντας και λεγοντας αυτο που πρεπει.

  3. #18
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Αν είχαμε ανθρώπους σαν εσένα να μας κυβερνούν θα πηγαίναμε πολύ μπροστά. Πού είναι ο τόγιαρ;
    Life begins at 45°.

  4. #19
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.833
    Αν κάποιος είχε όρεξη και άφθονο χρήμα για πέταμα, θα έκανε δήλωση θετική και μετά θα έκανε αναγωγή στο Διοικητικό Δικαστήριο με εναγόμενο το Ελληνικό Δημόσιο που δια της παράλειψης του να αστυνομεύσει επαρκώς το σημείο , διαπράχθηκε αδίκημα , αυτό της φθοράς ξένης ιδιοκτησίας και της εγκατάλειψης που άλλως δεν θα είχε συμβεί .
    Υπάρχει και πλούσια νομολογία πέραν της πλάκας , στην ίδια βάση που αποζημιώθηκε η Μυρτώ (περίπτωση βιασμού στην Πάρο) και στην ίδια βάση που αποζημιώθηκαν οι καταστηματάρχες του κέντρου για τα επεισόδια με τον Γρηγορόπουλο.
    Μπορεί να χρειαστεί να πληρώσεις 2-3 φορές την ζημιά σου αλλά θα έχεις κάνει το σωστό!
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Το bonus malus εχει καταργηθει εδω και χρονια. Αν ανεβει η ασφαλεια θα ειναι της ταξης των 5-10€ τον χρονο και μπορεις παντα να βρεις αλλη φθηνοτερη, αυτο δεν κανουμε ολοι αλλωστε;

    Για ποιον λογο να μην εξυπηρετησεις τον ανθρωπο που αδικα επαθε ζημια αφου δεν θα σου κοστισει κατι; Αυτο ειναι πιο ανθρωπινο και λογικο.

    Αν θυμαμαι καλα και στις καραμπολες ετσι γινεται, ο πισω πληρωνει τον μπροστα του

  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Αν θυμαμαι καλα και στις καραμπολες ετσι γινεται, ο πισω πληρωνει τον μπροστα του
    Δεν ισχύει αυτό. Ο υπαίτιος πληρώνει πάντα. Αν ένας ευθύνεται για όλη την καραμπόλα, θα αποζημιώσει όλα τα οχήματα.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.833
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν ισχύει αυτό. Ο υπαίτιος πληρώνει πάντα. Αν ένας ευθύνεται για όλη την καραμπόλα, θα αποζημιώσει όλα τα οχήματα.
    Not true.
    Υπαίτιος είναι και αυτός που δεν τηρούσε τις νόμιμες αποστάσεις από προπορευόμενο , όρια ταχύτητας κλπ.
    Μέσες άκρες ισχύει αυτό που λέει ο Παππάς με τις φυσικές αποκλίσεις ανάλογα την περίπτωση.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  8. #23
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Και πώς θα αποδείξεις οτιδήποτε από αυτά σε μια καραμπόλα; Εμένα 2 φορές που μου έχει τύχει, πάντως, ο πίσω πλήρωσε κανονικά τους πάντες, ως όφειλε.
    Life begins at 45°.

  9. #24
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.833
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Και πώς θα αποδείξεις οτιδήποτε από αυτά σε μια καραμπόλα; Εμένα 2 φορές που μου έχει τύχει, πάντως, ο πίσω πλήρωσε κανονικά τους πάντες, ως όφειλε.
    Κάμερες , μάρτυρες, πραγματογνώμονες , κατάσταση οχημάτων κλπ κλπ κλπ.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Υπάρχει και η πιθανότητα αυτός που σου ζητάει να κάνεις δήλωση να είναι αυτός που σου έριξε την μηχανή
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν ισχύει αυτό. Ο υπαίτιος πληρώνει πάντα. Αν ένας ευθύνεται για όλη την καραμπόλα, θα αποζημιώσει όλα τα οχήματα.
    Μπααα

    Στην περιπτωση μου ο υπαιτιος πληρωσε με 6 μηνες με αναστολη (ουτε καν στο δικαστηριο δεν ηρθε) και ενα ποσο ως προστιμο

    Εγω ως τελευταιος που δεν ειχα καμια ευθυνη γιατι

    1ον ειχα αποσταση αλλα το οχημα στο οποιο επεσα πανω του μπηκε στην λωριδα μου δευτερολεπτα πριν το ατυχημα που προκαλεσε ο μπροστινος του (υπαιτιος)
    2ον δεν ειχα καν οπτικη επαφη με το ατυχημα μπροστα μου οποτε ουτε χρονο αντιδρασης (βλεπε παραπανω γιατι)

    Πληρωσα (η ασφαλιστικη μου) κανονικα τον μπροστινο μου και εννοειται δεν αποζημιωθηκα απο τον υπαιτιο του ατυχηματος γιατι δεν ειχα επαφη μαζι του (δεν με χτυπησε)

    Κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου. Την πληρωνω την ασφαλιστικη ας πληρωσει μια φορα.

  12. #27
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    Φίλε εφ όσον όπως είπες δεν υπάρχουν μαρτυρίες και πιθανώς και κάμερες,δεν υπάρχει περίπτωση να βρουν κανέναν.Οποτε πληρώνεις την ζημιά σου,εφ όσον δεν έχεις μικτή ασφάλεια,απ' την τσέπη σου,και κάνοντας θετική δήλωση πληρώνει η ασφάλεια σου τον άλλον.Αλλιως με κάποιον τρόπο αρνεισαι και τραβιεσαι στα δικαστήρια με συνήθως δυσμενεστερο οικονομικό αποτέλεσμα για σένα.

  13. #28
    Καμερα εκει κοντα δεν παιζει ?
    Μπορει αν υπαρχει να εχει καταγραψει το συμβαν και ετσι να βρεις ακρη να μην πληρωσεις ουτε τη ζημια σου

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Αν πετύχεις κάμερα ή μάρτυρα είσαι τυχερός. Ρώτα κανέναν εκεί γύρω αν τυχόν είδε τίποτα, ποτέ δεν ξέρεις. Αν δεν βρεθεί ο υπαίτιος εγώ στη θέση σου πάντως θα έκανα θετική. Έχοντας βιώσει στο πετσί σου πόσο μαλακια είναι να σου κάνει κάποιος ζημιά χωρίς να φταις και να την πληρώνεις από την τσέπη σου, καταλαβαίνεις πως αισθάνεται και ο άλλος. Κάνε λοιπόν το καλό στον άνθρωπο και αν ισχύει το κάρμα ή ότι άλλο πιστεύει ο καθένας, μπορεί μια μέρα να σου το γυρίσει.

    ΥΓ όσο για τον κερατά που κατάφερε σε φαρδύ δρόμο να μου βαθουλώσει όλο το φτερό στο φιατάκι και εξαφανίστηκε, εύχομαι το κάρμα να τον ξαναφέρει στη γη ως κοπροσκαθάρι.
    Namastē

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Ήμουν με το μηχανάκι της δουλειάς,στην κίνηση σταματημένος πισω απο αυτοκίνητο.Ένα αυτοκίνητο ηθελε να στρίψει στο ρεύμα μας και δεν χωρούσε,το μπροστά μου αυτοκίνητο καρφώνει όπισθεν και μέχρι να προλαβω να τον φωναξω με χτυπάει με τον προφυλακτήρα του και σπάει το φτερό της μοτο.Φταίχτης βγήκε αυτός

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2011, 10:54
  2. Smc Κωλοφαναρο σε αλλο?
    από Xrated στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2010, 19:04
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 10:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF