Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Άδεια vs Πραγματικότητα για δίπλωμα Α2

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Εσυ γιατι θελεις να πάρεις φιμωμενο,σκοπευεις να βγάλεις καποια στιγμή το Α η θελεις απλά να το πάρεις φιμωμενο και να το ξεφιμώσεις?
    Προσωπικά δεν βρίσκω κανένα λόγο να πάρει κάποιος 1000cc supersport φιμωμένο πληρώνοντας ενα σκασμό λεφτά οταν υπάρχουν ενα σωρο αξιολογα μηχανάκια Α2
    Δεν ανέφερα να πάρω φιμωμένο ούτε ότι συμφωνώ με το να έχεις 1000αρι ss προφανώς δεν αξίζει το έφερα απλώς σαν παράδειγμα για το ότι το lc4 με restrictor να είναι στα 25 άλογα δεν είναι καν το πιο ακραίο που έχω ακούσει

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Τι αμαξι οδηγας?
    Όχι δεν εννοώ ιμάντα καδένα εννοώ
    Leon 1p 1800cc
    Από εργοστάσιο είχε ψυχολογικά αυτό το αμάξι με το μοτέρ δυστυχώς

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Αν δεν κανω λάθος (τουλάχιστον εδω εχω διαβάσει) μόνο καινουργιο μπορεί να παρθεί φιμωμένο, στην Ελλάδα. Εκ των υστέρων δεν μπαίνει φίμωτρο.

    Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορούν να φιμωθούν όλα. Δεν έχω δει καμία μηχανή πάνω από 100 άλογα να δίνεται και για Α2. Συνήθως η μαξ αρχική ιπποδύναμη που πρέπει να έχει είναι τα 80-90 άλογα.

    Αν ψάχνεις μτχ για Α2 μόνο μέχρι 50 ονομαστικά άλογα.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κανω λάθος (τουλάχιστον εδω εχω διαβάσει) μόνο καινουργιο μπορεί να παρθεί φιμωμένο, στην Ελλάδα. Εκ των υστέρων δεν μπαίνει φίμωτρο.

    Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορούν να φιμωθούν όλα. Δεν έχω δει καμία μηχανή πάνω από 100 άλογα να δίνεται και για Α2. Συνήθως η μαξ αρχική ιπποδύναμη που πρέπει να έχει είναι τα 80-90 άλογα.

    Αν ψάχνεις μτχ για Α2 μόνο μέχρι 50 ονομαστικά άλογα.
    Ναι συμφωνώ το ξέρω ότι αν είναι μεταχειρισμένο ότι δεν φιμώνεται απλά η στην άδεια γράφει η τα περιορισμένα άλογα η δεν γράφει τίποτα, αυτή ήταν και η αρχικη ερώτηση αν σε αυτή την περίπτωση μπορώ να την οδηγάω κανονικά και με ασφάλεια και όλα?

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Αν μιλάς για καινουργιο δε γνωρίζω τι γραφει, γιατί στα καινουργια λογικά δίνεται η δυνατότητα αφαίρεσης του περιοριστή.

    Στα πιο παλιά θα γράφει τα ονομαστικά άλογα, η άδεια δεν αναφέρει τίποτα για δίπλωμα.

    Για να είσαι νόμιμος φροντίζεις απλά το μηχανάκι που έχεις να μην έχει στην άδεια παραπάνω άλογα από αυτά που επιτρέπει το δίπλωμα σου.
    Δες τι προδιαγραφές επιτρέπει το Α2 και ψάξε για μηχανή που να πληροί αυτές τις προδιαγραφές. Τοσο απλά.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Αυτά που ήταν περιορισμένα ήταν τα 625 SMC. Είχαν ένα στοπ στο γκάζι και δεν άνοιγε όλο.

    Το να βρεις τέτοιο είναι σπάνιο. Να βρεις και να είναι και σε κατάσταση κυκλοφορίας ισοδυναμεί με το το να πετύχεις T rex βγαίνοντας βόλτα στο πάρκο. Καλή τύχη.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisPas Προβολή μηνύματος
    Εδώ έχω διαβάσει για 1000cc supersport κόσμος να τα παίρνει για α2 περιορισμένα οπότε το lc4 μάλλον δεν είναι καν το πιο ακραίο παράδειγμα
    Aν κάνεις τον κόπο και διαβάσεις τις προδιαγραφές του Α2, και πας εκεί που λέει για τα περιορισμένα, θα δεις ότι λέει μια φράση κάπως έτσι: Η μηχανή να ΜΗΝ προέρχεται από αρχική ιπποδύναμη άνω της διπλάσιας της περιορισμένης. Δλδ αν το όριο του Α2 είναι οι 47 ίπποι, μπορούν να περιοριστούν μηχανές το πολύ 94 ίππων, όχι παραπάνω. Ενα Hayabusha ας πούμε ΔΕΝ έχει δικαίωμα να περιοριστεί στο Α2, γιατί η αρχική του ιπποδύναμη είναι παραπάνω από το διπλάσιο του ορίου για το Α2.

    Τις σχετικές παραγράφους, μπορείς να τις βρεις εύκολα π.χ. εδώ >>> https://drivingschool.gr/diplomata/diploma-moto_a2.htm

    και η ειδική παράγραφος εδώ:

    Δικαίωμα οδήγησης:
    Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 25/04/2023 στις 17:41.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Αυτά που ήταν περιορισμένα ήταν τα 625 SMC. Είχαν ένα στοπ στο γκάζι και δεν άνοιγε όλο.

    Το να βρεις τέτοιο είναι σπάνιο. Να βρεις και να είναι και σε κατάσταση κυκλοφορίας ισοδυναμεί με το το να πετύχεις T rex βγαίνοντας βόλτα στο πάρκο. Καλή τύχη.
    Καλά στα λέει αυτός, αλλά πρόσθεσε και τα 660 smc, που επίσης είχαν περιορισμό κάποια.
    640 με περιορισμό δεν έχω ακούσει ποτέ.

    Μηχανάκι 20 ετίας και δη μονοκύλινδρο με 50άλογα, KTM, Γιαπωνέζικο, Κινεζικό ή Σαουδαραβικό θα χρειαστεί δουλειά, εκτός κι αν βρεις "την ευκαιρία".
    Αν πιάνουν τα χέρια σου γιατί όχι, αν θες να κάνεις προίκα για την κόρη του μάστορα, καλύτερα όχι.
    Ανταλλακτικά παίζουν, αλλά κυρίως μεταχειρισμένα και after market.

    Αθήνα γενικά σκάνε περιπτώσεις που θα τις κοιτούσα, σαν βάση για να στήσεις κάτι καλό, αλλά παίζει και πάρα, μα πάρα πολύ σαβούρα.
    Καλή τύχη σε ότι και αν επιλέξεις.
    Oldfarts never die

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Καλά στα λέει αυτός, αλλά πρόσθεσε και τα 660 smc, που επίσης είχαν περιορισμό κάποια.
    640 με περιορισμό δεν έχω ακούσει ποτέ.

    Μηχανάκι 20 ετίας και δη μονοκύλινδρο με 50άλογα, KTM, Γιαπωνέζικο, Κινεζικό ή Σαουδαραβικό θα χρειαστεί δουλειά, εκτός κι αν βρεις "την ευκαιρία".
    Αν πιάνουν τα χέρια σου γιατί όχι, αν θες να κάνεις προίκα για την κόρη του μάστορα, καλύτερα όχι.
    Ανταλλακτικά παίζουν, αλλά κυρίως μεταχειρισμένα και after market.

    Αθήνα γενικά σκάνε περιπτώσεις που θα τις κοιτούσα, σαν βάση για να στήσεις κάτι καλό, αλλά παίζει και πάρα, μα πάρα πολύ σαβούρα.
    Καλή τύχη σε ότι και αν επιλέξεις.
    αν ηθελα τοσο παλιο σμ θα κοιτουσα κανα εντουρο να το κανω εγω μετατροπη. συνηθως ειναι πολύ καλυτερα προσεγμενα και συντηρημενα και βρισκεις και αρκετά νεοτερα μοντελα. βεβαια δεν παιρνουν συνεπιβατη οπως τα πολιτικα.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Update: μετα απο δυο τρια ισως λιγα παραπανω τηλεφωνα στο υπουργειο μεταφορων, με ενημερωσαν οτι αν στην αδεια γραφει τον περιορισμενο αριθμο ιππων τοτε δεν υπαρχει προβλημα, και σε περιπτωση που δεν γραφει πανω τιποτα θα πρεπει κυριως για να μην εχω θεμα με "κανεναν περιεργο τροχονομο" οπως μου ειπαν, να αλλαχτει η αδεια κυκλοφοριας και απο την στιγμη που στο δελτιο τυπου υπηρχε περιορισμενη ιπποδυναμη στην συγκεκριμενη μηχανη ειναι δυνατον να αναγραφει ετσι. Οπως και να χει ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας!

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisPas Προβολή μηνύματος
    Update: μετα απο δυο τρια ισως λιγα παραπανω τηλεφωνα στο υπουργειο μεταφορων, με ενημερωσαν οτι αν στην αδεια γραφει τον περιορισμενο αριθμο ιππων τοτε δεν υπαρχει προβλημα, και σε περιπτωση που δεν γραφει πανω τιποτα θα πρεπει κυριως για να μην εχω θεμα με "κανεναν περιεργο τροχονομο" οπως μου ειπαν, να αλλαχτει η αδεια κυκλοφοριας και απο την στιγμη που στο δελτιο τυπου υπηρχε περιορισμενη ιπποδυναμη στην συγκεκριμενη μηχανη ειναι δυνατον να αναγραφει ετσι. Οπως και να χει ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας!
    Το θέμα ειναι να μην έχεις πρόβλημα με καμμιά περιέργη ασφαλιστική
    Τελευταία τροποποίηση από rainmike; 26/04/2023 στις 13:33.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Τζάμπα η κουβέντα. Αν δε σου φτάνουν τα λεφτά για ΧΤ660, δε σου φτάνουν και για ΚΤΜ. Μην κοιτάς που το ένα κάνει 4 και το άλλο 2 για την αγορά.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Έλα, ποιος θα βγει να του πει να πάρει MT07, για να τελειώσει η κουβέντα, εκτός και αν αλλάξαμε και προτείνουμε τίποτα άλλο τελευταία.
    Oldfarts never die

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Σε ποιο σύμπαν υπήρξε το 07 απάντηση σε νήμα για Α2 και μάλιστα με μπάτζετ 2-3 χιλιάρικα;

    Καινούριο κινέζικο είναι η απάντηση πασπαρτού, get with the times old man.

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Αρχικα να πω οτι αλλο το να χρειαστει να μαζεψεις +2κ μεσα σε δυο μηνες για να παρεις xtx το οποιο δεν προτιμω και για προσωπικους λογους, και αλλο το να εχεις μεσα σε εναν χρονο να δωσεις παραπανω λεφτα ειτε σε μηχανικο ειτε οτιδηποτε. Επισης, οσον αφορα το κομματι του κινεζικου ειλικρινα δεν ξερω, μπορει οντως να ειναι η καλυτερη επιλογη αλλα εστω για τωρα ειμαι ακομα αρκετα διστακτικος, ισως εχω δικιο ισως οχι ειλικρινα δεν γνωριζω. Οσον αφορα το κομματι της ασφαλιστικης, ειναι το επομενο μειζον θεμα, εχω ηδη μιλησει με μερικες αλλα τις 8 απο τις 10 φορες η απαντηση ηταν "ποσα κυβικα σου επιτρεπει το διπλωμα" η ενα διαμαντακι που ακουσα οταν με ρωτησε τι μαρκα ειναι και ειπα ktm και μου απαντησε Yamaha δεν ειναι αυτο? Οποτε ειμαι στην διαδικασια που ψαχνβ καποια ασφαλιστικη να μιλησω με σιγουρια και οταν μαθω περαιτερω πληροφοριες εννοειται θα ενημερωσω γιατι πιστευω δεν ειμαι ο μονος με αυτη την ερωτηση.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-07 για δίπλωμα Α2
    από xrhstakhs1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2021, 17:26
  2. Μοτοσυκλέτες κατάλληλες για το δίπλωμα Α2
    από Verde στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2017, 11:18
  3. Περιορισμος ιπποδυναμης για να ταιριαζει στο διπλωμα Α2
    από nikoskokos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2017, 10:50
  4. Ερωτηση/Βοηθεια για νεο οδηγο στο διπλωμα (Α2)
    από Andrikos94 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2016, 09:42
  5. Μηχανές για το μεσαίο δίπλωμα Α2...
    από GeoMark στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2014, 17:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF