Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Άδεια vs Πραγματικότητα για δίπλωμα Α2

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    10

    Άδεια vs Πραγματικότητα για δίπλωμα Α2

    Καλησπέρα σε όλους και ετχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις. Σε λιγο θα βγάλω και εγω επιτέλους το δίπλωμα Α2, οπότε πλησιάζω σιγά σιγά στην αγορά μηχανής. Ανέκαθεν απο μικρός ήθελα ktm 640, αργότερα όμως συνειδητοποίησα οτι δυστυχώς δεν με καλύπτει το Α2, με αποτέλεσμα μετά να κοιτάω Aprilia Pegaso Strada, (μιας και οτιδήποτε σε xt660 είναι πολύ εκτός budget, και προσωπικα δεν θα ηθελα να παω σε xt600 κλπ). Μετά απο λίγο καιρό και απο διάφορες συζητήσεις με γνωστούς και φίλους κ διάφορα sites, έμαθα οτι παρα πολλλα 640 στην Ελλάδα είτε δεν εχουν δηλωμένα καθόλου τα άλογα είτε ήρθαν restricted στα 25 αν δεν κάνω λάθος άλογα δηλωμένα στην άδεια. Σε περίπτωση που βρω ένα μηχανάκι το οποίο είναι σε αυτή την κατηγορία, μπορώ να το οδηγήσω κανονικά? Και ρωτάω αυτο γιατι θεωρητικά αν αγόραζα καινούριο μηχανάκι θα μπορούσα να το εχω restricted απο το εργοστάσιο όσα άλογα και να είναι και να οδηγάω κανονικότατα και νόμιμα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Μου εκανε εντύπωση που ειπες οτι τα χτ ειναι εκτος budget και μπήκα να δω τιμες. Πολυ πλακα... Πριν πέντε χρονια τα εδιναν λιγοτερο απο σημερα. Θυμαμαι στα 3κ εβρισκες ανετα 08 και τωρα βλεπω κατι 4κ+. Ποιος τρελλος τα παιρνει;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisPas Προβολή μηνύματος
    έμαθα ότι πάρα πολλά 640 στην Ελλάδα είτε δεν έχουν δηλωμένα καθόλου τα άλογα είτε ήρθαν restricted στα 25 αν δεν κάνω λάθος άλογα δηλωμένα στην άδεια. Σε περίπτωση που βρω ένα μηχανάκι το οποίο είναι σε αυτή την κατηγορία, μπορώ να το οδηγήσω κανονικά?
    Θεωρητικά και εφόσον είναι επίσημα δηλωμένη στην άδεια από το υπουργείο η χαμηλότερη ιπποδύναμη, μπορείς να το οδηγήσεις. (παραεισαγωγής είναι αυτές οι παρτίδες; )

    Ωστόσο καλύτερα να σου πει κάποιος υπεύθυνα (ασφαλιστής//Υπουργείο μεταφορών 2106508000).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Βεβαια ΚΤΜ 640 με λιγα χρηματα μπορει να σημαινει πως μπορει να περναει περισσοτερο χρονο σε συνεργειο παρα να το ευχαριστιεσαι να το οδηγας.
    Δες κατι πιο αξιοπιστο για αρχη...
    Ride(s) the wind of change...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Πως ειναι δυνατον ενας LC4 να φιμωθει τοσο ωστε να βγαζει τα μισα αλογα απο αυτα που πραγματικα βγαζει ή τουλαχιστον αυτα που λεει στην αδεια οτι βγαζει?

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Βεβαια ΚΤΜ 640 με λιγα χρηματα μπορει να σημαινει πως μπορει να περναει περισσοτερο χρονο σε συνεργειο παρα να το ευχαριστιεσαι να το οδηγας.
    Δες κατι πιο αξιοπιστο για αρχη...
    Έχω νιώσει λιγάκι αρκετά τι πάει να πει αναξιοπιστία από το αμάξι που οδηγάω τα τελευταία χρόνια, οπότε έχοντας αυτό σαν δεδομένο προτιμώ η μηχανή να έχει αυτό το «κατι» παρα να είναι το αντίστοιχο Corolla και ας ξοδεψει λίγο περισσότερο χρόνο/χρήμα στον μηχανικό. Τουλάχιστον αυτό δεν θα σημαίνει ότι στον ένα χρόνο από την στιγμή που θα το πάρω θα ψάχνω να το πουλήσω μιας κ θα αναβαθμισω κι το δίπλωμα

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Θεωρητικά και εφόσον είναι επίσημα δηλωμένη στην άδεια από το υπουργείο η χαμηλότερη ιπποδύναμη, μπορείς να το οδηγήσεις. (παραεισαγωγής είναι αυτές οι παρτίδες; )

    Ωστόσο καλύτερα να σου πει κάποιος υπεύθυνα (ασφαλιστής//Υπουργείο μεταφορών 2106508000).
    Υποθέτω ότι αυτή είναι η καλύτερη και πιο σωστή επιλογή που μπορώ να κάνω ευχαριστώ πολύ!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Πως ειναι δυνατον ενας LC4 να φιμωθει τοσο ωστε να βγαζει τα μισα αλογα απο αυτα που πραγματικα βγαζει ή τουλαχιστον αυτα που λεει στην αδεια οτι βγαζει?
    Εδώ έχω διαβάσει για 1000cc supersport κόσμος να τα παίρνει για α2 περιορισμένα οπότε το lc4 μάλλον δεν είναι καν το πιο ακραίο παράδειγμα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisPas Προβολή μηνύματος
    Εδώ έχω διαβάσει για 1000cc supersport κόσμος να τα παίρνει για α2 περιορισμένα οπότε το lc4 μάλλον δεν είναι καν το πιο ακραίο παράδειγμα
    Εσυ γιατι θελεις να πάρεις φιμωμενο,σκοπευεις να βγάλεις καποια στιγμή το Α η θελεις απλά να το πάρεις φιμωμενο και να το ξεφιμώσεις?
    Προσωπικά δεν βρίσκω κανένα λόγο να πάρει κάποιος 1000cc supersport φιμωμένο πληρώνοντας ενα σκασμό λεφτά οταν υπάρχουν ενα σωρο αξιολογα μηχανάκια Α2

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisPas Προβολή μηνύματος
    Έχω νιώσει λιγάκι αρκετά τι πάει να πει αναξιοπιστία από το αμάξι που οδηγάω τα τελευταία χρόνια, οπότε έχοντας αυτό σαν δεδομένο προτιμώ η μηχανή να έχει αυτό το «κατι» παρα να είναι το αντίστοιχο Corolla και ας ξοδεψει λίγο περισσότερο χρόνο/χρήμα στον μηχανικό. Τουλάχιστον αυτό δεν θα σημαίνει ότι στον ένα χρόνο από την στιγμή που θα το πάρω θα ψάχνω να το πουλήσω μιας κ θα αναβαθμισω κι το δίπλωμα
    Μιλαμε για 20 ετιας ΚΤΜ κ λιγο χρημα στον μηχανικο η κατι πιο καινουριο?
    Εχεις εμπειρια απο ΚΤΜ λογικα ετσι?
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Μιλαμε για 20 ετιας ΚΤΜ κ λιγο χρημα στον μηχανικο η κατι πιο καινουριο?
    Εχεις εμπειρια απο ΚΤΜ λογικα ετσι?
    Για να λεει ΛΙΓΟ χρημα και χρονο μαλλον δεν εχει και πολυ εμπειρια απο ΚΤΜ 20ετιας

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Για να λεει ΛΙΓΟ χρημα και χρονο μαλλον δεν εχει και πολυ εμπειρια απο ΚΤΜ 20ετιας
    Και μάλιστα, LC4; Προφανέστατα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Και μάλιστα, LC4; Προφανέστατα....
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εμπειρία από KTM αλλά θα φέρω σαν παράδειγμα πάλι τα έξοδα από το αυτοκίνητο το οποίο στην μου βάρεσε καδένα στα 70κ χλμ και καίει λάδι λες και είναι δίχρονο με αποτέλεσμα να θέλει σε λίγο ανακατασκευή η οποία θα φτάσει τα 2-3 χιλιάρικα, οπότε γιαυτο χρησιμοποίησα την έκφραση «λίγο χρήμα» έχοντας σαν γνώμονα την εμπειρία που όντως έχω και τις συζητήσεις που έχω κάνει με κόσμο που είχε αντίστοιχα μηχανάκια

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisPas Προβολή μηνύματος
    βάρεσε καδένα στα 70κ χλμ και καίει λάδι λες και είναι δίχρονο
    πώς το κατάφερες αυτό σε καινούριο αμάξι;; Μήπως εννοείς ιμάντα;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisPas Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εμπειρία από KTM αλλά θα φέρω σαν παράδειγμα πάλι τα έξοδα από το αυτοκίνητο το οποίο στην μου βάρεσε καδένα στα 70κ χλμ και καίει λάδι λες και είναι δίχρονο με αποτέλεσμα να θέλει σε λίγο ανακατασκευή η οποία θα φτάσει τα 2-3 χιλιάρικα, οπότε γιαυτο χρησιμοποίησα την έκφραση «λίγο χρήμα» έχοντας σαν γνώμονα την εμπειρία που όντως έχω και τις συζητήσεις που έχω κάνει με κόσμο που είχε αντίστοιχα μηχανάκια
    Τι αμαξι οδηγας?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-07 για δίπλωμα Α2
    από xrhstakhs1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2021, 17:26
  2. Μοτοσυκλέτες κατάλληλες για το δίπλωμα Α2
    από Verde στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2017, 11:18
  3. Περιορισμος ιπποδυναμης για να ταιριαζει στο διπλωμα Α2
    από nikoskokos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2017, 10:50
  4. Ερωτηση/Βοηθεια για νεο οδηγο στο διπλωμα (Α2)
    από Andrikos94 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2016, 09:42
  5. Μηχανές για το μεσαίο δίπλωμα Α2...
    από GeoMark στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2014, 17:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF