Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Βοήθεια με Φώτα σε μηχανάκι

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    27
    Καλησπέρα και πάλι μιας και εγώ πάρει απόφαση την μετατροπή έχω μερικές απορίες ξανά. Αρχικά σε yamaha Townmate η τάση στο πίσω φανάρι είναι συνεχές η σωστά; επίσης στα φλας μπρος πίσω και εκεί συνεχής ; θυμάμαι ότι όταν κινούνταν χωρίς μπαταρία είχε φώτα και φλας αδύναμα όμως (λογικά από δυναμό) (είμαι και λίγο άσχετος από αυτά) δηλαδή παράγει συνεχής τάση και όχι εναλλασσόμενη από μόνο του; η μπαταρία που χρειάζεται αν παράγει μόνο του την τάση;

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    27
    Η ιδέα μου είναι να βάλω μπαταρία 6v και να κάνω πειράματα με LED λαμπάκια στα φλας κλπ

  3. #18
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Bρήκα το διάγραμμά των ηλεκτρικών αν σε βοηθά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TY80electrics.jpg 
Προβολές:	111 
Μέγεθος:	97,9 KB 
ID:	442934

    Μέχρι στιγμής δεν γνωρίζω led λάμπα για 6V.
    Η γείωση παίζει μεγάλο ρόλο στην απόδοση, να είναι καθαρή και στην θέση της.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    27
    Καλησπέρα δυστυχώς έχω λίγες γνώσεις πάνω στο θέμα(ηλεκτρολογίκα) η ιδέα που έχω είναι να φτιάξω 6v leds (αγορα) πάνω σε μια πλακέτα τύπου pcb board led 6v και να τις περάσω στα φανάρια φλας και πίσω

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Μια βάση φακού πάνω στο τιμόνι και έναν επαναφορτιζόμενο φακό με 3000lumen κόστους 50€ θα κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από οποιαδήποτε πατέντα η μετατροπή
    Πρόσθεσε και ένα αντίστοιχο κόκκινο επαναφορτιζόμενο φωτιστικό για πίσω και θα είσαι κομπλέ

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    27
    Ευχαριστώ για την απάντηση απλά θέλω να φτιάξω και τα φλας δεξιά αριστερά μπροστά πίσω και σε αυτό το κομμάτι αναρωτιέμαι αν είναι 6 v συνεχές

  7. #22
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Ριξε μια ματιά, ο φιλος έχει κανει παρουσίαση

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131449

    Αν είναι να ασχοληθείς μόνος νομίζω είναι πιο ολοκληρωμένη λύση.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Όλα συνεχές είναι εκτός από το μπροστίνο,που παίρνει ρεύμα από ξεχωριστό πηνίο.
    Oldfarts never die

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    27
    Απλά μου κάνει εντύπωση ότι χωρίς μπαταρια εξακολουθούν να δουλεύουν τα πάντα. Τότε που χρειάζεται η μπαταρία;

  10. #25
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Angellos Προβολή μηνύματος
    Απλά μου κάνει εντύπωση ότι χωρίς μπαταρια εξακολουθούν να δουλεύουν τα πάντα. Τότε που χρειάζεται η μπαταρία;
    Χωρις μπαταρία μπορει να δουλεύει αλλα ισως αρχίσει να σου καιει διάφορα αρχίζοντας απο λάμπες και συνεχίζοντας σε ανορθωτη κλπ.
    Επίσης χωρις την μπαταρία ειναι φυσικο να ειναι αδύναμα τα φωτα σου καθώς το πισω φως, stop, φλας παίρνουν σιγουρα απο εκει ρευμα . Βαλε πρωτα μπαταρια λοιπον και τα ξαναλέμε.
    Ο ρολος της σε ολα τα 6V απο Ιαπωνια ειναι και να σταθεροποιεί το ρεύμα στα προαναφερθέντα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #26
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Για να απλοποιήσουμε τα υπο του Σαπίλα λεχθεντα, η μπαταρια παιζει τον ρολο της αποθήκης ισχύος (οπως ο πυκνωτης αποθηκεύει φορτιο)..
    Μαζεύει "πραμα" οταν περισσεύει και το δινει οταν λειπει..
    (και επειδη είναι και λιγο "κουφάλα", πουλάει τσαμπουκα στις υπερτάσεις και αυτές κανουν τουμπεκί..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    27
    Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είχα καθόλου αυτές τις γνώσεις. Θέλω να κάνω και μια ερώτηση για την μπαταρία όπως βλέπω κοστίζουν περίπου στα 15€ η μπαταρία με τον καιρό θέλει γέμισμα με υγρά; ώστε να μην χρειάζεται να αγοράζω καινούργια με τον καιρό; διότι όταν μένει καιρό σε ακινησία γνωρίζω ότι εξασθενει από διάφορες απώλειες κλπ

  13. #28
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Το πρόβλημα στην "εξασθενιση" δεν ειναι η αυτο-εκφορτιση (χανει σιγα σιγα ηλεκτρικο φορτιο αρα πεφτει η ταση της) αλλα η χημικες διεργασιες που συνεπαγεται η εκφορτιση (θεϊκωση, επασβεστωση, κ.λ.π.).
    Στις πλακες της μπαταριας σχηματιζονται διαφορα στρωματα επικαθίσεων που ειναι μονωτες (μη αγωγιμα), μειώνοντας ετσι την ενεργη επιφανεια των πλακων με αποτελεσμα την σταδιακή μειωση της χωρητικοτητας της μπαταριας (μια μπαταρία 7Ah "πεφτει" στα 6Αh -> 5Αh -> 4Αh μέχρι να μη μπορεί να αναψει ουτε λαμπακι φακου..

    Το "καλο" (μεσα στα ολα κακα τους) με τις μπαταριες ανοιχτου τύπου (αυτες με τα καπακια που προσθετεις ηλεκτρολυτη(*)) ειναι οτι μπορεις να τις αδειασεις αν προκειται να μεινουν για καιρο αχρησιμοποιητες..
    (φυσικα θα χρειαστουν φορτιση οταν τις ξαναγεμισεις..)

    (*) Ηλεκτρολύτη βαζουμε στην μπαταρία ΜΟΝΟ κατα την αρχική της ενεργοποιηση..!!
    Οποιοδήποτε συμπληρωμα σταθμης υγρων γινεται με απεσταγμενο (ει δυνατον και απιονισμένο) νερό γιατι αυτο "χανεται" .. (και οχι θειϊκό οξυ)..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΩΤΑ ΣΕ TDM900
    από g_m900 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2018, 23:34
  2. Πρόβλημα με φώτα xenon σε aprilia sx 50 !
    από ale3is στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2014, 22:16
  3. Βοήθεια με φώτα
    από andreas_spec στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2014, 13:11
  4. πρόβλημα με φώτα σε townmate
    από mihanovios31 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2011, 08:46
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΩΤΑ ΣΕ Cbr 600
    από Mastergunner στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2010, 17:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF