Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Ερώτηση για Τροχαίο

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98

    Ερώτηση για Τροχαίο

    Καλημέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη.

    Πρόσφατα έμπλεξα σε τροχαίο και ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας για το πώς πρέπει να κινηθώ.

    Πριν από ένα μήνα περίπου καθως πηγαινα ευθεία προς στη σχολη μου, εστριψε μια τυπισσα ακριβως στη στιγμη που περναγα. Προσπαθησα να φρεναρω για να την αποφυγω αλλα φυσικα δε προλαβα και επεσα πανω στη πλευρα του αμαξιου της.

    Εγιναν ολα τοσο γρηγορα. Μεχρι να το καταλαβω ειχαν μαζευτει 15 ατομα απο πανω μου να δουν αν ζω. Το αστείο είναι οτι στην αρχη με εβριζε η αλλη αλλα μολις αρχισαν να τη βριζουν οι αλλοι 15 καταλαβε οτι έφταιγε.

    Ηρθαν τροχαια, εκαβ, φροντιδα ατυχηματος και για να μη σας τα πολυλογω η γυναικα παραδεχτηκε το σφαλμα της στη τροχαια, εγω εσπασα το χερι μου και ειμαι με γυψο, και η μηχανη μπροστα λυγισε. Εσπασαν οι μπουκάλες (νομιζω ετσι λεγονται) και δε μπορουσα να φυγω. Πραγματικα αν η μηχανη ηταν σε καλη κατασταση και μπορούσα να την οδηγησω θα ειχα φυγει επιτοπου γιατι αλλη ορεξη δεν ειχα να μπλεξω με αυτη την ιστορια.

    Μιλησα με την αλλη οδηγο και της ζητησα να το αφησουμε αυτο το θεμα μεχρι να περασει το πασχα για να ηρεμισουμε, και τωρα ειμαι στη φαση που προσπαθω να βγαλω ακρη. Η μηχανη ειναι στην αντιπροσωπεία και εγω τωρα παω να παρω πιστοποιητικό νοσηλειας για να το παω στη τροχαια.

    Οποιος εχει εμπειρια με τετοια ατυχηματα, αν μπορει να με συμβουλεψει πως να κινηθω για να αποζημιωθω και τι να ζητησω βασικα γιατι ειναι το πρωτο μου τροχαιο και ειμαι τελείως άπειρος.

    ΥΓ: το αστειο ειναι οτι φοραγα ολοκαινουργιο κρανος γιατι τη προηγουμενη βδομαδα απο το ατυχημα μου το εκλεψαν οταν επινα το ποτο μου και ειχα αφησει το κρανος στη μηχανη... Ηταν η πρωτη φορα που φοραγα το νεο κρανος και τωρα φυσικα ειναι για πεταμα..

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Φιλαράκι περαστικά
    Μπορεις για ολα να αποζημιωθεις απο την ασφαλιστική της τυπισσας.
    Αν η ασφαλιστική σου σου παρεχει και νομική προστασια λογικα θα αναλάβει τα υπολοιπα.
    Και αφου η αλλη παραδεχτηκε οτι φταιει δεν θα εχεις προβλημα.
    Καλη δυναμη.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Εφόσον έχει καταγραφεί το συμβάν από τροχαία θα ζητήσεις να αποζημιωθείς στα πάντα. Από μηχανή μέχρι εξοπλισμό. Περαστικά και αγύριστα να είναι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Ακόμα όμως που δεν μάθαμε εμείς και πρέπει εσύ οπωσδήποτε,έκανε θετική δήλωση αυτή ή μόνο στα λόγια?

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ακόμα όμως που δεν μάθαμε εμείς και πρέπει εσύ οπωσδήποτε,έκανε θετική δήλωση αυτή ή μόνο στα λόγια?
    Κοντά σε αυτό, δεν έχουμε και την ακριβή εικόνα του ατυχήματος... Εάν π.χ. τα οχήματα κινούνταν σε δρόμο με μια λωρίδα για κάθε κατεύθυνση, δύσκολα τα πράγματα...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Κοντά σε αυτό, δεν έχουμε και την ακριβή εικόνα του ατυχήματος... Εάν π.χ. τα οχήματα κινούνταν σε δρόμο με μια λωρίδα για κάθε κατεύθυνση, δύσκολα τα πράγματα...
    το "εστριψε ακριβως τη στιγμη που περναγα", μπορει να σημαινει και οτι αυτη βγηκε απο καθετο, οποτε το θεμα σε αυτη τη περιπτωση ειναι ποιος ειχε προτεραιοτητα,
    η σε δρομο διπλης κυκλοφοριας αυτη ερχονταν απο το αντιθετο ρευμα και στριψε ακριβως μπροστα του και τον εκοψε, αρα φταιει..
    οποτε:
    αν ο δρομος ηταν διπλης κατευθυνσης και εγινε αυτο που λεω, φταιει αυτη
    αν ηταν μονης κατευθηνσης με 2 λωριδες και ηταν στη διπλανη, φταιει αυτη
    αν βγηκε απο καθετη και ειχε στοπ η ηταν αριστερα του, φταιει αυτη
    αν βγηκε απο καθετη ΔΕΝ ειχε στοπ και ηταν δεξια του, φταιει αυτος
    αν ηταν μονος η διπλος, με μια λωριδα ανα κατευθυνση και ηταν στην ιδια πορεια, φταιει αυτος..

    μενει μονο να μας εξηγησει ο φιλος ακριβως πως εγινε το ατυχημα, καθως ακομα και θετικη η αρνητικη δηλωση
    να εκανε η τυπισσα, τοαν θα αποζημιωθει η οχι, θα παει συμφωνα με τον ΚΟΚ οπως προκυπτει απο τη περιγραφη..

    σε περιπτωση που φταιει αυτη, το κρανακι να ξερεις φιλε το αποζημιωνεσαι πληρως αμα εχεις κρατησει την αποδειξη

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Περαστικά.

    Πως θα εφευγες με σπασμένο χέρι;


    Σε ανάλογη περίπτωση πριν από χρόνια, έσπασα την κλείδα μου και λέω νταξει καλά ειμαι, αποζημειώστε το μηχανακι και είμαστε ΟΚ.
    Δε νομίζω να ξαναέκανα το ίδιο.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Περαστικά αδερφέ, αυτά συμβαίνουν, καλή ανάρρωση και να βρείτε την άκρη το συντομότερο σου εύχομαι.

    Μη σκέφτεσαι ούτε τη μηχανή ούτε το κράνος, ειδικά το τελευταίο έκανε προφανώς και ευτυχώς τη δουλειά του. Θα φτιάξουν όλα.

    ΥΓ: Επειδή πρόσεξα ότι έπινες το ποτό σου όταν σου κλέψανε το πρώτο κράνος, θα σου πρότεινα να μη πίνεις καθόλου όταν οδηγείς ή καβαλάς - ούτε μπύρα εννοώ. Εγώ αυτό κάνω από τα 23 μου που έχασα τον καλύτερο μου φίλο επειδή έπινε και οδηγούσε και ας με κοροϊδεύουν ακόμη μετά από είκοσι χρόνια.

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Οχι ένα ακόμα ιντερνετικό δικαστήριο να χαρείτε.
    Δώστε την όποια συμβουλή/ευχή/οτιθετε κι ας αφήσουμε το τι συνέβη για αυτούς που είναι δουλειά τους να κρίνουν.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    656
    Περαστικά πάνω από όλα
    Επειδή είμαι σε παρόμοια κατάσταση, μάζεψε όλα τα χαρτιά από νοσοκομεία, ασθενοφόρα, τροχαία,γιατρούς φάρμακα,φυσικοθεραπείες, εξοπλισμό.
    Εάν δεν έχεις πάει για κατάθεση στην τροχαία για την δικογραφία,όταν πας θα πρέπει να προσκομίσεις ότι χαρτιά έχεις από νοσοκομείο, γιατρούς, εξετάσεις, φάρμακα κλπ για να προστεθούν.
    Εάν φταίει η οδηγός σύμφωνα με την τροχαία τότε θα πρέπει μαζι με τον ασφαλιστή σου να μιλήσετε με την ασφάλεια του άλλου οδηγού και να τους αναφέρεται τι ζητάτε ως απιζημειωση
    Σε περίπτωση που δεν σε καλύπτει το ποσό , εάν έχεις νομική προστασία αναλαμβάνουν αυτοί , διαφορετικά θα πρέπει να βρεις δικηγόρο με ειδίκευση σε τροχαία ατυχήματα κ αποζημίωσης
    Μην βιαστείς θέλουν χρόνο αυτά
    Αύτα σε γενικές γραμμές σιδερένιος κ καλά ξεμπερδέματα
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    το "εστριψε ακριβως τη στιγμη που περναγα", μπορει να σημαινει και οτι αυτη βγηκε απο καθετο, οποτε το θεμα σε αυτη τη περιπτωση ειναι ποιος ειχε προτεραιοτητα,
    η σε δρομο διπλης κυκλοφοριας αυτη ερχονταν απο το αντιθετο ρευμα και στριψε ακριβως μπροστα του και τον εκοψε, αρα φταιει..
    οποτε:
    αν ο δρομος ηταν διπλης κατευθυνσης και εγινε αυτο που λεω, φταιει αυτη
    αν ηταν μονης κατευθηνσης με 2 λωριδες και ηταν στη διπλανη, φταιει αυτη
    αν βγηκε απο καθετη και ειχε στοπ η ηταν αριστερα του, φταιει αυτη
    αν βγηκε απο καθετη ΔΕΝ ειχε στοπ και ηταν δεξια του, φταιει αυτος
    αν ηταν μονος η διπλος, με μια λωριδα ανα κατευθυνση και ηταν στην ιδια πορεια, φταιει αυτος..

    μενει μονο να μας εξηγησει ο φιλος ακριβως πως εγινε το ατυχημα, καθως ακομα και θετικη η αρνητικη δηλωση
    να εκανε η τυπισσα, τοαν θα αποζημιωθει η οχι, θα παει συμφωνα με τον ΚΟΚ οπως προκυπτει απο τη περιγραφη..

    σε περιπτωση που φταιει αυτη, το κρανακι να ξερεις φιλε το αποζημιωνεσαι πληρως αμα εχεις κρατησει την αποδειξη
    Σε δρομο διπλης κυκλοφοριας αυτη ερχονταν απο το αντιθετο ρευμα και εστριψε ακριβως μπροστα μου και με εκοψε. Και το αστειο ειναι οτι περιμενε για λιγο καθως εγω πηγαινα ευθεια και φανταστηκα οτι με ειχε δει. Ελα ομως που δεν..

    Όσο για τη θετική δήλωση που μου λέτε ολοι, εγω ξέρω μονο το οτι παραδεχτηκε το σφαλμα της και αυτο μου το ειπε ο Αρχιφυλακας της τροχαιας. Τωρα αν αυτο σημαινει οτι εκανε θετικη δηλωση, δε το ξερω. Θα τη παρω για να το διευκρινισω και σας ευχαριστω ολους για την υπόδειξη καθως δεν ειχα ιδεα.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Περαστικά.

    Πως θα εφευγες με σπασμένο χέρι;


    Σε ανάλογη περίπτωση πριν από χρόνια, έσπασα την κλείδα μου και λέω νταξει καλά ειμαι, αποζημειώστε το μηχανακι και είμαστε ΟΚ.
    Δε νομίζω να ξαναέκανα το ίδιο.
    Το αστείο ειναι οτι την ημερα της εξατασης για το διπλωμα, εδωσα με χερι που ηταν ψιλοσπασμενο γιατι ηταν η τελευταια μερα που ειχα περιθώριο και αν περίμενα αλλη μια μερα θα επρεπε να πληρωσω τα παραβολα απο την αρχη.

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Περαστικά πάνω από όλα
    Επειδή είμαι σε παρόμοια κατάσταση, μάζεψε όλα τα χαρτιά από νοσοκομεία, ασθενοφόρα, τροχαία,γιατρούς φάρμακα,φυσικοθεραπείες, εξοπλισμό.
    Εάν δεν έχεις πάει για κατάθεση στην τροχαία για την δικογραφία,όταν πας θα πρέπει να προσκομίσεις ότι χαρτιά έχεις από νοσοκομείο, γιατρούς, εξετάσεις, φάρμακα κλπ για να προστεθούν.
    Εάν φταίει η οδηγός σύμφωνα με την τροχαία τότε θα πρέπει μαζι με τον ασφαλιστή σου να μιλήσετε με την ασφάλεια του άλλου οδηγού και να τους αναφέρεται τι ζητάτε ως απιζημειωση
    Σε περίπτωση που δεν σε καλύπτει το ποσό , εάν έχεις νομική προστασία αναλαμβάνουν αυτοί , διαφορετικά θα πρέπει να βρεις δικηγόρο με ειδίκευση σε τροχαία ατυχήματα κ αποζημίωσης
    Μην βιαστείς θέλουν χρόνο αυτά
    Αύτα σε γενικές γραμμές σιδερένιος κ καλά ξεμπερδέματα
    Ευχαριστώ πολύ και ευχομαι και σε εσένα περαστικά και σιδερένιος μιας και τραβας τα ιδια

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Τι όριο ταχύτητας είχε στο δρόμο αυτο;

Παρόμοια θέματα

  1. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  2. Ερώτηση για γάντια!!
    από bikersonly στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 19:21
  3. Ερωτηση Για Ολους...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 11:43
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF